Постанова № 20212879, 15.12.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.12.2011
Номер справи
2а-8321/10/0570
Номер документу
20212879
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 грудня 2011 р. справа № 2а-8321/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Логойди Т. В.

при секретаріЧегринець А.М.

з участю представника позивача Маркшталер О.О., представників відповідача Врублевської Т.В. та Ряполової С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Зовнішпромресурси» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в:

У квітні 2010 року закрите акціонерне товариство «Зовнішпромресурси» (далі ЗАТ «Зовнішпромресурси») звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.02.2010 року №0002102341/2, що прийнято Словянською обєднаною державною податковою інспекцією Донецької області на підставі акту документальної невиїзної перевірки від 14.01.2010 року №102/23-3-31054999 з урахуванням результатів планової виїзної перевірки, оформленої актом перевірки від 19.08.2009 року №5893/23-3-31054999.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2010 року по справі призначено судово-економічну експертизу, провадження у справі зупинено до одержання висновку експерта. Ухвалою того ж суду від 10 березня 2011 року провадження поновлено.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 березня 2011 року по справі призначено додаткову судово-економічну експертизу, провадження у справі зупинено до одержання висновку експерта. Ухвалою того ж суду від 15 грудня 2011 року провадження поновлено.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2011 року допущено заміну позивача закритого акціонерного товариства «Зовнішпромресурси» його правонаступником - товариством з обмеженою відповідальністю «Зовнішпромресурси» (далі ТОВ «Зовнішпромресурси»).

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, просили в його задоволенні відмовити.

Судом встановлено, що ЗАТ «Зовнішпромресурси», правонаступником якого є ТОВ «Зовнішпромресурси», як платник податків, в тому числі податку на прибуток, перебував на обліку в Словянській обєднаній державній податковій інспекції Донецької області.

Податковим органом проведено планову виїзну перевірку ЗАТ «Зовнішпромресурси» з питань дотримання товариством вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року, за результатами якої складено акт від 19.08.2009 року №5893/23-3-31054999, в якому вказувалося на порушення п. 5.1, пп. 5.2.7 п. 5.2, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5, пп. 7.6.1, п.п.7.6.3 п.7.6 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що призвело до заниження податку на прибуток.

Податковим органом за той же період - з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року проведено документальну невиїзну перевірку ЗАТ «Зовнішпромресурси» з питань правомірності визначення податкових зобов'язань з податку на прибуток з урахуванням планової виїзної перевірки, яка оформлена актом від 19.08.2009 року №5893/23-3-31054999, за результатами якої складено акт від 14.01.2010 року №102/23-3-31054999, в якому вказувалося на порушення п. 5.1, пп. 5.2.7 п. 5.2, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5, пп. 7.9.3 п. 7.9 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що призвело до заниження податку на прибуток на загальну суму 295 190 грн., в тому числі по періодам встановлено як заниження так і завищення податку на прибуток (наростаючим підсумком), а саме: завищення в сумі 3010 грн. в І кварталі 2009 р., заниження в сумі 233 190 грн. по періодам: 1 квартал 2008 р. 203 грн., півріччя 2008 р. 216 915 грн., 9 місяців 2008 р. 57 163 грн., 2008 р. 298 200 грн.

На підставі акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.02.2010 року №0002102341/2, яким за порушення п. 5.1, пп. 5.2.7 п. 5.2, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5, пп. 7.9.3 п.7.9 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено суму податкових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств 426 384 грн., з них основний платіж 295 190 грн., штрафні (фінансові) санкції 131 194 грн.

Судом також встановлено, що за результатами судово-економічної експертизи по вказаній адміністративній справі 31.01.2011 року експертом прийнято висновок №2313/25/7173/24 про те, що дані актів перевірки Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області від 19.08.2009 року №5893/23-3-31054999 та від 14.01.2010 року №102/23-3-31054999, на підставі яких та з урахуванням результатів яких прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.02.2010 року № 0002102341/2, в частині порушення ЗАТ «Зовнішпромресурси» пп. 5.2.7 п. 5.2 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» документально не обґрунтовані, а в частині порушення п. 5.1, п. 5.3 ст. 5, пп. 7.9.3 п. 7.9 ст. 7 вказаного Закону документально не уявляється можливим обґрунтувати.

За результатами додаткової судово-економічної експертизи по вказаній адміністративній справі 25.11.2011 року експертом прийнято висновок №1584/24/6088/24 про те, що дані актів перевірки Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області від 19.08.2009 року №5893/23-3-31054999 та від 14.01.2010 року №102/23-3-31054999, на підставі яких та з урахуванням результатів яких прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.02.2010 року № 0002102341/2, в частині порушення ЗАТ «Зовнішпромресурси» п. 5.1. пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5, пп. 7.9.3 п. 7.9 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» документально не обґрунтовані.

Відповідно до висновку експерта від 25.11.2011 року №1584/24/6088/24 у зв'язку з тим, що за даними дослідження з урахуванням висновку експерта від 31.01.2001 року №2313/25/7173/24 висновки актів перевірки документально не обґрунтовані, тому сума податку і штрафних санкцій експертом не розраховувалась.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Щодо висновків податкового органу про порушення позивачем пп. 5.2.7 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», який був чинним та підлягав застосуванню на час виникнення спірних правовідносин, валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Пунктом 5.2.7 п. 5.2 ст. 5 вказаного Закону встановлено, що суми витрат, не враховані у минулих податкових періодах у зв'язку з допущенням помилок та виявлених у звітному податковому періоді у розрахунку податкового зобов'язання включаються до складу валових витрат.

Згідно з пп. 5.3.9 п. 5.2 ст. 5 вказаного Закону не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Пунктом 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яка регулює питання самостійного узгодження податкового зобов'язання, встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

Заборона на самостійне виправлення платником податків помилок після закінчення перевірки контролюючого органу в податковому законодавстві України відсутня.

