Постанова № 20224052, 12.12.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2011
Номер справи
2а-10782/11/1270
Номер документу
20224052
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 грудня 2011 року Справа № 2а-10782/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Тихонова І.В.

при секретарі судового засідання: Калашнікові Д.О.

за участю сторін:

представника позивача: Шпанковської Л.С.

відповідач: не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за адміністративним позовом Державного підприємства “Луганськвугілля” в особі Відокремленого підрозділу “Шахта “Черкаська” до Управління пенсійного фонду України у Словяносербському районі Луганської області про визнання нечинним рішення № 202 від 16.09.2011 року,-

В С Т А Н О В И В:

15 листопада 2011 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства “Луганськвугілля”в особі Відокремленого підрозділу “Шахта “Черкаська” до Управління пенсійного фонду України у Словяносербському районі Луганської області про визнання нечинним рішення № 202 від 16.09.2011 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Відокремлений підрозділ “Шахта “Черкаська” Державного підприємства “Луганськвугілля”, код ЄДРПОУ 26410818, має правовий статус субєкта без права юридичної особи, про що свідчить довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №432262, видана головним управлінням статистики у Луганській області 29.08.2011 року, діє на підставі Положення про відокремлений підрозділ “Шахта “Черкаська” Державного підприємства “Луганськвугілля”, затвердженого генеральним директором ДП “Луганськвугілля”, погодженого з Міністерством вугільної промисловості України та з профспілкою працівників вугільної промисловості України.

Відокремлений підрозділ “Шахта “Черкаська” Державного підприємства “Луганськвугілля”має повідомлення про взяття на облік в Управлінні пенсійного фонду України у Словяносербському районі Луганської області (реєстраційний №123101-0408).

Протягом тривалого часу за позивачем обліковується заборгованість за єдиними внесками до Пенсійного фонду України.

У жовтні 2011 року Відокремлений підрозділ “Шахта “Черкаська” Державного підприємства “Луганськвугілля” отримав рішення № 202 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 16.09.2011 року.

Позивач зазначає, що Відокремлений підрозділ “Шахта “Черкаська” Державного підприємства “Луганськвугілля”не є юридичною особою. Заробітна плата сплачується по мірі надходження коштів від ДП “Луганськвугілля” та держпідтримки на собівартість, яка надається не в повному обсязі. Кошти надходять несвоєчасно, а тому й затримується перерахування зборів до Пенсійного фонду. Власних коштів шахта не має. Із-за нарахованої пені та штрафних санкцій працівники шахти не мають змоги зробити перерахування розміру пенсії.

З огляду на вищевикладене позивач просив суд рішення № 202 від 16.09.2011 року визнати нечинним.

Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення аналогічні тим, що викладені в адміністративному позові.

Представник відповідача до судового засідання не зявився про час, місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи без його участі.

Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

В судовому засіданні встановлено, що відокремлений підрозділ “Шахта “Черкаська” Державного підприємства “Луганськвугілля” зареєстрований виконавчим комітетом Луганської області як субєкт без права юридичної особи за № 13821070087000520 від 07.04.2003 року, про що свідчить довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 29.08.2011 року (а.с.7).

16 вересня 2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в Словяносербському районі Луганської області було винесено рішення № 202 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у вигляді стягнення штрафної санкції в розмірі 17227,16 грн. та пені 1172,62 грн. за період з 21.03.2011 року по 30.03.2011 року (а.с.8).

Згідно з п. 3 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 року № 2464-VI, з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування вважаються платниками єдиного внеску.

Статтею 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування” визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування;

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування” платники єдиного внеску зобовязані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 4 вищезазначеного Закону платниками єдиного внеску є - роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 4 ч. 2 ст. 6 зазначеного Закону встановлено, що платник єдиного внеску зобовязаний, зокрема, подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообовязкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

Згідно п. 8 ст. 9 цього Закону платники єдиного внеску зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для відповідача є календарний місяць.

Статтею 12 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування” визначено, що завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску. Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань: аналізує та спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування прогнозує надходження коштів від сплати єдиного внеску; забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску; встановлює форми, строки і порядок прийняття та обробки звітності, зокрема в електронній формі, від платників щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; формує та веде Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування, здійснює заходи щодо забезпечення доступу до даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до цього Закону; готує звітність, передбачену цим Законом; взаємодіє в установленому законодавством порядку з Державним казначейством України, міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування; узагальнює практику застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску і подає центральному органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики пропозиції щодо його вдосконалення; надає роз'яснення з питань застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; здійснює інші функції, передбачені законодавством.

Згідно ст. 25 цього Закону рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Згідно частини 3 статті 2 КАС України, суд при вирішенні адміністративної справи перевіряє, чи прийняті рішення (вчинені дії) субєкта владних повноважень: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Посилання позивача на те, що Відокремлений підрозділ “Шахта “Черкаська” Державного підприємства “Луганськвугілля” не є юридичною особою, заробітна плата сплачується по мірі надходження коштів від ДП “Луганськвугілля” та держпідтримки на собівартість, яка надається не в повному обсязі, кошти надходять несвоєчасно, а тому й затримується перерахування зборів до Пенсійного фонду, власних коштів шахта не має, із-за нарахованої пені та штрафних санкцій працівники шахти не мають змоги зробити перерахування розміру пенсії не приймаються судом до уваги, оскільки Відокремлений підрозділ “Шахта “Черкаська” Державного підприємства “Луганськвугілля” є страхувальником та платником єдиного внеску, який зобовязаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

З огляду на зазначене, суд прийшов до висновку, що рішення № 202 від 16.09.2011 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску винесено з дотриманням вимог чинного законодавства України, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У звязку з відмовою в задоволені позову, відсутні підстави для повернення позивачу судових витрат.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 12 грудня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 16 грудня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд ,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства “Луганськвугілля” в особі Відокремленого підрозділу “Шахта “Черкаська” до Управління пенсійного фонду України у Словяносербському районі Луганської області про визнання нечинним рішення № 202 від 16.09.2011 року - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 16 грудня 2011 року.

Суддя І.В.Тихонов