Рішення № 20060191, 12.12.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
12.12.2011
Номер справи
16/5005/9053/2011
Номер документу
20060191
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

24.11.11р.Справа № 16/5005/9053/2011 за позовом Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Нікопольського району електричних мереж, м. Нікополь Дніпропетровської області до Нікопольського комунального підприємства "Західне", м. Нікополь Дніпропетровської області

про стягнення 959 114,96 грн. за договором про постачання електричної енергії

Суддя Рудовська І.А.

Представники:

Від прокуратури: не з'явився;

Від позивача-1:ОСОБА_1 - довіреність №174 від 20.04.2011 ;

Від позивача-2: не з'явився ;

Від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Нікопольский міжрайонний прокурор Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України в особі Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Нікопольського району електричних мереж звернувся до суду і просить стягнути з відповідача нікопольського комунального підприємства "Західне" 959 114 грн. 96 коп., що складає932 211грн. 04 коп. - заборгованості за спожиту відповідно до умов договору від 29.03.2002р. №2/44 активну електричну енергію, 17 939 грн. 66 коп. - інфляційних витрат, 6 519 грн. 46 коп. - пені, 2 444 грн. 80 коп. - 3% річних.

Відповідач у відзиві (вх. № 1173/11 від 11.01.2011р.; т.2, а.с.53-57) на позовну заяву просить відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що: - за обставин даної справи, згідно визначеного прокурором суб'єктного складу, Міністерство палива та енергетики України є позивачем; - Мінпаливенерго не є органом, що виконує функції держави в спірних правовідносинах щодо проведення розрахунків за спожиту електроенергію і не має в цих відносинах будь-яких прав, що були порушені і потребують поновлення в судовому порядку; - не маючи відповідних повноважень в галузі провадження господарської діяльності і вирішення спорів щодо проведення розрахунків за електроенергію Мінпаливенерго не може делегувати їх іншій особі, в даному випадку ВАТ "ЕК"Дніпрообленерго"; - доказів наявності у ВАТ "ЕК"Дніпрообленерго" повноважень виступати від імені органу державної виконавчої влади (Мінпаливенерго) та отримувати належні державі грошові кошти немає; - твердження щодо порушення прав держави як власника акцій в порушення вимог статті 33 ГПК України жодними доказами не доведено; - Мінпаливенерго не має права подавати позови в інтересах ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго"; - в основу позовних вимог покладено відомості про невиконання відповідачем умов договору від 29.03.2002р. №2/44, укладеного з ВАТ "ЕК"Дніпрообленерго" в частині проведення розрахунків; - предметом позову є стягнення з відповідача грошових коштів на користь ВАТ "ЕК"Дніпрообленерго"; - в позовній заяві не викладено будь-яких вимог, що мають бути виконані відповідачем безпосередньо на користь Міністерства палива та енергетики, яке є позивачем відповідно до статті 21 ГПК України.

Відповідач у поясненнях (вх. № 7555/11 від 07.02.2011р.; т.2, а.с. 80-81) просить суд прийняти до уваги позицію ВГСУ щодо розгляду справ за позовами прокурорів, викладену в Узагальненнях судової практики від 01.01.2009р. "Про результати вивчення та узагальнення судової практики вирішення господарськими судами спорів, пов'язаних з охороною навколишнього природного середовища".

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2011р. у справі №11/205-10 у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.04.2011р. у справі №11/205-10 рішення господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2011р. у справі №11/205-10 скасовано; позов задоволено; стягнено з Нікопольського комунального підприємства "Західне" на користь Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці Нікопольського району електричних мереж 932 211 грн. 04 коп. - заборгованості за спожиту активну електричну енергію, 17 939 грн. 66 коп. - інфляційних втрат, 6 519 грн. 46 коп. - пені, 2 444 грн. 80 коп. - 3% річних; стягнено з Нікопольського комунального підприємства "Західне" в доход державного бюджету 12 750 грн. 00 коп. - державного мита та 236 грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Постановою Вищого господарського суду України від 21.06.2011р. у справі №11/205-10 постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 05.04.2011р. та рішення господарського суду Дніпропетровської області від 07.02.2011р. у справі №11/205-10 скасовано; справу передано на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.

