Постанова № 20238826, 04.10.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2011
Номер справи
2а-1670/7389/11
Номер документу
20238826
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2011 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/7389/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді –Кукоби О.О.,

при секретарі –Марченко О.Є.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського міського центру зайнятостідо ОСОБА_2про стягнення надмірно виплаченої допомоги на випадок безробіття, -

В С Т А Н О В И В:

Полтавський міський центр зайнятості09 вересня 2011 року звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2про стягнення надмірно виплаченої допомоги на випадок безробіття в сумі 4 408 грн. 44 коп.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що у період перебування на обліку у Полтавському міському центрі зайнятості, ОСОБА_2 був зареєстрований як фізична особа - підприємець, чим порушив вимоги Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За час перебування на обліку в центрі зайнятості ОСОБА_2 незаконно отримав допомогу у зв’язку з безробіттям в сумі 4 408 грн. 44 коп.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач в судовому засіданні позов визнав. Зазначав, що на момент звернення до центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного дійсно був зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності - фізична особа.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що на підставі заяви від 09.02.2009 року та згідно статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 року № 803-XII (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 803-XII) гр. ОСОБА_2 зареєстровано в Полтавському міському центрі зайнятості як шукаючу роботу. В поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує, не є найманим працівником, не укладав договорів цивільно-правового характеру (а.с. 10).

Наказом директора Полтавського міського центру зайнятості від 09.02.2009 року відповідачу було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю (а.с. 12).

09.02.2010 року відповідача знято з обліку в центрі зайнятості у зв’язку з поданням заяви про відмову від послуг (а.с. 11, 12 - зворот).

За період з 09.02.2009 року по 08.02.2010 року відповідачем було отримано допомогу по безробіттю в загальному розмірі 4 408 грн. 44 коп. (а.с. 18).

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі - Закон № 1533-ІІІ) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.

Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону № 1533-ІІІ функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Відповідно до ст. 2 Закону № 803-XII безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.

З матеріалів справи суд вбачає, що ОСОБА_2 перебував на обліку в Полтавському міському центрі зайнятості як безробітний з 09.02.2009 року по 09.02.2010 року.

Згідно з п. п. "б" п. 3 ст. 1 Закону № 803-XII в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство".

Згідно п. 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62 (далі - Порядок №60/62) перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості, зокрема шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.

Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету статистики України від 07.12.2005 р. №121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005р. №23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07.12.2005 р. №368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.12.2005 року за №1523/11803.

У ході звірки даних з державним реєстратором виявлено, що гр. ОСОБА_2 20.01.2003 року зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності - фізична особа (а.с. 14).

Відповідно до довідки Полтавського міського центру зайнятості за період перебування на обліку гр. ОСОБА_2 отримав допомогу у зв’язку з безробіттям в розмірі 4 408 грн. 44 коп.

Згідно з ч. 2 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Однак, всупереч вказаним нормам Закону, відповідач не повідомив Полтавський міський центр зайнятості про те, що він на момент звернення до служби зайнятості був зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності - фізична особа.

Частиною 3 статті 36 Закону № 1533-ІІІ передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно пункту 6 Порядку № 60/62у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Полтавським міським центром зайнятості 22.03.2011 року за № 97 видано наказ про повернення допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_2 (а.с. 14), копія якого направлялася на адресу відповідача, однак поштове відправлення повернулося з відміткою працівника пошти "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 15-17).

Таким чином, позивачем вжито заходів щодо стягнення з ОСОБА_2 суми надмірно виплаченої допомоги на випадок безробіття, однак останнім кошти на рахунок центру зайнятості не перераховано.

          Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву.

Частиною 3 вказаної статті передбачено, що судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

У відповідності до ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Відтак, оскільки дії ОСОБА_2 щодо визнання адміністративного позову не суперечать закону та не порушують права, свободи чи інтереси третіх осіб, суд вважає за можливе прийняти визнання адміністративного позову відповідачем.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 69-71, 112, 136, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Полтавського міського центру зайнятостідо ОСОБА_2про стягнення надмірно виплаченої допомоги на випадок безробіття задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; АДРЕСА_1, 36000) на користь Полтавського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 22534038; вул. Леніна, 91, м. Полтава, Полтавська область, 36037) суму надмірно виплаченої допомоги на випадок безробіття в розмірі 4 408 грн. 44 коп. (чотири тисячі чотириста вісім гривень сорок чотири копійки).          

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

          Повний текст постанови виготовлено 10 жовтня 2011 року.

          Суддя                                                                                О.О. Кукоба