Постанова № 20021828, 06.12.2011, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
06.12.2011
Номер справи
46/159-б
Номер документу
20021828
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01601, м.Київ, пров. Рильський, 8т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.12.2011 № 46/159-б

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:Сотнікова С.В.

суддів:

за участю секретаря Кондратюк О.А.,

представників:

від боржника Капелюшний І.В. - ліквідатор,

від ДПІ у Подільському районі м. Києва ОСОБА_1. (дов. № 10601/9/10 від 23.12.2010 р.),

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва

на постанову Господарського суду міста Києва від 05.10.2011

у справі № 46/159-б (суддя Омельченко Л.В.)

за заявою боржника Товариства з обмеженою відповідальністю “Астарта-Трейд”

про банкрутство

ВСТАНОВИВ:

Постановою Господарського суду міста Києва від 05.10.2011 у справі № 46/159-б визнано банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю “Астарта-Трейд”, відкрито ліквідаційну процедуру; призначено ліквідатором банкрута - арбітражного керуючого Капелюшного І.В.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Державна податкова у Подільському районі м. Києва звернулась до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, у якій просить скасувати постанову від 05.10.2011, а провадження у справі припинити.

Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 02.11.2011 прийнято до провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва.

22.11.2011, 29.11.2011 в судовому засіданні оголошено перерву відповідно до ст.77 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до розпорядження секретаря судової палати суду від 05.12.2011 № 01-23/3/4 внесено зміни до складу колегії суддів та доручено здійснити розгляд апеляційної скарги у складі: головуючий суддя Сотніков С.В., судді: Дзюбко П.О., Разіна Т.І.

Ліквідатор надав відзив в якому просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити без змін постанову суду першої інстанції.

Колегія суддів, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення ліквідатора та представника державної податкової служби, вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Провадження у справах про банкрутство регулюється Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14 травня 1992 року № 2343-XII (далі Закон про банкрутство), Господарським процесуальним кодексом України (далі ГПК України), іншими законодавчими актами України.

Відповідно до частини 1 статті 51 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

За частиною 4 статті 105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.

Згідно з частиною 1 статті 110 ЦК України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом (частина 3 статті 110 ЦК України).

Частиною 1 статті 111 ЦК України передбачено, що ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 60 Господарського кодексу України ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки. Одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання.

Зі змісту частини 5 статті 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, вбачається, Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.

Отже, враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 51 Закону про банкрутство є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами статті 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, складання проміжного ліквідаційного балансу, вжиття заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості та повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства з метою проведення обовязкової перевірки платника податку. Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого статтею 105 ЦК України.

Як підтверджується матеріалами справи, Товариство з обмеженою відповідальністю “Астарта-Трейд” зареєстровано як юридична особа Подільською районною державною адміністрацією м. Києва 28.04.2006 р. з присвоєнням ідентифікаційного коду 34294844.

15.06.2011 загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю “Астарта-Трейд” у звязку зі складним фінансово-господарським становищем, зупиненням виробничо-господарських процесів на підприємстві було прийнято рішення про припинення діяльності підприємства шляхом його ліквідації за рішенням власника у добровільному порядку, призначено ліквідатора Данилюк Віту Миколаївну та визначено його повноваження (копія протоколу загальних зборів учасників від 15.06.2011 р. № 4.

Ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю “Астарта-Трейд” розмістив у Бюлетені державної реєстрації від 24.06.2011 р. № 1820 (17) оголошення про припинення товариства шляхом ліквідації, відомості про ліквідатора.

У процесі ліквідаційної процедури ліквідатором виявлено, що боржник має кредиторську заборгованість в розмірі 12239659,47 грн., а саме:

перед Товариством з обмеженою відповідальністю Агрофірма “Добробут” на загальну суму 10887 863,53 грн., що виникла через неоплату 10 простих векселів, емітованих боржником;

перед Компанією “Messrs.Alfred C. Toepfer International” на загальну суму 956 402,95 грн., що виникли через неоплату товарів (пшениці) за контрактом № 100/14119470 від 25.05.2010 р.;

перед Компанією “Noble Resources SA” на загальну суму 305 873,23 грн., що виникли через неоплату товарів (пшениці) за контрактом № 408036 від 31.05.2010 р.

Доказів на підтвердження повідомлення відомих кредиторів про ліквідацію товариства в порушення ч. 3 ст. 60 Господарського кодексу України до заяви про порушення справи про банкрутство ліквідатором не надано.

Таким чином, висновок місцевого господарського суду про повідомлення кредиторів щодо ліквідації боржника є помилковим та не відповідає обставинам справи.

Також ліквідатором повідомлено про наявність дебіторської заборгованості, що також підтверджується проміжним ліквідаційним балансом станом на 31.08.2011, який доданий до заяви про порушення справи про банкрутство.

Разом з тим, як слідує із пояснень ліквідатора, зазначена дебіторська заборгованість складається із заборгованості контрагентів боржника за цивільно-правовими угодами в розмірі в загальному розмірі 11727348,87 грн. та з податкового кредиту з податку на додану вартість в сумі 5460074,22 грн., а також з переплати з податку на прибуток підприємств в сумі 30921,28 грн.

