Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 вересня 2011 року 11 год. 06 хв. № 2а-10235/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Блажівської Н. Є., при секретарі судового засідання Яремій Г.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
доУправління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва,
Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації
прозобовязання вчинити дії У судовому засіданні 19 вересня 2011 року відповідно до пункту 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину Постанови.
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі також «Позивач», «ФОП ОСОБА_1») звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва (надалі також «Відповідач 1»), Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації (надалі також «Відповідач 2») та, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив зобовязати Голосіївську районну в місті Києві державну адміністрацію надіслати органам Пенсійного фонду України інформацію про проведення реєстрації Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва взяти на облік Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 та надіслати повідомлення; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва прийняти та визнати звіт Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за 2010 рік.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачами допущено порушення прав Позивача, оскільки не виконано покладених на них чинним законодавством України обовязків щодо повідомлення про проведення державної реєстрації ФОП ОСОБА_1 та взяття на облік і надсилання відповідного повідомлення.
Представники відповідачів Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва та Голосіївської районної в місті Києві державної адміністрації, в судовому засіданні просили прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення Позивача та представників відповідачів, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований Соломянською районною у місті Київі державною адміністрацією 16 січня 2002 року (Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серія НОМЕР_2).
25 грудня 2006 року Соломянською районною у місті Київі державною адміністрацією до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про заміну свідоцтва (Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серія НОМЕР_3).
Як підтверджується наявною в матеріалах справи копією Витягуз ЄДРПОУ серія АБ № 443900 місцезнаходження реєстраційної справи «37308812 Голосіївська районна в місті Києві державна адміністрація 03039, м. Київ, пр-т 40-річчя Жовтня, буд. 42».
Листом від 26 грудня 2006 року № 085/17-527 Начальником відділу з питань підприємництва та державної реєстрації було повідомлено ОСОБА_1 про те, що його реєстраційна справа знаходиться у Голосіївській районній в місті Києві державній адміністрації; взято на облік 25 грудня 2006 року за номером 20680210002013545.
16 березня 2011 року Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва поштовим відправленням було подано звіт за 2010 рік. Як підтверджується наявною в матеріалах справи копією повідомлення про вручення поштового відправлення № 0303106198945, поштову кореспонденцію було вручено уповноваженому представнику Відповідача 1 29 квітня 2011 року.
У супровідному листі від 16 березня 2011 року, який було подано разом зі звітом, ОСОБА_1 просив повідомити про законні підстави відмови в прийняті звіту з посиланням на норми чинного законодавства (в разі неприйняття даного звіту).
Як було зазначено Позивачем в судовому засіданні, та не спростовано представником Відповідача 1, ОСОБА_1 не було отримано відповіді на його супровідний лист від 16 березня 2011 року.
У звязку із вищевказаним, 7 квітня 2011 року Позивачем через канцелярію Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва було подано звернення, в якому ОСОБА_1 просив у місячний термін надати відповідь щодо прийняття або відмови у прийнятті звіту ФО-СПД ОСОБА_1 за 2010 рік.
У звязку з ненаданням відповіді на звернення, Позивачем 29 червня 2011 року було надіслано до Відповідача 1 повторне звернення, в якому ОСОБА_1 просив надати письмову відповідь щодо прийняття або відмови у прийнятті звіту за 2010 рік.
Листом від 29 червня 2011 року № 7050/02 Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва повідомило ОСОБА_1 про те, що згідно даних бази, СПД ФО ОСОБА_1 (код ДРФО НОМЕР_1) на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва як приватний підприємець не перебуває.
На думку Позивача, відсутність реєстрації реєстрації ФОП ОСОБА_1 в Управління Пенсійного України в Голосіївському районі міста Києва як приватного підприємця є наслідком протиправної бездіяльності Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації та Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва, а тому просит зобовязати Голосіївську районну в місті Києві державну адміністрацію надіслати органам Пенсійного фонду України інформацію про проведення реєстрації Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва взяти на облік Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 та надіслати повідомлення; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва прийняти та визнати звіт Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за 2010 рік.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог і заперечень, Суд звертає увагу на наступне.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців, врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Статтею 43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»визначно порядок проведення державної реєстрації фізичної особи підприємця.
Так, відповідно до частини 5 статті 43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації фізичної особи - підприємця зобов'язаний передати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України повідомлення про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця для взяття фізичної особи - підприємця на облік.
Статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»передбачено перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Взяття на облік платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 2 - 14 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом з внесенням відповідних відомостей до реєстру застрахованих осіб (частина 2 статті 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Станом на час внесення до ЄДРПОУ змін щодо Позивача Порядок узяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців як платників страхових внесків, було затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 10 жовтня 2006 року № 14-4 (надалі також «Порядок № 14-4») (станом на час розгляду справи Постанова втратила чинність).
