Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/18933/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11-30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Смагар С.В.
при секретаріЗакутько О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної податкової інспекції у Першотравневому районі Донецької області
до Бердянської сільської Ради, с. Бердянське
про стягнення з грошових коштів Бердянської сільської Ради заборгованості Бердянського комунального підприємства з податку на прибуток у розмірі 1885 грн. 92 коп., зі збору за спеціальне водокористування у розмірі 2102 грн. 81 коп., з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1026 грн. 17 коп.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_1, за довір. від 23.08.2011р.
від відповідача: не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у Першотравневому районі Донецької області заявлено позов до Бердянської сільської Ради про стягнення з грошових коштів Бердянської сільської Ради заборгованості Бердянського комунального підприємства з податку на прибуток у розмірі 1885 грн. 92 коп., зі збору за спеціальне водокористування у розмірі 2102 грн. 81 коп., з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1026 грн. 17 коп.
Правовою підставою стягнення представник позивача вважає норми статті 67 Конституції України, норми Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509-ХІІ (зі змінами та доповненнями), Податкового кодексу України 2 грудня 2010 року № 2755-VI(зі змінами та доповненнями).
Відповідач у судове засідання, призначене на 8 грудня 2011 року, не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, через представника позивача надав письмову заяву, у якій позовні вимоги податкового органу визнав у повному обсязі, просив розглянути справу без участі представника.
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Бердянська сільська Рада зареєстрована як юридична особа виконавчим комітетом із загальнодержавною формою власності та діє відповідно до Регламенту Бердянської сільської Ради від 15 квітня 1998 року шляхом прийняття рішень на сесіях Ради, перебуває на податковому обліку платника податків Державної податкової інспекції у Першотравневому районі Донецької області, включене до ЄДРПОУ за номером 04342849. Відповідно до довідки ДПІ у Першотравневому районі від 19.04.2011р. № 2768 Бердянська сільська Рада має відкриті розрахункові рахунки в установах банків.
Рішенням Бердянської сільської Ради від 12 грудня 2002 року № ІV-6-5 створене Бердянське комунальне підприємство та затверджено Статут підприємства від 14.01.2003р.
Бердянське комунальне підприємство зареєстровано як юридична особа Першотравневою районною державною адміністрацією 14 січня 2003 року, включене до ЄДРПОУ за номером 32289083, перебуває на податковому обліку платника податків Державної податкової інспекції у Першотравневому районі Донецької області. Відповідно до довідки Донецького обласного управління статистики про включення до ЄДР від 23 січня 2003 року № 7-25-484 формою власності Бердянського комунального підприємства є комунальна власність
Судом встановлено, що у Бердянського комунального підприємства існує податковий борг перед бюджетом з податку на прибуток (з урахуванням часткової сплати), який виник на підставі наданих підприємством декларацій з податку на прибуток від 6 травня 2010 року № 4081 на суму 340 грн., від 6 серпня 2010 року № 6926 на суму 690 грн., від 12 листопада 2010 року № 10197 на суму 557 грн., від 9 лютого 2011 року № 12698 на суму 224 грн., від 10 травня 2011 року № 6503 на суму 334 грн., від 9 серпня 2011 року № 9426 на суму 513 грн. та на підставі прийнятих у відношенні Бердянського комунального підприємства податкових повідомлень-рішень від 16 листопада 2010 року № 0000641500 за платежем податок на прибуток на суму 170 грн., від 8 червня 2011 року № 0000101500 на суму 111 грн. 60 коп.
Судом також встановлено, що у Бердянського комунального підприємства існує податковий борг перед бюджетом зі збору за спеціальне водокористування (з урахуванням часткової сплати), який виник на підставі наданих підприємством розрахунків зі збору за спеціальне водокористування від 17 грудня 2010 року № 10660 на суму 1703 грн. 42 коп., та на підставі прийнятих у відношенні Бердянського комунального підприємства податкових повідомлень-рішень від 17 грудня 2010 року № 0003631800/0 за платежем збір за спеціальне водокористування на суму 988 грн. 41 коп., від 28 грудня 2010 року № 0003641800/0 на суму 170 грн., від 16 вересня 2011 року № 0001891800 на суму 158 грн. 83 коп., від 16 вересня 2011 року № 0001901800 на суму 204 грн. 62 коп.
