ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2011 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/7722/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гіглави О.В.,
при секретарі Чухліб Г.О.,
за участю:
представника відповідача - Карпенко С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг Українидо Кредитної спілки "Кварта"про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
21 вересня 2011 року Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кредитної спілки "Кварта" про стягнення штрафу у розмірі 1700,00 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідачем було порушено вимоги Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму", у звязку із чим до нього постановою №397/42/12-пфм від 17.06.2011 був застосований штраф у сумі 1700,00 грн, який до теперішнього часу відповідачем не сплачений, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2011 року відкрито скорочене провадження у даній справі.
13.10.2011 від відповідача надійшли заперечення проти позовних вимог.
Відповідно до частини 4 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.10.2011 справу призначено до судового розгляду.
Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, хоча про час, дату, місце розгляду справи повідомлявся належним чином. В прохальній частині адміністративного позову міститься клопотання позивача, відповідно до якого він просить провести розгляд справи за відсутності його представника.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував. В обґрунтування своїх заперечень вказував на те, що постанова №397/42/12-пфм від 17.06.2011 отримана відповідачем 25.06.2011. Водночас, не погодившись із вказаною постановою, відповідач направив на адресу Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України скаргу на вказану постанову. Вказував, що не отримавши жодної відповіді на свою скаргу вважав, що його скарга була задоволена, а штраф, згідно постанови №397/42/12-пфм від 17.06.2011, скасований. Крім того, зазначав про те, що позивача було повідомлено про закриття діяльності Кредитної спілки "Кварта", при цьому закриття спілки відповідач вважає форс-мажорною обставиною, а тому штраф не повинен був застосовуватися.
За таких обставин, суд вважає за можливе провести розгляд справи за даної явки та на підставі наявних у справі доказів, оскільки вони повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Кредитна спілка "Кварта" (ідентифікаційний код 32738635) 08.11.2004 зареєстрована Великобагачанською районною державною адміністрацією Полтавської області в якості юридичної особи.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2010 № 157 Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (Держфінпослуг) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Держфінпослуг є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Відповідно до пункту 3 вказаного Положення одним із основних завдань Держфінпослуг є, здійснення в межах своїх повноважень державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері.
Пунктом 4 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України встановлено, що Держфінпослуг відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, встановлює професійні вимоги до керівників, головних бухгалтерів фінансових установ; проводить у межах своїх повноважень самостійно або разом з іншими уповноваженими органами виїзні та безвиїзні перевірки діяльності фінансових установ; встановлює у визначених законом випадках кваліфікаційні вимоги до осіб, які провадять діяльність на ринках фінансових послуг; визначає у межах своїх повноважень періодичність інспектування фінансових установ, а також їх споріднених та афілійованих осіб; встановлює згідно із законом порядок та умови застосування заходів впливу; у разі порушення законодавства про фінансові послуги накладає адміністративні стягнення за правопорушення та застосовує відповідно до закону заходи впливу; приймає та надсилає фінансовим установам і саморегулівним організаціям обов'язкові до виконання розпорядження щодо усунення порушень законодавства про фінансові послуги та вимагає надання необхідної інформації та документів.
Відповідно до положень статті 5 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) суб'єктами державного фінансового моніторингу є: Національний банк України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України, Міністерство транспорту та зв'язку України, Міністерство економіки України, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України, спеціально уповноважений орган. Субєктами первинного фінансового моніторингу є, зокрема, банки, страховики (перестраховики), кредитні спілки, ломбарди та інші фінансові установи.
Статтею 6 вказаного Закону встановлено, що субєкт первинного фінансового моніторингу зобовязаний, зокрема, забезпечувати підвищення кваліфікації працівників, відповідальних за проведення фінансового моніторингу, шляхом проходження навчання не рідше одного разу на три роки.
