Постанова № 20198731, 30.11.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
30.11.2011
Номер справи
2а-13869/11/0170/1
Номер документу
20198731
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 листопада 2011 р. Справа №2а-13869/11/0170/1 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Ветенниковій Ю.В., за участю представника позивача Абсеметова З.Н., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сакської обєднаної державної податкової інспекції АР Крим до Комунального підприемства "Тепловодсервіс" Сакської районної Радипро стягнення 8026,21 гривень, ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з позовом Сакська обєднана державна податкова інспекція АР Крим до Комунального підприємства "Тепловодсервіс" Сакської районної Ради про стягнення 8026,21 гривень.

Адміністративний позов мотивований тим, що за Комунальним підприємством "Тепловодсервіс" Сакської районної Ради склався податковий борг з частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями в сумі 390 гривень, з плати за користування надрами в сумі 6871,52 гривень, зі збору за спеціальне використання води в сумі 764,69 гривень, на загальну суму 8026,21 гривень, який був самостійно задекларований відповідачем в податкових розрахунках.

З позову вбачається, що заходи, прийняті податковою інспекцією для стягнення податкового боргу з відповідача, не призвели до погашення Комунальним підприємством "Тепловодсервіс" Сакської районної Ради податкового боргу, у звязку з чим до Окружного адміністративного суду АРК подано адміністративний позов.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.11.2011 року було відкрите провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.11.2011 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судове засідання зявився представник позивача, який наполягав на задоволенні позову в повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.

У судове засідання представник відповідача не зявився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, про що свідчить поштове повідомлення, яке знаходиться в матеріалах справи, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутністю, заперечення на позов, будь які докази до суду не надав.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим розглядати справу за відсутністю представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 ч.1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до підпункту 41.1.1 п. 41.1. статті 41 Податкового кодексу України контроль за дотриманням законодавства стосовно податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, покладається на органи державної податкової служби.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються субєктами владних повноважень.

Таким чином, судом встановлено, що Сакська ОДПІ є органом виконавчої влади та субєктом владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство "Тепловодсервіс" Сакської районної Ради зареєстроване 10.10.2006 року виконавчим комітетом Сакської міської ради, що підтверджується довідкою з ЄДР юридичних осіб та фізичних осібпідприємців від 17.10.2011 року .

Суд зазначає, що Комунальне підприємство "Тепловодсервіс" Сакської районної Ради перебуває на податковому обліку в Сакської ОДПІ АР Крим.

Таким чином, судом встановлено, що Комунальне підприємство "Тепловодсервіс" Сакської районної Ради є субєктом господарювання, юридичною особою, платником податків, зобовязане виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобовязані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до пункту 31.11 статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 34 Податкового кодексу України встановлено, що податковим періодом може бути календарний рік, календарний квартал, календарний місяць, календарний день.

Відповідно до 326. пункту статті 326 Податкового кодексу України водокористувачі самостійно обчислюють збір за спеціальне використання води та збір на спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту позичаючи з 1 півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання.

Згідно із статтею 328 Податкового кодексу базовий податковий (звітний) період для збору дорівнює календарному кварталу.

Платники збору обчислюють суму збору наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формою, встановленою в порядку, передбаченому статтею 46 податкового Кодексу.

Податкові декларації збору подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Збір сплачується платниками збору у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації.

Судом встановлено, що 09.08.2011 року Комунальним підприємством "Тепловодсервіс" Сакської районної Ради подано до Сакської ОДПІ податкову декларацію за спеціальне використання води № 30215 за півріччя 2011 року, в якій задекларовано суму податкового зобовязання за звітний період в розмірі 807,90 гривень.

Згідно особового рахунку станом на 17.11.2011 року відповідачем податкове зобовязання погашено частково в розмірі 43,21 гривень, залишок заборгованості в розмірі 764,69 гривень відповідачем не погашений.

Згідно із ст. 262 Податкового кодексу плата за користування надрами - загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді:

- плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

- плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Згідно ст. 263 Податкового кодексу платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами .

Платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II податкового Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 податкового Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Платник несе відповідальність за правильність обчислення суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України.

Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин до бюджету здійснюють органи державної податкової служби

Судом встановлено, що Комунальне підприемство "Тепловодсервіс" є користувальником надрами для видобування корисних копалин.

Судом встановлено, що 09.08.2011 року Комунальним підприємством "Тепловодсервіс" Сакської районної Ради надано до Сакської ОДПІ податкову декларацію № 30214 з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2011 року, в якій задеклароване податкове зобовязання в розмірі 6871,52 гривень.

Згідно особового рахунку станом на 17.11.2011 року відповідачем податкове зобовязання в розмірі 6871,52 гривень не погашено.

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 23.02.2011 рік №138 «Про порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями» частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів", а також державних підприємств "Міжнародний державний центр "Артек" і "Український дитячий центр "Молода гвардія") до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, у розмірі: 30 відсотків - державними підприємствами, що є суб'єктами природних монополій, та державними підприємствами, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 млн. гривень; 15 відсотків - іншими державними унітарними підприємствами.

Частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.

Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Судом встановлено, що 09.08.2011 року Комунальним підприємством "Тепловодсервіс" Сакської районної Ради надано до Сакської ОДПІ розрахунок частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями № 30222 за 1 півріччя 2011 року, в якій задеклароване податкове зобовязання в розмірі 390,00 гривень.

Згідно особового рахунку станом на 17.11.2011 року відповідачем податкове зобовязання в розмірі 390 гривень не погашено.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем самостійно узгоджена сума податкового зобовязання з частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями в сумі 390 гривень, з плати за користування надрами в сумі 6871,52 гривень, зі збору за спеціальне використання води в сумі 764,69 гривень, на загальну суму 8026,21 гривень в строк, визначений пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, не сплачена, у звязку з чим податкове зобовязання в розмірі 8026,21 гривень перетворилося на податковий борг.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу впорядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно підпункту 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України визначено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до пункту 59.4 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно статті 58 Податкового кодексу України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Судом встановлено, що позивачем була надіслана податкова вимога № 353 від 23.08.2011 року на адресу КП «Тепловодсервіс» на суму 8026,21 гривень, тобто на суму податкового боргу, самостійно узгодженого відповідачем у податкових розрахунках з частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями за 1 півріччя 2011 року, з плати за користування надрами 2 квартал 2011 року, зі збору за спеціальне використання води за півріччя 2011 року.

Судом встановлено, що зазначена податкова вимога була вручена відповідачу КП «Тепловодсервіс» 23.08.2011 року, що підтверджується підписом посадової особи відповідача на вимозі.

Судом встановлено, що податковий борг з частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями в сумі 390 гривень, з плати за користування надрами в сумі 6871,52 гривень, зі збору за спеціальне використання води в сумі 764,69 гривень, на загальну суму 8026,21 гривень станом на день розгляду справи КП «Тепловодсервіс» не погашено, що підтверджується копією особового рахунку.

На підставі викладеного, суд вважає, що факт несплати КП «Тепловодсервіс» у встановленому Податковим кодексом України порядку та строки податкового боргу, є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні.

Суд зазначає, що відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Приймаючи до уваги, що податковий борг у розмірі 8026,21 гривень відповідачем станом на день розгляду справи не сплачений, позивачем повністю дотриманий порядок стягнення такого боргу, визначений Податковим кодексом України, суд відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20, ст. 95 Податкового кодексу України вважає необхідним задовольнити позов шляхом стягнення з рахунків у банках, що обслуговують КП «Тепловодсервіс» податкового боргу з частини чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями в сумі 390 гривень, з плати за користування надрами в сумі 6871,52 гривень, зі збору за спеціальне використання води в сумі 764,69 гривень, на загальну суму 8026,21 гривень.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

У звязку зі складністю справи судом 30.11.2011 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 05.12.2011 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з рахунків у банках, що обслуговують Комунальне підприємство "Тепловодсервіс" Сакської районної Ради (ідентифікаційний код 34496316) податковий борг в розмірі 8026,21 гривні.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Трещова О.Р.