ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2011 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/7113/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гарника К.Ю.,
при секретарі Онищенко С.В.,
за участю:
представників позивача - Гамбарова І.А., Фаєнка І.О.,
представника відповідача - Хоміч Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Хазар-2007"до Державної екологічної інспекції в Полтавській областіпро визнання дій неправомірними, -
В С Т А Н О В И В:
29 серпня 2011 року Приватне підприємство " Хазар - 2007 "(далі по тексту - позивач, ПП "Хазар-2007") звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції в Полтавській області(далі по тексту - відповідач) про визнання дій неправомірними щодо визначення (розрахунків) розмірів збитків заподіяних за періоди з 21.03.2008 по 24.08.2009 та з 24.08.2009 по 13.04.2010.
В обґрунтування таких позовних вимог позивач вказував, що 13 травня 2010 року працівниками відповідача було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПП “Хазар-2007”. В ході перевірки було встановлено, що позивач здійснював самовільний скид вод в р. Удай за періоди з 14 квітня 2010 року по 03 червня 2010 року, а також скид стічних вод в р. Удай. Таким чином, відповідно до розрахунків Відповідача за періоди з 21.03.2008 по 13.04.2010 державі заподіяно матеріальний збиток на суму 5111580,14 грн. Проти вказаного позивач заперечує зазначаючи, що скиду стічних вод у вказаний період не здійснювалось.
Представники позивача в ході судового розгляду справи позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити, визнати протиправними та такими, що не відповідають законодавству дії Державної екологічної інспекції в Полтавській області по визначенню оспорюваних розрахунків (розміру) збитків.
Представник відповідача в ході судового розгляду справи проти задоволення позовних вимог заперечувала, посилаючись на правомірність проведення розрахунків у відповідності та з дотриманням вимог природоохоронного законодавства. Вказувала, що на підставі встановлених порушень природоохоронного законодавства інспекцією розрахований розмір збитків, що оформлено претензією № 75 від 10.06.2010 та Розрахунками розміру відшкодування збитку на загальну суму 5111580,14 грн, на виконання та відповідно до вимог Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Приватне підприємство "Хазар-2007" зареєстроване Пирятинською районною державною адміністрацією 09 липня 2007 року, ідентифікаційний код 34699111, про що видане свідоцтво про реєстрацію серії А00 № 575186, здійснює діяльність на підставі статуту затвердженого власником підприємства від 05 липня 2007 року.
Відповідно до положень пункту "а" частини 1 статті 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить, зокрема, здійснення комплексного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища в республіці, проведення єдиної науково-технічної політики з питань охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів, координація діяльності міністерств, відомств, підприємств, установ та організацій в цій галузі.
Частинами 1, 2, 6 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.
Судом встановлено, що державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища згідно з наказом державної екологічної інспекції в Полтавській області від 12 квітня 2010 року № 213/П було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства, за наслідками якої складений акт.
В результаті проведеної перевірки відповідачем встановлено порушення природоохоронного законодавства щодо здійснення самовільних скидів в період з 20.03.2008 по 13.04.2010 стічних вод в р. Удай, що є порушенням статті 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, статтей 44, 48, 70, 100 Водного Кодексу України. Орендарем очисних споруд, як встановлено відповідачем та позивачем не заперечується, є ПП "Хазар-2007".
В подальшому Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища вПолтавській області проведено розрахунок розміру відшкодування збитку, заподіяного водному об'єкту внаслідок самовільного скиду забруднюючий речовин зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу ГДС, затверджені заступником Головного Державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області.
У відповідності до вказаних розрахунків загальний розмір шкоди встановлений в розмірі 5111580,14 грн.
