Постанова № 20224593, 07.12.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2011
Номер справи
2а-10775/11/1270
Номер документу
20224593
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.2.9

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 грудня 2011 року Справа № 2а-10775/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Ірметової О.В.,

при секретарі судового засідання: Іванович К.В.

за участю сторін:

представника позивача: Шпаковський А.Ю.

представника відповідача:Зайцев М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Промстройуголь» до Стахановської обєднаної Державної податкової інспекції в Луганської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

15 листопада 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ «Промстройуголь» з позовом до Стахановської обєднаної Державної податкової інспекції в Луганської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.11.2011 №0001381502.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 18.10.2011 Алчевською об'єднаною державною податковою інспекцією в Луганській області за результатами позапланової невиїзкої документальної перевірки ТОВ «Промстройуголь» з питань повноти нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності по договору оренди землі від 07,06.2007 №040740700196 за період з 01.06.2009 по 31.12.2010, складено акт перевірки №1645/231/32545240, в якому зазначено про порушення ТОВ «Промстройуголь» ст. 1, 21, 30, 33 Закону України від 06.10.1998 «Про оренду землі» (із змінами та доповненнями), що призвело до заниження задекларованих у рядку 1 Податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (наданої до Стахановської ОДПІ) у загальній сумі 181820,55 грн. 02.11.2011 Стахановською об'єднаною державною податковою інспекцією в Луганській області, на підставі Акту перевірки, прийнято податкове повідомлення-рішення №0001381502, яким збільшено суму грошового зобов'язання ТОВ «Промстройуголь» за платежем орендна плата за землю з юридичних осіб у розмірі 227275,69 грн., у тому числі за основним платежем на суму 181820,55 грн. та штрафних санкцій на суму 45455,14 трн. Але з даним повідомленням-рішенням позивач не згодний, оскільки вважає, що ТОВ «Промстройуголь» з додержанням вимог ст.ст. 13-15, 17 Закону України «Про плату за землю», п.9 Договору оренди , самостійно здійснено визначення суми орендної плати у січні 2009 та 2010 років, шляхом індексації на відсоток індексації грошової оцінки земель міста, подано до Стахановської ОДПІ податкові декларації за вказані роки, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями, проведено її оплату. ТОВ «Промстройуголь» з додержанням вимог ст.14 Закону України «Про плату за землю» протягом місяця, з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку (30.11.2010 року за Додатковою угодою), визначено суму орендної плати та подано 18.12.2010 до Стахановської ОДШ податкову декларацію за новоукладеним договором, з розбивкою сум які підлягали сплаті у листопаді - грудні 2010 року, проведено їх оплату. Відповідно до положень ст. 31 Закону України «Про оренду землі». Договір припинено 14.08.2010, у зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено. У зв'язку із тим. що між сторонами, на час дії Договору (з 15.08.2007 по 14.08.2010), не було змінено умови Договору, шляхом укладення додаткової угоди щодо визначення нової нормативної грошової оцінки землі та зміну розміру орендної плати, то зміна ціни Договору, після його виконання не допускається. У період часу з 15.08.2010 до 30.11.2010 ТОВ «Промстройуголь» продовжував користуватися земельною ділянкою, тому відповідно до положень ч.2 ст.. 15 Закону України «Про плату за землю», повинен сплачувати орендну плату за фактичний період перебування землі у користуванні у поточному році, у розмірах, встановлених Договором. Додаткова угода до Договору, якою було змінено (збільшено) розмір орендної плати, зареєстрована 30.11.2010. Тому на думку позивача обов'язок у ТОВ «Промстройуголь» щодо сплати орендної плати у збільшеному розмірі виник з 01.12.2010.

За таких підстав винесене Стахановською ОДПІ податкове повідомлення-рішення №0001381502 від 02.11.2011, про збільшення ТОВ «Промстройуголь» зобов'язання по орендній платі у листопаді 2010 року у розмірі 181820,55 грн. та нарахування штрафних санкцій у розмірі 45455,14 грн., а всього на суму 227275,69 грн., позивач вважає противоправним та таким, що порушує права та інтереси ТОВ «Промстройуголь» у сфері публічно-правових відносин.

