Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
14 серпня 2008 року справа № 22-а-7495/08
зал судового засідання № 4 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Ханової Р.Ф.
суддів: Старосуд М.І.
Василенко Л.А.
при секретарі судового засідання
Денисенко К.С.за участю представників: від позивача:не з’явився від відповідача
Піскунов А.В. - за дов. від 4.04.2008р
Мороз О.О. – за дов. від 18.03.2008р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Національної комісії регулювання електроенергетики України на постанову Донецького окружного адміністративного судувід 13 травня 2008 року по адміністративній справі№ 2-а-298/08 (головуючий суддя Хрімлі О.Г., судді Стиран В.В., Христофоров А.Б.)за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Східенерго»
до
Національної комісії регулювання електроенергетики України
про
визнання недійсною постанови
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2008 року у справі № 2-а-298/08 ( арк. справи 151-156) задоволені позовні вимоги позивача, визнано недійсною постанова Національної комісії регулювання електроенергетики України від 26 липня 2007 року № 1053 про накладення штрафу на товариство з обмеженою відповідальністю «Східенерго» за порушення умов та правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії.
Національна комісія регулювання електроенергетики України (відповідач у справі) не погодилась з прийнятою постановою, з посиланням на норми матеріального права, порушені судом при їх застосуванні, і просить скасувати постанову суду першої інстанції, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Під час апеляційного розгляду справи представник відповідача доводи апеляційної скарги підтримав та просив просить постанову суду першої інстанції від 13 травня 2008 року по справі № 2-а-298/08 скасувати як прийняту внаслідок неправильного застосування норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою у задоволені позовних вимог відмовити .
Позивач у запереченнях на апеляційну скаргу просив постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення з тих підстав, що постанова суду прийнята з урахуванням усіх обставин справи і відповідає нормам діючого законодавства.
Представником позивача подано клопотання про відкладення розгляду справи в зв’язку з хворобою представника, яке відхиляється судової колегії в зв’язку з безпідставністю.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Східенерго» є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Донецької міської ради 17 грудня 2001 року, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 307156 (арк. справи 17), включений до ЄДРПОУ за номером 31831942, відноситься до виробників електричної енергії, має ліцензію Національної комісії регулювання електроенергетики України на виробництво електричної енергії , серії АБ № 220687 від 2 листопада 2005 року № 992 (арк. справи 16).
До складу товариства з обмеженою відповідальністю «Східенерго» входить три теплові електростанції («Луганська», «Курахівська», «Зуївська»).
Актом планової перевірки дотримання ліцензіатом товариством з обмеженою відповідальністю «Східенерго» законодавства про електроенергетику та Ліцензійних умов від 8 травня 2007 року № 32 (арк. справи 7-14) встановлені порушення позивачем підпункту 3.1.1 Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії в частині надання донецькому представництву Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі – НКРЕ) фінансової, визначеної НКРЕ в установленому порядку (несвоєчасне надання звітності на паперовому носії) та пункту 3.6 Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, а саме, невиконання постанови НКРЕ від 25 грудня 2002 року № 1455 «Про затвердження порядку придбання товарів, робіт і послуг ліцензіатами, ціни (тарифи) на відповідну діяльність яких встановлюється НКРЕ» в частині не створення тендерного комітету та придбання товарів, робіт і послуг не на конкурсних засадах.
На підставі акту перевірки НКРЕ було прийнято постанову від 26 липня 2007 року № 1053 (арк.. справи 5-6) про накладення на позивача штрафу у розмірі 51000 грн.
Правовою підставою застосування штрафної санкції визначено Положення про накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312 .
Висновком акту перевірки (арк. справи 8) визначено, що згідно постанови НКРЕ від 25 грудня 2002 року № 1455 «Про затвердження порядку придбання товарів, робіт і послуг ліцензіатами, ціни (тарифи) на відповідну діяльність яких встановлюються НКРЕ» тендерний комітет у товаристві з обмеженою відповідальністю «Східенерго» не створений.
