ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
| "20" червня 2008 р. | Справа № 6/180-Н
За позовом Державного підприємства "Нігинський кар'єр" с. Сахкамінь Кам'янець-Подільського району
за участю третьої особи на стороні позивача без самостійних вимогна предмет спору - Міністерства аграрної політики України до 1. Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області м. Кам'янець-Подільський
до Приватного підприємства "Виробничо-комерційне підприємство "Нігинсахкампром" с. Сахкамінь Кам'янець-Подільського району
про - визнання незаконними та скасування розпоряджень Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації в Хмельницької області від 24.12.2004р. №1125/2004р ”а”, від 16.12.2005р. №1098/2005р. - визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 20.12.2005р., укладеним між ПП „Виробничо-комерційного підприємства „Нігинсахкампром” с. Сахкамінь Кам'янець-Подільського району та Кам'янець-Подільською райдержадміністрацією Хмельницької області щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 38,4371 га
Головуючий уддя Танасюк О.Є. Суддя Ю.П. Олійник Суддя В.В.Магера Представники: Від позивача - Ткачук Ю.Г. -представник за довіреністю від 12.02.2008р. Від третьої особи - не з'явився Від 1-го відповідача - Березовський В.Б. -за довіреністю № б/н від 09.01.2008р. Від 2-го відповідача - Сушков Р. О. -представник за довіреністю від 22.04.2008р. від прокуратури - Ільчук Ю.Ф.
Суть спору: Позивач звернувся з позовом до відповідачів, в якому просить суд визнати незаконними та скасувати розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації в Хмельницької області від 24.12.2004р. №1125/2004р”а”, від 16.12.2005р. №1098/2005р., а також визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 20.12.2005р., укладений між ПП „Виробничо-комерційного підприємства „Нігинсахкампром” с. Сахкамінь Кам'янець-Подільського району та Кам'янець-Подільською райдержадміністрацією Хмельницької області щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 38,4371 га. із підстав викладених в позовній заяві. Представник від третьої особи в судове засіданні не з'явився, проте у поданому суду письмовому відзиві із позовними вимогами погоджується та просить суд задоволити позов. Посилається на те, що згідно наказу Мінагрополітики від 07.09.2004р. №324 позивача включено в перелік державних підприємств та організацій, що належать до сфери управління Мінагрополітики. Посилаючись на вимоги ст.ст. 75,141,148 ГК України, вказує, що майно, закріплене за державним підприємством на правах оренди належить до державного майна, тому правочини щодо вилучення у позивача земельної ділянки та передачу її відповідачу-2 суперечить вимогам ст.75 ГК України, оскільки була відсутня згода органу, до сфери управління якого входить позивач. При цьому, підтримує позицію позивача та просить про задоволення позову. Також просить суд розглянути справу в судовому засіданні без участі представника третьої особи.
