Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2011 року Справа № 2а/2370/6556/2011
12.09.11
14год.30хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Новікової Т.В.,
при секретарі Поліщук О.О.,
за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 (за довіреністю),
представника відповідача ОСОБА_4 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Чехівського психоневрологічного інтернату до державної податкової інспекції у Чорнобаївському районі Черкаської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.08.2011р. № 0000172301,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою від 11.08.2011р. до державної податкової інспекції у Чорнобаївському районі Черкаської області, в якій просить скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.08.2011р. № 0000172301 на суму 1036787грн.10коп., яке винесене на підставі акту ревізії від 16.06.2011р. фінансово-господарської діяльності Чехівського психоневрологічного інтернату за період з 01.04.2008р. по 31.03.2011р. Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач не погоджується з висновками акту ревізії щодо не оприбуткування позивачем готівки отриманої із Ощадбанку на загальну суму 207357грн.42 коп. та не складання касових звітів, оскільки висновки перевіряючих спростовуються наявністю прибуткових касових ордерів, журналом-реєстрації прибуткових і видаткових касових ордерів (прибутковий ордер № 9 від 19.04.2011р., видатковий ордер № 21 від 19.04.2011р., прибутковий ордер № 10, 11 від 29.04.2011р., видатковий ордер № 22-27 від 29.04.2011р.), касові книги позивача, платіжні відомості на видачу заробітної плати (авансу). Позивач погоджується з допущеними порушеннями при дотриманні порядку оприбуткування готівки в касі, оскільки сам факт оприбуткування готівки в касі було здійснено.
Під час судового засідання представники позивача підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити.
Відповідач з позовом не погодився та направив на адресу суду заперечення, в якому послався на допущенні позивачем порушення п. 2.6 ч. 1 Положення № 637 щодо не оприбуткування готівки отриманої із Ощадбанку на загальну суму 207357грн.42 коп. та не складання касових звітів, а саме: за 19.04.2011р. згідно чеку серії АД № 753538 позивачем отримано із Ощадбанку 82000грн.00 коп. на заробітну плату за І половину квітня 2011р. та за 29.04.2011р. по чеку серія АД на суму 125357,42 грн., з них 119305,41 грн. заробітна плата за ІІ половину квітня, 5652грн.01 коп. лікарняні, які не оприбутковувалися по касовій книзі позивача. Відповідач з посиланням на Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки»№ 436/95 від 12.06.1995р., зазначив, що касиром позивача не здійснено щоденного запису до касової книги за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі готівки. Спростовуючи позовні вимоги щодо повноважень ДПІ у Чорнобаївському районі Черкаської області, представник податкового органу послався на спільний наказ Головного контрольно-ревізійного управління України та Державної податкової адміністрації України від 22.12.2001р. № 143/514, яким затверджено Порядок взаємного інформування органів державної контрольно-ревізійної служби України та органів ДПС України про факти фінансових порушень та вжиті заходи, щодо порушених норм законодавства з регулювання обігу готівки, порядку ведення бухгалтерського обліку та операціями із заставленими активами.
Ухвалою суду від 31.08.2011р., з метою повного і всебічного зясування всіх обставин в адміністративній справі, за клопотанням позивача та на підставі ст. 65 КАС України, до участі у справі залучено свідка ОСОБА_5 контролера-ревізора КРВ у Чорнобаївському районі Черкаської області. У своїх поясненнях свідок підтвердив допущенні порушення в частині несвоєчасності та неповноти оприбуткування готівки в касі, незарахування виданих з каси коштів на реєстраційні рахунки відкриті в органах Державного казначейства на суму 207357 грн.42 коп. та не складання касових звітів.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, з огляду на наступне.
Чехівський психоневрологічний інтернат, ідентифікаційний код 02770191, зареєстрований як юридична особа Чорнобаївською районною державною адміністрацією Черкаської області 21.07.1962р., за організаційно-правовою формою є комунальною організацією, стаціонарною соціально-медичною установою призначеною для постійного проживання громадян з психоневрологічними захворюваннями, які потребують стороннього догляду, побутового і медичного обслуговування відповідно до Положення про Чехівський психоневрологічний інтернат, затверджене наказом Головного управління праці та соціального захисту населення Черкаської облдержадміністрації від 11.12.2003р. № 120-03.
Контрольно-ревізійним відділом у Чорнобаївському районі Черкаській області на підставі плану контрольно-ревізійної роботи, звернення УСБУ у Черкаській області від 31.03.2011р. № 185, направлень на проведення ревізії № 17 від 04.05.2011р. № 20, № 21 від 18.05.2011р., проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Чехівського психоневрологічного інтернату за період з 01.04.2008р. по 31.03.2011р. та складено акт № 19-18/19 від 16.06.2011р.
На підставі акту ревізії від 16.06.2011р. № 19-18/19 Державною податковою інспекцією у Чорнобаївському районі Черкаської області винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 02.08.2011р. № 0000172301, яким нарахована сума штрафних санкцій у розмірі 1036787грн.10 коп., за порушення п.п. 2,6 постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637, підпункту 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, абз.2 п.1 Указу Президента України № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки із змінами та доповненнями від 12.06.1995р. в редакції від 12.06.1995р., з наданням позивачеві десятиденного терміну сплати штрафних санкцій у добровільному порядку.