В декларації з податку на прибуток підприємства ЗАТ «Зовнішпромресурси» за 3 квартали 2008 року по коду рядка 05.2 «самостійно виявлені помилки за результатами минулих податкових періодів» товариством відображена сума 2 769890 грн.

В «Оборотно-сальдовій відомості по рахунку: ВР валові доходи/витрати за 2007 рік» ЗАТ «Зовнішпромресурси» відображені показники різновиду «субконто» (перелік витрат), обороти за період у вигляді цифрових даних та коди строк декларації. По коду стр. 04.1 «Ввод в експлуатацію МНМА» вказано 5494,28 грн., по коду стр. 04.1 «Продаж; (придбання) товарів (робіт, послуг)» вказано 9 994 174,19 грн., що разом становить 9999668,47 грн.

В декларації за 2007 рік по коду стр. 04.1 відображено 7 229778 грн.

Розбіжності декларації з даними «Оборотно-сальдова відомість по рахунку: ВР валові доходи/витрати за 2007 рік» в сторону зменшення з урахуванням округлення складають 2769890 грн. (9 999 668,47 - 7 229 778).

Отже, цифрові данні в сумі 2 769890 грн. відображені в рядку 05.2 «самостійно виявлені помилки за результатами минулих податкових періодів» декларації з податку на прибуток підприємства за 3 квартали 2008 року в обґрунтування витрат минулих податкових періодів, що відповідало вимогам законодавства.

31.10.2007 року між ЗАТ «Енергомашспецсталь» як продавцем та ЗАТ «Зовнішпромресурси» як покупцем продукції укладено договір купівлі-продажу №58/1676. За даними специфікації від 31.10.2007 року №1 продукцією вказано чаши шламовозні у кількості 19 шт. на суму 2150320 грн., ПДВ 430064 грн., разом 2580384 грн.

Згідно з платіжним доручення від 02.11.2007 року №1 та виписки банку по договору від 31.10.2007 року №58/1676 сплачено 2 275 000 грн., у т.ч. ПДВ 379166,67 грн. Вартість оплаченої продукції без ПДВ становила 1895833,33 грн.

У картці рахунку 631 ЗАТ «Зовнішпромресурси» по контрагенту «Енергомашспецсталь» (договір від 31.10.2007 року №58/1676) сума 2275 000 грн. відображена по балансових рахунках бухгалтерського обліку за Дт 6310 та Кт 311.

06.09.2006 року між ЗАТ «Енергомашспецсталь» як постачальником та ЗАТ «Зовнішпромресурси» як покупцем продукції (товару) укладено договір купівлі-продажу №58/1298, предметом якого є АГНКС МБКИ-0,05-0,30/250/25-2 (з розшифровкою складових по кількості та сумам) на загальну суму 2699400 грн. у т.ч. ПДВ 449900 грн.

За даними виписок філії «Відділення Промінвестбанку в м. Краматорську» перераховано передплату за обладнання для АГНКС по вказаному договору, а саме: 26.04.2007 року - 1000000 грн., в т.ч. ПДВ 166666,67 грн., 25.05.2007 року - 349700 грн., в т.ч. ПДВ 58283 грн. Всього перераховано 1 349 700 грн.

У картці рахунку 6310 ЗАТ «Зовнішпромресурси» по контрагенту «Енергомашспецсталь» (договір від 06.09.2006 року №58/1298) за 2007 рік господарські операції по придбанню обладнання на суму 2699400 грн. відображено по балансових рахунках бухгалтерського обліку наступним чином:

Дт 6310 Кт 3711 1349700 грн. (01.01.07. переброска з рахунку на рахунок).

Дт 6310 Кт311 1000000 грн. (26.04.07. передплата)

Дт 6310 Кт311 3497000 грн. (25.05.07. передплата)

Дт 6441 Кт6310 449900 грн. (15.06.07. податковий кредит)

Дт 281 Кт6310 - 2249500 грн. (15.06.07.приход. собівартість).

Пунктом 5.9. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що платник податку веде податковий облік приросту (убутку) балансової вартості товарів (крім тих, що підлягають амортизації, та цінних паперів), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів (далі - запасів) на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції, витрати на придбання та поліпшення (перетворення, зберігання) яких включаються до складу валових витрат згідно з цим Законом (за винятком тих, що отримані безкоштовно).

Вартість запасів оплачених, але не отриманих (не оприбуткованих) платником податку - покупцем, до приросту запасів не включається.

Вартість запасів оплачених, але не відвантажених (не знятих з обліку) платником податку - продавцем, до убутку запасів не включається.

У разі коли балансова вартість таких запасів на кінець звітного періоду перевищує їх балансову вартість на початок того ж звітного періоду, різниця включається до складу валових доходів платника податку у такому звітному періоді.

У разі коли балансова вартість таких запасів на кінець звітного періоду є меншою за їх балансову вартість на початок того ж звітного періоду, різниця включається до складу валових витрат платника податку у такому звітному періоді.

Згідно з даними головної книги за 2007 рік та «Розрахунку приросту (убутку) балансової вартості запасів додатка К1/1 до декларації з податку на прибуток за 2007 рік» показники балансового рахунку 281 «Товари на складі» прийнято до розрахунку приросту (убутку) балансової вартості запасів та відображено у декларації.

В «Оборотно-сальдовій відомості по рахунку: ВР...за 2007 рік» ЗАТ «Зовнішпромресурси» відображені аналітичні данні складу цифрових даних 9 994 171,19 грн. (контрагенти, первинні документи, суми), у складі валових витрат відображені господарські операції по вказаним договорам.