Представник відповідача -1 в судовому засіданні та в письмових поясненнях наданих суду проти позовних вимог заперечив повністю , мотивуючи тим, що Кам'янець-Подільська районна державна адміністрація при прийнятті спірних розпоряджень діяла у відповідності до вимог Господарського кодексу України , Закону України „ Про місцеві держадміністрації” , Земельного кодексу України , тому твердження позивача про порушення нею ст.42 ГК України , ст.3 Закону України „ Про місцеві адміністрації”, ст. 124 Земельного кодексу України є безпідставними. Так , документальною підставою для прийняття розпорядження від 24.12.2004р. № 1125/2004року „а” стало звернення Директора позивача про припинення права на землекористування частини орендованої на підставі договору оренди від 16.01.2003року земельної ділянки ( лист позивача № 471 від 18.11.2004р.) Правовою підставою для прийняття оскаржуваного розпорядження є п.а) ч.1 ст.141 ( „ Підстави припинення права користування земельною ділянкою”) , відповідно до якої підставою припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою. Відповідно до положень Земельного кодексу України , зокрема , ч.4 ст.142 ( „ Добровільна відмова від права власності або права постійного користування земельною ділянкою” ) , власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою , про що повідомляє органи державної реєстрації . Також , звертає увагу суду , що були перевірені повноваження чинного на той час директора , які встановлені Контрактом № 489 від 04.12.2003р. ( п.п. 12, 13 Контракту) та положеннями Статуту позивача , які безсумнівно наділяли його правом підпису такого листа. Окрім того , було враховано , що позивач мав заборгованість з оплати орендних платежів за користування земельною ділянкою ; на земельній ділянці , від користування якої добровільно відмовився позивач , були розміщені відходи його виробництва , які були придбані на підставі договору купівлі-продажу відповідачем -2. На підставі заяви відповідача - 2 № 201 від 18.11.2004р. про надання в оренду земельної ділянки , на всій площі якої були розташовані придбані відповідачем -2 відвали , було прийняте розпорядження від 16.12.2005р. № 1098/2005р. про надання цієї земельної ділянки в оренду та 20.12.2005р. був укладений договір оренди земельної ділянки. За таких обставин , просить в позові позивачу відмовити.
Представник відповідача-2 в судовому засіданні та у письмовому відзиві проти позову заперечив з посиланням на норми ГПК України та КАС України, вважаючи, що спір, у якому хоча б однією із сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції, яким є Кам'янець-Подільська районна державна адміністрація Хмельницької області, не підвідомчий господарським судам. Стверджує, що даний спір повинен вирішуватись за правилами КАС України. Крім того, відповідач зазначає, що в позовній заяві відсутні посилання на будь-які норми законодавства України, які б обґрунтовували позовні вимоги про визнання незаконними та скасування зазначених рішень Відповідача-І, тобто не вказується, в чому саме означені розпорядження Відповідача-2 суперечать чинному законодавству України. Щодо вимоги позивача про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, укладеного 20.12.2005 року між Відповідачем-1 та ВІдповідачем-2, вважає таку вимогу безпідставною. Посилається на те, що згідно ч. 5 ст. 75 ГК України, державне комерційне підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом. Відчужувати майнові об'єкти, що належать до основних фондів, державне комерційне підприємство має право лише за попередньою згодою органу, до сфери управління якого воно належить, і лише на конкурентних засадах, якщо інше не встановлено законом. Розпоряджатися в інший спосіб майном, що належить до основних фондів, державне комерційне підприємство має право лише у межах повноважень та у спосіб, що передбачені цим Кодексом та іншими законами. Вказаною нормою ГК України регулюється порядок наступних дій з майном державного комерційного підприємства, а саме: безоплатна передача належного майна іншим юридичним особам чи громадянам; відчуження майнових об'єктів, що належать до основних фондів; а також, розпорядження в Інший спосіб майном, що належить до основних фондів. При цьому, відповідач посилається на вимоги ЦК України. Вказує на те, що при відмові від права оренди частини земельної ділянки, що перебувала у тимчасовому користуванні позивача на підставі договору оренди земельної ділянки від 16.01.2003 року, не вчинялась жодна з дій, передбачених ч. 5 ст. 75 ГК України, яка б вимагала одержання позивачем попередньої згоди органу, оскільки позивач не був власником майна, а мав статус лише орендаря, тобто тимчасового користувача земельної ділянки. При цьому, відповідач звертає увагу на те, що відмова від користування частиною земельної ділянки не є дією, що передбачена ч. 5 ст. 75 ГК України, а отже не вимагає одержання позивачем попередньої згоди органу, до сфери управління якого належить Позивач, оскільки Позивач не міг бути власником майна, а мав статус лише орендаря, тобто тимчасового користувача земельної ділянки; Стверджує, що згідно із статутом позивача та контрактом № 489 від 04.12.2003 року, керівник Позивача мав належний обсяг правоздатності для внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 16.01.2003 року в частині зменшення площі орендованої земельної ділянки. В судовому засіданні 20.06.2008р. представником ПП " ВКП " Нігинсахкампром" подано суду копію акту прийому передачі від 26.11.2004р. щебеню фр.0-20 мм в кількості 12000тис.тонн. , складеного комісійно представниками ДП " Нігинський кар'єр" та ПП " ВКП " Нігинсахкампром", який згідно пояснень даного представника став підставою для прийняття спірних розпоряджень . Крім того , подано видаткову накладну № ИК-00314 від 26.11.2004р.ДП " Нігинський кар'єр", податкову накладну № 411 від 26.11.2004р., платіжні доручення № 173 від 15.09.2005р., № 246 від 22.07.2005р., № 261 від 26.07.2005р., № 242 від 18.07.2005р., № 195 від 21.09.2005р.
