Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.12.2011 Справа № 5024/2305/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Степановій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Каланчацького району Херсонської області в інтересах держави в особі Каланчацької районної ради, смт.Каланчак
до відповідача 1 - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області, м.Херсон
відповідача 2 - Публічного акціонерного товариства "Червоний Чабан", Каланчацький район
відповідача 3 - Приватного акціонерного товариства "Красний Чабан", Каланчацький район
про визнання частково недійсним наказу, зобов'язання до вчинення дій та визнання недійсним договору
за участю
прокурор - Мяло Н.В.,
прокурор - Сальник Н.А., помічник прокурора Каланчацького р-ну, посв. №204 від 28.11.2011р.
представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, заст. голови райради, дор. №345/01-35 від 01.11.2011р.
від відповідача 1 - ОСОБА_2, заст. нач. відділу, дов. №21 від 05.10.2011р.
від відповідача 2 - ОСОБА_3, юрист, дов. від 18.07.2011р.
від відповідача 3 - ОСОБА_3, юрист, дов. від 19.09.2011р., вих.№211/01-6
Сутність справи: Прокурор Каланчацького району звернувся з позовом в інтересах Каланчацької районної ради, в якому просить суд визнати частково недійсним наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області (відповідач-1) від 26.02.1997р. №143 та акт прийому-передачі державного майна від 19.06.1997р. №234 в частині передачі до статутного фонду ВАТ "Червоний Чабан" (правонаступник ПАТ "Червоний Чабан", відповідач-2) внутрішньогосподарської меліоративної зрошувальної системи, яка складається з внутрішньогосподарських трубопроводів від насосних станцій №10 та №11; зобов'язати відповідача-2 виключити з статутного фонду ПАТ "Червоний Чабан" внутрішньогосподарську меліоративну зрошувальну систему, яка складається з внутрішньогосподарських трубопроводів від насосних станцій №№10 та 11, площею відповідно 568 га (зрошувальна ділянка насосної станції №10-Р-2-1 Каланчацького управління водного господарства) та внутрішньогосподарської меліоративної зрошувальної системи площею 1515га (зрошувальна ділянка насосної станції №11-Р-2-1 Каланчацького управління водного господарства); зобов'язати ПАТ "Червоний Чабан" (відповідач-2) передати згідно актів інвентаризації зрошувальних земель та основних меліоративних фондів зрошувальну ділянку насосної станції №10 Каланчацького району та зрошувальну ділянку насосної станції №11 від 16.07.2007р. на баланс територіальної громади району у відповідності до вимог Постанови Кабінету міністрів України №1253 від 13.08.2003р.; визнати недійсним договір купівлі-продажу від 12.11.2008р., укладений між відповдіачем-2 та відповдіачем-3 (ПАТ "Красний Чабан") в частині здійснення продажу фрегатів з трубопроводами подачі води - 35 км, а саме: внутрішньогосподарської меліоративної зрошувальної системи площею 568га (зрошувальна ділянка насосної станції №10Р-2-1 Каланчацького управління водного господарства) та внутрішньогосподарської меліоративної зрошувальної системи площею 1515га (зрошувальна ділянка насосної станції №11 Р-2-1 Каланчацького управління водного господарства), яка складається з внутрішньогосподарських трубопроводів від насосних станцій №№10,11.
Обгрунтовуючи позов, прокурор посилається на ст.31 Закону України "Про власність", яка була чинною на момент передачі зрошувальної системи до статутного фонду створеного ВАТ, на ст.31 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" та Постанову Кабінету Міністрів України №1253 від 13.08.2003р. про затвердження Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств - правонаступників.
На підставі зазначених правових актів внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, підлягали безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
В порушення вимог законодавства спірний об'єкт був переданий до статутного фонду створеного ВАТ і за відплатним договором відчужений у власність відповідача-3.
Відповідач - РВ ФДМУ по Херсонській області позов не визнає повністю з огляду на його необгрунтованість.
Зазначає, що приватизація цілісного майнового комплексу держплемзаводу "Червоний Чабан" здійснювалась відповідно до Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" від 10.07.1996р. №290/96-ВР (далі Закон №290), Постанови Кабінету Міністрів України " Про затвердження Порядку перетворення у процесі приватизації державних, орендних підприємств і підприємств із змішаною формою власності у відкриті акціонерні товариства" від 11.09.1996р. №1099 (далі Постанова №1099) та "Про прискорення приватизації майна в агропромисловому комплексі і спрощення процедури її проведення" від 19.07.1996р. №755 (далі Постанова №755), інших нормативно-правових актів.
Відповідно до ст.1 Закону №290 приватизація майна агропромислового комплексу (АПК) здійснювалась за загальними правилами, але з врахуванням особливостей, визначених цим Законом.
На відміну від переліку способів приватизації, визначених ст.15 Закону України "Про приватизацію державного майна", підприємства АПК приватизувались шляхом перетворення у колективні сільськогосподарські підприємства або у відкриті акціонерні товариства (ВАТ) в порядку, встановленому Постановою №1099.
Загальними зборами держплемзаводу "Червоний Чабан" було прийнято рішення про проведення приватизації шляхом створення ВАТ.
Отже, відповідно до вищенаведених правових норм та рішення загальних зборів ДПЗ "Червоний Чабан" підлягав перетворенню виключно у ВАТ.