Отже, висновки актів перевірки Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області від 19.08.2009 року №5893/23-3-31054999 та від 14.01.2010 року №102/23-3-31054999 в частині порушення ЗАТ «Зовнішпромресурси» пп. 5.2.7 п.5.2 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме в частині включення по рядку 05.2 декларації за 9 місяців 2008 року витрат на суму 2769890 грн., які були враховані в минулих податкових періодах (2007 року), документально не обґрунтовані, у зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення в цій частині підлягає скасуванню.

Вказане також підтверджено висновком експерта за результатами судово-економічної експертизи по вказаній адміністративній справі від 31.01.2011 року №2313/25/7173/24.

Щодо висновків податкового органу про порушення позивачем п. 5.1, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Актами перевірки податкового органу від 19.08.2009 року №5893/23-3- 31054999 і від 14.01.2010 року №102/23-3/31054999 встановлено порушення наведених норм Закону, а саме встановлено як заниження, так і завищення валових витрат:

по рядку 04.1 декларації за період з 01.01.2008 року по 31.03.09 року: завищення в сумі 598 397 грн., в т.ч.: 1 кв. 2008 року 28 983 грн., 4 кв. 2008 року 569 414 грн.; заниження в сумі 3 147438 грн., в т.ч.: 2кв. 2008 року 1 019950 грн., 3 кв. 2008 року 1671924 грн., 1 кв. 2009 року 455564 грн.;

по рядку 04.13 декларації за період з 01.01.08 року по 31.03.09 року (з урахуванням порушень вимог п.п. 7.6 ст.7 за даним акту перевірки від 19.08.2009 року №5893/23-3-31054999, з урахуванням порушень вимог п.п.7.9.3 за даними акту перевірки від 14.01.2010 року №102/23-3/31054999): завищення в сумі 1 045 665 грн., в т.ч.: 2 кв. 2008 року - 996692 грн., 3 кв. 2008 року 48973 грн.; заниження в сумі 529278 грн., в т.ч. : 1 кв. 2008 року 31037 грн., 4 кв. 2008 року 498241 грн.

За даними вказаних актів перевірки порушення п. 5.1 ст. 5, пп. 5.3.9, п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» відбулося з наступних підстав: завищення валових витрат - відбулося у зв'язку з відсутністю первинних бухгалтерських документів, які підтверджують задекларовані валові витрати, заниження - встановлено у порівняні даних бухгалтерського обліку по субрахунках з даними задекларованих показників.

Даних щодо господарських операцій, на підставі яких відбулося завищення та заниження валових витрат за даним декларацій з податку на прибуток за перевіряємий період, в актах перевірки не відображено.

Згідно з пп. 5.3.9 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

До акту перевірки від 19.08.2009 року №5893/23-3-31054999 є додатки №14 «Реєстр кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку показників валових витрат ЗАТ «Зовнішпромресурси»...», в яких, в т.ч. відображено кореспонденцію рахунків бухгалтерського обліку по субрахунках та підсумкові суми цих субрахунків по місяцях за період перевірки.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Згідно з ч. 3 ст. 9 вказаного Закону інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також: у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо.

Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця.

Позивачем надані первинні документи бухгалтерського обліку ЗАТ «Зовнішпромресурси» з додатком зворотньо-сальдових відомостей, у яких відображені залишки на початок та кінець періоду, назви та номера балансових рахунків та субрахунків за підсумками кварталів, зворотньо-сальдових відомостей валових витрат по податковим періодам з відображенням первинних документів, сум, балансових рахунків по кожному документу. Надані у т.ч. головні книги за 2008, 2009 роки ЗАТ «Зовнішпромресурси» у яких відсутні обороти по балансових субрахунках бухгалтерського обліку.

Даних щодо господарських операцій та первинних документів, на підставі яких відбулося завищення валових витрат по податковим періодам у порівнянні з даним декларацій з податку на прибуток, в актах перевірки, на підставі яких прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, не відображено.

Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», яка визначає мету бухгалтерського обліку та фінансової звітності, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Частиною 1 ст. 9 вказаного Закону, яка регулює питання первинних облікових документів та регістрів бухгалтерського обліку, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи

За період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року по податковим періодам позивачем надані первинні документи бухгалтерського обліку ЗАТ «Зовнішпромресурси», розшифровки складу валових витрат по коду строк 04.1, 04.13 декларацій з податку на прибуток, які відображені в зворотньо-сальдових відомостях по рахунку валових витрат. Також за вказаний період надані «Корреспонденции счетов бухгалтерского учета и показателей валових расходов (ВР)» ЗАТ «Зовнішпромресурси», в яких відображені балансові рахунки, обороті по рахунках за початкові періоди, окремі суми, які включені та не включені до складу валових витрат у відповідності до балансових рахунків (том 3), при співставленні яких з даними декларацій з прибутку підприємства встановлено, що ЗАТ «Зовнішпромресурси» декларує валові витрати не у повному обсязі.

Пунктом 5.2.7 п. 5.2 ст. 5 вказаного Закону встановлено, що суми витрат, не враховані у минулих податкових періодах у зв'язку з допущенням помилок та виявлених у звітному податковому періоді у розрахунку податкового зобов'язання включаються до складу валових витрат.

Виходячи з наведеного, витрати, не враховані у складі валових витрат у минулих податкових періодах, ЗАТ «Зовнішпромресурси» можуть бути включені до складу валових витрат у звітних податкових періодах.

При співставленні первинних документів позивача із зворотньо-сальдовими відомостями по рахунку валових витрат та з деклараціями з податку на прибуток розбіжностей не встановлено.

Отже, на підставі первинних бухгалтерських документів, а також регістрів бухгалтерського обліку ЗАТ «Зовнішпромресурси» висновки актів перевірки на підставі яких прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, про порушення ЗАТ «Зовнішпромресурс» п. 5.1, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», щодо завищення валових витрат ЗАТ «Зовнішпромресурси» з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року у зв'язку з відсутністю первинних документів, документально не обґрунтовані.