Позивач-2 у поясненнях (вх. №54420/11 від 10.08.2011р.) повідомляє про те, що Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" перейменовано у Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", про що внесено зміни до статуту, які зареєстровані 11.04.2011р., а також зазначає, що прокурор мав право подавати позовну заяву в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, оскільки: - відповідно до розпорядження КМУ №30б-р "Про перелік підприємств, установ та організацій, що передаються до сфери управління "Міненерго" від 11.05.1998р. "ВАТ ЕК "Дніпрообленерго" та його структурні підрозділи відносять до сфери управління Міненерго України, яке указом Президента України від 15.12.1999р. реорганізовано у Міністерство палива та енергетики України з усіма правами та обов'язками Міненерго; - відповідно до вимог постанови КМУ від 22.06.2004р. №794 "Про утворення Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України" залишено у державній власності пакети акцій у статутних фондах господарських товариств; - управління позивачем на підставі постанови КМУ від 15.05.2000р. "Про управління державними корпоративними правами" здійснює Міністерство палива та енергетики України; - заподіяна шкода у вигляді несплати споживачами заборгованості за спожиту ними електричну енергію позивачу, спричинена відповідно державі.

Нікопольська міжрайонна прокуратура Дніпропетровської області надала до суду пояснення з врахуванням постанови Вищого господарського суду України від 21.06.2011 р. у справі №11/205-10 (вх. 81026/11 від 22.11.2011 р.), зазначаючи, що звертаючись до господарського суду з позовом, Нікопольський міжрайонний прокурор визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - Нікопольський РЕМ ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго", який є структурною одиницею ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" яке в свою чергу, відноситься до сфери управління Міністерства палива та енергетики України. Підстави звернення з даним позовом, наявність порушення інтересів держави також чітко визначені в позовній заяві прокурора з посиланням на законодавство, що регулює правовідносини в зазначеній сфері. ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" засноване відповідно до наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 18.08.1995 року № 160 шляхом перетворення державного енергопостачального підприємства у державне акціонерне підприємство Енергетична компанія "Дніпрообленерго" відповідно до Указу Президента України від 04.04.1995 року № 285 (згідно п. 1.1 Статуту ВАТ «ЕК "Дніпрообленерго"). Нікопольський РЕМ ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" згідно п. 2.1 Положення є структурною одиницею ВАТ ЕК "Дніпрообленерго". Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 306-р від 11.05.1998 року "Про перелік підприємств, установ та організацій, що передаються до сфери управління Міненерго" ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" та його структурні підрозділи віднесено до сфери управління Міненерго України. Указом Президента України "Про зміну у структурі центральних органів виконавчої влади»від 15.12.1999 року Міненерго України реорганізовано у Міністерство палива та енергетики України. Відповідно до Указу Президента України № 598 від 14.04.2000 р. «Про затвердження Положення про Міністерство палива та енергетики України»Міністерство палива та енергетики України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому та нафтогазовому комплексах, основними завданнями якого є державне управління паливно-енергетичним комплексом, забезпечення реалізації державної політики в паливно-енергетичному комплексі, забезпечення енергетичної безпеки держави, розроблення пропозицій щодо вдосконалення економічних важелів стимулювання розвитку паливно-енергетичного комплексу, участь у формуванні, регулюванні та вдосконаленні ринку паливно-енергетичних ресурсів. Міністерство палива та енергетики України здійснює функцію управління ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про управління державними корпоративними правами" від 15.05.2000 року, так як 75 % акцій компанії належить державі згідно постанови Кабінету Міністрів України № 794 від 22.06.2004 року "Про утворення Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України". У зв'язку з чим, інтереси держави в особі Міністерства палива та енергетики України збігаються з інтересами ВАТ ЕК "Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці Нікопольського РЕМ.

У судовому засіданні 24.11.2011 р. було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача-1, оцінивши докази в сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно п.2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадянина чи держави в суді у випадках, визначених законом.

Конституційний Суд України в рішенні від 08.04.1999 року №3-рп/99 визначив, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. При цьому інтереси держави можуть збігатися повністю, частково, або не збігатися повністю з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.

В пункті 5 мотивувальної частини вказаного рішення Конституційного Суду України зазначено, що поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах" означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованих на захист інтересів держави.

Органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Нікопольський міжрайонний прокурор визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Нікопольський РЕМ ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго", який є структурною одиницією ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго", який відновиться до сфери управління Міністерства палива та енергетики.

ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" засноване відповідно до наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 18.08.1995 року № 160 шляхом перетворення державного енергопостачального підприємства у державне акціонерне підприємство Енергетична компанія "Дніпрообленерго" відповідно до Указу Президента України від 04.04.1995 року № 285 (згідно п. 1.1 Статуту ВАТ «ЕК "Дніпрообленерго"). Нікопольський РЕМ ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" згідно п. 2.1 Положення є структурною одиницею ВАТ ЕК "Дніпрообленерго".

Відповідно до розпорядження КМУ №30б-р «Про перелік підприємств, установ та організацій, що передаються до сфери управління "Міненерго" від 11.05.1998р. Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" відносяться до сфери управління Міненерго України.

Указом Президента України "Про зміну у структурі центральних органів виконавчої влади" від 15.12.1999р. Міненерго реорганізовано у Міністерство палива та енергетики України з усіма правам, та обов'язками Міненерго України.

Відповідно до вимог постанови КМУ від 22 червня 2004р. №794 "Про утворення Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України", в п.3 зазначено, що залишено у державній власності пакети акцій у статутних фондах господарських товариств у розмірах, зазначених у додатках 1 і 2. В додатку №1 до постанови КМУ від 22 червня 2004р. №794 зазначений перелік господарських товариств, пакети акцій яких передаються до статутного фонду НАК "Енергетична компанія України "а саме 75% акцій ЕК "Дніпрообленерго" перебувають у державній власності. Отже управління Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" на підставі постанови КМУ "Про управління державними корпоративними правами" від 15.05.2000р. здійснює Міністерство палива та енергетики України.

Враховуючи викладене, слід зазначити, що заподіяна шкода у вигляді несплати споживачами заборгованості за спожиту ними електричну енергію ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці, спричинена відповідно державі.

29.03.2002р. між ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" в особі структурного підрозділу Нікопольські електричні мережі (Енергопостачальник) та Нікопольським комунальним підприємством "Західне" (Споживач) був укладений договір про постачання електричної енергії за №2/44(далі- Договір) предметом якого є постачання і передача електричної енергії Енергопостачальником та оплата спожитої електричної енергії Споживачем.

У відповідності до умов п. 11.4 договору за відсутності заяви однієї із сторін про відмову від договору чи його перегляд дія договору вважається щорічно продовженою, в тому числі, на 2009-2010 роки.

Пунктом 4.2 договору встановлено, що періодом розрахунків за спожиту електроенергію являється розрахунковий місяць, остаточний розрахунок за фактично спожиту електричну енергію здійснюється у термін до 7 числа місяця наступного за розрахунковим.

Відповідно до додаткової угоди № 1/06 від 20.07.2006 р. до Договору про постачання електричної енергії п. 4.2 Договору викладено в наступній редакції " Споживач здійснює повну оплату вартості обсягу використаної в розрахунковому періоді електричної енергії на підставі рахунка, самостійного отриманого у постачальника протягом трьох діб після подання звіту про спожиту електроенергію відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії, згідно до п. 2.9 договору про постачання електричної енергії , до 12 числа календарного місяця, наступного за розрахунковим періодом. Розрахунковий період для обліку і розрахунку за спожиту електроенергію встановлюється за показами розрахункових засобів обліку з 01 до останнього числа календарного числа календарного місяця, який є розрахунковим місяцем".

На виконання зобовязань за договором позивач протягом грудня 2009р. та січня-лютого 2010 р. поставляв відповідачу електричну енергію та виставляв рахунки на їх оплату, що підтверджується звітами за грудень 2009 р., січень 2010 р., лютий 2010 р. , рахунками № 2/44ц/1 від 31.12.2009 р. від 12.01.2010 р. на суму 351 174, 71грн., № 2/44/ц/2 від 31.01.2010 р. на суму 377 168, 29 грн., № 2/44ц/2 від 28.02.2010 р. на суму 336 245, 08 грн.(т.1 а.с. 51-59), а відповідач приймав електричну енергію, отримував відповідні рахунки, однак, розрахунки за спожиту у спірний період електроенергію проводив несвоєчасно та не в повному обсязі, що спричинило утворення заборгованості у сумі 932 211, 04 грн., за стягненням якої позивач звернувся до господарського суду, що і є причиною спору.

Згідно статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

Відповідно статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобовязання повинні виконуватися належним чином та у встановлений строк у відповідності з вказівками закону, договору одностороння відмова від виконання зобовязань не допускається.

