Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2011 року Справа № 2а/2370/6585/2011
15.09.11
12год.30хв. м.Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Новікової Т.В., при секретарі –Поліщук О.О., за відсутності сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Чигиринське»Чигиринської міської ради до управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та скасування вимоги, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 12.08.2011р. до УПФУ в Чигиринському районі Черкаської області, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати дії відповідача неправомірними та скасувати вимогу №Ю-4 від 02 серпня 2011 року «Про сплату боргу».
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що УПФУ в Чигиринському районі Черкаської області постійно проводить грошові надходження не на сплату щомісячних страхових внесків (як вказано в платіжних дорученнях), а на погашення заборгованості що виникла за попередні періоди. Як наслідок підприємству нараховано штрафні санкція та пеня. Спроби підприємства узгодити суму сплати страхових внесків та провести їх перерозподіл відповідно до призначення платежів, не дали ніякого результату, що і стало підставою звернення до суду з позовом.
Позивач у судове засідання свого представника не направив, проте надав клопотання, яким просив розглядати справу за відсутності представника комунального підприємства «Чигиринське»Чигиринської міської ради.
Представник відповідача у судове засідання свого представника не направив, проте надав клопотання, яким просив розглядати справу за відсутності представника УПФУ у Чигиринському районі Черкаської області.
Частиною 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У запереченні від 15.09.2011р. відповідач вказав на безпідставність позовних вимог, посилаючись на ч. 6 ст. 25 Закону № 2464- VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»від 8 липня 2010 року мотивуючи тим, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Розглянувши поданий адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини на яких грунтується позов, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного.
Комунальне підприємство «Чигиринське»згідно з довідки з Єдиного державного реєстру підприємства організацій України зареєстроване як юридична особа Чигиринською районною державною адміністрацією 24.07.2007р. ідентифікаційний код 35289128, та являється платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до картки особового рахунку страхувальника та розрахунків фінансових санкцій та пені по його особовому рахунку відповідно до вимог про сплату боргу, сплачені кошти були зараховані на погашення заборгованості, що виникла в лютому 2011 року, в порядку календарної черговості.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»від 08.07.2010 року № 2464-VІ (далі - Закон № 2464-VI).
Перелік платників єдиного внеску визначений у статті 4 Закону № 2464-VІ. Зокрема, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно - правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
У статті 6 Закону № 2464-VІ визначені обов'язки платників єдиного внеску, зокрема: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики; у випадках, передбачених цим Законом і нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, стати на облік у територіальному органі Пенсійного фонду як платник єдиного внеску; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом (частина 8 статті 9 Закону № 2464-VI).
Частиною 4 статті 25 Закону № 2464-VI передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
У зв'язку із заборгованістю позивача по сплаті єдиного внеску, штрафних санкцій та пені до пенсійного фонду України, на його адресу була направлена вимога про сплату боргу від 02.08.2011 № Ю-4 на загальну суму 277398 грн. 99 коп.
Частина 6 статті 25 Закону № 2464-VІ передбачає, що розрахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховується в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суд звертає увагу, що порядок зарахування заборгованості зі страхових внесків визначений виключно Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а тому вимога №Ю-4 від 02 серпня 2011 року «Про сплату боргу» винесена відповідно до норм чинного законодавства.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 15.09.2011р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі здійснюватиметься з урахуванням вимог ст.167 КАС України, про що повідомлено сторін в судовому засіданні.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, ст.ст. 158-159, 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 27 вересня 2011 року.
Суддя Т.В. Новікова