Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2011 р. справа № 2а/0570/20803/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Стойки В.В.
при секретаріСальковій В.О.
за участю
представника позивача Кононенко О.А., Куріцький Р.В.
представника відповідача Анохіній Т.І.
розглянувши адміністративну справу за позовом
Єнакієвської об*єднаної державної податкової інспекції
до Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” (Виробнича одиниця Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” “Дебальцеветепломережа”)
про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища,-
В С Т А Н О В И В:
Єнакієвська об*єднана державна податкова інспекція звернулась до суду з уточненою під час судового розгляду позовною заявою до Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” (Виробнича одиниця Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” “Дебальцеветепломережа”) про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на несплату податкових зобовязань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, які виникли внаслідок самостійно визначених податкових зобов*язань. Відповідачем у добровільному порядку до бюджету не сплачена узгоджена сума податкового зобов*язання у загальному розмірі 43645,12 грн., тому позивач просить суд стягнути заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити з підстав, що наведені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав, пояснивши, що у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем. Просив суд стягнути заборгованість з підприємства та розстрочити виконання судового рішення на 12 місяців.
Розгляд справи здійснювався за допомогою автоматизованої системи звукозапису та протоколювання судових засідань «Камертон».
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, суд встановив:
Обласне комунальне підприємство “Донецьктеплокомуненерго” зареєстроване як юридична особа зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 23 лютого 2001 року.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обовязки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Таким чином, позивач звертається з даним позовом саме до Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго”, яке є юридичною особою.
Контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби (п. 15 Порядку № 303).
Право податкових органів на звернення до суду з питання щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини передбачене пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.
Таким чином, позивач Єнакієвська об*єднана державна податкова інспекція є субєктом владних повноважень, та здійснює повноваження в даних правовідносинах надані їй чинним законодавством України.
Станом на 14 жовтня 2011 року Виробнича одиниця Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” “Дебальцеветепломережа” за період з червня 2009 року по червень 2011 року має борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в загальному розмірі 43645,12 грн., в тому числі штрафна санкція 21377,97 грн. (підстави виникнення податкові повідомлення-рішення форми «Ш»: №0001221540/0 від 02.06.09 на суму 987.74 грн., яке було отримано платником власноруч 02.06.09р.; №0001491540/0 від 23.06.09р. на суму 1012.91грн., яке було отримано платником власноруч 23.06.09р.; №0001721540/0 від 13.07.09 на суму 74.63грн., яке було отримано платником власноруч 13.07.09р.; №0001971540/0 від 21.08.09 на суму 36.26грн., яке було отримано платником власноруч 21.08.09р.; №0002271540/0 від 26.09.09р. на суму 242.53грн, яке було отримано платником власноруч 26.09.09р.; №0002411540/0 від 03.11.09 на суму 241.85грн., яке було отримано платником власноруч 03.11.09р.; №0000071540/0 від 11.01.10р. на суму 1567.62 грн., яке було отримано платником власноруч 11.01.10р.; №0000471540/0 від 22.02.10 на суму 2393.71 грн., яке було отримано платником власноруч 22.02.10р.; №0000711540/0 від 17.03.10р. на суму 2372,94грн., яке було отримано платником власноруч 17.03.10р.; №0000091540/0 від 30.04.10 на суму 2972.61 грн., яке було отримано платником власноруч 30.04.10р.; №0000771540/0 від 26.05.10 на суму 784,32грн., яке було отримано платником власноруч 26.05.10р.; №0000791540/0 від 26.05.10 р. на суму 2780,06 грн., яке було отримано платником власноруч 26.05.10р.; №0000781540/0 від 26.05.10 на суму 50.88грн., яке було отримано платником власноруч 26.05.10р.; №0000921540/0 від 07.07.10 на суму 4590.82 грн., яке було отримано платником власноруч 07.07.10р.; №0001451510/0 від 06.12.10 на суму 907.44 грн., яке було отримано платником власноруч 30.03.11р.; №0000191510/0 від 21.03.11 на суму 361.65 грн., яке було отримано платником власноруч 30.03.11р.) та пеня - 22267,15 грн.
Платники несуть відповідальність за правильність обчислення та своєчасну сплату збору згідно із законодавством. Не внесені своєчасно кошти збору стягуються з платників у встановленому законодавством порядку. Сплата збору не звільняє юридичних і фізичних осіб від відшкодування збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства (п. 13 Порядку № 303).
Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, Постановою Кабінету Міністрів від 01.03.1999 року № 303 затверджений Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору (чинний на момент визначення відповідачем податкового зобовязання; далі Порядок № 303).
Пунктом 9 Порядку № 303 встановлено, що платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення; 3-1) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - в разі утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасового зберігання радіоактивних відходів їх виробниками.
