Постанова № 20224091, 03.11.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2011
Номер справи
2а-8851/11/1270
Номер документу
20224091
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 листопада 2011 року Справа № 2а-8851/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Судді:Щипачової Г.Є. при секретарі: Андріасяні Е.А.

за участю сторін:

прокурора - заявника:не зявився,

представника позивача: Морозова П.В.,

представника відповідача: Бельдюги В.А

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом Прокурора Антрацитівського району Луганської області в інтересах держави в особі Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «НВК» про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі 22261,33 грн., -

ВСТАНОВИВ:

04 жовтня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора Антрацитівського району Луганської області в інтересах держави в особі Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «НВК» про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі 22261,33 грн.

В обґрунтування позовних вимог прокурор - заявник зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю «НВК» зареєстровано Краснолуцькою міською радою Луганської області 08.07.2002 року, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ за №13801200000000408.

ТОВ «НВК», код ЄДРПОУ 32028273, є юридичною особою, що підтверджується довідкою Луганського обласного управління статистики №182 від 19.10.2007 року.

Підприємство взято на податковий облік в ДПІ м. Красний Луч 26.07.2002 року, про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за №88.

Станом на 30.08.2011 року податкова заборгованість відповідача становить 22261,33 грн. в тому числі, сума боргу по орендній платі з юридичних осіб 22261,33 грн.

Податкові зобовязання були визначені відповідачем самостійно у наданій до податкової інспекції податковій декларації.

Заборгованість по орендній платі за 2010 рік у сумі 20406,21 грн.

Підтверджується розрахунком №10960 від 14.07.2010 року на загальну суму 22261,33 грн., з них за 2010 рік 20406,21 грн.

Заборгованість по орендній платі за 2011 рік у сумі 1855,12 грн.

Підтверджується розрахунком 10960 від 14.07.2010 року на загальну суму 22261,33 грн. з них за 2011 рік -1855,12 грн.

З метою погашення податкового боргу Антрацитівською ОДПІ на адресу відповідача надсилалася перша податкова вимога №1/6 від 09.01.2009 року на суму 378,65 грн., отримана уповноваженою особою відповідача 09.01.2009 року згідно відмітки про отримання. Друга податкова вимога №92 від 11.03.2009 року на суму 1614,90 грн., отримана уповноваженою особою відповідача 11.03.2009 року згідно відмітки про отримання.

Податковий борг відповідачем до цього часу не сплачений, у звязку з чим прокурор просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В судове засідання прокурор заявник не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав суду уточнення до адміністративного позову в яких просив суд при розгляді справи враховувати рік за який наявна сума податкового боргу - 2010 рік, а підставу для нарахування суми податкового боргу Закон України «Про плату за землю» та Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідсча, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.

Проте, у звязку з тим, що правовідносини виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закону України «Про систему оподаткування», які були чинні на момент виникнення даних правовідносин.

Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», податок на додану вартість, плата за землю, збір за забруднення навколишнього природного середовища належать до загальнодержавних і справляються на всій території України.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 9 цього ж Закону України встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі закон №2181), податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Згідно з п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 закону №2181, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно з п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону 2181 податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Відповідно до п.п.5.2.4 п.5.2 ст.5 Закону 2181 процедура адміністративного оскарження закінчується:

останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк;

днем отримання платником податків рішення контролюючого органу про повне задоволення скарги, викладеної у заяві;

днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобовязання платника податків.

Відповідно до п.п.5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно з п.п 6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.

Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «НВК», ідентифікаційний код 3228273, зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Краснолуцькох міської ради Луганської області 08.07.2002 року за №1380120 0000 000408, на підтвердження чого видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №336407 (а.с.10).

Відповідач перебуває на обліку як платник податків у Антрацитівській ОДПІ в Луганської області з 26.07.2002 року за №88, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків №534 від 24.03.2008 року (а.с.12).

Сума податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності підтверджується податковою декларацією з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності №100960 від 14.07.2010 на суму 22261,33 грн. (а.с.17).

Позивачем на адресу відповідача, відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» надсилалась перша податкова вимога від 09.01.2009 року №1/6, яку відповідач отримав 09.01.2009 року, що підтверджується особистим підписом уповноваженої особи на корінці податкової вимоги та друга податкова вимога від 11.03.2009 №92, яку відповідач отримав 11.03.2009 року, що підтверджується особистим підписом уповноваженої особи на корінці податкової вимоги (а.с.16), які відповідачем не оскаржувалися.

Відповідно до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з п. 95.1 ст .95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до п. 95.2 ст.95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно з п. 95.3 ст.95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Оскільки податкові вимоги не були оскаржені та на день подання адміністративного позову вважаються узгодженими та обовязковими до сплати, позовні вимоги прокурора - заявника щодо стягнення податкового боргу шляхом звернення стягнення на кошти з рахунків платника є законними та обґрунтованими.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор - заявник звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Прокурора Антрацитівського району Луганської області в інтересах держави в особі Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «НВК» про стягнення податкового боргу з орендної плати за землю у розмірі 22261,33 грн., задовольнити повністю.

Стягнути до бюджету з Товариства з обмеженою відповідальністю «НВК» (зареєстроване за адресою: 94517, Луганська область, м. Красний Луч, мікрорайон 2, будинок 4, квартира 1) суму податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 22261,33 грн. (двадцять дві тисячі двісті шістдесят одна гривня 33 копійки) шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову в повному обсязі складено та підписано 07листопада 2011 року.

СуддяГ.Є. Щипачова