Копія< >
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"05" грудня 2011 р. Справа № 2а-44/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Мельникова Р.В.
за участю: секретаря судового засідання - Вороніної І.О.,
представника позивача - Буряківського О.В.,
представника відповідача-ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Харкова до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м.Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3, в якому просить суд стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 заборгованість у розмірі 164499,50грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що проведеними фахівцями податкової служби перевірками встановлено порушення відповідачем вимог ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, про що складено акти перевірок, на підставі яких рішеннями ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 164499,50грн. Відповідач самостійно не сплатив вказану суму штрафних (фінансових) санкцій. Внаслідок цього у відповідача виникла заборгованість перед бюджетом, яка станом на дату звернення до суду з позовом складає 164499,50грн. У звязку з тим, що вказана заборгованість погашена не була, дану суму позивач просить стягнути з відповідача у судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
У судовому засіданні та наданих до суду запереченнях представник відповідача проти позову заперечував, обґрунтовуючи наступним.
Представник відповідача зазначив, що зі стягненням по рішенням ДПІ №№0002952301, 0003012310, 0002992301, 0003002310, 0002982301 не згоден, оскільки ФОП ОСОБА_3 не повідомили та не запросили бути присутнім при перевірці і тому він не зміг надати первинні документи на товари.
Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова №0002962301 від 25 серпня 2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 51925,00грн. винесене на підставі акту №6402/20/40/23 від 28 липня 2010 року, яким зафіксовано ведення з порушенням встановленого законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та на складах, а саме: відсутні накладні на товар, що реалізується, на суму 24942,50грн., чим порушено п.12 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (далі - Закон №265; тут і далі нормативно-правові акти в редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин,), за що передбачені фінансові санкції згідно зі ст.21 Закону №265 у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 24942,50грн. х 2 = 49885,00грн. Також встановлено незабезпечення щоденного друкування фіскального звітного чеку на реєстраторі розрахункових операцій за 04.04.2010, 05.04.2010, 26.04.2010, 29.04.2010, 08.05.2010, 15.06.2010, що є порушенням п.9 ст.3 Закону №265, за що передбачена фінансова санкція згідно п.4 ст.17 Закону №265 у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 6 х 340,00грн. = 2040,00грн.
Рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова №0002952301 від 25 серпня 2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 7123,69грн. винесене на підставі акту №6404/20/40/23 від 28 липня 2010 року, яким зафіксовано ведення з порушенням встановленого законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та на складах, а саме: відсутні накладні на товар, що реалізується, на суму 3379,37грн., чим порушено п.12 ст.3 Закону №265, за що передбачені фінансові санкції згідно ст.21 Закону №265 у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 3379,37грн. х 2 = 6758,74грн. Також встановлено незабезпечення щоденного друкування фіскального звітного чеку на реєстраторі розрахункових операцій за 20.07.2010, що є порушенням п.9 ст.3 Закону №265, за що передбачена фінансова санкція згідно п.4 ст.17 Закону №265 у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімуми доходів громадян, тобто 340,00грн.; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в поточному звіті реєстратора розрахункових операцій на 4,99грн., чим порушено п.13 ст.3 Закону №265, за що передбачені штрафні санкції згідно ст.22 Закону №265 у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, тобто 4,99грн. х 5 = 24,95грн.
Рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова №0003012310 від 25 серпня 2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 15795,10грн. винесене на підставі акту №6398/20/40/23 від 28 липня 2010 року, яким зафіксовані факти порушення дотримання вимог «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004 №637, а саме: неоприбуткування готівкових коштів у сумі 3159,02грн. згідно Z- звітів за 24.07.2010р., 25.07.2010р., 26.07.2010р., 27.07.2010р. у книзі обліку розрахункових операцій №2035001906р/4 від 22.10.2009, чим порушено п.2.6 вищезазначеного Положення, за що передбачені штрафні санкції згідно Указу Президента України від 12.06.1995 №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» у пятикратному розмірі неоприбуткованої готівки, тобто 3159,02грн. х 5 = 15795,10грн.
Рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова №0002992301 від 25 серпня 2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 7273,50грн. винесене на підставі акту №6398/20/40/23 від 28 липня 2010 року, яким зафіксовано ведення з порушенням встановленого законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та на складах, а саме: відсутні накладні на товар, що реалізується, на суму 3636,75грн., чим порушено п.12 ст.3 Закону України №265, за що передбачені фінансові санкції згідно ст.21 Закону №265 у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 3636,75грн. х 2 = 7273,50грн.
Рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова №0002942301 від 25 серпня 2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 7915,00грн. винесене на підставі акту №6403/20/40/23 від 28 липня 2010 року, яким зафіксовано ведення з порушенням встановленого законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та на складах, а саме: відсутні накладні на товар, що реалізується, на суму 3957,50грн., чим порушено п.12 ст.3 Закону №265, за що передбачені фінансові санкції згідно ст.21 Закону №265 у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто,3957,50грн. х 2 = 7915,00грн.
Рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова №0002932301 від 25 серпня 2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 20626,76грн. винесене на підставі акту №6401/20/40/23 від 28 липня 2010 року, яким зафіксовано ведення з порушенням встановленого законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та на складах, а саме: відсутні накладні на товар, що реалізується, на суму 10313,38грн., чим порушено п.12 ст.3 Закону України №265, за що передбачені фінансові санкції згідно ст.21 Закону №265 в розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 10313,38грн. х 2 = 20626,76грн.
Рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова №0002972301 від 25 серпня 2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 15242,10грн. винесене на підставі акту №6397/20/40/23 від 28 липня 2010 року, яким зафіксовано ведення з порушенням встановленого законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та на складах, а саме: відсутні накладні на товар, що реалізується, на суму 6686,05грн, чим порушено п.12 ст.3 Закону №265, за що передбачені фінансові санкції згідно ст.21 Закону №265 у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 6686,05грн. х 2 = 13372,10грн.
Також встановлено незабезпечення зберігання контрольних стрічок РРО протягом встановленого терміну, чим порушено п.10 ст.З Закону України №265, за що передбачені штрафні санкції згідно п.5 ст.17 Закону №265 у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 170,00грн.
Застосування при здійсненні розрахункових операцій РРО, в конструкцію чи програмне забезпечення якого внесені зміни, не передбачені конструкторсько-технологічною та програмною документацією виробника, чим порушено ст.2, п.4 ст.3, ст.12 Закону №265, за що передбачені штрафні санкції згідно п.8 ст.8 Закону №265 у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 1700,00грн.
Відповідно до п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції, як подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
При вирішенні справи суд бере до уваги наступне.
Згідно з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2011 у справі №2а-11035/10/2070 адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова про скасування рішення задоволено частково: скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002962301 від 25.08.2010 року в частині визначення штрафних санкцій на суму 49885,00 грн., винесене ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Вказана постанова Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2011 була оскаржена в апеляційному порядку.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.08.2011 постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.03.2011 у справі №2а-11035/10/2070 залишено без змін.
Згідно з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2011 у справі №2а-285/11/2070 у задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова про скасування рішення ДПІ Жовтневому районі м.Харкова про застосування штрафних фінансових санкцій № 0002952310 від 25 серпня 2010р., винесеного на підставі акту перевірки № 6404/20/40/23/НОМЕР_6 від 28 липня 2010р., відмовлено в повному обсязі.
Вказана постанова Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2011 була оскаржена в апеляційному порядку.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.08.2011 постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2011 у справі №2а-285/11/2070 залишено без змін.
Згідно з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17.03.2011 у справі №2а-286/11/2070 залишено без задоволення адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова про скасування рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова про застосування штрафних санкцій №0003012310 від 25 серпня 2010 року, винесеного на підставі акту перевірки №6398/20/40/23/НОМЕР_6 від 28 липня 2010 року; скасування рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова про застосування штрафних фінансових санкцій № 0002992301 від 25 серпня 2010р., винесеного на підставі акту перевірки № 6398/20/40/23/НОМЕР_6 від 28 липня 2010р.
Вказана постанова Харківського окружного адміністративного суду від 17.03.2011 була оскаржена в апеляційному порядку.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2011 постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.03.2011 у справі №2а-286/11/2070 залишено без змін.
Згідно з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06.04.2011 у справі №2а-288/11/2070 адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова скасування рішення задоволено у повному обсязі: скасовано рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова про застосування штрафних фінансових санкцій № 0002942301 від 25 серпня 2010p. Постанова Харківського окружного адміністративного суду від 06.04.2011 у справі №2а-288/11/2070 набрала законної сили.
Згідно з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 02.03.2011 у справі №2а-289/11/2070 адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова про скасування рішення задоволено: скасовано рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Харкова № 0002932301 від 25.08.2010 року про застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 штрафних (фінансових) санкцій у сумі 20626,76 грн.
Вказана постанова Харківського окружного адміністративного суду від 02.03.2011 була оскаржена в апеляційному порядку.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.04.2011 апеляційну скаргу повернуто Державній податковій інспекції у Жовтневому районі м.Харкова.
Згідно з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 30.03.2011 у справі №2а-290/11/2070 адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова про скасування рішення задоволено частково: скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002972301 від 25.08.2010 року в частині визначення штрафних санкцій в сумі 13372,10 грн., винесене Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м.Харкова; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Вказана постанова Харківського окружного адміністративного суду від 30.03.2011 була оскаржена в апеляційному порядку.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.08.2011 постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.03.2011 у справі №2а-290/11/2070 залишено без змін.