Згідно зі статтею 23 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" у разі невиконання (неналежного виконання) суб'єктом первинного фінансового моніторингу вимог цього Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, на нього в установленому законом порядку може бути накладено штраф, зокрема, за порушення обов'язків, визначених статтями 6, 8-12, 17, 22 цього Закону та не зазначених у абзацах першому-п'ятому частини третьої цієї статті, - у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для суб'єктів первинного фінансового моніторингу, які не є юридичними особами, - у розмірі до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Санкції до суб'єктів первинного фінансового моніторингу, передбачені цією статтею, застосовуються суб'єктами державного фінансового моніторингу, які здійснюють регулювання і нагляд за діяльністю суб'єктів первинного фінансового моніторингу, в межах їхньої компетенції.
Порядок застосування Держфінпослуг штрафів за порушення вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом визначено в Порядку застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України штрафів за невиконання (неналежне виконання) вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму" та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13.11.2003 № 120.
Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку факти невиконання (неналежного виконання) вимог Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, виявляються посадовими особами Держфінпослуг: - при проведенні перевірки організації професійної підготовки працівників та керівників підрозділів, відповідальних за проведення фінансового моніторингу; - при здійсненні нагляду за діяльністю установ.
Як встановлено в ході судового розгляду, за результатами перевірки діяльності Кредитної спілки "Кварта" було складено акт планової інспекції №397/42/12-пфм від 27.05.2011 щодо дотримання останнім вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, відповідно до якого встановлено порушення відповідачем абзацу 20 статті 6 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму" та пункту 6 Положення про порядок навчання працівників та керівників підрозділів фінансових установ, відповідальних за проведення внутрішнього фінансового моніторингу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 16.09.2003 №55, в частині незабезпечення кредитною спілкою підвищення кваліфікації працівників, відповідальних за проведення внутрішнього фінансового моніторингу, шляхом проходження навчання не рідше одного разу на три роки.
За порушення відповідачем вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму" Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України на підставі акту №397/42/12-пфм від 27.05.2011 було застосовано захід впливу у вигляді штрафу у розмірі 1700,00 грн, накладеного постановою про застосування штрафу за невиконання (неналежне виконання) вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму" № 397/42/12-пфм від 17.06.2011.
Крім того, відповідно до резолютивної частини постанови, відповідача було зобов'язано повідомити Держфінпослуг про виконання або про відмову від добровільного виконання постанови, з одночасним наданням, у разі сплати штрафу, документів, що підтверджують його сплату.
Як вбачається із матеріалів справи, 20.06.2011 на адресу Кредитної спілки "Кварта" було надіслано постанову №397/42/12-пфм від 17.06.2011 та розпорядження №87/42/3-Р від 17.06.2011, які були отримані відповідачем 25.06.2011, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією зворотнього повідомлення про вручення поштового відправлення.
Посилання відповідача на те, що ним на адресу Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України направлялася скарга на постанову №397/42/12-пфм від 17.06.2011 і у звязку із неотриманням жодної відповіді на неї відповідач вважав, що його скарга була задоволена, а штраф у розмірі 1700,00 грн скасований, судом оцінюються критично, оскільки в матеріалах справи відсутні докази скасування в установленому порядку даної постанови.
Як вбачається із наявних в матеріалах справи документів, на момент розгляду справи штраф у розмірі 1700,00 грн відповідачем не сплачений, що не заперечувалось представником відповідача в ході розгляду справи.
Згідно з пунктом 9 Порядку застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України штрафів за невиконання (неналежне виконання) вимог Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму" та/або нормативно-правових актів, що регулюють діяльність у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, у разі якщо установа не сплачує штраф протягом десяти днів з дня отримання постанови про накладення штрафу, Держфінпослуг звертається до суду з позовною заявою про стягнення з установи відповідної суми штрафу.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, із врахуванням викладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України до Кредитної спілки "Кварта" про стягнення штрафу задовольнити.
Стягнути з Кредитної спілки "Кварта" (код ЄДРПОУ 32738635) до Державного бюджету України (код бюджетної класифікації за доходами 21081100, символ звітності банку 100) штраф у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 (нуль) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 31 жовтня 2011 року.
Суддя О.В. Гіглава