Судом встановлено, що у Бердянського комунального підприємства існує податковий борг перед бюджетом з плати за користування надрами, який виник на підставі наданих підприємством податкових розрахунків з плати за користування надрами від 5 травня 2011 року № 6163 на суму 502 грн. 77 коп., від 9 серпня 2011 року № 9492 на суму 523 грн. 40 коп.
Вищезазначені податкові повідомлення-рішення були отримані Бердянським комунальним підприємством, у судовому порядку ним не оскаржені.
Також податковим органом були надіслані підприємству перша та друга податкові вимоги, які також були отримані ним, у судовому порядку не оскаржені.
З метою стягнення наявного у підприємства податкового боргу Державна податкова інспекція у Першотравневому районі Донецької області звернулась до суду з позовом до Бердянського комунального підприємства. Так, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2011 року по справі № 2а/0570/7212/2011 позовні вимоги Державної податкової інспекції у Першотравневому районі Донецької області до Бердянського комунального підприємства про стягнення заборгованості у розмірі 5442 грн. 65 коп. задоволені у повному обсязі. Термін сплати боргу сплинув, проте станом на 13 жовтня 2011 року зазначена сума боргу сплачена не була.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Пунктом 36.5 статті 36 Податкового кодексу України передбачено, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Статтею 96 Податкового кодексу України передбачено погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації, та комунальних підприємств. Так, відповідно до підпункту 96.1.1 пункту 96.1 статті 96 Податкового кодексу України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради.
Згідно з пунктом 96.4 статті 96 Податкового кодексу України виникнення у державного або комунального підприємства податкового боргу є підставою для розірвання трудового договору (контракту) з керівником такого підприємства.
Пунктом 96.5 статті 96 Податкового кодексу України передбачено, що трудові договори (контракти), що укладаються з керівником державного або комунального підприємства, повинні містити положення про зазначену відповідальність, що є їх істотною умовою.
Судом встановлено, що рішенням керівника Державної податкової інспекції у Першотравневому районі Донецької області від 17 серпня 2011 року № 5 вирішено здійснити опис майна, що перебуває у власності платника податків Бердянського комунального підприємства, а у разі, якщо на момент складання акту опису майно відсутнє або його балансова вартість менша суми податкового боргу, - також того майна, право власності на яке він набуде у майбутньому. Відповідно до акту опису майна № 5 від 17 серпня 2011 року податковим керуючим проведено опис майна у податкову заставу платника податків Бердянського комунального підприємства, відповідно до якого підтверджена відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу на день складання цього акту.
На виконання вимог норм статті 96 Податкового кодексу України податковим органом (позивачем у справі) були спрямовані на адресу Голови Бердянської сільської Ради: клопотання від 9 грудня 2010 року № 11013/24/113-3 про виділення коштів з місцевого бюджету в рахунок погашення податкового боргу Бердянського комунального підприємства або надання конкретних пропозицій щодо інших джерел погашення боргу; подання від 25 січня 2011 року № 563/24/013-3 про необхідність розірвання трудового договору (контракту) з керівником Бердянського комунального підприємства відповідно до пункту 96.4 статті 96 Податкового кодексу України; лист від 14 лютого 2011 року № 1076/7/211-013-3 про прийняття рішення на виконання статті 96 Податкового кодексу України стосовно: - виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; - затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; - ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; - прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Відповідно до пункту 96.3 статті 96 Податкового кодексу України відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення. У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Судом встановлено, що у передбачений законодавством строк відповіді щодо прийняття одного із зазначених рішень від Бердянської сільської Ради до Державної податкової інспекції у Першотравневому районі Донецької області не надходило.