За даними вказаних актів перевірки порушення ЗАТ «Зовнішпромресурси» п. 5.1 ст. 5, пп. 5.3.9, п. 5.3 ст. 5 встановлено також у порівняні даних бухгалтерського обліку по субрахунках з даними задекларованих показників. Це порівняння відображено у додатках №14 до акту перевірки від 19.08.2009 року №5893/23-3-31054999. «Реєстр кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку показників валових витрат ЗАТ «Зовнішпромресурси»...».

Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» не містить норми щодо визначення складу валових витрат на підставі балансових рахунків за даними бухгалтерського обліку.

Посилання на господарські операції, первинні документи бухгалтерського обліку, на підставі яких вчинено записи у бухгалтерському обліку ЗАТ «Зовнішпромресурси», які призвели до завищення валових витрат, в актах перевірки відсутні.

Позивачем надано регістри бухгалтерського обліку ЗАТ «Зовнішпромресурси», у т.ч. «Журнал-ордер и Ведомость по счету 631 Расчеты с отечественными поставщиками» по звітним періодам (кварталам). при співставленні яких з даними додатку 14 до акту перевірки встановлена невідповідність показників по балансових рахунках, як у сторону зменшення так і у сторону збільшення.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку, підставою для ведення якого згідно з ч. 1 ст. 9 цього Закону є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Отже, на підставі первинних бухгалтерських документів, а також регістрів бухгалтерського обліку ЗАТ «Зовнішпромресурси» висновки актів перевірки на підставі яких прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, про порушення ЗАТ «Зовнішпромресурс» п. 5.1, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у зв'язку з невідповідністю задекларованих показників складу валових витрат даним бухгалтерського обліку, чим занижено валові витрати, документально не обґрунтовані.

Вказане також підтверджено висновком експерта за результатами судово-економічної експертизи по вказаній адміністративній справі від 25.11.2011 року №1584/24/6088/24, в якому відображено не обґрунтованість висновків актів перевірки Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області від 19.08.2009 року №5893/23-3-31054999 та від 14.01.2010 року №102/23-3-31054999, на підставі яких прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, в частині вказаних порушень.

Щодо висновків податкового органу про порушення позивачем п. 5.1 ст. 5, пп. 7.6.1 і пп. 7.6.3 п. 7.6 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

В акті перевірки Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області від 19.08.2009 року №5893/23-3-31054999 відображено порушення позивачем в 1 півріччі 2008 року п. 5.1 ст. 5, пп. 7.6.1, пп. 7.6.3 п. 7.6 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що призвело до завищення валових витрат за вказаний податковий період на суму 976 157 грн.

Так, в акті перевірки відображено, що ЗАТ «Зовнішпромресурси» в лютому 2008 року понесло витрати у вигляді коштів, сплачених по простим векселям з 12% річних, які були передані продавцю цінних паперів. Тобто, вказані витрати є безпосередньо витратами пов'язаними з операціями з цінними паперами. ЗАТ «Зовнішпромресурси» є емітентом переданих в рахунок сплати за придбані цінні папери - інвестиційні сертифікати простих відсоткових векселів, тому дана операція не може вважатися товарообмінною, так як в даному випадку ці векселі не виступають товаром. В порушення п.п.7.6.1 та п.7.6.3 п.7.6 ст.7 вказаного Закону. підприємство включило до складу валових витрат по рядку 04.13 декларації в 1 кварталі 2008 року витрати по операціям з цінними паперами у вигляді відсотків по векселям в сумі 976157 грн., чим завищило валові витрати за вказаний податковий період на суму 976157 грн.

Виходячи з даних акту перевірки встановлено, що при визначені загальної суми валових витрат, у т.ч. розміру заниженого податку на прибуток за даними перевірки, витрати по операціях з цінними паперами у вигляді відсотків по векселям в сумі 976157 грн. до розрахунку у 1 півріччі 2008 року починаючи з 2 кварталу 2008 року не приймались.

В обґрунтування витрат по операціям з цінними паперами у вигляді відсотків по векселям в сумі 976157 грн. позивачем надані первинні документи бухгалтерського обліку ЗАТ «Зовнішпромресурси».

Так, згідно з договором купівлі-продажу цінних паперів від 05.09.2006 року №Т-39Ш/2006, що укладений між ЗАТ «Зовнішпромресурси» як покупцем та АБ «Український бізнесбанк» як продавцем, продавець передає у власність покупцю, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити наступні іменні цінні папери - інвестиційні сертифікати паєвого інвестиційного фонду «РИМ-2» недиверсифікованогого виду закритого типу ТОВ «Компанія по управлінню активами і адміністрування пенсійних фондів Рейдер-Інвест» в кількості 4226 шт. номінальною вартістю 1000 грн. за сертифікат, номінальна вартість пакета ІС 4226000 грн. Ціна продажу складає 1800,82 грн. (п. 1.1 договору). Загальна вартість продажу пакета ІС складає 7 610 392,10 грн.(п.1.2 договору). Розрахунки між сторонами здійснюються в національній валюті України шляхом перерахування покупцем грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця.(п.2.1 договору). Заборгованість покупця перед продавцем може повністю або частково погашатися іншими, не запереченими законодавством способами, в т.ч. і шляхом виписки простих векселів, або шляхом передачі векселів, виписаних третім особам (п.2.3. договору).

На підставі договору оформлено акт прийому-передачі цінних паперів від 05.09.2006 року, відповідно до якого продавець передав, а покупець прийняв інвестиційні сертифікати фонду, емітентом яких є ТОВ «Компанія по управлінню активами і адміністрування пенсійних фондів Рейдер-Інвест» у кількості 4226 шт., загальною вартістю 7610392,10 грн.

