Постанова № 20221271, 07.09.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.09.2011
Номер справи
2а-0870/3640/11
Номер документу
20221271
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2011 року 12:00                               Справа № 2а-0870/3640/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Авдєєва М.П.,

при секретарі судового засідання Задунайському І.О.,

за участю представників:

позивача - не з’явився;

відповідача - не з’явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за повною заявою Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Комунального підприємства «Центр досугу «Промінь»

про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за не виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році,

ВСТАНОВИВ:

Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства «Центр досугу «Промінь» про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 19 172 грн. 72 коп. Свої вимоги мотивує тим, що всупереч вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідно до якого сплата адміністративно-господарських санкцій є обов’язковою для всіх підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, відповідач не сплатив адміністративно-господарські санкції в повному обсязі у строки та в порядку, передбаченому цим Законом. За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій нарахована пеня в сумі 182 грн. 40коп.

Ухвалою суду від 02.06.2011 відкрито провадження в адміністративній справі №2а-870/3640/11 та призначено судовий розгляд на 20.06.2011. Розгляд справи було відкладено за клопотання представник відповідача до 29.06.2011. Провадження у справі зупинялось до 20.07.2011 та до 07.09.2011.

В судове засідання представник позивача не з’явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. 07.09.2011 надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, проте 07.09.2011 надав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника та просив у задоволенні позовних вимог у повному обсязі відмовити. Обґрунтовуючи тим, що 29.04.2011 постановою Енергодарського міського суду Запорізької області звільнено ОСОБА_1 директора комунального підприємства «Центр досугу «Промінь» від адміністративної відповідальності так як вживав усіх необхідних заходів для працевлаштування інвалідів на підприємстві.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.

Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.

Згідно ч.3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів (ч.2 ст.19 Закону).

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів (ч.9 ст.19 Закону).

Частина 1 ст.20 Закону встановлює, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 № 223, затвердженого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за № 552/13819, (далі - Порядок) пеня – це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання (п.п. 2.2). Відповідно до п.п.3.1 Порядку порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Так, відповідачем поданий до Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік, відповідно до якого середньооблікова чисельність штатних працівників за 2010 рік складала 31 особу і відповідач відповідно до 4 % нормативу повинен був створити 1 робоче місце для працевлаштування інваліда, однак на підприємстві відповідача не працювала жодна особа, якій відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність. Таким чином, за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом.

Як вбачається із матеріалів справи, а саме із розрахунку суми позову, пред’явленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені, за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів, на суму заборгованості нарахована пеня за період з 16.04.2011 по 17.05.2011 у розмірі 182 грн. 40коп.

Суд не бере до уваги постанову Енергодарського міського суду Запорізької області від 29.04.2011 тому, що дане рішення стосується дій директора відповідача а не обов’язків підприємства виконувати нормативи з працевлаштування інвалідів у 2010 році.

Таким чином, з комунального підприємства «Центр досугу «Промінь» на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів необхідно стягнути адміністративно-господарську санкцію та пеню в сумі 19172 грн. 72 коп.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.          Адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до комунального підприємства «Центр досугу «Промінь» стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за не виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році – задовольнити.

2.          Стягнути з комунального підприємства «Центр дусугу «Промінь» (Код ЄДРОУ 31180638, 71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Набережна, пав. 8, р/р 26003312436911, МФО 334011, Донецька обласна філія Акціонерного комерційного банку соціального розвитку «Укрсоцбанк») на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (одержувач Державний бюджет м. Енергодар, Запорізької області, р/р 312122230700015, код ЄДРПОУ 34677056, ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015, 50070000 «Надходження до Фону соціального захисту інвалідів з 2010 рік») адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі 19172 (дев’ятнадцять тисяч сто сімдесят дві гривні) 72 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні – з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.П. Авдєєв