В процесі приватизації, відповідно до інвентаризаційних описів майна ДПЗ "Червоний Чабан" до статутного капіталу ВАТ "Червоний Чабан" передано окремі об'єкти, які можна охаректеризувати яз зрошувальні (зрошувальна ділянка, дренажна мережа, зрошувальні канали, гідротехнічні споруди, дощові установки "Фрегат" та "Кубань").
Натомість, у всіх документах, а також у плані приватизації, погодженому Кабінетом Міністрів України (КМУ) внутрішньогосподарські меліоративні системи (дослівно) не згадуються.
Наголошує на тому, що ДПЗ "Червоний Чабан" приватизувалося як цілісний майновий комплекс (ЦМК), який є неподільним, до складу якого включено і меліоративні зрошувальні системи, необхідні для здійснення ним своїх функцій. Відповідно до чинного законодавства об'єкти меліоративної системи не відносяться до таких, що не підлягають приватизації.
Вважає безпідставним посилання прокуратури на п.8 ст.31 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" та Постанову КМУ від 13.08.2003р. №1253, оскільки зазначені нормативно-правові акти регулюють правовідносини щодо КСП і не поширюються на ВАТ "Червоний Чабан".
Відповідачі - Публічне АТ "Червоний Чабан" та приватне АТ "Красний Чабан" позов не визнають за наявності підстав, викладених відповідачем - РВ ФДМУ по Херсонській області.
Наголошують на тому, що зрошувальна система відноситься до основних фондів, отже, належала ВАТ "Красний Чабан" на правах власності.
Відчуження зазначеного майна відбулось із дотриманням статутних застережень на законних підставах.
Позивач втратив право на захист свого порушеного права, починаючи з 17.07.2010р., оскільки позивачу було відомо про відсутність передачі зрошувальної меліоративної системи до комунальної власності ще з моменту складення актів інвентаризації зрошувальних земель та основних меліоративних фондів зрошувальних ділянок насосних станцій №10 та №11 від 16.07.2007р.
Заслухавши пояснення представників сторін, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
ДПЗ "Червоний Чабан" до приватизації існувало як цілісний майновий комплекс, основним предметом діяльності якого було розведення, вирощування та реалізація високопродуктивного племінного молодняку асканійської породи овець та здійснення робіт, пов'язаних із заготівлею сировини та сільськогосподарської продукції; відносилось до переліку державних підприємств і організацій АПК, приватизація яких мала відбуватись за погодженням з КМУ, з врахуванням Закону №290 та Декрету КМУ від 15.07.1993р. №51-93 "Про особливості приватизації майна в АПК".
Відповідно до ст.1 Закону №290 приватизація майна АПК мала здійснюватися за загальними правилами, встановленими законодавством України з питань приватизації, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Це означало, що на відміну від переліку способів приватизації, передбачених ст.15 Закону України "Про приватизацію державного майна", підприємства АПК могли приватизуватися виключно шляхом перетворення у КСП або ВАТ в порядку, передбаченому постановою КМУ №1099.
Загальними зборами членів трудового колективу ДПЗ "Червоний Чабан" 15.04.1995р. прийнято рішення про приватизацію державного майна шляхом створення ВАТ.
Після погодження з КМУ умов приватизації майна ДПЗ "Червоний Чабан", на підставі наказу №143 від 26.02.1997р. затверджено план приватизації ЦМК ДПЗ "Червоний Чабан" з перетворенням у ВАТ "Червоний Чабан", затверджено Статут створеного ВАТ та органи його управління.
Таким чином, наданими у справу належними доказами у розумінні приписів ст.ст.32, 34 ГПК України доведено перетворення в процесі приватизації ДПЗ "Червоний Чабан" у ВАТ.
Як встановлено з наданих в матеріали справи інвентарних описів майна державного підприємства, що було передано до статутного капіталу ВАТ, у числі інших об'єктів передано: зрошувальну ділянку ферми №3, канали для зрошування; гідротехнічну споруду; насосні станції в кількості 4-ох одиниць та дощові установки.
За своїми складовими характеристиками зазначені об'єкти мають відношення і складають меліоративну зрошувальну систему. Факт передачі їх до статутного капіталу ВАТ фактично не заперечується РВ ФДМУ по Херсонській області як неподільної складової ЦМК, необхідної для здійснення ним своїх функцій.
Разом, з тим, позивач вважає таку передачу безпідставною, проведеною з порушенням вимог п.8 ст.31 Закону України "Про колективні сільськогосподарські підприємства", відповідно до якої об'єкти соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарські меліоративні системи підприємств, що не підлягають паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств правонаступників, підлягають безоплатній передачі до комунальної власності в порядку, встановленому КМУ (постанова КМУ від 13.08.2003р. №1253).
Натомість названі нормативно-правові акти регулюють та визначають правові, економічні, соціальні та організаційні умови діяльності колективного сільськогосподарського підприємства, отже, його дія не поширюється на створене в процесі приватизації ВАТ.
Це означає, що правова норма, якою позивач обгрунтовує свої вимоги застосовується до КСП та створених на основі КСП суб'єктів господарювання, тоді як ВАТ створено шляхом приватизації державного майна з врахуванням законодавчо встановленої процедури та рішення уповноваженого органу.
З огляду на викладене, з врахуванням перелічених в мотивувальній частині рішення правових норм, позов є безпідставним, задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. У задоволенні позову відмовити.
Суддя Н.О. Задорожна
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України
09.12.2011р.