Згідно з додатковою угодою від 05.09.2006 року до договору від 05.09.2006 року №Т-39/Ш/2006 заборгованість покупця перед продавцем в розмірі 110392,10 грн. погашається шляхом перерахування покупцем грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця в день підписання договору, залишок заборгованості в розмірі 7500000 грн. погашається шляхом виписки покупцем на продавця простих векселів номінальною вартістю 7500000 грн. разом з 12% річних, емітентом яких покупець.

Відповідно до акту прийому-передачі векселів від 05.09.2006 року до вказаної додаткової угоди покупець виписав та передав продавцю, а продавець прийняв прості векселі в кількості 30 шт. по номінальній вартості 250000 грн. кожний разом з 12% річних з визначенням строку сплати по векселям 05.09.2009 року, емітентом яких є покупець, на загальну суму 7500000 грн.

На підставі акту пред'явлення векселя до платежу від 26.02.2008 року ТОВ «КУААПФ «Рейдер-Інвест» (як векселеутримувач, а також власник іменних цінних паперів-інвестиційних сертифікатів паєвого інвестиційного фонду «РИМ-2» недиверсифікованого виду закритого типу ТОВ «Компанія по управлінню активами і адміністрування пенсійних фондів Рейдер-Інвест)) пред'явив, а ЗАТ «Зовнішпромресурси» як векселедавець прийняв до оплати прості процентні векселі в кількості 22 шт. по номіналу на загальну суму 5500000 грн., проценти 12% річних за період з 05.09.2006 року до 26.02.2008 року на суму 976156,72 грн.

За даними акту прийому-передачі погашених векселів від 27.02.2008 року згідно з актом пред'явлення векселя до платежу від 26.02.2008 року векселедавець (ЗАТ «Зовнішпромресурси») виконав свої зобовязання - сплатив 6476153,72 грн.. Векселеутримувач (КУААПФ «Рейдер-Інвест») передав, а векселедавець прийняв погашені векселі у кількості 22 шт. номінальною вартістю 5500000 грн., проценти 12% річних у розмірі 976156,72 грн.

Оплата ЗАТ «Зовнішпромресурси» на адресу одержувача ТОВ «КУА АПФ Рейдер-Інвест» коштів в сумі 6476153,72 грн. згідно з актом пред'явлення векселів до платежу б/н від 26.02.2008 року, в т.ч. відсотки у сумі 976156,72 грн., здійснена на підставі платіжного доручення від 26.02.2008 року №4.

Пунктом 1.6. ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що товари - матеріальні та нематеріальні активи, а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.

Пункт 7.6. ст. 7 вказаного Закону регулює питання оподаткування операцій з цінними паперами та деривативами.

Відповідно до пп. 7.6.1. п. 7.6. ст. 7 Закону платник податку веде окремий податковий облік фінансових результатів операцій з цінними паперами (у тому числі іпотечними сертифікатами участі, іпотечними сертифікатами з фіксованою дохідністю та сертифікатами фондів операцій з нерухомістю) і деривативами у розрізі окремих видів цінних паперів, а також фондових та товарних деривативів. При цьому облік операцій з акціями ведеться разом з іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами.

Якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, а також деривативів, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або деривативів такого ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або деривативами такого ж виду майбутніх звітних періодів у порядку, визначеному статтею 6 цього Закону.

Якщо протягом звітного періоду доходи від продажу кожного з окремих видів цінних паперів, а також деривативів, отримані (нараховані) платником податку, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку внаслідок придбання цінних паперів або деривативів такого ж виду протягом такого звітного періоду (з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами чи деривативами такого ж виду минулих періодів), прибуток включається до складу валових доходів такого платника податку за результатами такого звітного періоду.

Усі інші витрати та доходи такого платника податку, крім витрат та доходів за операціями з цінними паперами (корпоративними правами) та деривативами, визначеними цим підпунктом, беруть участь у визначенні об'єкта оподаткування такого платника податку на загальних умовах, встановлених цим Законом.

Норми цього пункту не поширюються на операції з емісії корпоративних прав або інших цінних паперів, що здійснюються платником податку, а також з їх зворотного викупу або погашення таким платником податку.

Відповідно до пп. 7.6.3. п. 7.6. ст. 7 вказаного Закону під терміном «витрати» слід розуміти суму коштів або вартість майна, сплачену (нараховану) платником податку продавцю цінних паперів та деривативів як компенсація їх вартості.

До складу витрат включається також сума будь-якої заборгованості покупця, яка виникає у зв'язку з таким придбанням.

Позивачем у декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2008 року по стр.04.13 «Інші витрати, крім визначених у 04.1-04.12» вказана сума в розмірі 1 147 527 грн.

За даними розшифровки цифрових даних стр.04.13 декларації фактичні валові витрати складали 2143386 грн.

Розбіжності декларації з фактичними витратами у сторону зменшення склали 995859 грн. (1147527-2143386).

В даних «Оборотно-сальдова відомість по рахунку ВР Контрагенти; Закази; Валові доходи/витрати за 1 квартал 2008 року» відображено розшифровку складу стр.04.13 на фактичну суму витрат у розмірі 2143386,36 грн., у складі валових витрат відображені господарські операції з АБ «Укрбизнесбанк» на загальну суму 976156,72 грн. по Дт 6842 «Розрахунки по нарахованим відсоткам (векселя)» та Кт 311 «Поточні рахунки у національній валюті».

У декларації з податку на прибуток за 1 квартал 2008 року ЗАТ «Зовнішпромресурси» по стр. 04.13 «Інші витрати, крім визначених у 04.1 -04.12» витрати по операціях з цінними паперами у вигляді відсотків по векселям в сумі 976 157 грн. не задекларовані.

Виходячи з наведеного та вимог законодавства, оскільки ЗАТ «Зовнішпромресурси» є емітентом векселів (цінних паперів), переданих в рахунок сплати за придбані цінні папери (інвестиційні сертифікати) та які в подальшому були погашені ЗАТ «Зовнішпромресурси», що не є продажем інвестиційних сертифікатів, тому норми пп. 7.6.1, пп. 7.6.3 п. 7.6 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» застосуванню не підлягали.

