ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
16 грудня 2011 р. (11:15) Справа №2а-15305/11/0170/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Кримська фруктова компанія"
до Кримського республіканського підприємства "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м.Євпаторії"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Зерновська сільська рада
про спонукання до виконання певних дій
за участю представників:
від позивача ОСОБА_2 представник, дов. №965 від 12.12.2011 р.
від відповідача не зявився
від третьої особи - не зявився
.
Суть спору: Приватне акціонерне товариство «Кримська фруктова компанія» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Кримського республіканського підприємства « Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м.Євпаторії» (далі відповідач) про спонукання до вчинення дії щодо внесення запису в Реєстр прав власності на нерухоме майно за позивачем на обєкти нерухомості Ремонтні майстерні літера «А» , загальною площею 355,4 кв.м. по вул. Крайня 8а в с.Низинне Сакського району в цілому, Зерносклад насіння Літера «А», загальною площею 1323 кв. м. по вул. Шосейна 7а в с.Низинне Сакського району в цілому Ангар літера «А»,загальною площею 548 кв.м. по вул. Шосейна 7б в с.Низинне Сакського району в цілому, Склад неспалимих матеріалів, літера «А», загальною площею 485 кв.м. по вул. Шосейна 7в в с.Низинне Сакського району в цілому. Вимоги мотивовані тим, що в умовах наявності всіх необхідних документів відповідач безпідставно відмовив у реєстрації права власності позивача на зазначені на обєкти нерухомості.
Згідно з ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06.12.2011 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-15305/11/0170/2
Ухвалою суду від 06.12.2011 р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Зерновську сільську раду.
До суду 14.12.2011 р. надійшло клопотання відповідача про розгляд справи без участі його представника, пояснення на позов Зерновської сільської ради (далі Рада) , в яких зазначено,що позивач набув права власності на обєкти нерухомості з дотриманням вимог чинного законодавства, в наслідок чого виконкомом було прийнято рішення про реєстрацію за ним права власності , заявлено клопотання про розгляд справи без участі представника третьої особи.
У судовому засіданні, яке відбулось 16.12.2011 року представник позивача наполягав на задоволенні позову з підстав, визначених в позовній заяві, не заперечував проти розгляду справи на підставі залучених до неї документів.
Суд, вивчивши клопотання відповідача та Ради, вислухавши думку представника позивача, керуючись ст. 128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд справи на підставі залучених до неї документами.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача , суд
ВСТАНОВИВ:
Між спільними власниками майна та ЗАТ «Дружба народів Фрукти», правонаступником якого є позивач, 26.06.2006 р. був укладений договір №1 купівлі-продажу, предметом якого було передача останньому майнових прав на нежитлові будівлі , що розташовані в с. Низинне , зокрема, на Ремонтні майстерні літера «А» , загальною площею 355,4 кв.м. по вул. Крайня 8а в с.Низинне, Зерносклад насіння Літера «А», загальною площею 1323 кв. м. по вул. Шосейна 7а в с.Низинне , Ангар літера «А»,загальною площею 548 кв.м. по вул. Шосейна 7б в с.Низинне, Склад неспалимих матеріалів, літера «А», загальною площею 485 кв.м. по вул. Шосейна 7в в с.Низинне (далі нерухомість).
У п. 3.2 цього договору сторони визначили, що право власності на нерухомість до ЗАТ «Дружба народів Фрукти», правонаступником якого є позивач, переходило після підпису акту приймання-передачі.
Між спільними власниками майна та ЗАТ «Дружба народів Фрукти», правонаступником якого є позивач, 30.06.2006 р. було укладено акт приймання-передачі по Договору №1 купівлі-продажу від 26.06.2006 р. , яким підтверджено передача останньому нежитлових будівель , що розташовані с. Низинне , зокрема, нерухомості .
На 21 сесії 5 скликання Зерновської сільської ради 26.10.2007 р. було прийнято рішення №19 «Про привласнення поштових адресів» , згідно з яким були привласнені поштові адреси нежитловим будівлям , що розташовані с. Низинне , зокрема, нерухомості.
