Рішення № 20060179, 12.12.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
12.12.2011
Номер справи
33/5005/12544/2011
Номер документу
20060179
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

01.12.11р.Справа № 33/5005/12544/2011 за позовом Прокурора Заводського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична фірма "Дніпросервіс", м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Рудовська І.А.

Представники:

Від прокуратури: не з'явився

Від позивача: не з'явився

Від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Заводського району м. Дніпродзержинська в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична фірма "Дніпросервіс" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.06.2004 року (державна реєстрація 06.06.2005 року № 02328), виклавши його в наступній редакції:

"п.4.1. Річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".

Судові витрати по справі позивач просить покласти на відповідача.

Позовні вимоги мотивовані зміною розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі.

30.11.2011 року від прокурора надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника прокуратури, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Позивач підтримав позовні вимоги та просить суд їх задовольнити.

Відповідач не направив повноважного представника в судові засідання 13.10.2011р., 17.11.2011р., 01.12.2011 року документи витребувані ухвалою господарського суду Дніпропетровського області від 23.09.2011 року суду не надав, про слухання справи повідомлений належним чином, за адресою, яка зазначена в позовній заяві та яка підтверджується витягом з ЄДРПОУ станом на 06.09.2011 року (51900, м. Дніпродзержинськ, пр. Комсомольський, 14/18).

При цьому, суд вважає достатніми матеріали справи для слухання справи у відсутності представника відповідача відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.

У судовому засіданні 01.12.2011 р. прийнято рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

01.06.2005 р. між Дніпродзержинською міською радою, як орендодавцем, та товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпросервіспром", як орендарем, укладений договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), відповідно до п.1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою:м. Дніпродзержинськ, пр. Комсомольський, 14, згідно з планом земельної ділянки.

16.05.2007 року між сторонами було укладено додаткову угоду відповідно до якої у зв’язку зі зміною назв підприємства та на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради від 15.03.2007 року № 150-08/V "Орендарем" вважати товариство з обмеженою відповідальністю "Юридична фірма "Дніпросервіс".

Як зазначено в Договорі (п. 1.2.) підставою для передачі в оренду земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 29.04.2005 року № 531-18/IV.

Договір укладається строком на десять років (п. 3.1 Договору).

Відповідно до пункту 4.1 Договору орендна плата вноситься "орендарем" у грошовій формі в розмірі 300,48 грн/рік, що становить 25,04 грн/міс, і вноситься на рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до п. 4.4 Договору розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

За умовами договору орендодавець має право вимагати від орендаря збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства розмірів земельного податку та інших мотивів, визначених у пункті 4.4 цього договору (п. 9.2.3 договору).

З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 якого підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ст. 288.4).

Позивач вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.06.2005 року, що є причиною спору.

Розглянувши позовні вимоги господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов’язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).

Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю –це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).

З метою вдосконалення земельних відносин у сфері оренди землі, встановлення економічно обґрунтованих, справедливих, єдиних ставок орендної плати, приведення діючих договорів оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства, забезпечення виконання рішення Дніпродзержинської міської ради від 15.12.2010 року №07-02/УІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", відповідно до ст.21 Закону України "Про оренду землі", наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548 "Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель", ст.ст. 282, 284, 288 Податкового кодексу України Дніпродзержинською міською радою було прийнято рішення від 27.05.2011року №116-08/VІ, яким затверджено коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядником яких є Дніпродзержинська міська рада.

Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011 року №116-08/VІ "Про плату за землю" було вирішено встановити єдині коефіцієнти, що застосовуються до розрахунку річної орендної плати у співвідношенні до земельного податку, а саме: мінімальний-3, максимальний -5, що у повній мірі відповідає вимогам ст.. 288 Податкового кодексу України.

          Згідно з додатком до рішення міської ради від 27.05.2011 року №116-08/VІ "Про плату за землю", коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати за землю визначається відповідно до класифікації видів цільового призначення земель.

Згідно п.5.2. договору оренди земельної ділянки, категорія земельної ділянки - землі іншої комерційної діяльності.

Таким чином, згідно додатку до рішення від 27.05.2011 №116-08/VІ коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати для земель житлової та громадської забудови, відповідає підрозділу 03.07 (згідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Держкомзему від 23.07.2011 №548) та становить 4.

Також, Позивачем направлявся на адресу відповідача лист з пропозицією внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині зміни орендної плати, але відповіді на лист міська рада не отримувала та зміни до цього часу у договір не внесено.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).

З метою приведення умов договору оренди земельної ділянки у відповідність до чинного законодавства позивачем здійснено публікацію оголошення в якому запропоновано з’явитись до Управління земельних відносин міської ради для з’ясування питань щодо підписання додаткової угоди.

Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею, рішенням Дніпродзержинської міської ради встановлений коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати в чотирикратному розмірі земельного податку, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до пункту 3.1 договору оренди земельної ділянки, який укладено між Дніпродзержинською міською радою та відповідачем в частині встановлення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до Податкового кодексу України, визначивши її у розмірі чотирикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.

Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Позивачем на підставі ст. 33 ГПК України документально було доведено ті обставини, на які він посилався в позовній заяві як на підставу своїх позовних вимог.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача в такому розмірі: витрати по сплаті державного мита –85 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу –236 грн.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 82-85, 115-116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Внести зміни у пункту 4.1 договору оренди земельної ділянки від 01.06.2005 року (державна реєстрація від 06.06.2005 року № 02328), укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) та товариством з обмеженою відповідальністю "Юридична фірма "Дніпросервіс" (51900, м. Дніпродзержинськ, просп. Комсомольський, 14-18, код ЄДРПОУ 32944129) виклавши його в такій редакції:

"п. 4.1 Річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".

          Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична фірма "Дніпросервіс" (51900, м. Дніпродзержинськ, просп. Комсомольський, 14-18, код ЄДРПОУ 32944129) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 85 грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.), про що видати наказ.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Юридична фірма "Дніпросервіс" (51900, м. Дніпродзержинськ, просп. Комсомольський, 14-18, код ЄДРПОУ 32944129) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31217264700005 в Дніпропетровській області, КБКД 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах", ЗКПО 24246786, МФО 805012) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн. (двісті тридцять шість) грн. 00 коп., про що видати наказ.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                                                 І.А. Рудовська

Повний текст рішення

складено 09.12.2011 р.