Постанова № 20205191, 23.08.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.08.2011
Номер справи
2а/0570/13592/2011
Номер документу
20205191
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 серпня 2011 р. справа № 2а/0570/13592/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Логойди Т. В.

при секретаріЧегринець А.М.

з участю представника позивача Бабіч І.Ю., відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення коштів,

в с т а н о в и в :

У серпні 2011 року Донецький міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначав, що в період перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітна ОСОБА_2 з 17 січня 2010 року працевлаштувалася до Окружної виборчої комісії територіального виборчого округу №42 з виборів Президента України 17 січня 2010 року, про що центр зайнятості не повідомила. Одночасно вона отримала допомогу по безробіттю в розмірі 584,65 грн.

Просив суд стягнути з ОСОБА_2 на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття суму незаконно отриманого матеріального забезпечення на випадок безробіття в розмірі 584,65 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечувала. Пояснила, зокрема, що працювала лише один день 17 січня 2010 року у виборчій комісії територіального виборчого округу №42 з виборів Президента України, за що отримала 50 грн. Центр зайнятості про вказані обставини не повідомляла, оскільки не знала про необхідність цього. Просила в задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено, що 14 травня 2009 року ОСОБА_2 звернулася до Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття із заявою про надання статусу безробітного.

На заяві написала розписку про те, що вона як субєкт підприємницької діяльності не зареєстрована, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.

В той же день заяву задоволено - з 14 травня 2009 року призначено допомогу по безробіттю.

В результаті розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним позивачем складено акт від 27 квітня 2011 року №360, яким встановлено, що 17 січня 2010 року відповідач працювала в Окружній виборчій комісії територіального виборчого округу №42 з виборів Президента України 17 січня 2010 року, тобто належала до зайнятого населення, за що згідно з архівною довідкою Донецької міської ради від 28 лютого 2011 року №5/37 отримала дохід в розмірі 50 грн.

Про вказані обставини, що впливають на умови виплати допомоги по безробіттю, вона центр зайнятості не повідомляла.

Одночасно за період з 17 січня 2010 року по 07 лютого 2010 року центром зайнятості відповідачу виплачено допомогу по безробіттю в сумі 584,65 грн.

06 травня 2011 року прийнято наказ №НТ110506 про повернення незаконно отриманих нею коштів за вказаний період в розмірі 584,65 грн., про що на її адресу направлено лист від 14 червня 2011 року №08-09/1447.

Лист отримано відповідачем 16 червня 2011 року, однак сума зайве сплаченої допомоги не повернута.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються, зокрема, працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Статтею 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що видом забезпечення за цим Законом є, зокрема, допомога по безробіттю.

Статтею 1 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.

Постановою Центральної виборчої комісії від 02 грудня 2009 року №409 затверджено Порядок оплати праці членів виборчих комісій з виборів Президента України, відповідно до ч. 2 п. 3 Загальних положень якої виконання обов'язків члена виборчої комісії з оплатою праці в комісії пенсіонером, студентом, особою, яка тимчасово не працює, особою, визнаною в установленому законом порядку безробітною, та підприємцем прирівнюється до роботи за основним місцем роботи.

Відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітна працевлаштувалася до Окружної виборчої комісії територіального виборчого округу №42 з виборів Президента України 17 січня 2010 року, за що отримала дохід, тобто належала до зайнятого населення, що виключало можливість виплати їй допомоги по безробіттю.

Про вказані обставини вона центр зайнятості не повідомила, чим порушила вимоги частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», яка покладає на застрахованих осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні, обовязок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Внаслідок цього їй було зайве сплачено допомогу по безробіттю.

Згідно з пунктом 6.6 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року №307, допомога по безробіттю нараховується до дня останнього відвідування центру зайнятості включно.

Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Аналогічні положення містяться в Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62, відповідно до п. 6 якого у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Статтею 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

З огляду на наведене та враховуючи вимоги законодавства зайве сплачена допомога по безробіттю підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов Донецького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (розрахунковий рахунок № 37176002002327 в ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 25671511) допомогу по безробіттю в сумі 584 (пятсот вісімдесят чотири) грн. 65 (шістдесят пять) коп.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя Логойда Т. В.