Листами 7 вересня 2011 року № 5729/8/24-013-3, від 15 вересня 2011 року № 5748/8/24-013-3, від 25 листопада 2011 року № 7733/7/13-013 Державна податкова інспекція у Першотравневому районі Донецької області надіслала до Головного управління Державного казначейства у Донецькій області (Управління Державного казначейства у Першотравневому районі) платіжні вимоги щодо стягнення з рахунків Бердянського комунального підприємства податкового боргу згідно постанови Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2011 року № 2а/0570/7212/2011: від 7 вересня 2011 року № 7 на суму 98 грн. 84 коп., № 6 на суму 3973 грн. 80 коп., (була частково сплачена, залишок складає 1553 грн. 80 коп.), № 8 на суму 1370 грн. 01 коп., від 15 вересня 2011 року № 9 на суму 1553 грн. 80 коп., № 10 на суму 1370 грн. 01 коп., від 25 листопада 2011 року № 11 на суму 1553 грн. 80 коп., № 12 на суму 1370 грн. 01 коп. та реєстри платіжних вимог від 7 вересня 2011 року № 67, від 15 вересня 2011 року б/н, від 25 листопада 2011 року б/н. Однак зазначені платіжні вимоги та реєстри платіжних вимог були повернуті Головним управлінням Державного казначейства у Донецькій області (Управлінням Державного казначейства у Першотравневому районі) без виконання за відсутністю відкритих асигнувань.
Доказів сплати податкового боргу відповідач не надав суду. Наявність податкового боргу на час розгляду справи підтверджена податковим органом.
Враховуючи те, що відповідно до пункту 96.3 статті 96 Податкового кодексу України у передбачений законодавством строк відповіді щодо прийняття рішення стосовно Бердянського комунального підприємства від Бердянської сільської Ради до Державної податкової інспекції у Першотравневому районі Донецької області не надходило, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у Бердянського комунального підприємства існує заборгованість з податку на прибуток у розмірі 1885 грн. 92 коп., зі збору за спеціальне водокористування у розмірі 2102 грн. 81 коп., з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1026 грн. 17 коп., яка підлягає стягненню з грошових коштів Бердянської сільської Ради.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної податкової інспекції у Першотравневому районі Донецької області
до Бердянської сільської Ради про стягнення з грошових коштів Бердянської сільської Ради заборгованості Бердянського комунального підприємства з податку на прибуток у розмірі 1885 грн. 92 коп., зі збору за спеціальне водокористування у розмірі 2102 грн. 81 коп., з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1026 грн. 17 коп., задовольнити повністю.
Стягнути з грошових коштів Бердянської сільської Ради (87430, Донецька область, Першотравневий район, с. Бердянське, вул. Радянська, 55, ЄДРПОУ 04342849) на користь Державного бюджету України на р/р № 31118009700330, код платежу 11021000, одержувач УДК у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 24165071, заборгованість Бердянського комунального підприємства (ЄДРПОУ 32289083) з податку на прибуток у розмірі 1885 грн. 92 коп. (одна тисяча вісімсот вісімдесят пять гривень девяносто дві копійки).
Стягнути з грошових коштів Бердянської сільської Ради (87430, Донецька область, Першотравневий район, с. Бердянське, вул. Радянська, 55, ЄДРПОУ 04342849) на користь місцевого бюджету Бердянської сільської ради на р/р № 31415505700333, код платежу 13020401, одержувач УДК у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 24165071, заборгованість Бердянського комунального підприємства (ЄДРПОУ 32289083) зі збору за спеціальне водокористування у розмірі 2102 грн. 81 коп. (дві тисячі сто дві гривні вісімдесят одна копійка).
Стягнути з грошових коштів Бердянської сільської Ради (87430, Донецька область, Першотравневий район, с. Бердянське, вул. Радянська, 55, ЄДРПОУ 04342849) на користь місцевого бюджету Бердянської сільської ради на р/р № 31413507700333, код платежу 13030200, одержувач УДК у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 24165071, заборгованість Бердянського комунального підприємства (ЄДРПОУ 32289083) з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 1026 грн. 17 коп. (одна тисяча двадцять шість гривень сімнадцять копійок).
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 8 грудня 2011 року. Постанова у повному обсязі складена 13 грудня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Смагар С.В.