У поданому суду додатковому обґрунтуванні позивач посилається на те, що згідно п.п. 2.1., 2.2.1. Статуту ДП "Нігинський кар'єр" та спеціального дозволу на користування надрами № 1130 від 05.11.1997р., основним і єдиним видом діяльності ДП "Нігинський кар'єр" є видобування вапнякової руди, для виробництва цукру, вапна будівельного, вапнякового борошна та будівельного щебеню. Видобуваючи вапнякову руду (відвали) з 05.11.1997р., ( з моменту дії спеціального дозволу № 1130 на користування надрами), ДП "Нігинський кар'єр" частину видобутих вапнякових відвалів складувало на земельній ділянці, що перебувала в оренді, відповідно до договору оренди від 16.01.2003р. Позивач вказує, що в подальшому, в порушення вимог п. 5.3 Статуту директором ДП "Нігинський кар'єр" була подана заява Кам'янець-Подільській райдержадміністрації про відмову від оренди, тобто від подальшого використання частини земельної ділянки площею 38,5606га., на якій знаходились видобуті ДП "Нігинський кар'єр" вапнякові відвали. Таким чином, позивач вважає, що всупереч вимогам ст. 42 ГК України, Статуту ДП "Нігинський кар'єр", керівництвом підприємства були вчинені дії направлені на обмеження діяльності ДП "Нігинський кар'єр" шляхом вилучення частини земельної ділянки, яка використовувалась для здійснення основної і єдиної діяльності підприємства, та на відмову від земельної ділянки на якій знаходились видобуті підприємством вапнякові відвали. При цьому, згідно договору оренди земельної ділянки від 20.12.2005р., земельна ділянка була передана в оренду приватному підприємству ВКП "Нігинсахкампром”. Вказує на те, що Кам'янець-Подільська райдержадміністрація, всупереч вимогам ст.ст. 3; п. 1 ст. 16; п. 2 ст. 17 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", ст. 42 ГК України, вилучила у Державного підприємства "Нігинський кар'єр" земельну ділянку площею 38,5606га., разом з видобутими вапняковими відвалами та передала її ВКП "Нігинсахкампром” без будь-яких підстав для такої передачі.
