ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 липня 2011 р. (15:53) Справа №2а-6980/11/0170/18 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого суддіПанова О.І., при секретарі Гнатенко І.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Сімферопольського районного центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення 1608,76 грн
за участю представників:
від позивача ОСОБА_2, довіреність № 4046 від 24.11.09,
від відповідача не зявився,
Суть спору: Сімферопольський районний центр зайнятості (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач), в якому просив стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 1608,76 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, перебуваючи на обліку в Сімферопольському районному центрі зайнятості як безробітний отримував допомогу по безробіттю та займався підприємницькою діяльністю, без повідомлення про те центру зайнятості.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 19.07.2011 року, наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у адміністративному позові.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, 1заперечень до позову не надав та не повідом суд про причини не явки у судове засідання.
Представник позивача наполягав на розгляді справи за наявними в ній матеріалами.
Суд, приймаючи до уваги думку представника позивача, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно зі ст. 25 Закону України “Про зайнятість населення” держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій:
а) надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій;
б) виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;
в) виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” (далі Закон).
Згідно зі ст.7 Закону видами забезпечення, зокрема, є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного
Відповідно до п.1 ст.22 Закону застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Згідно з п.3 ст. 22 Закону допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 27.02.07 року подано заяву до Сімферопольського районного центру зайнятості про надання їй статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій було зазначено про те, що на даний час ОСОБА_1 не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, у тому числі на пільгових умовах та за вислугою років. Крім того, відповідач взяв на себе зобовязання у випадку працевлаштування, укладення договору цивільно-правового характеру (трудової угоди), підприємницької діяльності та іншої діяльності, яка надає прибуток, невідкладно повідомити про це Сімферопольський районний центр зайнятості.
З 27.02.07 року відповідачу було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю відповідно до п.п. 1,3,4 ст. 22, п.1 ст.23 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”.
25.10.07 року відповідача знято з обліку відповідно до п.п.13 п. 1 ст.31 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”.
Частинами 2, 3 ст. 36 Закону передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення в наслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
В результаті звірки даних з державним реєстратором було виявлено, що відповідач була зареєстрована як приватний підприємець з 18.02.2000 р.
Таким чином, в порушення ст. 36 Закону відповідач не повідомив позивача про отримання прибутку.
Відповідно до абз. 1 п. 3 ст. 36 Закону сума виплаченого забезпечення відповідачу внаслідок умисного невиконання ним своїх обов'язків та зловживання ними підлягає стягненню з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п 6, та п.7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року №357 (далі Порядок) у разі встановлення центром зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку. Рішення про повернення коштів особою та відшкодування приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Позивачем 25.10.07 року виданий наказ № 6 про відшкодування ОСОБА_1 незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 1608,76 грн.
Відповідно до довідки відповідача від 24.01.11 р., незаконно отриманий дохід відповідача у якості безробітної у період з 27.02.07 р. по 25.10.07 р. становить 1608,76 грн.
Відповідно до п.7 Порядку у разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Можливість вирішення спорів, які виникають у звязку зі застосуванням Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” саме у судовому порядку, визначена також статтею 39 зазначеного Закону.
Судом встановлено, що станом на день розгляду справи кошти в сумі 1608,76 грн. відповідачем до Сімферопольського районного центру зайнятості не повернені.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що належить задовольнити у повному обсязі.
У судовому засіданні, яке відбулось 19.07.2011 р. оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 22.07.2011р.
На підставі зазначеного вище, керуючись ст. 160-163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на користь Сімферопольського районного центру зайнятості (95022, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 198; р/р 37170030200120 в УДК в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, код ЄДРПОУ 20708712) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 1608,76 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Панов О.І.