Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
25 жовтня 2011 року 12:14 № 2а-8260/11/2670
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Травітас»
до відповідача Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
про визнання протиправними дій,
Суддя Добрянська Я.І.
Секретар судового засідання Юзина О.В.
Представники:
від позивача: ОСОБА_2 (довіреність від 12.04.2011 р. № б/н)
від відповідача: ОСОБА_3 (довіреність від 01.06.2011 р. № 3495/9/10-214)
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 25.10.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Травітас»звернувся в Окружний адміністративний суд міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про скасування постанови про визнання протиправними дій.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.06.2011 р. було відкрито провадження у справі № 2а-8260/11/2670, призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та в судових дебатах просив суд:
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва щодо неприйняття податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Травітас».
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 21 лютого 2011 року засобами поштового зв'язку, цінним листом з описом, позивачем було надіслано на адресу відповідача податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2011 року. Згідно поштового повідомлення про вручення поштового відправлення, вищезазначена декларація була отримана відповідачем 01 березня 2011 року. А отже, дії відповідача щодо неприйняття даної податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року з підстав посилання податкового органу на її неподачу є протиправними.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
В обґрунтування своїх заперечень представник відповідача зазначив, що податкова декларація з податку на додану вартість за січень 2011 року до податкового органу не надходила, а отже в листі від 11 квітня 2011 року за № 3633/10/28-34 позивачу було правомірно вказано, що вищезазначена податкова декларація позивачем не подавалась.
Розглянувши подані сторонами матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Травітас»(код ЄДРПОУ 36215984) було взято на податковий облік в Державній податковій інспекції у Шевченківському районі м. Києва як платник податків та отримало індивідуальний податковий номер 362159826598.
Позивач згідно з вимогами, визначеними Податковим кодексом України, подає до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва податкову звітність (декларації з податків, зборів та обов'язкових платежів).
Так, як вбачається з наявних матеріалів справи, 21 лютого 2011 року засобами поштового зв'язку, а саме цінним листом з описом поштового вкладення, позивачем було надіслано на адресу відповідача податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2011 року.
В підтвердження скерування зазначеної податкової декларації ТОВ «Травітас»з податку на додану вартість за січень 2011 року до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва поштою, позивачем було надано до справи копію чеку поштового відділення УДППЗ «Укрпошта»(м. Київ, вул. Бориславська, 72/3) від 21.02.2011 р. № 5451, та опису поштового вкладення, в якому зазначено про скерування податкової декларації з ПДВ за 01 місяць 2011 р., додатку 5 за 01 місяць 2011 р., реєстру виданих та отриманих податкових накладних за 01 місяць 2011 р., електронний носій з реєстром по ТОВ «Травітас».
Згідно поштового повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи, зазначене поштове відправлення було отримане відповідачем 01 березня 2011 року.
Однак, листом від 11 квітня 2011 року за № 3633/10/28-34 Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва повідомила ТОВ «Травітас»про те, що податкова декларація з податку на додану вартість за січень 2011 року позивачем не подавалась.
В своїх запереченнях та в судовому засіданні представник відповідача також зазначив про неотримання від позивача такого поштового відправлення, а саме податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року.
Зважаючи на викладене, та з метою повного та всебічного зясування всіх фактичних обставин справи, суд скерував на адресу поштового відділення УДППЗ «Укрпошта»(м. Київ, вул. Бориславська, 72/3) судовий запит щодо отримання поштовим відділенням 21.02.2011 р. цінного листа з описом від ТОВ «Травітас»для скерування до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва.
Крім того, суд ухвалою від 15.08.2011 р. зобовязав відповідача надати в судове засідання копію журналу вхідної/вихідної кореспонденції за відповідний період з метою підтвердження отримання чи неотримання поштової кореспонденції від ТОВ «Травітас».
На судовий запит щодо отримання поштовим відділенням 21.02.2011 р. цінного листа з описом від ТОВ «Травітас»для скерування до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва, УДППЗ «Укрпошта»було надано відповідь від 12.09.2011 р. за № 38-03/1-С-48 до якої долучено копію фіскального чеку на приймання листа з оголошеною цінністю 1 грн. з рекомендованим повідомленням за № 0306101887083 (порядковий номер № 5451), прийнятий 21.02.2011 р. до пересилання у відділенні зв'язку Київ-61 на адресу: м. Київ 04107 ДПІ, та копію повідомлення про одержання вищезазначеного листа, який надійшов у відділення зв'язку Київ-107 23.02.2011 р., виданий 01.03.2011 р. у відділенні зв'язку Київ-107 за довіреністю ОСОБА_4, а також зазначено, що у виробничих документах про надходження та вручення реєстрованої поштової кореспонденції адреса та назва відправника не зазначається.