Платники збору протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення. 4) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - в разі утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасового зберігання радіоактивних відходів їх виробниками (п. 10 Порядку № 303).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, який становить 43645,12грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Єнакіївською ОДПІ було виставлене Виробничій одиниці Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” “Дебальцеветепломережа” перша податкова вимога №1/38 від 24 травня 2005 року, яке було отримано ним 27 травня 2005р. та друга податкова вимога№2/55 від 29 червня 2005р., яке отримано ним 30 червня 2005 р.
02 вересня 2005 року Єнакіївською ОДПІ було прийнято рішення №15 про застосування до платника податків ВО «Дебальцевотепломережа» (ОКПО 25669951) заходів стягнення узгодженої суми податкового боргу за рахунок активів, що перебувають у його власності, а також за рахунок тих активів, прав власності по яких він набуде у майбутньому.
Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані, при цьому зазначена заборгованість не сплачена.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, податковий борг виник згідно із Законом України “Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
01.01.2011 року набув чинності Податковий кодекс України, згідно з яким Закон України “Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” втратив чинність.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, встановлена вище зазначеним законом процедура стягнення податкового боргу застосовуватися не може.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобовязання платників податків, один з яких зобовязує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим кодексом України (далі ПКУ) встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
З огляду на наведене, оскільки податкове зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, Комунальним підприємством Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” не сплачено в установлений строк, таке зобов'язання є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обовязки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Як вже зазначалось раніше, п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України встановлює, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відносини стосовно стягнення податкового боргу виникли у звязку із зверненням податкового органу до суду, а тому вони мають бути врегульовані чинним на цей час законодавством, тобто Податковим кодексом України.
Що стосується заяви відповідача, якою останній просив у відповідності до ст. 263 КАС України встановити спосіб та порядок виконання податкового боргу шляхом розстрочення податкової заборгованості з податку на доходи найманих працівників в сумі 43645,12грн. терміном на 12 місяців суд зазначає наступне.
В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на тяжке фінансово-економічний стан, станом на 01.10.2011р. дебіторська заборгованість населення за теплову енергію складає 287,7 млн.грн. та юридичних осіб складає 15,5 млн.грн. Зважаючи на те, що підприємство має сезонний графік випуску продукції (постачання теплової енергії відбувається тільки у опалюваний період, тобто з 15 жовтня по 15 квітня, в інший період немає ніяких доходів), відповідач не завжди має можливість провести своєчасну оплату податкових зобов*язань. Платежі за теплову енергію є єдиним видом отримання прибутку.
Представники позивача проти заяви не заперечують.
З наданих заявником документів, аналізу фінансово-господарської діяльності Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго”, звіту про фінансові результати, балансу та пояснень представників сторін, вбачається, що фінансовий стан підприємства не стабільний, фінансово залежить оплати населенням та юридичними особами платежів за відпущену теплову енергію.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Така необхідність виникла у звязку із забезпеченням можливості виконання судового рішення.
Кодекс адміністративного судочинства України встановлює обов'язковість судового рішення як одного з основних положень адміністративного процесу і закріплює його значення як принципу адміністративного судочинства, адже виконання судового рішення є кінцевою метою судового захисту особи.
Обов'язковість судових рішень гарантується, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, Конституції та законів України, як право на судовий захист.
В даному випадку стягнення всієї суми заборгованості призведе до того, що під загрозою може опинитися виробнича діяльність підприємства, у звязку з чим судове рішення залишиться невиконаним.
Суд зазначає, що розстрочення це встановлення порядку оплати заборгованості, яке передбачає систематичне та регулярне погашення частини боргу. При цьому для встановлення строку, на який може бути дана розстрочення, суд повинен виходити з реальної можливості боржника сплачувати певну частину боргу.
В судовому засіданні сторонами визначено суму, яка може бути сплачена боржником без зупинення виробничої діяльності підприємства і одночасно без порушення інтересів стягувача.
Тому суд, виходячи з сукупності наявних у матеріалах справи доказів, за для забезпечення можливості виконання рішення у повному обсязі, вважає заяву відповідача про розстрочення податкового боргу строком на 12 місяців обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
З урахуванням викладених обставин, суд, вважає позов таким, що підлягає задоволенню. Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 17-18, 69-71, 79, 86, 87, 94, 160-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Єнакієвської об*єднаної державної податкової інспекції до Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” (Виробнича одиниця Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” “Дебальцеветепломережа”) про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища задовольнити повністю.
Стягнути з Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго” (ЄДРПОУ 03337119) заборгованість по збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 43645,12грн. на користь Державного бюджету м. Дебальцеве на бюджетний рахунок №33111329700026 ГУ ДКУ в Донецькій області, код платежу 19050200, код ЄДРПОУ 34686594, МФО 834016 з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
Розстрочити виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 28.11.2011 року на 12 місяців зі сплатою щомісяця 3637,09 грн., зі сплатою останнього платежу у сумі 3637,13 грн., до повного погашення суми боргу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя Стойка В. В.