Виконавчим комітетом Зерновської сільської ради 25.11.2011 р. було прийнято рішення №41 «Про оформлення права власності на нежитлові будівлі за ПАТ «Кримська фруктова компанія», згідно з яким (п. 1,2,3,4) надана згода на оформлення за позивачем права власності на нерухомість, відповідач мав підготувати свідоцтва на права власності на зазначені обєкти (п. 1.1.,2.1.,3.1,4.1).
Позивач, діючи відповідно з рішенням Виконавчого комітету Зерновської сільської ради №41 від 25.11.2011 р. , звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію права власності не нерухомість.
Відповідачем 01.12.2011р. прийняти рішення про відмову у видачі свідоцтв на право власності на нерухомість.
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На час звернення до відповідача з заявами законом, який регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, є Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».
З 16.03.2010 р. Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» викладений у новій редакції , яка починає діяти з 01.01.2012 р., та визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав
У ст.3 Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» визначені засади державної реєстрації прав , відповідно до яких державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно.
У Державному реєстрі прав реєструються права на такі об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення:
1) житлові будинки;
2) квартири;
3) будівлі, в яких розташовані приміщення, призначені для перебування людини, розміщення рухомого майна, збереження матеріальних цінностей, здійснення виробництва тощо;
4) споруди (інженерні, гідротехнічні тощо) - земельні поліпшення, що не належать до будівель та приміщень, призначені для виконання спеціальних технічних функцій;
5) приміщення - частини внутрішнього об'єму житлових будинків, будівель, квартир, обмежені будівельними елементами (ст.5 Закону).
У Прикінцевих та перехідних положеннях Закону України № 1878-UI від 11.02.2010р., яким викладена нова редакція Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», зазначено,що до 01.01.2012 р. державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
В силу викладеного суд вважає,що на час розгляду справи саме на відповідача покладені обовязки щодо ведення Державного реєстру прав, прийняття рішення про внесенні відомостей до нього , вчинення дій щодо зміни наведеної в ньому інформації.
Наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 р. затверджено Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно (далі Положення № 7/5) , яким визначений порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до п.1.2 Положення №7/5 державна реєстрація прав - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, а також права власності на об'єкти незавершеного будівництва шляхом внесення відповідного запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
У п. 1.3. Положення № 7/5 вказано, що державна реєстрація проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється БТІ, створеними до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень " та інших законодавчих актів України" та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Обов'язковій державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування (п.1.4 Положення №7/5).
В р.8 Положення №7/5 зазначені особливості оформлення права власності на нерухоме майно. Відповідно до п. 8.1 Положення оформлення права власності на нерухоме майно проводиться з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно органами місцевого самоврядування фізичним та юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують право власності на об'єкти нерухомого майна.
У п.8.3 Положення №7/5 визначено,що підготовку документів для видачі свідоцтва про право власності за дорученням органів місцевого самоврядування та інших органів відповідно до законодавства можуть проводити БТІ.
В додатку № 2 до Положення №7/5 наведений перелік правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно, до яких , зокрема, відноситься договір, за яким відповідно до законодавства передбачається перехід права власності, зокрема купівлі-продажу, міни, дарування, довічного утримання, лізингу, предметом якого є нерухоме майно, про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно, договір іпотеки, що містить застереження про задоволення вимог іпотекодержателя, договір про задоволення вимог іпотекодержателя, спадковий договір (за наявності свідоцтва органу реєстрації актів цивільного стану про смерть чи рішення суду про оголошення особи померлою), договір про виділ у натурі частки з нерухомого майна, що є у спільній власності, про поділ нерухомого майна, що є у спільній власності.
У ст. 15 Цивільного кодексу України ( далі ЦК України) вказано,що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення , невизнання або оспорювання.