Під час судового засідання представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та надав пояснення аналогічні позовним вимогам.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог посилаючись на те, що за період з 01.01.2009р. по 31.12.2010р. ТОВ «Промстройуголь» задекларовано орендної плати за земельні ділянки по договору оренди землі від 07.06.07 №040740700196, укладеному із Стаханівською міською радою на земельну ділянку площею 6,5035 га за адресою м. Стаханов, вул..2-а Залізнична, 2, буд.2 (кадастровий номер земельної ділянки 4413100000:03:001:0004) у сумі - 250 993,50 грн. Перевіркою повноти визначення орендної плати за земельні ділянки по договору оренди землі від 07.06.07 №040740700196 за період з 01.06.2009р. по 31.12.2010р. встановлено її заниження всього у сумі 181820,55 грн., у т.ч. по періодам: рік 2010 у сумі 181820,55 грн. (листопад- 181820,55 грн.). 07.06.2007 року Орендодавець - Територіальна громада, в особі Стахановської міської ради, від імені якої діє голова Александров Василь Олексійович, на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та рішення 1 сесії Стахановської міської ради п'ятого скликання від 05.04.2006 року та орендар - товариство з обмеженою відповідальністю «Промстройуголь» в особі директора Чибінь Віталія Олексійовича було укладено договір оренди землі №040740700196. Предметом договору є земельна ділянка площею 6,5035 га, розташована за адресою м. Стаханов, вул..2-а Залізнична, 2, (кадастровий номер земельної ділянки 4413100000:03:001:0004). Земельна ділянка надана ТОВ «Промстройуголь» в строкове платне користування на підставі п. 1.1.1 рішення 13-ї сесії Стаханівської міської ради 5 скликання №206/10 від 02.03.07. Строк дії договору - з 15.08.07 по 15.08.10.

Представник відповідача у судовому засіданні не заперечував, що позивач ТОВ «Промстройуголь» обчислив суму орендної плати на 2009 рік та 2010 рік та подав відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на 2009 рік та 2010 рік з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Крім того, представник відповідача у судовому засіданні зазначив, що в травні 2009 року, згідно рішення Стахановської міської ради від 29.05.09 за №973/14, яке затверджено 56-ю сесією 5 скликання введена в дію нова грошова оцінка землі. В липні 2010 року Орендодавець - Територіальна громада, в особі Стахановської міської ради, від імені якої діє заступник міського голови Харченко Наталія Григорівна, на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та рішення 20 сесії Стахановської міської ради п'ятого скликання від 27.06.2007 року №364/17 та орендар -ТОВ «ПРОМСТРОЙУГОЛЬ» в особі генерального директора Михайловської Олени Геннадіївни на підставі пунктів 11 та 29 договору оренди земельної ділянки від 15.08.2007р., реєстраційний номер 040740700196 та п.2.6 рішення за №1314/14 від 19.08.2010р. 76-сесії Стахановської міської ради 5 скликання уклали додаткову угоду від 06.07.10 про поновлення договору оренди земельної ділянки за реєстраційним номером №040740700196 від 15.08.07. У вказаній додаткової угоді зазначено грошова оцінка земельної ділянки на 2009 рік з 01.06.09 р. - 7795095 грн., нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2010 рік - 8255543 грн.термін дії договору поновлено з 15.08.2010 року до 15.08.2011 року, річна сума орендної плати з 01.06.2009 року на 2009 рік становить 233852 грн.85 коп., річна сума орендної плати на 2010 рік становить 247666 грн.29 коп.та інше.

На думку представника відповідача, у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності. Враховуючи зазначене, у разі зміни протягом року грошової оцінки землі, платник орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, для якого орендна плата встановлена у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, у якому виникли такі зміни, має подати нову звітну податкову декларацію. Тому, якщо у населеному пункті рішенням ради запроваджена нова нормативна грошова оцінка землі та в установленому порядку вона оприлюднена, ТОВ «Промстройуголь» самостійно повинно було звернутися до відповідного органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів для отримання довідки (витягу) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, перерахувати суму податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності та подати вказану довідку з податковою звітністю до податкового органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки.

Таким чином на думку представника відповідача, ТОВ «Промстройуголь» після підписання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, якою передбачена зміна розміру суми орендної плати з 01 червня 2009 року, мало самостійно визначити зобов'язання щодо сплати до бюджету збільшеної суми орендної плати. Таким чином, підприємством занижено задекларовані у рядку 1 Податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 181820,55 грн., у т.ч. по періодам: листопад 2010 року - 181820,55 грн., а тому податкове повідомлення-рішення прийняте законно, а позовні вимоги необгрунтовані.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи та надані суду докази, виходить з наступного.