При цьому, будь-яких доказів на підтвердження вжиття заходів щодо стягнення зазначеної дебіторської заборгованості, яка в загальному розмірі складає 17236 тис. грн., ліквідатором до заяви про порушення справи про банкрутство не надано, що є порушенням ч. 3 ст. 60 Господарського кодексу України.

Також необхідно зазначити, що за відомостями ліквідатора боржник володіє корпоративними правами ТОВ “Ітера-Інвест Україна”, проте доказів на підтвердження зазначеної обставини матеріали справи не містять.

Колегія суддів вважає, що за відсутності доказів на підтвердження вжиття заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості, а також доказів, які підтверджують підстави її виникнення, неможливо оцінити дійсний фінансовий стан підприємства, що ліквідується боржника у даній справі.

Як було зазначено вище, частиною 5 статті 60 Господарського кодексу України, встановлено, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби, у якому перебуває на обліку субєкт господарювання.

Тобто, в процесі ліквідації, орган державної податкової служби має обовязково перевірити суб'єкта господарювання.

Строк повідомлення державної податкової служби про прийняття рішення щодо ліквідації підприємства установлений Порядком обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 № 979.

Відповідно до п. 11.1 Порядком обліку платників податків і зборів юридичній особі, у разі прийняття рішення про припинення засновниками (учасниками) юридичної особи, уповноваженими органами чи судом, голові комісії з припинення (ліквідатору, ліквідаційній комісії тощо) чи особі, відповідальній за погашення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків у разі ліквідації платника податків, слід у 3-денний строк від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення, подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, такі документи:

заяву про припинення платника податків за ф. № 8-ОПП (додаток 17), дата якої фіксується в журналі за ф. № 6-ОПП;

оригінал довідки за ф. № 4-ОПП;

копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те установчими документами про припинення;

копію розпорядчого документа про утворення комісії з припинення (ліквідаційної комісії).

Якщо стосовно платника податків до Єдиного державного реєстру не внесено запису про прийняття рішення про припинення, заява за ф. № 8-ОПП органом державної податкової служби не розглядається. Про це орган державної податкової служби інформує платника податків та пропонує йому подати повторну заяву після внесення такого запису до Єдиного державного реєстру.

З матеріалів справи вбачається, що заява за формою № 8-ОПП була подана ліквідатором 23.09.2011.

При цьому, докази на підтвердження внесення до Єдиного державного реєстру відомостей щодо припинення ТОВ “Астарта-Трейд” після порушення провадження у даній справі відсутні.

Таким доказом, зокрема, може бути Довідка з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, у якій державним реєстратором зазначається дата та підстава всіх внесених записів.

Колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції, констатувавши подання ліквідатором заяви за формою №8-ОПП, безпідставно не дослідив дату такого звернення до органів податкової служби.

Слід зазначити, що ліквідація субєкта господарювання з порушенням ч. 5 ст. 60 Господарського кодексу України порушує інтереси Державної податкової служби як спеціально уповноваженого Державою органу у сфері справляння податків і зборів, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), та позбавляє можливості прийняти рішення щодо обовязкової перевірки платника податків у визначенні законодавством строки.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що наказом Державної податкової інспекції у подільському районі м. Києва від 21.11.2011 призначено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ “Астарта-Трейд”.

Відповідно до ст. 32, 34, 43 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Отже, колегія суддів відзначає, що до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство за правилами ст. 51 Закону про банкрутство не була додана довідка за формою № 8-ОПП з метою виконання вимог законодавства щодо обовязкової перевірки платника податків, який ліквідується, тобто не додані документи, які повинні бути подані на момент звернення із такою заявою. Разом з тим, можуть бути витребувані місцевим господарським судом після порушення справи про банкрутство докази на підтвердження вжиття заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості боржника або докази на підтвердження неможливості вжиття таких заходів з метою дійсного встановлення платоспроможності боржника.

Невитребування судом першої інстанції та неподання боржником (ліквідатором) доказів, які підтверджують розмір дебіторської заборгованості, унеможливлює зробити достовірний висновок про обставини неплатоспроможності боржника та про наявність підстав для порушення провадження у справі про банкрутство, які передбачені ч. 1 ст. 51 Закону про банкрутство.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що висновок суду першої інстанції про визнання боржника банкрутом зроблено передчасно без всебічного, повного і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи.

У звязку з наведеним, оскаржувану постанову належить скасувати з підстав порушення норм матеріального та процесуального права, недоведеності обставин, що мають значення для справи, які визнані судом першої інстанції встановленими, та направити матеріали справи до місцевого господарського суду для розгляду та прийняття відповідного законного та обґрунтованого судового рішення з урахуванням встановлених вище обставин на підставі належних та достовірних доказів, підтверджених матеріалами справи.

Керуючись ст.ст. 99, 101 105 ГПК України Київський апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Апеляційну скаргу арбітражного керуючого Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва задовольнити частково.

2.Постанову Господарського суду міста Києва від 05.10.2011 у справі № 46/159-б скасувати.

3.Матеріали справи № 46/159-б направити до Господарському суду міста Києва для подальшого розгляду.

Головуючий суддя

Судді