Як вбачається із зазначеної копії повідомлення про одержання вказаного листа, адреса отримувача ДПІ м. Київ, вул. Багговутівська, 26, що є адресою ДПІ у Шевченківському районі м. Києва.
Щодо зобовязання відповідача надати в судове засідання копію журналу вхідної/вихідної кореспонденції за відповідний період з метою підтвердження отримання чи неотримання поштової кореспонденції від ТОВ «Травітас», то відповідачем до матеріалів справи було надано копію витягу з журналу реєстрації вихідної кореспонденції за період з 04.01.2011 р. № 1.
Однак, копію витягу з журналу реєстрації вхідної кореспонденції за вказаний період, з метою підтвердження отримання чи неотримання поштової кореспонденції за 21.02.2011 р. (що, згідно повідомлення про вручення поштового відправлення була отримана відповідачем 01 березня 2011 року), відповідачем до справи надано не було.
Відповідно до статті 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) обєкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є обєктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Також, пунктом 49.8 статті 49 Податкового кодексу України визначено, що прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Водночас, пунктом 49.11 статі 49 Податкового кодексу України, визначено, що у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
Пунктом 49.12 статті 49 Податкового кодексу України встановлено, що у разі отримання відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації платник податків має право, зокрема, оскаржити рішення органу державної податкової служби у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.
Згідно пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктом 48.1 статті 48 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Пунктом 48.2 статті 48 Податкового кодексу України визначено, що обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
В свою чергу, приписами пункту 48.3 статті 48 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Також, пунктом 48.4 статті 48 Податкового кодексу України визначено, що у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
відмітка про звітування за спеціальним режимом;
код виду економічної діяльності (КВЕД);
код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;
індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
З огляду на зміст податкової декларації, що надана позивачем до матеріалів справи, вбачається, що вона містить всі обов'язкові реквізити, а саме, тип документа, звітний період за який подається декларація, повне найменування платника податків, ідентифікаційний код, місцезнаходження підприємства, найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність та дата подання, декларація підписана керівником та засвідчена печаткою, що в свою чергу, відповідає вимогам вищезазначеного податкового законодавства.
Крім того, пунктом 1.3 Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість (далі - Порядок) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року № 166, визначено, що декларація складається із вступної частини, службових полів, чотирьох розділів та обов'язкових додатків.
Пунктом 4.2 Порядку встановлено, що у складі декларації повинні подаватися всі необхідні додатки до декларації, подання яких передбачено цим Порядком, у тому числі розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість та додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої)/(переробного підприємства)/(спеціальної).
Приписами, вищезазначеного Порядку визначено перелік додатків які має подавати платник податків при поданні податкової декларації в кожному окремому випадку, а саме:
додаток 1 - розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість;
додаток 2 - довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду;
додаток 3 - розрахунок суми бюджетного відшкодування;
додаток 4 - заява про повернення суми бюджетного відшкодування;
додаток 5 - розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів.
Враховуючи вищезазначений перелік додатків до податкової декларації з податку на додану вартість, які подаються у кожному конкретному випадку при заповненні податкової декларації, позивачем до декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року було додано Додаток 5, що зокрема підтверджується описом поштового вкладення від 21.02.2011 р.
Таким чином, проаналізувавши наявні матеріали справи та норми наведеного вище законодавства України, суд приходить до висновку про протиправність дій Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва щодо неприйняття податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Травітас», яка була 21 лютого 2011 року направлена засобами поштового зв'язку на адресу відповідача, а саме цінним листом з описом поштового вкладення, що зокрема підтверджується копією чеку поштового відділення УДППЗ «Укрпошта»(м. Київ, вул. Бориславська, 72/3) від 21.02.2011 р. № 5451, описом поштового вкладення з відбитком штампу поштового відділення, а отримання якої відповідачем 01 березня 2011 року підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення, в якому міститься підпис представника за довіреністю ОСОБА_4, що також було підтверджено відповіддю на судовий запит УДППЗ «Укрпошта»від 12.09.2011 р. за № 38-03/1-С-48, та не було спростовано відповідачем.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як субєкт владних повноважень, не довів суду правомірності вчинених ним дій щодо неприйняття податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Травітас», натомість позивач надав суду обґрунтовані пояснення, що підтверджуються допустимими доказами щодо протиправності дій відповідача стосовно неприйняття податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Травітас».
Позивач не заявляв позовну вимогу щодо відшкодування йому судових витрат із сплати судового збору. Тому суд не вирішував питання, в порядку ст. 94 КАС України, щодо розподілу між сторонами судових витрат.
Враховуючи вищенаведене в сукупності, та керуючись ст.ст. 2, 71, 86, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва щодо неприйняття податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Травітас».
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя: Я.І. Добрянська
Дата складання та підписання в повному обсязі постанови 28.10.2011 р.