В судовому засіданні встановлені наступні фактичні обставини.

Алчевською ОДПІ на підставі п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України та згідно наказу від 05.10.11 № 651 було проведено позапланову невиїзну документальну перевірку ТОВ «Промстройуголь» з питань правильності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з 01.06.2009 р. по 31.12.2010 р.

За результатам проведення перевірки було складено акт від 18.10.11 № 1645/231/32545240 «Про результати проведення позапланової невиїзної документальної перевірки ТОВ «Промстройуголь» з питань повноти нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності по договору оренди землі від 07.06.07 № 040740700196 за період з 01.06.2009 р. по 31.12.2010 р.

Висновкам вищезазначеного акту перевірки встановлено порушення ТОВ «Промстройуголь» ст.ст. 1, 21, 30, 33 Закону України від 06.10.98 № 161 «Про оренду землі», що призвело до заниження орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у загальній сумі 181820 грн. 55 коп.

За період з 01.01.2009р. по 31.12.2010р. ТОВ «Промстройуголь» задекларовано орендної плати за земельні ділянки по договору оренди землі від 07.06.07 №040740700196, укладеному із Стаханівською міською радою на земельну ділянку площею 6,5035 га за адресою м. Стаханов, вул..2-а Залізнична, 2, буд.2 (кадастровий номер земельної ділянки 4413100000:03:001:0004) у сумі - 250 993,50 грн.

Перевіркою повноти визначення орендної плати за земельні ділянки по договору оренди землі від 07.06.07 №040740700196 за період з 01.06.2009р. по 31.12.2010р. встановлено її заниження всього у сумі 181820,55 грн., у т.ч. по періодам: рік 2010 у сумі 181820,55 грн. (листопад- 181820,55 грн.)

До цього висновку податковий орган дійшов з огляду на те, що підприємством у податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 та 2010 роки не врахована встановлена договором та введена в дію з 01.06.09 нова нормативна грошова оцінка земельної ділянки та річна сума орендної плати.

Стахановською ОДПІ на підставі вищезазначеного акту перевірки було винесене податкове повідомлення рішення №0001381502 від 02.11.2011, про збільшення ТОВ «Промстройуголь» зобов'язання по орендній платі у листопаді 2010 року у розмірі 181820,55 грн. та нарахування штрафних санкцій у розмірі 45455,14 грн., а всього на суму 227275,69 грн.

З матеріалів справи вбачається, що 07.06.2007 року Орендодавець - Територіальна громада, в особі Стахановської міської ради, від імені якої діє голова Александров Василь Олексійович, на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та рішення 1 сесії Стахановської міської ради п'ятого скликання від 05.04.2006 року та орендар - товариство з обмеженою відповідальністю «Промстройуголь» в особі директора Чибінь Віталія Олексійовича було укладено договір оренди землі №040740700196.

Предметом договору є земельна ділянка площею 6,5035 га, розташована за адресою м. Стаханов, вул..2-а Залізнична, 2, буд.2 (кадастровий номер земельної ділянки 4413100000:03:001:0004). Земельна ділянка надана ТОВ «Промстройуголь» в строкове платне користування на підставі п. 1.1.1 рішення 13-ї сесії Стаханівської міської ради 5 скликання №206/10 від 02.03.07.

Згідно п. 4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 292 072 грн.

Згідно п. 7 договору, договір оренди укладено строком на 3 роки.

Згідно п. 8 договору загальна сума орендної плати становить 296 286 грн. Річна сума орендної плати складає 98 762,16 грн. Орендна плата нараховується за увесь період фактичного користування земельною ділянкою і сплачується також у випадках, якщо Орендар з поважних причин не використовує земельну ділянку за умовами договору.

Згідно п. 9 договору розмір орендної плати щорічно з 01 січня індексується Орендарем на відсоток індексації грошової оцінки земель міста і сплачується Орендарем без додаткової угоди.

Згідно п. 11 договору розмір орендної плати переглядається сторонами у разі зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Згідно п. 13 договору земельна ділянка передається в оренду з метою несільськогосподарського використання для розміщення та обслуговування власного нерухомого майна.