Закупівля вугілля, газу та нафтопродуктів цілком здійснюється не на конкурсних засадах, а саме, за отримане вугілля, придбаний мазут та газ протягом 2006 року та за 2 місяця 2007 року.
Відповідно до пунктів 1-3 Положення про Національну комісії регулювання електроенергетики України, затвердженого Указом Президента України від 14 березня 1995 року № 213, Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ) є незалежним позавідомчим постійно діючим державним органом. В своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, указами і Положенням, є органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці, до компетенції якого належить, зокрема, видача суб’єктам підприємницької діяльності ліцензій на виробництво, передачу та постачання електричної енергії; здійснення безперешкодно перевірок дотримання умов ліцензованої діяльності; контроль за додержанням ліцензіатами умов та правил здійснення ліцензованої діяльності і застосування до них відповідних санкцій за їх порушення.
Із аналізу даних правових норм вбачається, що відповідач, Національна комісія регулювання електроенергетики України, є суб’єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому законом повноваження.
Колегія судів не приймає посилання позивача на те, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2002 року № 1455 Порядок придбання товарів, робіт і послуг ліцензіатами, ціни (тарифи) на відповідну діяльність яких встановлюються НКРЕ (далі – Порядок № 1455) з огляду на наступне.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про електроенергетику» оптовий ринок електричної енергії України створюється на підставі договору, в якому визначаються мета та умови діяльності , права, обов’язки та відповідальність сторін.
15 листопада 1996 року було укладено Договір між членами Оптового ринку електричної енергії України (далі – ДЧОРЕ), який погоджено з центральними органами виконавчої влади, що здійснюють управління в електроенергетиці, Національною комісією регулювання електроенергетики України, Антимонопольним комітетом України у відповідності до вимог статті 15 вищезгаданого Закону.
Згідно до положень преамбули до ДЧОРЕ сторонами Договору є Державне підприємство «Енергоринок», виробники електроенергії, які отримали ліцензію на виробництво електричної енергії, постачальники електроенергії, які отримали ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, постачальники електроенергії, які отримали ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом, державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Згідно пункту 4.1. ДЧОРЕ, який підписано позивачем, як стороною за Договором, 1 квітня 2002 року, всі його сторони погоджуються визнавати та виконувати всі умови цього Договору, Правил ринку та інших додатків до Договору.
Правила Оптового ринку електричної енергії України (далі – правила ОРЕ), які затверджені постановою НКРЕ є невід’ємною частиною вказаного Договору.
Відповідно до пункту 1.1.2 Правил ОРЕ виробниками, які працюють за ціновими заявками є енергогенеруючі підприємства теплових електростанцій, а також інші виробники за відповідним рішенням Ради Оптового ринку.
Підпунктами 3.2.8 - 3.2.11 Інструкції про порядок здійснення розрахунків на оптовому ринку електричної енергії України, затвердженої Радою ОРЕ та погодженої постановою НКРЕ від 23 червня 2004 року № 634, Розпорядник системи розрахунків, яким відповідно до положень ДЧОРЕ є Державне підприємство «Енергоринок», на підставі щоденних розрахунків платежів, зведених наростаючим підсумком за розрахунковий період , визначає середньомісячні цін і для виробників, які працюють за ціновими заявками, та Постачальників.
Таким чином, колегія суддів вважає ціни (тарифи) ліцензіата товариства з обмеженою відповідальністю «Східенерго» за відпущену в ОРЕ електричну енергію повинні затверджуватися НКРЕ та не приймає висновок суду першої інстанції щодо не розповсюдження на позивача Порядку № 1455.
Відповідно до преамбули Порядку, цій Порядок встановлює засади здійснення процедур закупівель товарів, робіт і послуг ліцензіатами з виробництва електричної енергії та з передачі електроенергії місцевими (локальними) електромережами, з постачання електроенергії за регульованим тарифом, транспортування та постачання природного газу, з транспортування нафті магістральними трубопроводами незалежно від джерел їх фінансування.