Отже, податковий орган прийшов до помилкового висновку про порушення позивачем в 1 півріччі 2008 року п. 5.1 ст. 5, пп. 7.6.1, пп. 7.6.3 п. 7.6 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Вказане також підтверджено висновком експерта за результатами судово-економічної експертизи по вказаній адміністративній справі від 31.01.2011 року №2313/25/7173/24, в якому відображено про не обґрунтованість висновків акту перевірки Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області від 19.08.2009 року №5893/23-3-31054999 в частині вказаних порушень.

Щодо висновків податкового органу про порушення позивачем п. 5.1 ст. 5, пп. 7.9.3 п. 7.9 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Актом перевірки Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області від 14.01.2010 року №102/23-3/31054999 встановлено порушення ЗАТ «Зовнішпромресурси» п. 5.1 ст. 5, пп. 7.9.3 п. 7.9 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» в результаті того, що підприємство включило до складу валових витрат по рядку 04.13 декларації в 1 півріччі 2008 року у т.ч. у 2 кварталі 2008 року витрати по операціям з цінними паперами у вигляді відсотків по векселям, переданим продавцю цінних паперів в оплату неіснуючої заборгованості по ним в сумі 976157 грн., що призвело до завищення валових витрат за період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року на суму 976157 грн.

В акті відображено, що в податковому обліку сума відсотків по вказаним векселям -976156,72 грн. не повинна відображатися у складі валових витрат підприємства з наступних причин: сплачені відсотки по відсотковим векселям, переданим продавцю цінних паперів за отримані інвестиційні сертифікати не підпадають під визначення процентів, згідно із п.1.10 ст. 1 вказаного Закону; сплачені відсотки по вказаним векселям не є витратами, пов'язаними з виконанням господарської діяльності, тобто згідно з п. 1.32 ст. 1 Закону, операція оплати за отримані цінні папери - інвестиційні сертифікати шляхом передачі відсоткових векселів (з 12% річних) є завідомо збиткова, тому що відсоткові векселі видані під неіснуючу заборгованість по операціям з цінними паперами і відсотки по ним у розмірі 12% в сумі 9776156,72 грн. не можуть вважатись валовими витратами; відсотки по вказаним векселям не є витратами, пов'язаними з виконанням господарської діяльності тому як інвестиційні сертифікати, з огляду на вищевикладене, не використовували в господарській діяльності і підприємство не отримало від здійснення операції з цінними паперами доходу.

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про обіг векселів в Україні» видавати переказні і прості векселі можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги.

На момент видачі переказного векселя особа, зазначена у векселі як трасат, або векселедавець простого векселя повинні мати перед трасантом та/або особою, якій чи за наказом якої повинен бути здійснений платіж, зобов'язання, сума якого має бути не меншою, ніж сума платежу за векселем.

Умова щодо проведення розрахунків із застосуванням векселів обов'язково відображається у відповідному договорі, який укладається в письмовій формі. У разі видачі (передачі) векселя відповідно до договору припиняються грошові зобов'язання щодо платежу за цим договором та виникають грошові зобов'язання щодо платежу за векселем.

Особи, винні в порушенні вимог цієї статті, несуть відповідальність згідно з законом.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» інвестиційний сертифікат - цінний папір, який розміщується інвестиційним фондом, інвестиційною компанією, компанією з управління активами пайового інвестиційного фонду та посвідчує право власності інвестора на частку в інвестиційному фонді, взаємному фонді інвестиційної компанії та пайовому інвестиційному фонді.

Згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 2 «Баланс», затвердженим наказом Мінфіну України від 31.03.1999 року №87, фінансові інвестиції - активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку (відсотків, дивідендів тощо), зростання вартості капіталу або інших вигод для інвестора.

Відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції», затвердженого наказом Мінфіну України від 26.04.2000 року №91, фінансові інвестиції первісно оцінюються та відображаються у бухгалтерському обліку за собівартістю. Собівартість фінансової інвестиції складається з ціни її придбання, комісійних винагород, мита, податків, зборів, обов'язкових платежів та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з придбанням фінансової інвестиції.

Якщо придбання фінансової інвестиції здійснюється шляхом обміну на цінні папери власної емісії, то собівартість фінансової інвестиції визначається за справедливою вартістю переданих цінних паперів.

Якщо придбання фінансової інвестиції здійснюється шляхом обміну на інші активи, то її собівартість визначається за справедливою вартістю цих активів.

Пунктом 1.10. ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що проценти - доход, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна. До процентів включаються: платіж за використання коштів або товарів (робіт, послуг), отриманих у кредит; платіж за використання коштів, залучених у депозит; платіж; за придбання товарів у розстрочку.

Проценти нараховуються у вигляді відсотків на основну суму заборгованості або фіксованих сум. У разі коли залучення коштів здійснюється шляхом продажу облігацій, казначейських зобов'язань або ощадних (депозитних) сертифікатів, емітованих позичальником, сума процентів визначається шляхом нарахування відсотків на номінал такого цінного паперу, виплати фіксованої премії чи виграшу або шляхом визначення різниці між: ціною розміщення та ціною погашення такого цінного паперу (сума дисконту).

Платежі за іншими цивільно-правовими договорами, незалежно від того, чи встановлені вони в абсолютних (фіксованих) цінах або у відсотках до суми договору або до іншої вартісної бази, не є процентами.

Відповідно до п. 1.32. ст. 1 вказаного Закону господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також: через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Пункт 7.9. ст. 7 вказаного Закону регулює питання оподаткування операцій з борговими вимогами та зобов'язаннями.

