Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06.12.11р.Справа № 16/5005/15787/2011
за позовом Прокурора Заводського району міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області
про внесення змін в пункт 3.1 договору від 11.02.2002р. №0310 оренди земельної ділянки
Суддя ЗАГИНАЙКО Т.В.
Представники:
від прокурора: не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином;
від позивача: ОСОБА_2 - головний спеціаліст, дов. від 24.01.2011р. №42-мр;
від відповідача: не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор в інтересах держави в особі позивача просить внести зміни у пункт 3.1 договору від 11.02.2002р. оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 20.03.2002р. №0310), укладеного між сторонами, виклавши його в наступній редакції: “п.3.1 Річна орендна плата вноситься “Орендарем” виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України."
Позивач у клопотанні (вх. №84834/11 від 06.12.2011р.) просить при вирішенні даної справи врахувати практику Верховного суду України, зокрема постанову від 30.05.2011р. по справі за позовом Дніпродзержинської міської ради до ВАТ "Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського", якою визначена правова позиція ВСУ при вирішенні зазначеної категорії справ, а саме про задоволення вимог орендодавця щодо внесення змін до договір оренди земельних ділянок у разі законодавчої зміни граничного розміру орендної плати за землю.
Відповідач відзиву на позов та інших витребуваних судом документів не надав, у судове засідання не з'явився, поштове повідомлення суду про час і місце судового засідання отримано відповідачем 17.11.2011р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 17).
Оригінали документів, оглянуті у судових засіданнях, відповідають копіям, залученим до матеріалів справи.
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу за допомогою технічних засобів представником позивача заявлено не було.
У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
-11.02.2002р. між позивачем Дніпродзержинською міською радою (орендодавцем) та відповідачем Приватним підприємцем ОСОБА_1 (орендарем) було укладено договір оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 20.03.2002р. №0310) (надалі Договір оренди), відповідно до пункту 1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 0,0120 га, що знаходиться за адресою: вул. Червонопреснінська, 10, згідно з планом земельної ділянки, що додається;
- Договір укладається на термін до 18.12.2011р.(пункт 2.1 Договору оренди);
- пунктом 3.1 Договору оренди передбачено, що орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 1 382, 19 грн./рік, що становить 115, 18 грн./міс., і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту;
- відповідно до пункту 3.3 Договору оренди розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених Договором; підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України;
- зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін (пункт 7.1 Договору оренди);
- відповідно до пункту 7.6 Договору оренди у разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди на вимогу заінтересованої сторони та інші спори вирішуються у судовому порядку;
- Законом України від 03.06.2008р. №309-VI „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” в Закон України „Про оренду землі” були внесені зміни, зокрема, частини 4 та 5 статті 21 викладені в наступній редакції: ”Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”. Річна оренда плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині”. Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування з 04.06.2008р.;
- у звязку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. Закон України „Про плату за землю” втратив чинність згідно частини 2 Прикінцевих положень Кодексу; питання сплати податку на земля та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011р. регулюється виключно Податковим кодексом України;
- відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (стаття 652 Цивільного кодексу України).
- згідно статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін; у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування;
- згідно із статтею 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою;
- згідно з вимогами статті 21 Закону України „Про оренду землі” орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України); обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди;
- відповідно до пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: - для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- пунктом 1.3 Договору оренди зазначається, що категорія земельної ділянки: землі комерційного використання;
- пунктами 1, 2 рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011р. №116-08/VI „Про плату за землю” вирішено затвердити коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада, згідно з додатком; застосовувати коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки;
- згідно додатку до рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011р. №116-08/VI „Про плату за землю” коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати для земель житлової та громадської забудови підрозділу 03.07 (крім: торгівлі (посередництво в торгівлі) пальним, паливом, спеціалізована торгівля тютюновими виробами та алкогольними напоями) становить 4;
- як вбачається у газеті „Відомості” від 22.06.2011р. було опубліковано звернення міського голови Сафронова С.О. до орендарів земельних ділянок „До уваги землекористувачів”, відповідно до якого орендарям доведено про необхідність звернення до управління земельних відносин міської ради та приведення протягом двох місяців договорів оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства;
- також позивачем на адресу відповідача направлявся лист від 01.02.2011р. вих. №1-13вих/3/279 з проханням терміново зявитися до управління земельних відносин міської ради для належного оформлення додаткової угоди щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки (підтверджується фіскальним чеком „УКРПОШТА” від 22.02.2011р. №7723 (а.с. 26) та реєстром згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів за лютий 2011р. (а.с. 23);
- відповідно статті 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу; від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією; держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки; усі суб'єкти права власності рівні перед законом; до розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, пункт 12 Земельного кодексу України);
- частина 2 статті 19 Конституції України зобовязує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
- згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (пункт 3.4.7 Рекомендацій Президії ВГСУ від 02.02.2010 р. № 04-06/15 “Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства”);
- статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України;
- статтею 30 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку;
- отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом;
- оскільки законом та Договором оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 27.12.2010р. у справі №27/15-10 і є обовязковою для застосування відповідно до статті 111-28 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги прокурора такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Внести зміни у пункт 3.1 Договору оренди земельної ділянки від 11.02.2002р. (державна реєстрація від 20.03.2002р. №0310, укладеного між Дніпродзержинською міською радою Дніпропетровської області (ідентифікаційний код 24604168) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), виклавши його в наступній редакції: “п.3.1 Річна орендна плата вноситься “Орендарем” виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України."
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України в особі управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області (49027,м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; код ЄДРПОУ 242 467 86 Банк одержувача Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012; п/р 31219206700005 КБКД 220 300 01) 941 грн. 00 коп. судового збору, видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
СУДДЯ Т.В. ЗАГИНАЙКО
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до статті 84 ГПК України,
"09" грудня 2011р.