Таким чином, згідно з положеннями ч.ч.3 та 5 ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України набрали законної сили рішення Харківського окружного адміністративного суду у справах №2а-11035/10/2070, №2а-285/11/2070, №2а-286/11/2070, №2а-288/11/2070, №2а-289/11/2070, №2а-290/11/2070.
Частиною 1 ст.72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 91798,86грн. не підлягають задоволенню, оскільки рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова №0002962301 від 25.08.2010 та №0002972301 від 25.08.2010 скасовано частково, рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова №0002942301 від 25.08.2010 та №0002932301 від 25.08.2010 скасовано повністю. Тобто, скасовано рішення про застосування до ФОП ОСОБА_3 штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 91798,86грн.
Суд також прийшов до висновку про те, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 34102,29грн. підлягають задоволенню, оскільки відмовлено у задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_3 про скасування рішень ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова №0002952301 від 25.08.2010, №0003012310 від 25.08.2010, №0002992301 від 25.08.2010 у повному обсязі, а рішень ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова №0002962301 від 25.08.2010 та №0002972301 від 25.08.2010 - у повному обсязі. Тобто, відмовлено у задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_3 про скасування рішень ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 34102,29грн.
Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача штрафних (фінансових) санкцій, застосованих рішеннями ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова №0003002310 від 25.08.2010 та №0002982301 від 25.08.2010, суд зазначає наступне.
Рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова №0003002310 від 25 серпня 2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4244,50грн. винесене на підставі акту №6400/20/40/23 від 28 липня 2010 року, яким встановлено факти порушення дотримання вимог «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004 №637, а саме: неоприбуткування готівкових коштів в касу підприємства за 27.07.2010 згідно Z звіту №1603 в сумі 848,90грн., а саме: в книзі обліку розрахункових операцій №2035001916р/5 від 10.06.2010 відсутній облік готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень за 27.07.2010 у розмірі 848,90грн., чим порушено п.2.6 вищезазначеного Положення, за що передбачені штрафні санкції згідно Указу Президента України від 12.06.1995 №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої готівки, тобто 848,90грн. х 5 = 4244,50грн.
Рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова №0002982301 від 25 серпня 2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 34353,85грн. винесене на підставі акту №6400/20/40/23 від 28 липня 2010 року, яким встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в поточному звіті реєстратора розрахункових операцій на 2,77грн. чим порушено п.13 ст.3 Закону №265, за що передбачені штрафні санкції згідно ст.22 Закону №265 у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, тобто 2,77грн. х 5 = 13,85грн.; незабезпечення зберігання фіскального звітного чеку №1603 у КОРО №2035001916р/5 від 10.06.2010, чим порушено п.9 ст.3 Закону №265, за що передбачена фінансова санкція згідно п.4 ст.17 Закону №265 у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 340,00 грн.; незабезпечення зберігання контрольних стрічок РРО протягом встановленого терміну, а саме відсутні контрольні стрічки за період з 19.01.2010 по 27.07.2010 з Z-звіту №1414 по №01603 у кількості 190шт., чим порушено п.10 ст.3 Закону України №265, за що передбачені штрафні санкції згідно п.5 ст.17 Закону №265 у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 190х170,00грн. = 32300,00грн.; застосування при здійсненні розрахункових операцій РРО, в конструкцію чи програмне забезпечення якого внесені зміни, не передбачені конструкторсько-технологічною та програмною документацією виробника, чим порушено ст.2, п.4 ст.3, ст.12 Закону №265, за що передбачені штрафні санкції згідно п.8 ст.17 Закону №265 у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 1700,00грн.
Відповідно до п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004р. N637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005р. за N40/10320, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Пунктом 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року N436/95, встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Згідно зі ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: 4) забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення; 9) щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; 10) друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років; 13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Статтею 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника. Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, а також Положення про порядок технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики та Державної податкової адміністрації України.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: 4) двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій; 5) десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання друку контрольної стрічки або її незберігання протягом встановленого терміну; 8) ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій реєстратора розрахункових операцій, в конструкцію чи програмне забезпечення якого внесені зміни, не передбачені конструкторсько-технологічною та програмною документацією виробника.
Згідно зі ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Представник відповідача заперечував проти позову, посилаючись на те, що зі стягненням по рішенням ДПІ №№0002952301, 0003012310, 0002992301, 0003002310, 0002982301 не згоден, оскільки ФОП ОСОБА_3 не повідомили та не запросили бути присутнім при перевірці, і тому він не зміг надати первинні документи на товари.
Суд критично ставиться до вказаних заперечень представника відповідача, виходячи з наступного.