Строк дії договору - з 15.08.07 по 15.08.10.

В травні 2009 року, згідно рішення Стахановської міської ради від 29.05.09 за №973/14, яке затверджено 56-ю сесією 5 скликання введена в дію нова грошова оцінка землі:

п.1 рішення - у зв'язку з тим, що базова вартість одного метра квадратного земель міста, яка наведена у технічній документації, розрахована станом на 01.01.08 і складає 65,38грн. за кв.м, врахувати коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2009 рік 1,152 та затвердити проіндексовану базову вартість одного метра квадратного міста у розмірі 75,32грн. за кв.м.;

п.2 рішення - ввести в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.06.2009 року;

п.6 рішення - Стахановській ОДПІ внести зміни в розрахунок податку на землю;

п.7 рішення - відділу внутрішньої політики та інформації опублікувати це рішення в міських засобах масової інформації.

В липні 2010 року Орендодавець - Територіальна громада, в особі Стахановської міської ради, від імені якої діє заступник міського голови Харченко Наталія Григорівна, на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та рішення 20 сесії Стахановської міської ради п'ятого скликання від 27.06.2007 року №364/17 та орендар -товариство з обмеженою відповідальністю «Промстройуголь» в особі генерального директора Михайловської Олени Геннадіївни на підставі пунктів 11 та 29 договору оренди земельної ділянки від 15.08.2007р., реєстраційний номер 040740700196 та п.2.6 рішення за №1314/14 від 19.08.2010р. 76-сесії Стахановської міської ради 5 скликання уклали додаткову угоду від 06.07.10 про поновлення договору оренди земельної ділянки за реєстраційним номером №040740700196 від 15.08.07. У вказаній додаткової угоді зазначено наступне:

-пункт 4 Договору доповнити абзацом другим наступного змісту «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2009 рік з 01.06.09 р. становить 7 795 095 гривень. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2010 рік становить 8 255 543 грн.»;

-пункт 7 договору оренди доповнити «Термін дії договору поновлено з 15.08.2010 року до 15.08.2011 року»;

-пункт 8 договору оренди доповнити: «Річна сума орендної плати з 01.06.2009 року на 2009 рік становить 233 852 (двісті тридцять три тисячі вісімсот п'ятдесят дві) грн.85 коп. Річна сума орендної плати на 2010 рік становить 247 666 (двісті сорок сім тисяч шістсот шістдесят шість) грн.29 коп.;

-пункт 11 Договору після слів «переглядається охоронами» доповнити словами «з дня настання відповідної події», далі за текстом, та доповнити підпунктом наступного змісту:

зміни нормативної грошової оцінки земель м. Стаханов Луганської області».

Рішенням Стахановської міської ради від 19.08.2010 №1314\14 дію Договору було поновлено строком на 1 рік, починаючи з 15.08.2010.

Таким чином 06.07.2010, тобто до прийняття Стахановською міською радою вищевказаного рішення, але з посиланням на його номер та дату (тобто №1314\4 від 19.08.2010) між Стахановською міською радою та ТОВ «Промстройуголь», було укладено Додаткову угоду до основного Договору.

Крім того Додаткова угода зареєстрована 30.11.2010 Стахановським міським відділом Луганської Регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру», про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис за №041040700328.

Спірне питання полягає в тому, що на думку відповідача Стахановськоїт ОДПІ платник земельного податку ТОВ «Промстройуголь» після підписання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, якою передбачена зміна розміру суми орендної плати з 01 червня 2009 року, мало самостійно визначити зобов'язання щодо сплати до бюджету збільшеної суми орендної плати.

Відповідно до положень ст.ст. 142-144 Конституції України, ст..26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.11, 509 ЦК України, ст..ст.116, 124 ЗК України, ст.. 16 Закону України «Про оренду землі», необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у оренду. Вказане рішення, відповідно до ч.5 ст.126 ЗК України оформляється договором як документом, що посвідчує право на земельну ділянку.

Правовідносини щодо оренди землі врегульовані низкою спеціальних нормативних актів, у тому числі - Законом України від 06.10.98 року №161-XIV «Про оренду землі» у редакції, чинний на час спірних правовідносин , відповідно до ст. 1 якого оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Частиною 1 ст. 2 цього Закону встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі,

За загальним правилом (частини 1-2 статті 11 ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 202 ЦК України).