Відповідно п. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно пункту 4.6 договору з врахуванням додаткової угоди № 2 від 29.03.2002 р. за неналежне виконання грошового зобовязання споживач сплачує енергопостачальнику пеню за кожний день прострочення платежу за споживання електроенергії у розмірі 8% від суми простроченого платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ , що діяла за період за який сплачується пеня, пеня за прострочення оплати спожитої активної електричної енергії у грудні 2009 р., січні 2010р. складає 6519, 46 грн. за період прострочення з 08.01.2010р. по 10.03.2010р., з 08.02.2010 р. по 10.03.2010 р. , яка підлягає задоволенню.

Відповідно статті 625 Цивільного кодексу України боржник який прострочив виконання грошового зобовязання, на вимогу кредитора зобовязаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. 3% річних за прострочення оплати спожитої активної електричної енергії у грудні 2009 р., січні 2010 р. складає 2 444, 80 грн. за період прострочення з 08.01.2010р. по 10.03.2010р., та інфляційні втрати за прострочення оплати спожитої активної електричної енергії за грудень 2009 р., січень 2010 р. складає 17 939, 66 грн. за період прострочення з 08.01.2010 р. по 10.03.2010 р. , які підлягають задоволенню.

В силу ст. 20 Господарського кодексу України держава забезпечує захист прав і законних інтересів субєктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом виконання зобовязань в натурі, відшкодування збитків та застосування штрафних санкцій.

Таким чином, відповідач неналежним чином виконав свої договірні (майново-господарські) зобовязання перед позивачем, допустивши прострочення платежів, чим порушив умови укладеного із позивачем договору та вищевказані приписи чинного законодавства, тому вимоги позивача про примусове стягнення з відповідача заборгованості: 932 211 грн. 04 коп. - заборгованості за спожиту відповідно до умов договору від 29.03.2002р. №2/44 активну електричну енергію, 17 939 грн. 66 коп. - інфляційних витрат, 6 519 грн. 46 коп. - пені, 2 444 грн. 80 коп. - 3% річних є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Крім того, суд вважає за необхідне замінити Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" його правонаступником Публічним акціонерним товариством “Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", оскільки:

- як вбачається з довідки від 12.04.2011р. №444341 з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України, виданої Головним управлінням статистики у Дніпропетровській області, Публічне акціонерне товариство “Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" включено до Єдиного Державного реєстру підприємств і організацій України з ідентифікаційним кодом 23359034;

- відповідно до частини 1 статті 25 Господарського процесуального кодексу України в разі вибуття однієї з сторін у спірному або встановленому рішенням господарського суду правовідношенні внаслідок реорганізації підприємства чи організації господарський суд здійснює заміну цієї сторони її правонаступником, вказуючи про це в рішенні або ухвалі; усі дії, вчинені в процесі до вступу правонаступника, є обов'язковими для нього в такій же мірі, в якій вони були б обов'язковими для особи, яку він замінив.

Відповідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 4, 25, 33, 44, 49, 75, 82-85, 115-116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Замінити Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (ідентифікаційний код 23359034) його правонаступником Публічним акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (ідентифікаційний код 23359034).

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Нікопольського комунального підприємства "Західне" (53225, Дніпропетровська обл., м. Нікополь, вул. Херсонська, 557, код ЄДРПОУ 30926988) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, вул.. Запорізьке шосе, 22 код ЄДРПОУ 23359034) в особі структурної одиниці Нікопольського району електричних мереж (53219, Дніпропетровська обл., м. Нікополь, вул. Головко, 44, код ЄДРПОУ 05518977) 932211,04 грн.- заборгованості за спожиту активну електричну енергію, 17939, 66 грн.- інфляційних втрат, 6 519,46 грн. - пені , 2444,80 грн. -3% річних , про що видати наказ.

Стягнути з Нікопольського комунального підприємства "Західне" (53225, Дніпропетровська обл., м. Нікополь, вул. Херсонська, 557, код ЄДРПОУ 30926988) доход Державного бюджету України в особі Управління державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного державного казначейства у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; рахунок № 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) 9591, 14 грн. - державного мита, про що видати наказ.

Стягнути з Нікопольського комунального підприємства "Західне" (53225, Дніпропетровська обл., м. Нікополь, вул. Херсонська, 557, код ЄДРПОУ 30926988) в доход Державного бюджету в особі Управління державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного державного казначейства у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; рахунок № 31217264700005 у Відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області; МФО 805012, код ЄДРПОУ 24246786. призначення платежу КБКД 22050003 оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах) 236 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Суддя І.А.Рудовська

Рішення підписано 09.12.2011 р.