Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/17719/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кірієнка В.О.
при секретаріНовіковій А.В.
за участю
прокурора: не зявився
представника позивача Асадчого М.В.
представника відповідача Супрун І.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Прокурора м. Дзержинська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Дзержинську до Товариства з обмеженою відповідальністю «Новгородський комбінат комунального господарства» про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в сумі 179753,46 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Прокурор м. Дзержинська звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Дзержинську з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Новгородський комбінат комунального господарства» про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб.
Правовою підставою стягнення, представник позивача вважає наявність у відповідача податкової заборгованості по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.04.2011 року в сумі 206500,00 грн., яка була виявлена під час проведення перевірки додержання вимог податкового законодавства в частині повноти та своєчасності сплати субєктами господарювання податку з доходів фізичних осіб прокуратурою м. Дзержинська.
Під час розгляду справи, позивачем було уточнено позовні вимоги, а саме зменшено розмір податкової заборгованості відповідача в сумі 179753,46 грн.
Отже, станом на момент звернення позивача із позовом сума заборгованості по не перерахованому до бюджету податку з доходів фізичних осіб не сплачена та складає 179753,46 грн.
Представник позивача у судовому засідання позов підтримав, аналогічно викладеному у позовній заяві, просив задовольнити.
Відповідач у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, в їх задоволенні просив відмовити, надав суду заперечення у письмовому вигляді.
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, представника відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Відповідно до вимог ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладено обовязок представництва інтересів держави в суді.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» одним із завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильного обчислення, повнотою та своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів (обовязкових платежів).
Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на державні податкові інспекції покладено функції щодо контролю за додержанням законодавства про податки, інші платежі; обліку податків, інших платежів, правильності обчислення і своєчасності надходження цих платежів, зокрема пунктом 11 зазначеної статті державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у м. Дзержинську Донецької області, є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» та Податковим кодексом України повноваження.
Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Новгородський комбінат комунального господарства» зареєстрований Виконавчим комітетом Дзержинської міської ради Донецької області 24.07.2001 року за № 1258105 0002000143. Свою діяльність здійснює на підставі статуту та знаходиться на податковому обліку у ДПІ м. Дзержинська.
Станом на 01.01.2011 року у відповідача існувала заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб в розмірі 206500,00 грн., що підтверджується листами ВАТ «Новгородський комбінат комунального господарства» № 15 від 16.05.2011 року, № 2/0 від 31.03.2011 року, надісланих на адресу Голови Новгородської селищної ради та листом до начальника ГОРФУ про стан заборгованості по платежам до бюджету
Станом на теперішній час, у ВАТ «Новгородський комбінат комунального господарства» з урахуванням часткової сплати, існує заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб в розмірі 179753,46 грн.
Оскільки спірні правовідносини виникли у період до 2011 року, враховуючи, що з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, суд відповідно до статті 58 Конституції України застосовує нормативно правові акти України, які діяли в той період.
Отже, спірні правовідносини регулюються Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Підпунктом 9.12.1 п. 9.12 ст. 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.1193 року № 889-ІV визначено, що оподаткування доходів, отриманих фізичною особою від продажу нею товарів (надання послуг, виконання робіт) у межах її підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також фізичною особою, яка сплачує ринковий збір, здійснюється за правилами, встановленими спеціальним законодавством з цих питань, з урахуванням норм цього пункту.
При чому пунктом 22.10 ст. 22 зазначеного Закону передбачено, що до набрання чинності спеціальним законом з питань оподаткування фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності діє розділ IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" у частині оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю, який застосовується з урахуванням положень пункту 9.12 статті 9 цього Закону.
Відповідно до п. 1 ст. 14 Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" визначено, що з доходів, зазначених у цьому розділі Декрету, податок обчислюється податковими органами на підставі декларацій, поданих громадянами про очікуваний (оціночний) у поточному році доход або про фактично одержані у звітному календарному році доходи та інших відомостей про доходи громадян та відповідно до п. 3 зазначеної статті податок, обчислений податковими органами, сплачується, зокрема протягом року, де платники щоквартально сплачують до бюджету по 25 процентів річної суми податку, обчисленої за доходами за попередній рiк, а платники, які вперше залучаються до сплати податку, - 25 процентів суми, обчисленої їм податковими органами за оціночним доходом на поточний рiк. Для сплати авансових платежів податку встановлюються такі строки протягом року: до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня i до 15 листопада.
Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податку перед бюджетом та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ в той період був спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.2 ст. 5 вказаного Закону визначено, що у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Інструкція про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затверджена Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 року № 276 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 р. за № 843/11123 була розроблена відповідно до вимог Законів України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", "Про державну податкову службу в Україні" та інших нормативно-правових актів. Інструкцією встановлюється порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства (далі - платежі до бюджету).
Зазначеною Інструкцією встановлені форми особових рахунків, зокрема за формою № 15, яка призначена для обліку платежів, за якими не здійснюється подання декларацій та не здійснюється нарахування зобовязань.
Пунктом 2.1 розділу 2 зазначеної Інструкції визначено, що органи державної податкової служби для ведення оперативного обліку платежів, що надходять до бюджету, одержують відповідні документи від органів Державного казначейства України та інших установ згідно з чинними порядками передачі інформації.
Отже, сума заборгованості була сформована позивачем на підставі вищезазначених листів від 31.03.2011 року № 201 та № 15 від 16.05.2011 року, якими відповідач самостійно підтвердив наявність заборгованості попередніх років та станом на момент подання позову складає у загальному розмірі 179753,46 грн. ( за ІV квартал 2010 року).
Відповідач з приводу суми заборгованості заперечував, та зазначив, що податковим органом не були прийняті до уваги додаткові сплати, направлені на погашення заборгованості, що склалася станом на 01.11.2011 року. В обґрунтування зазначеного надав копії платіжних доручень за № 228 від 28.02.2011 року, № 85 від 01.02.2010 року та № 234 від 03.03.2011 року.
З цього приводу суд зазначає наступне.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 87.9 ст. 98 Податкового кодексу України визначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
З урахуванням того, що зазначені сплати були здійснені боржником у 2011 році (за № 228 від 28.02.2011 року, № 85 від 01.02.2010 року та № 234 від 03.03.2011 року), тобто з часу набрання сили Податковим кодексом України, суд вважає правомірними дії відповідача щодо зарахування зазначених коштів в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення.
Згідно із пп. 20.1.28 п. 20.1 Податкового кодексу України органи податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом
Відповідно до п. 19 ст. 2 Бюджетного кодексу України доходи бюджету це усі податкові, неподаткові й інші надходження на безповоротній основі, стягування яких передбачено законодавством України.
Відповідно до п. 30 ст. 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення - податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Виходячи з правил ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що є у державі, суд вважає, що податковий орган, виходячи з покладених на нього функцій, правомірно звернувся до суду щодо стягнення заборгованості.
Доказів щодо сплати суми заборгованості у розмірі 179753,46 грн. відповідачем не надано.
За таких підстав, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Прокурора м. Дзержинська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Дзержинську до Товариства з обмеженою відповідальністю «Новгородський комбінат комунального господарства» про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в сумі 179753,46 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Новгородський комбінат комунального господарства» (ЄДРПОУ 31459617) податковий борг по податку з доходів фізичних осіб в сумі 179753 (сто сімдесят девять тисяч сімсот пятьдесят три) грн. 46 коп. на користь Новгородської селищної ради м. Дзержинська.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений її повний текст у судовому засіданні 05 грудня 2011 року.
Постанова складена у повному обсязі 09 грудня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кірієнко В.О.