Постанова № 20224584, 21.12.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2011
Номер справи
2а-11401/11/1270
Номер документу
20224584
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 грудня 2011 року Справа № 2а-11401/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Горпенюк О.А.

при секретарі Марковій О.О.

за участю сторін:

представник позивача:ОСОБА_1 (від 07.07.2011 № 20/10-025),

представник відповідача:не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Краснодонського комерціалізованого підприємства «База-холодильник» про стягнення коштів з рахунків у банках обслуговуючих платника податків, -

ВСТАНОВИВ :

07 грудня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Краснодонського комерціалізованого підприємства «База-холодильник» про стягнення коштів з рахунків у банках обслуговуючих платника податків.

В позовній заяві позивач зазначив, що Краснодонське комерціалізоване підприємство «База-холодильник» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області та перебуває на податковому обліку у Краснодонській обєднаній державній податковій інспекції.

Станом на 29.11.11 відповідач має заборгованість перед бюджетом по податку на прибуток у розмірі 2720 грн., яка утворилась внаслідок несплати сум узгоджених податкових зобовязань, що підтверджується податковими повідомленнями-рішеннями від 23.02.2010 №0000441540/0 на суму 2380 грн. та від 11.10.2010 №0001421540/0. Оскільки відповідачем податковий борг добровільне сплачений, позивачем вживались заходи щодо погашення податкового боргу, а саме відповідачу направлено першу податкову вимогу №1/67 від 10.03.2010 та другу податкову вимогу №2/106 від 16.04.2010. Проте вжиті заходи позитивного результату не дали.

У звязку з чим Краснодонська обєднана державна податкова інспекція просить стягнути з відповідача заборгованість з податку на прибуток перед бюджетом в сумі 2720 грн.

Представник позивача у судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягав, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.

Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

За таких обставин в силу положень ст. ст. 35, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників сторін, за наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію №23262783 від 05.10.1995 Краснодонське комерціалізоване підприємство «База-холодильник» зареєстроване як юридична особа Краснодонським виконкомом, ідентифікаційний код 23262783 (а.с. 6).

Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 18.11.2011 року № 273/29-122 відповідач з 09.10.1995 року перебуває на обліку за № 847 як платник податків та зборів у Краснодонській обєднаній державній податковій інспекції (а.с. 8).

На момент звернення до суду з даним позовом вступив в закону силу Податковий Кодекс України.

Проте при розгляді адміністративної справи суд вважає за потрібне застосовувати положення Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який був чинним на час виникнення правовідносин між позивачем та відповідачем до 01.01.2011, оскільки саме цей Закон був спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобовязань юридичних та фізичних осіб-підприємців перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Згідно з п.1.3. ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вказаного Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту

Пунктом 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо:

а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;

б) дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях;

в) контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків;

г) згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.

Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Відповідно до п.п.17.1.1. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Згідно п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Підпунктом 5.4.1. п.5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п.20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України Державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податку шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків здійснюється за рішенням суду яке направляється до виконання органами державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

У судовому засіданні встановлено наступне.

Краснодонською обєднаною державною податковою інспекцією 12.02.2010 проведено перевірку своєчасності подання податкової звітності. За результати перевірки складено акт № 160/15-23262783 від 12 лютого 2010 року про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності, яким встановлено порушення відповідачем п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме неподання податкових декларацій за 2007-2009 роки (а.с. 14)

На підставі вказаного акту позивачем 23 лютого винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0000441540/0, яким відповідачу нараховано суму податкового богу за штрафними санкціями у розмірі 2380 грн.(а.с.15, зворотній бік).

Згідно п.п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Відповідно до акту №16 від 25.02.2010 року відповідачу не можливо вручити податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0000441540/0, оскільки підприємство Укрпошти повернуло лист з зазначенням причини повернення «за зазначеною адресою не проживає», у звязку з чим зазначене податкове повідомлення-рішення розташовано на дошці оголошень (а.с. 15).

За таких обставин податкове повідомлення-рішення вважається врученим відповідачу.

Крім того, Краснодонською обєднаною державною податковою інспекцією 08.10.2010 проведено перевірку своєчасності подання податкової звітності. За результати перевірки складено акт № 1481/15-23262783 від 08 жовтня 2010 року про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності, яким встановлено порушення відповідачем п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме неподання податкових декларацій за перший квартал 2010 року та перше півріччя 2010 року (а.с. 14)

На підставі вказаного акту позивачем 11 жовтня 2010 року винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0001421540/0, яким відповідачу нараховано суму податкового богу за штрафними санкціями у розмірі 340 грн.(а.с.18).

Згідно акту №166 від 11.10.2010 року відповідачу не можливо вручити податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0001421540/0, оскільки підприємство Укрпошти повернуло лист з зазначенням причини повернення «за зазначеною адресою не проживає», у звязку з чим зазначене податкове повідомлення-рішення розташовано на дошці оголошень (а.с. 18, зворотній бік).

Отже, податкове повідомлення-рішення №0001421540/0 вважається врученим відповідачу.

У встановлений законодавством десятиденний термін штрафні(фінансові) санкції відповідачем сплачено не було, тому сума штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями визнається податковим боргом.

Сума податкового боргу відповідача у розмірі 2720,00 грн., підтверджується карткою особового рахунку (а.с. 25 - 26) та довідкою про суму податкового боргу (а.с. 13).

Підпунктом 6.2.1. п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п.п. 6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до ст.. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та з метою погашення податкового боргу позивачем винесено першу податкову вимогу від 10.03.2010 №1/67 (а.с.20) та направлено на адресу відповідача.

Згідно акту №32 від 17.03.2010 року відповідачу не можливо вручити податкову вимогу №1/67, оскільки конверт повернуто підприємством Укрпошти з зазначенням причини повернення «за зазначеною адресою не знаходиться». Тому зазначену податкову вимогу розташовано на дошці оголошень (а.с. 19).

16 квітня 2010 року позивачем винесено другу податкову вимогу №2/106 (а.с. 21, зворотній бік), та направлено на адресу відповідача.

Відповідно до акту №50 від 16.04.2010 року відповідачу не можливо вручити податкову вимогу №2/106, у звязку з чим зазначена податкову вимогу розташовано на дошці оголошень (а.с. 21).

За таких обставин перша та друга податкові вимоги вважаються врученими відповідачу.

Податкові вимоги відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржені та є чинними на час розгляду даної справи.

Крім того позивачем з метою погашення податкового боргу відповідача 17 травня 2010 року прийнято рішення №8529 про стягнення коштів та продаж активів платника податків у рахунок погашення його податкового боргу (а.с. 22).

Проте всі вжиті позивачем заходи не дали позитивного результату.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Внаслідок того, що Краснодонське комерціалізоване підприємство «База-холодильник» станом на дату розгляду справи у добровільному порядку податковий борг з податку на додану вартість не погашено в повному обсязі, позовні вимоги Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції до відповідача, вважаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 112, 136, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Краснодонської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до Краснодонського комерціалізованого підприємства «База-холодильник» про стягнення коштів з рахунків у банках обслуговуючих платника податків задовольнити в повному обсязі.

Стягнути кошти Краснодонського комерціалізованого підприємства «База-холодильник» (ідент. код 23262783, 94400, Луганська область, м. Краснодон, вул. Промислова) на суму податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 2720,00 (дві тисячі сімсот двадцять гривень 00 коп.) грн., з рахунків платника у банках, обслуговуючих платника податку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не буде подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

<Текст >

< Резолютивна частина >

< Текст >

<Текст >

СуддяО.А. Горпенюк