ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
24.11.11р.Справа № 20/5005/12809/2011
за позовом Комунального підприємства "Тернівське житлово - комунальне підприємство" , м. Тернівка
до Антимонопольного комітету України в особі Дніпропетровського обласного територіального відділення, м. Дніпропетровськ
про визнання недійсним та скасування рішення Адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.07.11р. у справі № 34/04-10-1/11
та за зустрічним позовом : Антимонопольного комітету України в особі Дніпропетровського обласного територіального відділення, м. Дніпропетровськ
до Комунального підприємства "Тернівське житлово - комунальне підприємство", м. Тернівка, Дніпропетровська обл.
про стягнення 8000,00 грн.
Суддя Пархоменко Н.В.
Представники:
від позивача: представник ОСОБА_1., довіреність № 63 від 11.01.11р.
від відповідача: представник ОСОБА_2., довіреність № 292 від 14.09.11р.
Суть спору :
Комунальне підприємство "Тернівське житлово - комунальне підприємство" звернулось з позовом в якому просить визнати недійсним та скасувати рішення Адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.07.2011р. по справі № 34/04-10-1/11. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ті підстави, що при винесенні рішення по справі відповідачем не було враховано, що на момент винесення подання №158 від 12.07.2011р. позивачем на адресу підприємства „Робіт 7нича солідарність” було направлено проекти Договорів „ Про надання послуг з вивезення побутових відходів” № 97к-11 від 04.07.2011р., „Про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення” 96к-11 від 04.07.2011р., а на момент винесення рішення від 26.07.2011р. по справі вище зазначені договори були укладені , крім того зазначають що послуги з водопостачання та водовідведення надавалися заявнику в повному обсязі і без договору. Стверджують, що не порушували законодавство, та письмово не відмовляли в укладенні договорів власнику приміщення по вул.. Лермонтова, буд.. 13 - підприємству „ Робітнича солідарність” , який і не звертався з письмовою заявою до КП „ТЖКП”.
Відповідач - Дніпропетровське обласне територіальне відділення, Антимонопольного комітету України позов не визнали, та в обґрунтування своїх заперечень посилаються на ті підстави, що спірне рішення прийнято відповідно до норм матеріального та процесуального права , в межах компетенції територіального відділення, з дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, а висновки викладені в ньому відповідають обставинам справи, підстави для визнання його недійсним, передбачені статтею 59 Закону України „ Про захист економічної конкуренції” відсутні.
11.10.2011р. Відповідач - Дніпропетровське обласне територіальне відділення, Антимонопольного комітету України заявили зустрічний позов ( вх. .№ 11349) в якому просять з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог від 24.11.2011р. вх 81849/11 стягнути з відповідача в доход Державного бюджету України штраф у сумі 8000,00грн. відповідно до рішення адміністративної колегії територіального відділення від 26.07.2011р. № 39/01-12/04-11.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 14.10.2011року зустрічна позовна заява була прийнята до сумісного розгляду з первісним позовом.
Позивач за первісним позовом - Комунальне підприємство "Тернівське житлово - комунальне підприємство" проти зустрічного позову заперечують.
В судовому засіданні оголошувались перерви з 01.11.2011р. до 17.11.2011р., та з 17.11.2011р. до 24.11.2011р. відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні 24.11.2011р. оголошена вступна та резолютивна частина рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників сторін, оцінивши докази в сукупності , господарський суд ,-
ВСТАНОВИВ :
Відповідно до Закону України „ Про житлово-комунальні послуги” рішенням виконавчого комітету тернавської міської ради від 28.03.2007року №140 Тернівське ЖКП визнано виконавцем житлово-комунальних послуг, а саме : теплопостачання; утримання житлових будинків та прибудинкових територій; вивезення твердих побутових відходів; централізованого водопостачання та водовідведення.
Згідно частини 2 статті 21 Закону України „ Про житлово-комунальні послуги” та постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005року № 630 , якою затверджено Типовий договір про надання послуг, підприємство має укласти договори зі с позивачами на надання цих послуг.
В місті Тернівка Тернавське ЖКП не має конкурентів на ринку надання житлово-комунальних послуг.
Згідно статті 12 Закону України „Про захист економічної конкуренції” субєкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку житлово-комунальних послуг на території міста Тернівка.
Відповідно до статті 19 Закону України „ Про житлово-комунальні послуги” відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах , учасниками відносин є власник, споживач, виконавець, виробник.
Статтею 21 Закону України „ Про житлово-комунальні послуги” визначено, що виконавець зобовязаний підготувати та укласти зі споживачем договір про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотриманням умов його виконання згідно з типовим договором. Стаття 20 цього закону покладає на споживача обовязок укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на підставі типового договору.