Відповідно до пп. 7.9.3. п. 7.9. ст. 7 вказаного Закону за процентними цінними паперами, емітованими платником податку, суми процентів включаються до складу його валових витрату податковий період, протягом якого була здійснена або мала бути здійснена виплата таких процентів. За дисконтними цінними паперами, емітованими платником податку, балансові збитки від їх розміщення відносяться до складу його валових витрат у податковий період, протягом якого відбулося погашення (викуп) таких цінних паперів.

Платник податку, який здійснює довірчі операції з коштами або майном довірителя, відносить до складу своїх валових доходів кінцевий фінансовий результат такої довірчої операції, який визначається за наслідками податкового періоду, протягом якого здійснюється повернення довірителю частини доходу, фактично отриманого довіреною особою від операцій з розміщення коштів або майна такого довірителя, та дорівнює винагороді за здійснення таких довірчих операцій, яка утримується на користь довіреної особи за рахунок виплати такого доходу.

В обґрунтування витрат по операціям з цінними паперами у вигляді відсотків по векселям в сумі 976157 грн. позивачем надані додаткові первинні документи та регістри бухгалтерського обліку ЗАТ «Зовнішпромресурси».

Так, згідно з договором купівлі-продажу цінних паперів від 05.09.2006 року №Т-39/ІІІ/2006, що укладений між ЗАТ «Зовнішпромресурси» як покупцем та АБ «Український бізнесбанк»» як продавцем, продавець передає у власність покупцю, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити наступні іменні цінні папери-інвестиційні сертифікати паєвого інвестиційного фонду «РИМ-2» недиверсифікованогого виду закритого типу ТОВ «Компанія по управлінню активами і адміністрування пенсійних фондів Рейдер-Інвест» в кількості 4226 шт. номінальною вартістю 1000 грн. за сертифікат, номінальна вартість пакета ІС - 226000 грн. Ціна продажу становить 1800,82 грн. (п. 1.1 договору). Загальна вартість продажу пакета ІС становить 7610392,10 грн. (п. 1.2 договору). Розрахунки між сторонами здійснюються в національній валюті України шляхом перерахування покупцем грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця (п. 2.1 договору). Заборгованість покупця перед продавцем може повністю або частково погашатися іншими, не запереченими законодавство способами, в т.ч. і шляхом виписки простих векселів, або шляхом передачі векселів, виписаних третім особам (п.2.3 договору). Договір підписано обома сторонами і скріплено печатками.

Відповідно до акту прийому-передачі цінних паперів від 05.09.2006 року до вказаного договору купівлі-продажу цінних паперів від 05.09.2006 року №Т-39/ІІІ/2006 продавець передав, а покупець прийняв інвестиційні сертифікати Фонду, емітентом яких є ТОВ «Компанія по управлінню активами і адміністрування пенсійних фондів Рейдер-Інвест», у кількості 4226 шт. номінальною вартістю пакета 4226000 грн., ціна продажу 1 ИС 1800,85 грн., загальною вартістю 7610392,10 грн. Акт прийому-передачі цінних паперів підписано обома сторонами і скріплено печатками.

Додатковою угодою від 05.09.2006 року до вказаного договору купівлі-продажу цінних паперів передбачено, що заборгованість покупця перед продавцем в розмірі 110392,10 грн. погашається шляхом перерахування покупцем грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця, в день підписання договору, залишок заборгованості в розмірі 7500000 грн. погашається шляхом виписки покупцем на продавця простих векселів номінальною вартістю 7500000 грн. разом з 12% річних, емітентом яких є покупець. Додаткову угоду підписано сторонами і скріплено печатками.

Відповідно до акту прийому-передачі векселів від 05.09.2006 року до вказаної додаткової угоди до договору купівлі-продажу цінних паперів від 05.09.2006 року №Т- 39/ІІІ/2006 покупець виписав та передав продавцю, а продавець прийняв прості векселі в кількості 30 шт. по номінальній вартості 250000 грн. кожний разом з 12% річних з визначенням строку сплати по векселям 05.09.2009 року, емітентом яких є покупець, на загальну суму 7500000 грн. Акт прийому-передачі векселів підписано обома сторонами і скріплено печатками.

Згідно з договором купівлі-продажу цінних паперів від 05.09.2006 року № Т-42/ІІІ/2006, що укладений між ЗАТ «Зовнішпромресурси» як покупцем та АБ «Український бізнесбанк»» як продавцем продавець передає у власність покупцю, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити наступні іменні цінні папери-інвестиційні сертифікати паєвого інвестиційного фонду «РИМ-2» едиверсифікованогого виду закритого типу ТОВ «Компанія по управлінню активами і адміністрування пенсійних фондів Рейдер-Інвест» в кількості 4226 шт. номінальною вартістю 1000 грн. за сертифікат, номінальна вартість пакета ІС - 4226000грн. Ціна продажу становить 1800,82 грн. (п. 1.1 договору). Загальна вартість продажу пакета ІС становить 7610392,10грн. (п. 1.2 договору). Розрахунки між сторонами здійснюються в національній валюті України шляхом перерахування покупцем грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця (п. 2.1 договору). Заборгованість покупця перед продавцем може повністю або частково погашатися іншими, не запереченими законодавство способами, в т.ч. і шляхом виписки простих векселів, або шляхом передачі векселів, виписаних третім особам (п. 2.3 договору). Договір підписано обома сторонами і скріплено печатками.

Відповідно до акту прийому-передачі цінних паперів від 05.09.2006 року до вказаного договору купівлі-продажу цінних паперів від 05.09.2006 року №Т-42/ІІІ/2006, продавець передав, а покупець прийняв інвестиційні сертифікати Фонду, емітентом яких є ТОВ «Компанія по управлінню активами і адміністрування пенсійних фондів Рейдер-Інвест», у кількості 4226 шт. номінальною вартістю пакета 4226000 грн., ціна продажу 1 ИС - 1800,85 грн., загальною вартістю 7610392,10 грн. Акт прийому-передачі цінних паперів підписано обома сторонами і скріплено печатками.