Під час проведення ревізії від 16.06.2011р. встановлено, що при здійсненні фінансово-господарської діяльності позивачем допущенні порушення вимог п.2.6 ч. 1 Положення № 637, а саме не оприбутковувалася готівка отримана із Ощадбанку на загальну суму 207357грн.42 коп. та не складалися касові звіти за 19.04.2011р. по чеку серія АД № 753538 на суму 82000грн.00коп. отриманих із Ощадбанку на заробітну плату за І половину квітня та за 29.04.2011р. по чеку серії АД № 125357 грн.42 коп., з них на 119305грн.41 коп. за ІІ половину квітня заробітна плата та 5652 грн.01 коп. лікарняні, які не оприбутковані по касовій книзі.
Представники позивача не заперечували наявність виявлених порушень допущених касиром ОСОБА_6, яка є відповідальною особою за збереження готівки в касі та складання касових звітів, а також не дотримано контролю з боку головного бухгалтера ОСОБА_2 щодо ведення касових операцій в порушення вимог п. 7 ст. 8, п. 5 ст. 9 Закону України про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.1999 № 996.
Під час судового засідання у своїх поясненнях свідок повідомив про виявлені ним порушення позивача щодо не здійснення записів оприбуткування готівки за 19.04.2011р. та за 29.04.2011р. на суму 207357 грн.42 коп. в касовій книзі за 2011р. Дані записи були зроблені касиром 04.05.2011р. за рекомендацією ревізора ОСОБА_5 контролера-ревізора КРВ у Чорнобаївському районі Черкаської області з поміткою «зіпсовано» від 19.04.2011р. на суму 82000грн.00коп. (а.с. 13), 29.04.2011р. на суму 125354грн.42 коп. із залишком на кінець дня на суму 26374 грн.31 коп. (а.с. 14), та 04.05.2011р. на суму 42 грн.31 коп.(а.с. 15).
Обгрунтовуючи позовні вимоги під час засідання, головний бухгалтер ОСОБА_2 визнала допущені порушення, однак послалася на факт оформлення даної суми на видачу заробітної плати (аванса) через видаткові касові ордери від 19.04.2011р. на суму 82000грн.00коп., прибутковий касовий ордер № 9 від 19.04.2011р. на суму 82000 грн.00коп.; видатковий касовий ордер від 29.04.2011р. на суму 295 грн.40 коп. та видатковий касовий ордер від 29.04.2011р. на суму 333грн.70 коп.; видатковий касовий ордер від 29.04.2011р. на суму 343грн.50 коп., видатковий касовий ордер від 29.04.2011р. на суму 60 грн.00коп.; видатковий касовий ордер від 29.04.2011р. на суму 5025 грн.68 коп., видатковий касовий ордер від 29.04.2011р. на суму 92929грн.23 коп.; прибутковий касовий ордер № 10 від 29.04.2011р. на суму 119705грн.41 коп., прибутковий касовий ордер № 11 від 29.04.2011р. на суму 5652 грн.01 коп. (а.с. 16-20), прибутковий касовий ордер №12 від 04.05.2011р. на суму 42грн.31 коп.(а.с.102).
Судом встановлено, що позивачем не заперечувався допущений факт порушення порядку оприбуткування готівки в касі, передбачений пп. 2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637, в якому зазначено що вся готівка, що надходить до кас повинна своєчасно оприбутковуватися (у день одержання готівкових коштів) на повну суму коштів. Під оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформлення їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог гл. 4 зазначеного Положення, розуміється здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Суд звертає увагу, що спеціальним законом який визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні, є Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-ХІV від 16.07.1999р.
Сфера дії цього Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством. Суб'єкти підприємницької діяльності, яким відповідно до законодавства надано дозвіл на ведення спрощеного обліку доходів і витрат, ведуть бухгалтерський облік і подають фінансову звітність у порядку, встановленому законодавством про спрощену систему обліку і звітності (ст. 2 Закону № 996-ХІV).
Статтею 8 Закону № 996-ХІV визначено організацію бухгалтерського обліку на підприємстві та встановлено, що бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.
Крім того, на головного бухгалтера покладений обовязок ведення бухгалтерського обліку підприємства, а саме: забезпечувати дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності; організовувати контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; забезпечувати оформлення матеріалів, пов'язаних з нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства; забезпечувати перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства.
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення (ст. 9 Закону).
Під час судового засідання головний бухгалтер ОСОБА_2 у своїх поясненнях послалася на спонукання перевіряючого ревізора на здійснення головним бухгалтером записів до касової книги 04.05.2011р. щодо оприбуткування готівки за 19.04.2011р. та за 29.04.2011р., що судом не береться до уваги, оскільки відповідальність достовірності, повноти складання та дотримання єдиних методологічних вимог бухгалтерського обліку Законом № 996-ХІV покладено на головного бухгалтера даної установи.
Разом з тим, суд звертає увагу, що Указом Президента України № 436/95 від 12.06.1995р. «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Суд зазначає, що Чехівський психоневрологічний інтернат (ідентифікаційний код 02770191) є юридичною особою відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 № 727486, виданого Чорнобаївською районною державною адміністрацією Черкаської області від 21.07.1962р. (а.с. 125), тому до позивача було застосована штрафна санкція за неоприбуткування готівкових коштів в касі на підставі вимог Закону України 996-ХІV, Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995р. та Порядку взаємного інформування органів державної контрольно-ревізійної служби України та органів державної податкової служби України про факти фінансових порушень та вжиті заходи, затвердженого спільним наказом Головного контрольно-ревізійного управління України та Державної податкової адміністрації України від 22.12.2001р. № 143/514.
Указом Президента України № 436/95 від 12.06.1995р. встановлено, що штрафні санкції, застосовуються до юридичних осіб всіх форм власності, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.
За зазначених обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, ч. 4 ст. 94, ст.ст. 158-159, 161-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст.186 КАС України.
Повний текст постанови оформлено 21 вересня 2011 року.
Суддя Т.В. Новікова