Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
07 листопада 2011 року <Час проголошення >№ 2а-13339/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Добрівської Н.А.,
за участю секретаря судового засідання Шаповалової К.В.,
та представника позивача Ярмолицької О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомКиївського міського центру зайнятості
доОСОБА_2
простягнення коштів у розмірі 186,46 грн. В С Т А Н О В И В:
20 вересня 2011 року Київський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів у розмірі 186,46 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем в добровільному порядку не повернута вартість навчання, самостійно припиненого без поважних причин та допомога по безробіттю в період навчання.
03 жовтня 2011 року ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду в судовому засіданні.
Ухвала суду та судові повістки були направлені за адресою відповідача, наявною в матеріалах справи, але повернулись до суду не врученою з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання». Враховуючи, що кореспонденція суду не була вручена відповідачу з незалежних від суду причин, суд вважає, що вона вручена належним чином.
У судовому засіданні представник Київського міського центру зайнятості підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позові.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_2, на підставі його заяви від 08.04.2011 року, Дніпровським районним центром зайнятості відповідно до наказу №НТ110401 з 01.04.2011 року надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю у встановленому законодавством розмірі.
22.04.2011 року ОСОБА_2 на імя директора Дніпровського районного центру зайнятості населення м. Києва подано заяву, якою відповідач просив направити його на курси Національного авіаційного університету за професією, спеціальністю «Компютеризовані системи обробки інформації та управління. При цьому, ОСОБА_2 повідомлений, що при самостійному припиненні навчання без поважних причин громадянин відшкодовує службі зайнятості витрати, повязані з його навчанням. Крім того, ОСОБА_2 ознайомлено з положеннями ст.36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та п.28 Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки або підвищення кваліфікації безробітного, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України за № 308 від 20.11.2000 року. ОСОБА_2 взяв на себе зобовязання (відповідно до договору №171 від 22.04.2011 року) у разі припинення професійного навчання за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за набутою професією (спеціальністю), повернути загальну суму витрат на професійне навчання, включаючи кошти, перераховані учбовому закладу, суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад.
22.04.2011 року між відповідачем та Дніпровським районним центром зайнятості було укладено договір №171 щодо направлення ОСОБА_2 на підвищення кваліфікації в Національний авіаційний університет за професією (спеціальністю, навчальною програмою) «Компютеризовані системи обробки інформації та управління»строком з 27.04.2011 року до 22.05.2011 року.
Відповідно до п.п.3.1.2 договору, у разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за набутою професією (спеціальністю), набутою в результаті професійного навчання з громадянина стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги в період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і у зворотному напрямку (включаючи оплату щоденного проїзду) та витрат на проживання. Якщо громадянин відмовляється добровільно повернути кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Згідно з наказом №1104/ст від 27.05.2011 року ОСОБА_2 відраховано з 23.05.2011 року з Інституту післядипломного навчання Національного авіаційного університету за порушення навчальної дисципліни (відсутність на заняттях без поважних причин).
Відповідно до довідки-розрахунку №2096-07/23 від 15.06.2011 року за період 27.04.2011 року по 03.05.2011 року ОСОБА_2 отримав допомогу по безробіттю в період навчання у розмірі 119,65 грн.
Згідно довідки про вартість навчання №03-5055 від 07.06.2011 року, нарахована вартість навчання відповідача в Інституті післядипломної навчання Національного авіаційного університету за спеціальністю «Компютеризовані системи обробки інформації та управління»за період 27.04.2011 року по 20.05.2011 року складає 66,81 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача становить 186,46 грн.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення», Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2006р. № 357.
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначаються Законом України «Про зайнятість населення».
Згідно з положення ч.1 ст.18 цього ж Закону для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
На Державну службу зайнятості відповідно до абзацу девятого ч.1 ст.19 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»покладений обовязок реєструвати безробітних і надавати їм у межах своєї компетенції допомогу, в т. ч. і грошову, умови, порядок і строки виплати якої визначаються Розділом V «Матеріальне забезпечення на випадок безробіття»цього закону.
Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»передбачено, що функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, зокрема контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Частиною 2 статті 24 вказаного Закону встановлено, що професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка громадян організується державною службою зайнятості за її направленням у навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях (незалежно від їх підпорядкованості) згідно з укладеними договорами або у спеціально створюваних для цього навчальних закладах державної служби зайнятості за рахунок коштів Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до абзацу 2 пункту 3 статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»у разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
24.06.2011 року Дніпровським районним центром зайнятості був відправлений лист №2279-07/23 від 24.06.2011 року з повідомленням про те, що відповідач має добровільно повернути протягом 15 робочих днів від дня отримання листа кошти у розмірі 186,46 грн. Повідомлення відповідач отримав 12.07.2011 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення рекомендованого відправлення.
На момент постановлення рішення у справі у суду відсутні відомості щодо оскарження відповідачем в судовому чи в адміністративному порядку дій та рішень позивача, а також, сплати відповідачем коштів.
З огляду на вищенаведені положення законодавства, чинного на момент спірних правовідносин, враховуючи наявність обставин, які зумовлюють обовязок відповідача сплатити витрати на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації та допомогу по безробіттю в період навчання, а також беручи до уваги підтверджений на підставі досліджених у судовому засіданні належних і допустимих доказів факт існування несплаченої відповідачем суми заборгованості у розмірі 186,46 грн., суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.2 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст.69-71, 94, ст.ст.158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Київського міського центру зайнятості задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь Київського міського центру зайнятості (адреса: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б, код ЕДРПОУ 03491091) кошти в сумі 186 (сто вісімдесят шість) гривень 46 коп.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
СуддяДобрівська Н.А.