Розглядом поданих матеріалів справи встановлено наступне: Державне підприємство „Нігинський кар'єр” с. Сахкамінь Кам'янець-Подільського району як суб'єкт підприємницької діяльності -юридична особа зареєстроване Кам'янець-Подільською райдержадміністрацією 11.11.1996р., про що видано свідоцтво про державну реєстрацію №822817 серія АОО, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, про що управлінням статистики в Хмельницькій області видано довідку АБ №109395. Згідно п. 2.2.1 Статуту ДП „Нігинський кар'єр” є державним підприємством, основним видом діяльності якого є здійснення розкривних, гірничопідготовчих, видобувних та дробильно-сортувальних робіт, які забезпечують виробництво вапняного каменю для цукрової промисловості, будівельного щебеню, вапнякового борошна для потреб сільськогосподарського сектору для іншої продукції та послуг. Діяльність по видобутку вапнякової руди ДП „Нігинський кар'єр” здійснював відповідно до спеціального дозволу на користування надрами №1130 від 05.11.1997р. Згідно наказу Міністерства аграрної політики від 07.09.2004р. №324 ДП „Нігинський кар'єр” включено до переліку державних підприємств, які належать до сфери управління Мінагрополітики України. 13.01.2003р. Кам'янець-Подільською райдержадміністрацією прийнято розпорядження №7/2003 про надання ДП „Нігинський кар'єр” в оренду для виробничих потреб земельні ділянки, що розташовані за межами населених пунктів на території Нігинської сільської ради площею 140,2180 га, Гуменецької сільської ради площею 30,8728 га. 16.01.2003р. згідно укладеного між Кам'янець-Подільською райдержадміністрацією та ДП „Нігинський кар'єр” договору, позивачу було надано в оренду земельні ділянки із земель державної власності загальною площею 149,7008 га для виробничих потреб строком на 5 років. 18 листопада 2004р. позивач звернувся до Кам'янець-Подільської райдержадміністрації з листом за вих.№471 про припинення права на користування земельними ділянками площею 38,32 га у зв'язку із відчуженням відходів вапняку приватному підприємству „Виробничо-комерційне підприємство „Нігинсахкампром”. 18.11.2004р. ПП „Нігинсахкампром” згідно листа вих.№201 на адресу Кам'янець-Подільської райдержадміністрації просив надати право на користування земельними ділянками у площею 38,32 га у зв'язку із придбанням у позивача відходів вапняку. За твердженням представника відповідача -2 , до вказаних листів додавався , зокрема, акт прийому передачі від 26.11.2004р. щебеню фр.0-20 мм в кількості 12000 тис.тонн., складений комісійно представниками ДП " Нігинський кар'єр" та ПП " ВКП " Нігинсахкампром", 21.12.2004р. згідно розпорядження Кам'янець-Подільської райдержадміністрації №1125/2004р „а” було внесено зміни в договір оренди земельної ділянки від 16.01.2003р., який був укладений між позивачем та Кам'янець-Подільською райдержадміністрацією, яким було зменшено площу орендованої позивачем земельної ділянки на 38,5606 га, яка віднесена до виробничої бази позивача. 16.12.2005р. розпорядженням Кам'янець-Подільської райдержадміністрації за №1098/2005р ПП „Нігинсахкампром” надано в оренду земельну ділянку із земель запасу Нігинської сільської ради площею 38,4371 га строк на 5 років. 20.12.2005р. між Кам'янець-Подільською райдержадміністрацією та ПП „Виробничо-комерційне підприємство „Нігинсахкампром” було укладено договір оренди земельної ділянки, згідно якого останньому передано земельну ділянку із земель запасу Нігинської сільської ради загальною площею 38,4371 га, в тому числі 38,4371 га під відвалами строком на 5 років. На звернення позивача до Міністерства аграрної політики (листи №191 від 25.12.2007р., №9 від 05.02.2007р., №15 від 03.03.2008р.) останнє повідомило позивача про те, що за період 2003-2007р. не надавало погоджень на вилучення земельних ділянок та на відчуження будь-якого майна ДП „Нігинський кар'єр” з посиланням на ст. 75 ГК України. Позивач, вважаючи що його було незаконно позбавлено права оренди на земельну ділянку площею 38,5606 га, звернувся із позовною завою до суду, відповідно до якої просить визнати незаконними та скасувати розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації в Хмельницької області від 24.12.2004р. №1125/2004р ”а”, від 16.12.2005р. №1098/2005р., а також визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 20.12.2005р. між ПП „Виробничо-комерційного підприємства „Нігинсахкампром” с.