Споживач у звязку з оформленням права власності на будинок 13 по вул.. Лермонтова міста Тернівка, листом від 09.08.2010р. №07 звернувся до Тернівського ЖКП з проханням укласти договори на надання комунальних послуг, а саме : водопостачання, водовідведення, опалення, вивезення побутових відходів за зазначеною адресою.
Листом від 23.05.2011р. № 1034 , Тернівське ЖКП відмовило споживачу в укладанні договорів, свою відмову обґрунтували заборгованістю споживача за оренду іншого будинку (будинок 15 по вул. Лермонтова).
Такі дії Тернівського ЖКП обмежують споживачів в правах і захисті своїх інтересів при отриманні комунальних послуг і суперечать вимогам законодавства у житлово-комунальній сфері.
Дії комунального підприємства „ Тернівське ЖКП” стосовно відмови в укладанні договорів на надання житлово-комунальних послуг, визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом другим статті 50 Закону України „ Про захист економічної конкуренції” визначене частиною першою ст.13 цього Закону , у вигляді зловживання монопольним (домінуючим ) становищем на ринку житлово-комунальних послуг , шляхом ущемлення інтересів споживачів , які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринках.
Рішенням Адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу від 26.07.2011р. по справі № 34/04-10-1/11 визнано :
1. Комунальне підприємство „ Тернівське житлово-комунальне підприємство” за результатами діяльності 2010р. та поточного періоду 2011р. таким, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку житлово-комунальних послуг в межах території міста Тернівка, оскільки не має жодного конкурента.
2. Дії Комунального підприємства „ Тернівське житлово-комунальне підприємство” стосовно відмови в укладенні договорів на надання житлово-комунальних послуг, визнані порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом другим статті 50 Закону України „ Про захист економічної конкуренції”, визначеним частиною першої статті 13 цього Закону, у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку житлово-комунальних послуг, шляхом ущемлення інтересів споживачів, які були б не можливі за умов існування значної конкуренції на ринках.
3. За порушення законодавства про захист економічної конкуренції , зазначене у пункті 2, на Комунальне підприємство „ Тернівське житлово-комунальне підприємство” накладений штраф у розмірі 8000,00грн.
4.Комунальне підприємство „ Тернівське житлово-комунальне підприємство” зобовязано припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції у двомісячний термін.
Комунальне підприємство „ Тернівське житлово-комунальне підприємство” штраф не сплатило , та заперечує проти позовних вимог .
Твердження Комунального підприємства „ Тернівське житлово-комунальне підприємство” що ними надавались послуги споживачу і без договору і таким чином не було реального порушення прав споживача не звільняють КП „ ТЖКП” від відповідальності, оскільки для кваліфікації дій субєкта господарювання як зловживання монопольним ( домінуючим ) становищем відповідно до частини першої статті 13 Закону України „ Про захист економічної конкуренції” не обовязкове настання наслідків у формі відповідно недопущення , усунення чи обмеження , конкуренції, ущемлення інтересів інших субєктів господарювання (конкурентів, покупців чи споживачів, зокрема через заподіяння ім. шкоди (збитків або іншого реального порушення їхніх прав чи інтересів, а достатньо встановлення можливості настання зазначених наслідків у звязку з відповідними діями такого субєкта господарювання.
Приймаючи до уваги викладене суд вважає, що позовні вимоги Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про стягнення з відповідача штрафу у сум і 8000,00грн. обґрунтовані та підлягають повному задоволенню .
Первісний позов Комунального підприємства „ Тернівське житлово-комунальне підприємство” про визнання недійсним та скасування рішення Адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.07.2011р. по справі № 34/04-10-1/11 не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Рішенням Адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.07.2011р. по справі № 34/04-10-1/11 Комунальне підприємство „ Тернівське житлово-комунальне підприємство” , як вже зазначалось визнано таким, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку житлово-комунальних послуг, в межах території міст а Тернівка, оскільки не має жодного конкурента, проти цього визначення КП „ ТЖКП” не заперечує.
Крім того, дії Комунального підприємства „ Тернівське житлово-комунальне підприємство” стосовно відмови в укладенні договорів на надання житлово-комунальних послуг, визнані порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом другим статті 50 Закону України „ Про захист економічної конкуренції”, визначеним частиною першої статті 13 цього Закону, у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку житлово-комунальних послуг, шляхом ущемлення інтересів споживачів, які були б не можливі за умов існування значної конкуренції на ринках.
Зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на
ринку. ( Частина перша статті 13 статті Закону України "Про захист економічної конкуренції" .
Статтею 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" ) до повноважень органів Антимонопольного комітету України віднесено, зокрема, прийняття рішень про припинення порушення вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
З огляду на частину першу статті 13"Про захист економічної конкуренції" необґрунтована відмова КП „ Тернівське житлово-комунальне підприємство” від укладення договору кваліфікована як порушення законодавства про захист економічної конкуренції, оскільки відповідна сторона займає монопольне (домінуюче) становище на певному ринку.
Відмова споживачу в укладенні договору підтверджується матеріалами справи:
- листом Дніпропетровської територіальної організації профспілки працівників вугільної промисловості України № 07/197 від 9.08.2010р. на адресу КП „ Тернівське житлово-комунальне підприємство” в якому профспілка повідомляла про оформлення права власності на будівлю гуртожитку по вул. Лермонтова,13 в м. Тернівка на їх господарське підприємство „Робітнича солідарність”, та просило укласти з ними договір на надання комунальних послуг по забезпеченню гуртожитку по вул.. Лермонтова-13 водою, опаленням, каналізацією, вивезенням сміття на підприємство „ Робітнича солідарність” (стор. справи 65);
- листом від 23.05.2011р. № 1034 , в якому Тернівське ЖКП повідомляє Антимонопольний комітет про відмову споживачу в укладанні договорів, свою відмову обґрунтували заборгованістю споживача за оренду іншого будинку (будинок 15 по вул. Лермонтова) (стор. справи 6);
- запереченням КП „ Тернівське житлово-комунальне підприємство”на розпорядження адміністративної колегії по справі № 34/04-10-1/11 від 21.06.2011р. (№1586 від 19.07.11р.) в якому КП „ Тернівське житлово-комунальне підприємство” повідомляє Антимонопольний комітет , що при зверненні підприємства „Робітнича солідарність” з питанням про укладення договору „ Про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення КП „ТЖКП” відмовило, та зазначають , що не мали жодних законних підстав відмовити в укладанні договору, чим визнають, що скоїли порушення (стор. справи 13).
Договір №96к-11 про надання послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведення між КП „ Тернівське житлово-комунальне підприємство” та підприємством „Робітнича солідарність” був укладений 04.07.2011року після початку розгляду справи за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції (розпорядження адміністративної колегії № 37/01-13/04-11р . від 21.06.2011р у справі №34/04-10-1/11).
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає позовні вимоги про визнання недійсним та скасування рішення Адміністративної колегії Дніпропетровського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.07.2011р. по справі № 34/04-10-1/11 не обґрунтованими та такими , що не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати розподіляються :
- за первісним позовом на позивача - Комунальне підприємство „ Тернівське житлово-комунальне підприємство”;
- зустрічним позовом на відповідача Комунальне підприємство „ Тернівське житлово-комунальне підприємство”.
Керуючись статтями 49, 82-84, 116, Господарського процесуального кодексу України , господарський суд ,-
ВИРІШИВ :
В задоволені первісного позову відмовити.
Зустрічний позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Тернівське житлово - комунальне підприємство"( 51500, Дніпропетровська область , м. Тернівка, вул. Маяковського,29, код ЄДРПОУ 31657751) в доход загального фонду Державного бюджету України на рахунок Державного казначейства за місцем реєстрації комунального підприємства „ Тернавське житлово-комунальне підприємство” як платника податків за кодом бюджетної класифікації 21081100 „ Адміністративні штрафи та інші санкції” штраф в сумі 800 (вісім тисяч)грн.00коп., стягувач Дніпропетровське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (49004,м. Дніпропетровськ, пр. Кірова, буд.2, код ЄДРПОУ 20306037).
Стягнути з Комунального підприємства "Тернівське житлово - комунальне підприємство"( 51500, Дніпропетровська область , м. Тернівка, вул. Маяковського,29, код ЄДРПОУ 31657751) в доход Державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка,7, р/р 31118095700005 відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012; код ЄДРПОУ 24246786) - 102 (сто дві) грн. 00 коп. витрат по сплаті державного мита.
Стягнути з Комунального підприємства "Тернівське житлово - комунальне підприємство"( 51500, Дніпропетровська область , м. Тернівка, вул. Маяковського,29, код ЄДРПОУ 31657751) в доход Державного бюджету України в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка,7, р/р 31217264700005 відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012; код ЄДРПОУ 24246786) - 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат по сплаті інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення , якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Н.В. Пархоменко
Повне рішення складено
29.11..2011р.