Відповідно до пункту 3.1 Порядку № 14-4 узяття на облік фізичних осіб - підприємців як платників здійснюється органами Пенсійного фонду України за місцем проживання особи на підставі відомостей з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей органами Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 3.2 Порядку № 14-4 повідомлення про взяття на облік надсилається платникам поштою з повідомленням про вручення наступного робочого дня з дня взяття на облік в органі Пенсійного фонду України за формою згідно з додатком 2.
У разі отримання від державного реєстратора відомостей з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме зміни щодо імені фізичної особи, місця її проживання, ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків або номера та серії паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовилася від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це відповідні органи державної влади і має відмітку у паспорті (у межах територіального обслуговування органу Пенсійного фонду України), платникам надсилається не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей нове повідомлення про взяття на облік фізичної особи - підприємця за формою згідно з додатком 2 із приміткою «Зміни»(пункт 3.3 Порядку № 14-4).
Станом на час розгляду справи Порядок взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-6 (надалі також «Порядок № 21-6»).
Відповідно до пункту 2.2 Порядку № 21-6 взяття на облік фізичних осіб - підприємців як платників єдиного внеску здійснюється органами Пенсійного фонду за місцем проживання особи на підставі відомостей з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей органами Пенсійного фонду.
У день отримання зазначених відомостей органи Пенсійного фонду направляють відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців до відповідного робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд соціального страхування від нещасних випадків).
Згідно з отриманою від органу Пенсійного фонду інформацією робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків приймає рішення про віднесення до класу професійного ризику виробництва юридичної особи або фізичної особи - підприємця та не пізніше наступного робочого дня направляє органу Пенсійного фонду повідомлення про віднесення його до класу професійного ризику виробництва (пункт 2.3 Порядку № 21-6).
Згідно з пунктом 2.4 Порядку № 21-6 повідомлення про взяття на облік юридичної особи або фізичної особи - підприємця як платника єдиного внеску безоплатно надсилається платнику поштою з повідомленням про вручення наступного робочого дня з дня взяття на облік в органі Пенсійного фонду за формою згідно з додатком 1.
Системний аналіз змісту вищевказаних правових норм свідчить про те, що, після взяття ФОП ОСОБА_1 на облік 25 грудня 2006 рокук та передання його реєстраційної справи до Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації, державний реєстратор (у спірних правовідносинах Голосіївська районна у місті Києві державна адміністрація), на підставі вимог частини 5 статті 43 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»зобовязана була передати відповідним органам, зокрема, Пенсійного фонду України повідомлення про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця для взяття фізичної особи - підприємця на облік.
В той же час, Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва, відповідно до вимог Порядку № 14-4 (який був чинний станом на час виникнення спірних правовідносин), зобовязано було взяти ОСОБА_1 на облік фізичних осіб - підприємців як платника єдиного внеску та згідно з пунктом 2.4 Порядку надіслати йому відповідне повідомлення.
Як встановлено Судом та не спростовано представником Відповідача 2, Голосіївською районною в місті Києві державною адміністрацією не було виконано обовязку щодо передання Управлінню Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва повідомлення про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця для взяття фізичної особи - підприємця на облік, чим порушено права Позивача.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»визначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 8 жовтня 2010 року № 22-2 (надалі також «Порядок № 22-2»).
Відповідно до пункту 2.1 Порядок № 22-2 звіт до органів Пенсійного фонду подається особисто фізичною особою, страхувальником або відповідальною особою фізичної особи або страхувальника за місцем взяття на облік в органах Пенсійного фонду.
Звіт подається одним із способів:
в електронній формі з використанням ЕЦП через центр обробки електронних звітів згідно з Порядком подання звітів до Пенсійного фонду України в електронній формі, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 19.04.2007 N 7-7, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.04.2007 за N 436/13703 (звіт на паперових носіях не подається);
на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації;
на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше п'яти.
Згідно з пунктом 3.2 Порядку № 22-2 ФО-СПД, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку.
Як встановлено Судом, Позивачем 16 березня 2011 року, тобто у встановлений чинним законодавством строк, поштовим відправленням було подано до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва звіт за 2010 рік.
Згідно з пунктом 2.17 Порядку № 22-2 відповідальна особа органу Пенсійного фонду, яка приймає звіт від страхувальника, реєструє його та проставляє реєстраційний номер із зазначенням дати реєстрації та обов'язково засвідчує власним підписом із зазначенням прізвища та ініціалів.
Докази на підтвердження факту прийняття звіту за 2010 рік, поданого Позивачем, Суду надано не було.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, Суд дійшов висновку, що відповідачами було порушено права Позивача, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, Суд дійшов висновку про те, що викладені в позовній заяві вимоги Позивача є обґрунтованими, та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 99, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В
1. Адміністратвиний позов задовольнити повністю.
2. Зобовязати Голосіївську районну в місті Києві державну адміністрацію надіслати органам Пенсійного фонду України інформацію про проведення реєстрації Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.
3. Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва взяти на облік Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 та надіслати повідомлення.
4. Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва прийняти та визнати звіт Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за 2010 рік.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н. Є. Блажівська