Сахкамінь Кам'янець-Подільського району та Кам'янець-Подільською райдержадміністрацією Хмельницької області щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 38,4371 га. Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне. Відповідно до ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Відповідно до ст.1 Цивільного кодексу України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників. До майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом. Згідно з ст.2 Цивільного кодексу України учасниками цивільних відносин є фізичні особи та юридичні особи. Учасниками цивільних відносин є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права. Відповідно до ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Згідно з ст.21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт або правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. З наведених правових норм вбачається, що цивільним законодавством регулюються приватні, цивільні відносини, засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні та майновій самостійності їх учасників. Публічні відносини, засновані на владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, податкові, бюджетні відносини цивільним законодавством не регулюються. При цьому, учасником цивільних відносин можуть бути держава, державні органи, органи місцевого самоврядування та інші суб'єкти публічного права. У межах цих цивільних відносин можуть оскаржуватись нормативно-правові акти або правові акти індивідуальної дії, видані вказаними суб'єктами публічного права, якщо вони порушують цивільні права або інтереси. Згідно з ст.1 Господарського кодексу України, цей Кодекс визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання. Відповідно до ст.20 Господарського кодексу України, кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів. З наведених правових норм вбачається, що у межах господарських відносин можуть оскаржуватись акти органів державної влади, місцевого самоврядування та інших суб'єктів, що ущемляють права та законні інтереси суб'єктів господарювання або споживачів. Згідно з п.6 ч.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах. Відповідно до ст.104 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Вказані норми права встановлюють, що в порядку адміністративного судочинства захищаються права та інтереси осіб у сфері публічно-правових відносин. Публічно-правові відносини є складовою частиною правових відносин, які виникають у суспільстві. Змістом будь-яких правових відносин є врегульованих правом взаємні права, інтереси, обов'язки та заборони суб'єктів суспільства у цих правовідносинах. Відповідно, зміст публічно-правових відносин складається з взаємних публічних прав, інтересів, обов'язків та заборон суб'єктів суспільства у певних публічно-правових відносинах. Отже, у публічно-правових відносинах одна особа має та реалізує певні публічні права чи інтереси, а інша особа відповідно виконує певні публічні обов'язки або дотримується публічних заборон. У разі невиконання останньою особою своїх публічних обов'язків або недотримання публічних заборон вона порушує публічні права чи інтереси першої особи, яка не в змозі їх належним чином реалізувати. За цих обставин ця особа має право подати до суду адміністративний позов на захист свої порушених публічних прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах. Таким чином, до адміністративного суду з адміністративним позовом має право звернутись особа за захистом саме публічного права, свободи чи інтересу у сфері публічно-правових відносин. Звернення особи з позовом до суду на захист іншого крім публічного права, свободи чи інтересу, наприклад приватного цивільного чи господарського права, інтересу відповідно до вказаних норм Цивільного чи Господарського кодексів України, не належить розглядати порядку адміністративного судочинства. Даний висновок підтверджується також постановами Верховного Суду України у справах від 05.12.2006р. та від 27.03.2007р., в яких вказано, що предметом спору у даних справах є право користування особою певним майном та відновлення цього порушеного права, тобто між сторонами існує спір про право, що в свою чергу виключає її розгляд в порядку адміністративного судочинства. За таких обставин, з огляду на спірні правовідносини, між учасниками судового розгляду по даній справі існують не публічно-правові , а цивільні , господарські правовідносини. Державне підприємство „Нігинський кар'єр" засноване на державній власності і підпорядковане Державному департаменту продовольства (орган управління майном) , на даний час - Міністерство аграрної політики України. Відповідно до п.1.4 Статуту ДП „Нігинськийк кар'єр” м. Кам'янець-Подільський - є державним унітарним комерційним підприємством . Як слідує із п.