Цей Порядок не застосовується до закупівель товарів, робіт та послуг ліцензіатами, які є державними (казенними) підприємствами та господарськими товариствами, у статутному фонді яких державна частка акцій перевищує 50 відсотків.
Таким чином, накладення НКРЕ штрафу позивачу у сумі 51000 грн. є правомірним.
Колегія суддів не погоджує висновок суду першої інстанції щодо відсутності у Порядку № 1455 статусу нормативно-правового акту з наступних підстав.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про електроенергетику» основними завданнями Національної комісії регулювання електроенергетики України є:
- участь у формуванні та забезпеченні реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування оптового ринку електроенергії України;
- державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в електроенергетиці;
- сприяння конкуренції у сфері виробництва та постачання електричної енергії;
- забезпечення проведення цінової та тарифної політики в електроенергетиці;
- захист прав споживачів електричної і теплової енергії;
- розроблення та затвердження правил користування електричною енергією;
- видача суб'єктам підприємницької діяльності ліцензій на виробництво, передачу та постачання електричної енергії;
- контроль за додержанням ліцензіатами умов та правил здійснення ліцензованої діяльності і застосування до них відповідних санкцій за їх порушення.
Національна комісія регулювання електроенергетики відповідно до покладених на неї завдань:
- бере участь у регулюванні платіжно-розрахункових відносин оптового ринку електроенергії;
- встановлює обмеження щодо суміщення видів діяльності суб'єктами підприємницької діяльності;
- визначає відповідність ліквідації, реорганізації у формі злиття, приєднання, участі в об'єднаннях, а також придбання або відчуження більше двадцяти п'яти відсотків часток (акцій, паїв) активів суб'єктів підприємницької діяльності умовам та правилам здійснення ліцензованої діяльності;
- розглядає справи про порушення умов ліцензій і за результатами розгляду приймає рішення в межах своєї компетенції;
- застосовує адміністративні стягнення до посадових осіб та майнові санкції до суб'єктів електроенергетики, інших учасників оптового ринку електричної енергії з урахуванням активних впорядкованих дій щодо забезпечення стабільного фінансового становища електроенергетики та захисту прав споживачів;
- здійснює безперешкодно перевірки дотримання умов ліцензованої діяльності.
Із аналізу наведеної норми даного Закону вбачається, що забезпечення проведення цінової та тарифної політики в електроенергетиці здійснюється НКРЕ відповідно до Закону та Указу Президента України від 21 квітня 1998 року № 335/98 «Питання Національної комісії регулювання електроенергетики України» . Тому, Порядок придбання товарів, робіт і послуг ліцензіатами, ціни (тарифи) на відповідну діяльність яких встановлюються НКРЕ», затверджених постановою НКРЕ від 25 грудня 2002 року № 1455, який прийнятий відповідно до вказаних норм діючого законодавства України є нормативно-правовим актом.
Виходячи з вищевикладеного, судова колегія вважає невірним висновок суду першої інстанції щодо Порядку № 1455, який підлягає застосування відповідно до частини 3 статті 9 КАС України.
Також, колегія суддів не приймає посилання суду першої інстанції на постанову Вищого Господарського Суду України від 7 лютого 2006 року в зв’язку с тим, що відповідно до пункту 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини. У наведеній постанові сторони по цій справі участь не брали.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції не правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з порушенням норм матеріального права.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Національної комісії регулювання електроенергетики України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2008 року по справі № 2-а-298/08 - задовольнити.
Скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2008 року по справі № 2-а-298/08 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Східенерго» до Національної комісії регулювання електроенергетики України про визнання недійсною постанови.
У задоволенні позову Товариству з обмеженою відповідальністю «Східенерго» до Національної комісії регулювання електроенергетики України про визнання недійсною постанови - відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 14 серпня 2008 року. Постанова у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 14 серпня 2008 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Р.Ф. Ханова
Судді: М.І. Старосуд
Л.А. Василенко
З оригіналом згідно: Р.Ф. Ханова