Частиною 1 ст.15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до п.4 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль, зокрема, за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Згідно зі ст.16 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Порядок проведення перевірок щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій в готівковій та/або безготівковій формі, а також операцій купівлі-продажу іноземної валюти та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів та ліцензій регулюється п.3 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 27.05.2008 № 355 зі змінами і доповненнями (далі Методичні рекомендації).
Відповідно до п.п.3.1 Методичних рекомендацій працівниками органів ДПС здійснюються відповідно до щомісячних планів органу ДПС планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі та позапланові перевірки у випадках, передбачених законодавством на підставі рішення керівника органу державної податкової служби.
Підпунктом 3.7 Методичних рекомендацій передбачено, що за результатами проведеної перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових та касових операцій посадовими особами органу ДПС складається акт за формою, встановленою ДПА України.
Згідно з п.п.3.11 Методичних рекомендацій у разі встановлення при проведенні перевірки порушень законодавства за результатами розгляду матеріалів такої перевірки керівником (заступником керівника) органу ДПС, на обліку в якому перебуває такий суб'єкт господарювання, приймається у встановлені законодавством терміни та надсилається суб'єкту господарювання рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за встановленою формою.
Викладені норми законодавства України свідчать про те, що регулювання підстав та порядку проведення перевірок щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій в готівковій та/або безготівковій формі здійснюється Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та п.3 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 27.05.2008 №355.
Цими нормативно-правовими актами передбачені особливості проведення перевірок щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій в готівковій та/або безготівковій формі. Такі перевірки за своєю природою відмінні від планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), які проводяться органами державної податкової служби відповідно до ст.11-1 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N509-XII.
Питання проведення перевірок щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій в готівковій та/або безготівковій формі регулюються Законом України «Про Державну податкову службу в Україні» лише в частині, не врегульованій Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Представник відповідача стверджує, що відповідача не було повідомлено про проведення перевірки, за наслідками якої прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003002310 від 25.08.2010 та №0002982301 від 25.08.2010.
Частина 7 ст. 11-1 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» відносить до позапланових. Відтак, в силу ч.1 цієї ж норми, плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Для таких перевірок передбачений порядок їх проведення, а саме: надіслання платнику податків не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки письмового повідомлення із зазначенням дати її початку та закінчення (ч.4 ст.11-1 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні»).
Спірна перевірка не стосується перевірки нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); Закон України «Про Державну податкову службу в Україні» не містить імперативної вказівки про те, що право на проведення перевірки дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» повязане з обовязковим повідомленням про перевірку платника податків не пізніше ніж за 10 днів до дня її проведення.
Таким чином, суд не погоджується з наведеним твердженням представника відповідача, оскільки порядок проведення перевірок щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій в готівковій та/або безготівковій формі не передбачає завчасного повідомлення відповідача про проведення такої перевірки.
Інших обставин, які б свідчили про протиправність рішень ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003002310 від 25.08.2010 та №0002982301 від 25.08.2010, відповідач та представник відповідача суду не повідомили.
Крім того, рішення ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003002310 від 25.08.2010 та №0002982301 від 25.08.2010 були оскаржені ФОП ОСОБА_3 до суду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2011 у справі №2а-287/11/2070 позовну заяву ФОП ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції в Жовтневму районі м.Харкова про скасування рішень про застосування штрафних фінансових санкцій № 0003002310 від 25 серпня 2010р. та № 0002982301 від 25 серпня 2010р. залишено без розгляду у зв'язку з надходженням клопотання позивача про відкликання позовної заяви. Ухвала Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2011 у справі №2а-287/11/2070 набрала законної сили.
Таким чином, ФОП ОСОБА_3 не скористався правом на оскарження рішень ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003002310 від 25.08.2010 та №0002982301 від 25.08.2010 у строк, передбачений законодавством.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог також і в частині стягнення з відповідача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4244,50грн. та 34353,85грн., застосованих до ФОП ОСОБА_3 рішеннями №0003002310 від 25.08.2010 та №0002982301 від 25.08.2010 відповідно.
Керуючись ст.ст.4, 7, 11, 69-71, 72, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Харкова до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості - задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1,61039; ідент. номер НОМЕР_6) до Державного бюджету на р/р№31113104700008 (штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, РРО або норм обігу готівки) банк УДК у Харківській області МФО 851011 одержувач ВДК Жовтневого району код 24134113 заборгованість у розмірі 72700.64 грн. (сімдесят дві тисячі сімсот грн. 64коп).
Відмовити у задоволенні позовних вимог в іншій частині, а саме: у стягненні з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 заборгованості у розмірі 91798,86грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанову складено 12 грудня 2011 року.
Суддя (підпис)< >Р.В. Мельников
З оригіналом згідно. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи.< >
Суддя< >Р.В. Мельников< >