п 2.2.1. Статуту Державного підприємства "Нігинський кар'єр" та спеціального дозволу на користування надрами № 1130 від 05.11.1997р., основним і єдиним видом діяльності ДП "Нігинський кар'єр" є видобування вапнякової руди, для виробництва цукру, вапна будівельного, вапнякового борошна та будівельного щебеню. Відповідно до п.3.9 Статуту підприємство здійснює володіння , користування землею та іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства. Для здійснення зазначеної діяльності Державному підприємству "Нігинський кар'єр" необхідна наявність двох основних складових: наявність в користуванні земельної ділянки, надра якої містять вапнякову руду, та наявність спеціального дозволу на користування надрами. Видобуваючи вапнякову руду (відвали) з 05.11.1997р., ( з моменту дії спеціального дозволу № 1130 на користування надрами), ДП "Нігинський кар'єр" частину видобутих вапнякових відвалів складувало на земельній ділянці, що перебувала в оренді, відповідно до договору оренди від 16.01.2003р. , який було укладено на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 13.01.2003р. № 7/2003р. , зокрема на земельній ділянці 38,5606га , на якій знаходилась виробнича база ( про що міститься інформація в договорі оренди і розпорядженні від 13.01.2003р. № 7/2003р.) Згідно п.1 договору оренди земельної ділянки від 16.01.2003р. земельна ділянка надавалась ДП „ Нігинський кар'єр" у користування та володіння для виробничих потреб (кар'єр та виробнича база ). При укладені договору оренди земельної ділянки від 16.01.2003р., сторони договору керувались положеннями ст.ст. 17, 124, 125, 126, п.12. Перехідних положень Земельного кодексу України Відповідно до розділу 4 договору оренди сторони обумовили умови зміни , припинення та розірвання договору. Так , сторони домовились , що зміна умов договору оренди допускається лише за письмовою згодою сторін ; договір втрачає чинність у разі його припинення або розірвання. Підставою припинення договору оренди є: закінчення терміну , на який було укладено договір оренди; придбання Орендарем земельної ділянки у власність, примусового викупу (вилучення ) земельної ділянки внаслідок обставин, що не залежать від Орендаря або власника землі (у разі зміни умов господарювання), в наслідок внесення змін у чинне законодавство України, тощо); у разі ліквідації Орендаря. Підставою розірвання договору є: взаємна згода сторін; вимога однієї із сторін у випадку невиконання іншою стороною обов'язків , передбачених договором; добровільна відмова Орендаря від оренди земельної ділянки; укладення договору оренди землі з порушенням порядку , встановленого у законодавстві України. 18.11.2004р. директор ДП „Нігинський кар'єр" звернувся до Кам'янець-Подільської райдержадміністрації з листом за вих.№471 „ Про припинення права на землекористування” , в якому зазначив , що ДП „ Нігинський кар'єр” просить припинити право на користування земельними ділянками площею 38,32 га в зв'язку з відчуженням відходів вапняку приватному підприємству „Виробничо-комерційне підприємство „Нігинсахкампром”. Як слідує із пояснень представника відповідача -1, зазначений лист був оцінений райдержадміністрацією як добровільна відмова від земельної ділянки позивача, відповідно до ст.