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків ( ч.1 ст. 626 ЦК України): він с обов'язковим до виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Договір, який підлягає державній реєстрації, є укладеним з моменту його державної реєстрації (ч. 3 ст. 640 ЦК України).

Відповідно до ст. 13, 14, 20 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Він набирає чинності після його державної реєстрації.

Частинами 1 та 2 ст. 21 цього Закону встановлено, що орендна плата із землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Частиною 1 ст. 2 Закону України від 03.07.92 року №2535-ХІІ «Про плату за землю», чинний на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки землі.

В силу ст. 13 цього Закону, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Статтею 14 цього Закону визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Відповідно до положень ст. 31 Закону України «Про оренду землі» Договір припинено 14.08.2010, у зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено.

У зв'язку із тим, що між сторонами, на час дії Договору (з 15.08.2007 по 14.08.2010), не було змінено умови Договору, шляхом укладення додаткової угоди щодо визначення нової нормативної грошової оцінки землі та зміну розміру орендної плати, то зміна ціни Договору, після його виконання не допускається (ст..632 ЦК України).

У судовому засіданні встановдено, що у період з 15.08.2010 до 30.11.2010 ТОВ «Промстройуголь» продовжував користуватися земельною ділянкою, тому відповідно до положень ч.2 ст.. 15 Закону України «Про плату за землю», повинен сплачувати орендну плату за фактичний період перебування землі у користуванні у поточному році, у розмірах, встановлених Договором.

Положеннями ст. 33 Закону України «Про оренду землі», ст.15 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що при поновленні Договору оренди, змінені умови Договору щодо розміру орендної плати, набувають чинності після їх державної реєстрації та застосовуються до відносин, які виникають при виконанні зобов'язань за договором, який укладено на новий строк.

Відповідно до ч.З ст.6 ЦК України Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або суті відносин між сторонами.

Договором та Додатковою угодою не встановлено, що умови укладених додаткових угод до договору оренди землі, застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до укладення додаткових угод (ч.3 ст.631 ЦК України). В судовому засіданні встановлено, що в Договорі та Додатковій угоді сторонами не визначено про необхідність здійснення перерахунку сторонами розміру орендної плати за період з 01.06.2009 по 30.11.2010, у зв'язку із поновленням договору оренди земельної ділянки 30.11.2010.

Оскільки Додаткова угода до Договору, якою було змінено (збільшено) розмір орендної плати, була зареєстрована 30.11.2010, та відповідно з цієї дати вона набрала чинності (ст. 18 Закону України «Про оренду землі»), обов'язок у ТОВ «Промстройуголь» щодо сплати орендної плати у збільшеному розмірі виник з 01.12.2010 (відповідно до ст. 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок).

Таким чином, враховуючи, що умови додаткової угоди до основного договору набрали чинності лише з моменту його державної реєстрації (30.11.2010), дія додаткової угоди не розповсюджується на правовідносини між сторонами в частині визначення орендної плати, які мали у період, який перевірявся податковим органом, відповідач необґрунтовано дійшов висновку про застосування розміру річної суми орендної плати, встановленої рішенням Стахановської міської ради №1314/14 від 19.08.2010 до правовідносин, які відбувалися до державної реєстрації додаткової угоди, та безпідставно прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

Відповідно до вимог ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Оскільки позивач в позовних вимогах просив визнати нечинним податкове повідомлення-рішення, та під час розгляду справи судом було встановлено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене безпідставно, та про захист таких прав, свобод та інтересів просить позивач, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та скасувати оскаржене повідомлення-рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, . Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтею 2, 11, 17, 18, 71, 87, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Промстройуголь» до Стахановської обєднаної Державної податкової інспекції в Луганської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02 листопада 2011 року №0001381502 щодо збільшення податкового зобовязання Товариству з обмеженою відповідальністю «Промстройуголь» з орендної плати за землю у розмірі 181820,55 грн. та нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 45455,14 грн., прийняте Стахановською обєднаною державною податковою інспекцією.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Промстройуголь» з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 28 грн. 23 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанову складено та підписано у повному обсязі 12 грудня 2011 року.

<Текст >

СуддяО.В. Ірметова