Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 грудня 2011 року Справа № 2а-10480/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Свергун І.О.,
за участі секретаря Липової К.С.,
представника позивача ОСОБА_1 (довіреність від 31.10.2011 № 3463/10-010/477),
представника відповідача ОСОБА_2 (довіреність від 11.07.2011 № 114),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в місті Первомайську Луганської області до Комунального підприємства Житлово-експлуатаційна контора № 2 Первомайської міської ради про стягнення податкового боргу в сумі 71933 грн. 73 коп.,
ВСТАНОВИВ:
03 листопада 2011 року Державна податкова інспекція в місті Первомайську Луганської області (надалі ДПІ в м. Первомайську, позивач) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства Житлово-експлуатаційна контора № 2 Первомайської міської ради (надалі КП ЖЕК № 2 Первомайської міської ради, відповідач), в якому просить стягнути з відповідача кошти на суму податкового боргу в розмірі 71933,73 грн. з рахунків відповідача, відкритих у банках, що обслуговують платника податків.
В обґрунтування вимог позивач посилається, що КП ЖЕК № 2 Первомайської міської ради зареєстровано виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 27.05.2002, перереєстровано 26.10.2007 за № 13881050004000032. 24.01.1996 відповідача взято на податковий облік в ДПІ в м. Первомайську за № 23.
16.03.2010 посадовими особами ДПІ в м. Первомайську була проведена невиїзна документальна перевірка КП ЖЕК № 2 Первомайської міської ради з питань своєчасності сплати податку на прибуток за 2007-2009 роки.
За результатами перевірки встановлено порушення відповідачем Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та Закону України № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в частині несвоєчасної сплати самостійно задекларованих податкових зобовязань, про що складено акт від 16.03.2010 № 92/15-03339785 «Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на прибуток».
23.03.2010 відповідно до акту перевірки від 16.03.2010 № 92/15-03339785, були винесені податкові повідомлення-рішення № 0000761500/0 у сумі 60563,50 грн. та № 0000771500/0 у сумі 6961,23 грн., які надані до канцелярії відповідача 23.03.2010.
Вказані податкові повідомлення-рішення були оскаржені відповідачем в адміністративному порядку.
За результатами розгляду первинної скарги відповідача прийнято рішення від 27.05.2010 № 1941/23-019/877, згідно з яким податкові повідомлення-рішення № 0000761500/0 у сумі 60563,50 грн. та № 0000771500/0 у сумі 6961,23 грн. залишені без змін.
29.10.2010 посадовими особами ДПІ в м. Первомайську була проведена невиїзна документальна перевірка КП ЖЕК № 2 Первомайської міської ради з питань своєчасності сплати податку на прибуток за І півріччя 2009 року.
За результатами перевірки встановлено порушення відповідачем Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та Закону України № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в частині несвоєчасної сплати самостійно задекларованих податкових зобовязань, про що складено акт від 29.10.2010 № 700/15-03339785 «Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на прибуток та земельного податку».
16.11.2010 відповідно до акту перевірки від 29.10.2010 № 700/15-03339785, було винесене податкове повідомлення-рішення № 0002481500/0 у сумі 4409,00 грн. (по податку на прибуток), яке спрямовано 17.11.2010 на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням.
Податкове повідомлення-рішення від 16.11.2010 № 0002481500/0 ні в адміністративному, ні в судовому порядку відповідачем не оскаржувалось, а отже штрафні санкції в сумі 4409,00 грн. є узгодженими та підлягали сплаті відповідачем в десятиденний строк з моменту отримання даного податкового повідомлення-рішення.
Станом на 31.10.2011 за відповідачем рахується новоутворена податкова заборгованість по донарахованим штрафним санкціям по податку на прибуток в загальній сумі 71913,73 грн., а саме:
-податкове повідомлення-рішення від 23.03.2010 № 0000761500/0 в сумі 60563,50 грн. (термін сплати 02.04.2010);
-податкове повідомлення-рішення від 23.03.2010 № 0000771500/0 в сумі 6961,23 грн. (термін сплати 02.04.2010);
-податкове повідомлення-рішення від 16.11.2010 № 0002481500/0 в сумі 4409,00 грн. (термін сплати 29.11.2010).
Перша податкова вимога від 15.10.2001 № 1/45 та друга податкова вимога від 29.12.2001 № 2/116 були вручені платнику податків відповідно до Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ. Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснив суду, що податкові повідомлення-рішення, на підставі яких визначено податковий борг, винесені позивачем незаконно, оскільки відповідач сплатив суми податкових зобовязань, визначених у податкових деклараціях, а позивач здійснив перерозподіл сплачених коштів, тому підстав для винесення податкових повідомлень-рішень не було. Крім того, вимоги позивача про стягнення податкового боргу за вказаними податковими повідомленнями-рішеннями вже були предметом розгляду в адміністративній справі № 2а-83/11/1270. Тому відповідач просить відмовити в задоволенні позову.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного.