ст. 141, 142 Земельного кодексу України, однак зазначене трактування судом оцінюється критично , оскільки ст.142 Земельного кодексу України регулює питання добровільної відмови від права власності або права постійного користування земельною ділянкою і не поширює свою дію на відносини оренди землі. Підстави припинення права користування земельною ділянкою визначено в розділі 4 договору оренди, в якому відсутня така підстава припинення як відчуження відходів вапняку ПП „ Виробничо-комерційне підприємство” Нігинсахкампром”. При цьому судом враховується , що земельна ділянка площею 38,32 га згідно умов договору оренди, визначена як виробнича база ДП „ Нігинський кар'єр”. Судом також приймається до уваги, що доказів відчуження відходів вапняку ПП„ Виробничо-комерційне підприємство” Нігинсахкампром” відповідачем -1, як додаток до заяви (договір купівлі-продажу), суду не подано . Поданий відповідачем -2 акт прийому передачі від 26.11.2004р. щебеню фр.0-20 мм в кількості 12000тис.тонн. , складений комісійно представниками ДП " Нігинський кар'єр" та ПП " ВКП " Нігинсахкампром", лише посвідчує передачу та прийняття щебеню , однак не визначає мету і ціль передачі та умови. Щодо фактів припинення користування земельними ділянками та відчуження майна , то на звернення позивача до Міністерства аграрної політики (листи №191 від 25.12.2007р., №9 від 05.02.2007р., №15 від 03.03.2008р.) останнє повідомило позивача про те, що за період 2003-2007р. не надавало погоджень на вилучення земельних ділянок та на відчуження будь-якого майна ДП „Нігинський кар'єр” з посиланням на ст. 75 ГК України. При цьому, судом враховуються вимоги п. 5. ст. 75 ГК України, яким передбачено, що Державне комерційне підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених законом. Відчужувати майнові об'єкти, що належать до основних фондів, державне комерційне підприємство має право лише за попередньою згодою органу, до сфери управління якого воно належить, і лише на конкурентних засадах, якщо інше не встановлено законом. Розпоряджатися в інший спосіб майном, що належить до основних фондів, державне комерційне підприємство має право лише у межах повноважень та у спосіб, що передбачені цим Кодексом та іншими законами. Натомість, директором ДП "Нігинський кар'єр" була подана заява Кам'янець-Подільській райдержадміністрації про припинення права користування земельною ділянкою 38,32 га - виробнича база, на якій знаходились видобуті позивачем вапнякові відвали, які згідно акту передані відповідачу -2 . Зазначені обставини не були враховані райдержадміністрацією, при цьому дано довільне трактування змісту листа, що потягнуло за собою прийняття незаконного розпорядження Кам'янець-Подільською райдержадміністрацією №1125/2004р „а” 21.12.2004р. щодо внесення змін в договір оренди земельної ділянки від 16.01.2003р., якими фактично було зменшено площу орендованої позивачем земельної ділянки на 38,5606 га, яка віднесена до виробничої бази позивача , хоча позивач таких пропозицій письмово не висловлював. Враховуючи те, що договір оренди земельної ділянки є різновидом цивільно-правового договору , то зміна , розірвання та припинення його здійснюється на умовах, визначених договором та ЦК України, Земельного кодексу України. Крім того, судом враховується, що на звернення позивача до Міністерства аграрної політики (листи №191 від 25.12.2007р., №9 від 05.02.2007р., №15 від 03.03.2008р.) останнє повідомило, що за період 2003-2007р. не надавало погоджень на вилучення земельних ділянок та на відчуження будь-якого майна ДП „Нігинський кар'єр”. Як вбачається із матеріалів справи, вилучена у позивача земельна ділянка була передана в оренду приватному підприємству ВКП "Нігинсахкампром", разом з вапняковими відвалами, що підтверджується п.2 договору оренди земельної ділянки від 20.12.2005р., укладеного між Кам'янець-Подільською райдержадміністрацією та ПП ВКП "Нігинсахкампром". Підставою для укладання вказаного договору стало спірне розпорядження Кам'янець-Подільської райдержадміністрації за №1098/2005р від 16.12.2005р., яке прийняте лише на підставі звернення позивача із пропозицією припинити право на користування земельними ділянками площею 38,32 га у зв'язку із відчуженням відходів вапняку ПП „Виробничо-комерційне підприємство „Нігинсахкампром”. При цьому, Кам'янець-Подільською райдержадміністрацією не подано суду будь-яких доказів про законність підстав для внесення змін в договір оренди 16.01.2003р. щодо зміни площі орендованої земельної ділянки позивачем та часткової її передачі ПП ВКП "Нігинсахкампром". При цьому, судом враховується вимоги Закону України „Про місцеві державну адміністрації” стосовно повноважень місцевих адміністрації, згідно яких місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за