Позивач не погодившись із діями Державної екологічної інспекції в Полтавській області по визначенню розрахунків (розміру) збитків, звернувся до суду.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку діям Державної екологічної інспекції в Полтавській області по визначенню спірних розрахунків (розміру) збитків, суд виходить з наступного.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2001 № 1520, Державна екологічна інспекція є урядовим органом державного управління, який діє у складі охорони навколишнього природного середовища України і йому підпорядковується.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1524, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до положень Закону УРСР від 25.06.1991 № 1264-XII "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції Державної екологічної інспекції як спеціально уповноваженого державного органу з питань екології та природних ресурсів належить державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Згідно зі статтями 34,35 зазначеного Закону завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами. Державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється Радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами.
Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009 № 389, зареєстрованої в Мін'юсті України 14.08.2009 №767/16783 (далі - Методика), ця методика спрямована на реалізацію Директиви 2006/11/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 15 лютого 2006 року про забруднення, спричинене деякими небезпечними речовинами, що скидаються до водного середовища Співтовариства, і розроблена відповідно до Водного кодексу України та Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (пункт 1.1). Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі, зокрема, забруднення водних об'єктів, у тому числі пов'язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин та фізико-хімічних показників (далі - забруднюючі речовини) із зворотними водами або забруднюючих речовин у чистому вигляді, у складі сировини, продукції чи відходів, крім випадків забруднення територіальних і внутрішніх морських вод та виключної морської економічної зони України із суден, кораблів та інших плавучих засобів (пункт 1.2).
Ця Методика встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання (фізичними і юридичними особами) (пункт 1.3).
Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства. Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і на підставі цієї Методики розраховують розмір відшкодування збитків (пункт 1.4).
В акті перевірки від 13квітня 2010 року вказано відомості про особу, яка проводила перевірку та підписувала, як акт перевірки, так і розрахунки розміру відшкодування збитків.
Таким чином, розрахунки розміру відшкодування збитків проведені на виконання та відповідно до вимог Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Як свідчать матеріали справи, внаслідок проведеного розрахунків розміру відшкодування збитків, загальна сума збитків склала 5111580,14 грн на підставі фактів, зафіксованих в акті перевірки та за результатами контролю за дотриманням встановлених нормативів ГДС.
Також судом встановлено, що з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, Державною екологічною інспекцією в Полтавській області винесено претензію № 75 від 10.06.2010 та припис від 13.04.2010 № 06.-08 П/31-2010.
Доказів щодо оскарження вказаних рішень суду не надано, однак відповідно пояснень представника відповідача, звіт про їх виконання позивачем до Державної екологічної інспекції в Полтавській області не надавався.
Згідно зі статтею 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища'' органам Мінприроди України надано право вживати заходів досудового врегулювання спорів та пред'являти позови по відшкодуванню збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Також суд вважає доцільним відмітити, що розрахунки розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів не є нормативно-правовими актами чи правовими актами індивідуальної дії у розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки не впливають на права та обовязки юридичної особи, не є обовязковим для виконання, не спричиняють для ПП "Хазар-2007" жодних юридично значимих наслідків.
Що стосується позовних вимог щодо визнання протиправними та такими, що не відповідають законодавству дій Державної екологічної інспекції в Полтавській області по визначенню розрахунків (розміру) збитків, то суд виходить з того, що розрахунки розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів не створюють правові наслідки для позивача, такі дії самі по собі ніяк не впливають на наявні у позивача права, не створюють для нього додаткових обов'язків, не визначають правову поведінку позивача, а тому не можуть бути самостійним предметом судового розгляду.
Слід також зауважити, що поданий адміністративний позов безпосередньо не спрямований на захист порушених прав позивача, оскільки окремих дій, крім визначення спірних розрахунків (розміру) збитків, які б порушували права позивача, судом не встановлено.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач при визначенні розрахунків (розміру) збитків діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Положенням про Державну екологічну інспекцію в Полтавській області, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, а отже позовні вимоги Приватного підприємства "Хазар-2007" не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Хазар-2007" до Державної екологічної інспекції в Полтавській області про визнання дій неправомірними відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову в повному обсязі складено 10 жовтня 2011 року.
СуддяК.Ю. Гарник