Судом установлено, що відповідач Комунальне підприємство Житлово-експлуатаційна контора № 2 Первомайської міської ради, зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 27.05.2002, перереєстровано 26.10.2007 (арк. справи 9). Позивач є платником податків та перебуває на податковому обліку в ДПІ в місті Первомайську Луганської області з 24.01.1996 за № 23, згідно з довідкою від 30.11.2007 № 1233-10 (арк. справи 8).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування», який діяв до 01.01.2011, визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.
У звязку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податків виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування».
Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 06.12.2000 № 2181-ІІІ (надалі Закон № 2181), який діяв до 01.01.2011, є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.
Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
П.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181 визначає, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
П.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181 встановлено, що податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно з п.п. 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога- не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога- не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Судом установлено, що за Комунальним підприємством Житлово-експлуатаційна контора № 2 Первомайської міської ради станом на 31.10.2011 існує податкова заборгованість по донарахованим штрафним санкціям по податку на прибуток в загальній сумі 71913,73 грн., а саме:
-податкове повідомлення-рішення від 23.03.2010 № 0000761500/0 в сумі 60563,50 грн. (термін сплати 02.04.2010);
-податкове повідомлення-рішення від 23.03.2010 № 0000771500/0 в сумі 6961,23 грн. (термін сплати 02.04.2010);
-податкове повідомлення-рішення від 16.11.2010 № 0002481500/0 в сумі 4409,00 грн. (термін сплати 29.11.2010). (арк. справи 17, 21).
З метою погашення боргу позивачем вживалися заходи, передбачені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, а саме: виставлено КП ЖЕК № 2 Первомайської міської ради першу податкову вимогу від 15.10.2001 № 1/45, яку 19.10.2001 отримав головний бухгалтер підприємства (арк. справи 23). Друга податкова вимога від 29.12.2001 № 2/116 отримана головним бухгалтером підприємства (арк. справи 24). Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.
Таким чином, обставини, на які посилається позивач, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні.
Щодо обставин, на які посилається представник відповідача в обґрунтування своїх заперечень, суд зазначає наступне. ДПІ в м. Первомайську Луганської області було заявлено позовні вимоги про стягнення з відповідача суми податкового боргу, у тому числі визначеного податковими повідомленнями-рішеннями від 23.03.2010 № 0000761500/0, від 23.03.2010 № 0000771500/0, від 16.11.2010 № 0002481500/0. Однак, у ході судового розгляду справи позивач зменшив позовні вимоги та просив стягнути податковий борг у сумі 152953,10 грн., визначений у поданих платником податкових деклараціях та з урахуванням нарахованої пені. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 05.08.2011 вказані позовні вимоги було задоволено. Отже, питання про стягнення з відповідача податкової заборгованості, визначеної у податкових повідомленнях-рішеннях від 23.03.2010 № 0000761500/0, від 23.03.2010 № 0000771500/0, від 16.11.2010 № 0002481500/0, судом по суті не вирішувалося у звязку зі зменшенням позивачем позовних вимог, що підтверджується матеріалами оглянутої судом справи № 2а-83/11/1270.
Також судом установлено, що КП ЖЕК № 2 м. Первомайська оскаржувало до Луганського окружного адміністративного суду податкові повідомлення-рішення від 23.03.2010 № 0000761500/0, від 23.03.2010 № 0000771500/0 (справа № 2а-3673/10/1270). В ході судового розгляду вказаної справи позивач відкликав позовні вимоги в частині оскарження податкових повідомлень-рішень від 23.03.2010 № 0000761500/0, від 23.03.2010 № 0000771500/0. Ухвалою суду від 22.07.2010 позовні вимоги КП ЖЕК № 2 м. Первомайська до ДПІ в м. Первомайську в частині визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень від 23.03.2010 № 0000761500/0, від 23.03.2010 № 0000771500/0 залишено без розгляду. Вказані обставини підтверджуються матеріалами справи та поясненнями сторін.
За таких обставин, податкові повідомлення-рішення, на підставі яких визначено суму податкового боргу в даній справі, не були скасовані та є узгодженими. Сума податкового боргу в добровільному порядку відповідачем не сплачена, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника. Тому позовні вимоги про стягнення податкового боргу суд вважає обґрунтованими й такими, що належить задовольнити.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
<Текст >
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в місті Первомайську Луганської області до Комунального підприємства Житлово-експлуатаційна контора № 2 Первомайської міської ради про стягнення податкового боргу в сумі 71933 грн. 73 коп. задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства Житлово-експлуатаційна контора № 2 Первомайської міської ради (і.к. 03339785) на користь Державного бюджету України (р/р № 33217861700054, отримувач ГУДКУ у Луганській області, код БК 11020201, МФО 804013, ОКПО 24053509) податковий борг на загальну суму 71933 грн. 73 коп. (сімдесят одна тисяча девятсот тридцять три грн. 73 коп.) за рахунок коштів платника, які перебувають у його власності, з рахунків у банках, що його обслуговують.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову складено в повному обсязі 20 грудня 2011 року.
<Текст >
СуддяІ.О. Свергун