збереженням і раціональним використанням державного майна (п.1 ст. 16 Закону України), та забезпечують ефективне використання природних, трудових і фінансових ресурсів (п.2 ст.17 Закону). Крім того, ст. 141 ГК України передбачено, що до державного майна у сфері господарювання належать цілісні майнові комплекси державних підприємств або їх структурних підрозділів, нерухоме майно, інше окреме індивідуально визначене майно державних підприємств, акції (частки, паї) держави у майні суб'єктів господарювання різних форм власності, а також майно, закріплене за державними установами і організаціями з метою здійснення необхідної господарської діяльності, та майно, передане в безоплатне користування самоврядним установам і організаціям або в оренду для використання його у господарській діяльності. Держава через уповноважені органи державної влади здійснює права власника також щодо об'єктів права власності Українського народу, зазначених у частині першій статті 148 цього Кодексу. При цьому, укладений між Кам'янець-Подільською райдержадміністрацією та ПП „Виробничо-комерційне підприємство „Нігинсахкампром” договір оренди земельної ділянки від 20.12.2005р., згідно якого останньому передано земельну ділянку із земель запасу Нігинської сільської ради загальною площею 38,4371 га, в тому числі 38,4371 га під відвалами строком на 5 років, суд вважає недійсними з огляду на те, що вказаний договір укладено всупереч ст. 215 ЦК України на підставі незаконних розпоряджень Кам'янець-Подільської райдержадміністрації. Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі. Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідачів пропорційно порівно відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України. Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85, 116-118 Господарського процесуального кодексу України, СУД-
В И Р І ШИ В :
Позов Державного підприємства „Нігинський кар'єр” Кам'янець-Подільський район с. Сахкамінь за участю третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - Міністерства аграрної політики України до 1. Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області м. Кам'янець-Подільський, 2. Приватного підприємства „Виробничо-комерційного підприємства „Нігинсахкампром” с. Сахкамінь Кам'янець-Подільського району про визнання незаконними та скасування розпоряджень Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації в Хмельницької області від 24.12.2004р. №1125/2004р ”а”, від 16.12.2005р. №1098/2005р., визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 20.12.2005р., укладеним між ПП „Виробничо-комерційного підприємства „Нігинсахкампром” с. Сахкамінь Кам'янець-Подільського району та Кам'янець-Подільською райдержадміністрацією Хмельницької області щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 38,4371 га задоволити.
Визнати незаконними та скасувати розпорядження Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації в Хмельницької області від 24.12.2004р. №1125/2004р ”а”, від 16.12.2005р. №1098/2005р.
Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 20.12.2005р., укладений між ПП „Виробничо-комерційного підприємства „Нігинсахкампром” с. Сахкамінь Кам'янець-Подільського району та Кам'янець-Подільською райдержадміністрацією Хмельницької області щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 38,4371 га.
Стягнути з Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області м. Кам'янець-Подільський, вул. Троїцька, 4 на користь Державного підприємства „Нігинський кар'єр” Кам'янець-Подільський район с. Сахкамінь (код 00373741) 42,50 грн. (сорок дві гривні 50 коп.) витрат по оплаті державного мита та 59,00 грн. (п'ятдесят дев'ять гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Стягнути з Приватного підприємства „Виробничо-комерційного підприємства „Нігинсахкампром” с. Сахкамінь Кам'янець-Подільського району на користь Державного підприємства „Нігинський кар'єр” Кам'янець-Подільський район с. Сахкамінь (код 00373741) 42,50 грн. (сорок дві гривні 50 коп.) витрат по оплаті державного мита та 59,00 грн. (п'ятдесят дев'ять гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Головуючий суддя О.Є. Танасюк
Суддя Ю.П. Олійник
Суддя В.В. Магера
Віддруковано 6 прим. 1-до матеріалів справи, 2,3,4-сторонам 5-третій особі, 6-в прокуратуру