Рішення № 20010785, 08.12.2011, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
08.12.2011
Номер справи
32/204пн
Номер документу
20010785
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

08.12.11 р. Справа № 32/204пн

Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.

при секретарі судового засідання: Ширшової Н.О.

за участю прокурора: Любалец Н.П. за посвідченням

представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 довіреність від 16.08.2011р.

від відповідача: не зявився

у справі за позовом: Прокурора Куйбишевського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради, м. Донецьк

до відповідача: Фізичної особи підприємця ОСОБА_2, м. Донецьк

про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки

Прокурор Куйбишевського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради звернувся з позовом до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2

про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилався на те, що в ході перевірки додержання вимог норм земельного законодавства України, встановлений факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки загальною площею 0,0200га під розміщення літнього кафе „Колдуни” з літньою площадкою на правому березі ставка №27 селища „Азотний” по АДРЕСА_1 із земель водного фонду без реєстрації, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України та порушенням приписів ст.ст. 88,89 Водного кодексу України в зоні прибережної захисної смуги навколо водоймища.

Позивач, в судовому засіданні, підтримав позовні вимоги прокурора Куйбишевського району м. Донецька.

Відповідач, відзиву на позовну заяву не надав, в судове засідання не зявився.

Зважаючи на достатність представлених позивачем документів, справа розглядається по наявним в ній матеріалам відповідно до ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив.

19.08.2011р. державним інспектором відділу Держземінспекції Управління Держкомзему у місті Донецьку, був складений акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства Фізичною особою підприємцем ОСОБА_2, з якого вбачається, що останнім самовільно (без правоустановчих документів) зайнято земельну ділянку загальною площею 0,0200га під розміщення літнього кафе „Колдуни” з літньою площадкою на правому березі ставка №27 селища „Азотний” по АДРЕСА_1 із земель водного фонду без реєстрації, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України та порушенням приписів ст.ст. 88, 89 Водного кодексу України в зоні прибережної захисної смуги навколо водоймища.

За результатами проведеної перевірки відповідача було зобовязано строком до 30.09.2011р. усунути виявлені порушення земельного законодавства, про що свідчить припис № 000465 від 19.08.2011р.

20.10.2011р. державним інспектором відділу Держземінспекції Управління Держкомзему у місті Донецьку, було складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо невиконання відповідачем вимог припису №000465 від 19.08.2011р. Також, у акті зазначено, що самовільно зайнята земельна ділянка не звільнена та не приведена у придатний для використання стан.

Як вбачається з матеріалів справи, Фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 , порушення земельного законодавства не усунуті.

Даний факт порушення земельного законодавства, а саме самовільне (без правоустановчих документів) зайняття земельної ділянки загальною площею 0,0200га під розміщення літнього кафе „Колдуни” з літньою площадкою на правому березі ставка №27 селища „Азотний” по АДРЕСА_1 - відповідачем не спростовується.

За результатами розгляду матеріалів справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації,в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

За приписами ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Визначення терміну „самовільне зайняття земельних ділянок” наведене в ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” від 19.06.2003р № 963-ІV.

За приписами цієї норми закону, самовільне зайняття земельних ділянок це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду).

Виходячи з матеріалів справи, відповідач не оформив право власності або право користування на спірну земельну ділянку загальною площею 0,0200га та не зареєстрував його у встановленому законом порядку, чим порушив приписи Земельного кодексу України.

Згідно статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Підприємства, установи, організації та громадяни, винні у самовільному зайнятті земель, зобов'язані самостійно (за власний рахунок) привести ділянку до стану, придатного для використання, відновити порушені межові знаки, знести самовільно зведені будівлі.

Відповідно до ч. 3 ст.212 цього Кодексу повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Крім того, ст. 376 Цивільного кодексу України визначено поняття самочинного будівництва, а саме будівництва будівлі чи споруди на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

За положеннями частини 2 ст. 376 Цивільного кодексу України особа, яка здійснила самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на це майно.

Якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила самочинне будівництво, або за її рахунок, що передбачено ч. 4 ст. 376 Цивільного кодексу України.

Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.

Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Так, стаття 10 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” передбачає, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють їх від імені та в інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Натомість, згідно п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, у тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї) здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ст. 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів.

Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, що затверджена постановою КМУ від 25.07.2007р. №963, був здійснений розрахунок суми збитків, заподіяних відповідачем державі, розмір якого складає 22,57грн.

Згідно статті 116 Цивільного кодексу України майнова шкода завдана неправомірними діями особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За таких обставин, вимога щодо стягнення з відповідача шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового (родючого шару грунту) без спеціального дозволу в сумі 22,57грн., підлягає задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вим?оги прокурора Куйбишев?ського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та стягнення шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки, обґрунтованими та так?ими, що підлягають задоволенн?ю.

Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача в порядку, що передбачений ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі викладеного та керуючись ст. 13 Конституції України, ст.ст. 2, 12, 116, 123, 125, 126, 212 Земельного кодексу України, ст.ст. 22, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

ВИРІШИВ:

Задовольнити позовні вимоги прокурора Куйбишевського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 п?ро звільнення самовільно зай?нятої земельної ділянки та ст?ягнення шкоди за самовільне з?айняття земельної ділянки.

Зобовязати Фізичну особу підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ІНН НОМЕР_1) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку із земель водного фонду загальною площею 0,0200га, під розміщення кафе з літньою площадкою на правому березі ставка №27 «Азотний» по вул. Умова у Куйбишевському районі м. Донецька, привести її у придатний для використання стан, включаючи знесення самовільно збудованої будівлі кафе та передати вказану земельну ділянку Донецькій міській раді (83050, м. Донецьк, вул. Артема, 98, код ЄДРПОУ 04052844).

Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ІНН НОМЕР_1) шкоду заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 22,57грн. на користь місцевого бюджету м. Донецька, р/р 33112331700002 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34686537, код 24062100).

Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ІНН НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (ЄДРПОУ 34687001, отримувач УДК у Київському районі м. Донецька, р/р 31212206700006 у ГУ ДКУ Донецької області, МФО 834016, код бюджетної класифікації 22030001) судовий збір в розмірі 1411,50грн.

Повний текс рішення підписано 13.12.2011р.

Рішення набирає законної сили 26.12.2011р.

Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд згідно розділу XII ГПК України.

Суддя Сковородіна О.М.

< Список ><Довідник >

< Список ><Довідник >

< Текст >