Додатковою угодою від 05.09.2006 року до вказаного купівлі-продажу цінних паперів передбачено, що заборгованість покупця перед продавцем в розмірі 110392,10 грн. погашається шляхом перерахування покупцем грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця, в день підписання договору, залишок заборгованості в розмірі 7500000 грн. погашається шляхом виписки покупцем на продавця простих векселів номінальною вартістю 7500000 грн. разом з 12% річних, емітентом яких покупець. Додаткову угоду підписано сторонами і скріплено печатками.

Відповідно до акту прийому-передачі векселів від 05.09.2006 року до вказаної додаткової угоди до договору купівлі-продажу цінних паперів від 05.09.2006 року №Т- 42/111/2006 покупець виписав на продавця та передав, а продавець прийняв прості векселі в кількості 30 шт. (з №0081771 по №0081800) по номінальній вартості 250000 грн. кожний разом з 12% річних з визначенням строку сплати по векселям 05.09.2009 року, емітентом яких є покупець, на загальну суму по номіналу 7500000 грн. Акт прийому-передачі векселів від 05.09.06. підписано обома сторонами і скріплено печатками.

Відповідно до акту предявлення векселя до платежу від 26.02.2008 року ТОВ «КУААПФ «Рейдер-Інвест» (векселеутримувач, а також власник іменних цінних паперів -інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду «РИМ-2» недиверсифікованого виду закритого типу ТОВ «Компанія по управлінню активами і адміністрування пенсійних фондів Рейдер-Інвест) пред'явив, а ЗАТ «Зовнішпромресурси» (векселедавець) прийняв до оплати прості процентні векселі в кількості 22 шт. (з №20081751 по №0081772) по номіналу на загальну суму 5500000 грн., проценти 12% річних за період з 05.09.2006 року по 26.02.2008 року на суму 976156,72 грн. Акт підписано обома сторонами і скріплено печатками.

Згідно з актом прийому-передачі погашених векселів від 27.02.2008 року, згідно з актом пред'явлення векселя до платежу від 26.02.2008 року векселедавець виконав свої зобовязання - сплатив 6476153,72 грн. Векселеутримувач (КУААПФ «Рейдер-Інвест») передав, а векселедавець (ЗАТ «Зовнішпромресурси») прийняв погашені векселі у кількості 22 шт. номінальною вартістю 5 500000 грн., проценти 12% річних у розмірі 976156,72 грн. Акт підписано обома сторонами і скріплено печатками. Векселі надано в повному обсязі.

Оплата ЗАТ «Зовнішпромресурси» на адресу одержувача ТОВ «КУА АПФ Рейдер-Інвест» 6476153,72 грн. згідно з актом пред'явлення векселів до платежу від 26.02.2008 року б/н, в т.ч. відсотки у сумі 976156,72 грн., здійснена на підставі платіжного доручення від 26.02.2008 року №4.

За даними регістрів бухгалтерського обліку за 2006-2008 роки ЗАТ «Зовнішпромресурси» («Оборотно-сальдовые ведомости по счетам 6310, 6842 352 «Ценные бумаги», 621 «Векселя») вказані господарські операції з цінними паперами відображені наступним чином: Дт 352 - Кт 6310 на суму оприбуткування цінних паперів, Дт 6310-Кт 621 на суму видачі векселів, Дт 6310-Кт 621 на суму сплати заборгованості за придбання цінних паперів, Дт 621 - Кт 311 на суму пред'явлення векселів до платежу, Дт 6842- КтЗ 11 на суму сплати відсотків.

Згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 року №291, рах. 311 - «Поточні рахунки в національній валюті», рах. 352 - «Інші поточні фінансові інвестиції», рах. 621 - «Короткострокові векселі, видані в національній валюті», рах. 631 - «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», рах. 684 - «Розрахунки за нарахованими відсотками».

Оскільки за даними регістрів бухгалтерського обліку станом на 01.01.2008 року у бухгалтерському обліку ЗАТ «Зовнішпромресурси» існувала кредиторська заборгованість за інвестиційні сертифікати придбані по вказаним договорам, то відсотки в сумі 976157 грн. по векселям, що передані продавцю цінних паперів в оплату заборгованості по ним, відносяться до складу валових витрат, у зв'язку з чим висновки акту перевірки податкового органу від 14.01.2010 року №102/23-3/31054999 про порушення позивачем п. 5.1 ст. 5, пп. 7.9.3 п. 7.9 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» документально не обґрунтовані.

Вказане також підтверджено висновком експерта за результатами судово-економічної експертизи по вказаній адміністративній справі від 25.11.2011 року №1584/24/6088/24, дані якого відповідно до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України є доказом у справі, в якому відображено не обґрунтованість висновків актів перевірки Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області від 19.08.2009 року №5893/23-3-31054999 та від 14.01.2010 року №102/23-3-31054999, на підставі яких прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, в частині вказаних порушень.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Зроблені податковим органом в актах перевірок висновки про порушення ЗАТ «Зовнішпромресурси» вимог п. 5.1, пп. 5.2.7 п. 5.2, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5, пп. 7.9.3 п. 7.9 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» є необґрунтованими.

Враховуючи наведене прийняте податковим органом на підставі таких актів перевірки повідомлення-рішення не можна вважати таким, що відповідає вимогам законодавства, у звязку з чим воно підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Зовнішпромресурси» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Словянської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області від 02.02.2010 року №0002102341/2.

Присудити товариству з обмеженою відповідальністю «Зовнішпромресурси» здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 (сорок) коп. з Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанову складено в повному обсязі 19 грудня 2011 року.

Суддя Логойда Т. В.