Ст. 316 ЦК України передбачає, що правом власності є право особи на річ (майно), яку воно здійснює відповідно до закону за власною волею , незалежно від волі інших осіб. Власникові належить право володіння, користування і розпорядження своїм майном (ст. 317 ЦК України). Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд ( ст. 319 ЦК України).
Згідно зі ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобовязується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобовязується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Ст. 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України).
Порядок обрання органів місцевого самоврядування, їх функціонування та повноваження передбачено в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Система місцевого самоврядування включає територіальну громаду, сільську, селищну, міську раду, сільського селищного, міського голову, виконавчі органи сільської, селищної міської ради ( ст. 5 Закону). У ст. 11 Закону визначено, що виконавчими органами виконавчими органами рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
У п. «б» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначені делеговані повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, до яких, зокрема, відноситься облік та реєстрація відповідно до закону обєктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Як зазначено вище, судом встановлено придбання ЗАТ «Дружба народів Фрукти», правонаступником якого є позивач, 26.06.2006 р. на підставі договору №1 купівлі-продажу нерухомості. Надані позивачем документи свідчать про проведення розрахунків за придбання вказаних обєктів, облік їх в порядку, визначеному чинним законодавством.
З матеріалів справи вбачається, що Виконавчим комітетом Зерновської сільської ради 25.11.2011 р. було прийнято рішення №41 «Про оформлення права власності на нежитлові будівлі за ПАТ «Кримська фруктова компанія», згідно з яким надана згода на оформлення за позивачем права власності на нерухомість, на відповідача покладений обовязок щодо підготовки свідоцтв на права власності на зазначені обєкти.
Судом встановлено,що позивач , звертаючись до відповідачів з заявами про реєстрацію за ним права власності на нерухомість, посилався саме на вказане рішення Виконавчого комітету Зерновської сільської ради від 25.11.2011 р.
Відмовляючи позивачу в проведені реєстрації за ним права власності на вказані обєкти нерухомості , Реєстратор діяв з порушенням вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», Положення № 7/5. В силу викладеного, керуючись зазначеними вище положеннями Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» , Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, вимогами Положення № 7/5, приймаючи до уваги те, що рішення Виконавчого комітету Зерновської сільської ради від 25.11.2011 р. №41 не скасовано (повністю або в будь-який частині), суд вважає,що відповідач має внести в Реєстр прав власності на нерухоме майно відомостей про реєстрацію за позивачем права власності на нерухомість.
Під час судового засідання, яке відбулось 16.12.2011 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 20.12.2011 р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Зобовязити Кримське республіканське підприємство « Бюро реєстрації
та технічної інвентаризації м.Євпаторії» (м.Євпаторія, вул. Новоселовське шосе 1Г, код ЄДРПОУ 03348011) протягом десяти днів після набрання рішенням законної сили вчинити в порядку, передбаченому чинним законодавством, дії щодо внесення в Реєстр прав власності на нерухоме майно відомостей про реєстрацію за Приватним акціонерним товариством «Кримська фруктова компанія» (Красногвардійський район, с.Петрівка, код ЄДРПОУ 32644372) права власності на Ремонтні майстерні (рос.смов. Ремонтные мастерские) літера «А» , загальною площею 355,4 кв.м. по вул. Крайня 8а в с.Низинне Сакського району в цілому, Зерносклад насіння (рос. мовою Семенной зерносклад) Літера «А», загальною площею 1323 кв. м. по вул. Шосейна 7а в с.Низинне Сакського району в цілому , Ангар (рос. мовою Ангар) літера «А»,загальною площею 548кв.м. по вул. Шосейна 7б в с.Низинне Сакського району в цілому, Склад неспалимих матеріалів (рос. мовою Склад несгораемых материалов ) літера «А», загальною площею 485 кв.м. по вул. Шосейна 7в в с. Низинне Сакського району в цілому.
3.Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціо-
нерного товариства «Кримська фруктова компанія» (Красногвардійський район, с.Петрівка, код ЄДРПОУ 32644372) судовий збір у розмірі 28,23 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.