Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/21300/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Давиденко Т.В.
при секретаріПавлнко М.С.
Приміщення суду за адресою: 83052, м. Донецьк, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
при секретарі судового засідання Павленко М.С.
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1 довір. від 11.12.2011 року № 30169/06
від відповідача не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорпіон - 2»
про стягнення заборгованості по страховим внескам в сумі 5889 грн. 41 коп.
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорпіон-2» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 5889 грн. 41 коп.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що в порушення норм ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ТОВ «Скорпіон-2» не сплатило суму страхових внесків за період з липня 2008 року по лютий 2009 року в розмірі 5889 грн. 41 коп.
Враховуючи наведене, просить стягнути з відповідача зазначену суму боргу.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи позовної заяви, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзив на позовну заяву та заяву про розгляд справи за участю його представника не надав.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд встановив.
ТОВ «Скорпіон-2» - є юридичною особою (ЄДРПОУ 21968964), зареєстроване за юридичною адресою: 84634, Донецька область, м. Горлівка, Центрально-міський район, вул. Інтернаціональна, 75.
ТОВ «Скорпіон-2» взяте на облік як платних страхових внесків до УПФУ в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області, про що свідчить картка особового рахунку (а.с. 17-18).
За період липень 2008 року - лютий 2009 року ТОВ «Скорпіон-2» надало до УПФУ в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області розрахунки сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (а.с. 10-16).
Станом на 01.10.2011 року ТОВ «Скорпіон-2» має заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 5744 грн. 30 коп.
Рішенням від 01.09.2008 року № 1808/21968964 УПФУ в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області застосувало до ТОВ «Скорпіон-2» штраф в розмірі 142 грн. 92 коп. та нарахувало пеню в сумі 2 грн. 19 коп.
Оскільки суми страхових внесків, фінансових санкцій та пені у встановлений строк не сплачені, УПФУ Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області надіслало на адресу ТОВ «Скорпіон-2» вимогу від 01.02.2010 року № 153 про сплату боргу в сумі 5889 грн. 41 коп., яка у добровільному порядку не сплачена.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених адміністративним судом, в позовній заяві позивач просить стягнути суму заборгованості.
Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За Преамбулою Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Тобто, позивач у справі орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників страхових внесків.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обовязку платниками страхових внесків приводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.
Обовязок щодо нарахування та сплати страхових внесків покладений на страхувальника в розумінні ч. 1 ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як зазначалось раніше, відповідач зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та перебуває на обліку як платник страхових внесків у позивача.
Згідно ч. 4 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Відповідно до п. 6 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням вимог п. 1 ст.14, п. 6 ст. 20 цього Закону є календарний місяць.
При цьому, пунктом 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового становища платника страхових внесків.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не спростовано відповідачем, на момент звернення до суду у нього рахується заборгованість по страховим внескам в сумі 5744 грн. 30 коп.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яка була чинною на момент спірних правовідносин, Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Згідно ч. 9 ст. 109 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу;
Оскільки відповідач не сплатив суму страхових внесків, позивач правомірно застосував фінансові санкції в сумі 142 грн. 92 коп. та пеню в сумі 2 грн. 19 коп.
Відповідно до абз. 6 ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне пенсійне страхування» у випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Таким чином, позивач у встановленому Законом порядку, обгрунтованно та в межах повноважень, наданих йому чинним законодавством, звернувся до адміністративного суду з позовною заявою про стягнення сум недоїмки, тому суд приходить до висновку про задоволення позовної заяви.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. 2, ст. 7-11, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорпіон-2» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 5889 грн. 41 коп. - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Скорпіон-2» (ЄДРПОУ 21968964, юридична адреса: 84634, Донецька область, м. Горлівка, Центрально-міський район, вул. Інтернаціональна, 75) на користь Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 5889 грн. 41 коп.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У судовому засіданні 06.12.2011 року проголошений повний текст постанови.
Суддя Давиденко Т.В.