ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2011 р. № 2а-10991/11/1370
о 11 год., 45 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Голуб О.Є., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним
позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівське АТП-14631»,
представник –ОСОБА_1 (довіреність від 20.09.2010 року)
до Львівської обласної державної адміністрації, представник –ОСОБА_2 (довіреність № 5/34-8816/0/2-11-2 від 08.07.2011 року)
про визнання протиправним та скасування рішення від 05.10.2011 року
Позивач –Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівське АТП-14631»звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення № 5/26-7942/0/2-11/2-13 від 05.10.2011 року
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує наступним, 26.09.2011 року відповідачем на підставі звернень Стрийської районної державної адміністрації від 07.09.2011 року за № 02-24/145, Дрогобицької районної державної адміністрації від 08.09.2011 року за № 02/37-2070 та Дрогобицької районної ради Львівської області від 05.09.2011року за № 683 видано ТОВ «Львівське АТП-14631»тимчасовий дозвіл № 5/26-7745/0/2-11/2-13 на обслуговування шістьма автобусами маршруту Моршин –Стрий –Дрогобич –Трускавець строком на три місяці.
На виконання рішення Львівської обласної державної адміністрації щодо надання тимчасового дозволу на обслуговування вищевказаного маршруту та вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», ТОВ «Львівське АТП-14631»погодило схему маршруту в органах Державтоінспекції, а відповідачем був затверджений розклад руху.
05.10.2011 року відповідач своїм рішенням № 5/26-7942/0/2-11/2-13 припинив дію тимчасового дозволу на обслуговування вищевказаного маршруту, перевищивши свої повноваження та порушивши вимоги ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт»та ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задоволити позов повністю.
Позиція відповідача викладена в запереченні, відповідач зазначає, що на підставі звернень Стрийської районної державної адміністрації від 07.09.2011 року, Дрогобицької районної державної адміністрації від 08.09.2011 року та Дрогобицької районної ради Львівської області від 05.09.2011 року позивачу видано тимчасовий дозвіл на обслуговування шістьма автобусами маршруту Моршин – Стрий –Дрогобич –Трускавець.
Стрийська районна державна адміністрація Львівської області 26.10.2011 року відкликала лист від 07.09.2011 року про відкриття вищевказаного автобусного маршруту.
Дрогобицька районна державна адміністрація Львівської області 03.10.2011 року відкликала лист від 08.09.2011 року про відкриття вищевказаного автобусного маршруту.
Згідно п. 18 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту», припинення перевезень за маршрутом проводиться за рішенням організатора регулярних перевезень, яке приймається не пізніше ніж за 15 днів до припинення перевезень, а у разі настання обставин непереборної сили - невідкладно.
Відповідно правомірно 05.10.2011 року відповідач своїм рішенням № 5/26-7942/0/2-11/2-13 припинив дію тимчасового дозволу на обслуговування вищевказаного маршруту.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив, просив суд в задоволенні позову відмовити повністю, з вказаних підстав.
Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, безпосередньо, всебічно, повно та об’єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
05.09.2011року Дрогобицька районна рада Львівської області за № 683, звернулась до заступника голови Львівської обласної державної адміністрації з листом «Про відкриття автобусного маршруту»в якому зазначено, що у зв’язку з проведенням у 2012 році в Україні Чемпіонату Європи по футболу, а також з тим, що міста Моршин та Трускавець визначенні як міста базування команд учасниць чемпіонату, та, враховуючи, що між даними містами відсутнє пряме автобусне сполучення, просила розглянути питання про відкриття автобусного маршруту Моршин –Стрий – Дрогобич –Трускавець.
07.09.2011 року Стрийська районна державна адміністрація за № 02-24/145, звернулась до заступника голови Львівської обласної державної адміністрації з листом «Про відкриття автобусного маршруту»в якому зазначено, що у зв’язку з проведенням у 2012 році в Україні Чемпіонату Європи по футболу, а також з тим, що міста Моршин та Трускавець визначенні як міста базування команд учасниць чемпіонату, та, враховуючи, що між даними містами відсутнє пряме автобусне сполучення, просила розглянути питання про відкриття автобусного маршруту Моршин –Стрий –Дрогобич –Трускавець.
08.09.2011 року Дрогобицька районна державна адміністрація за № 02/37-2070, звернулась до заступника голови Львівської обласної державної адміністрації з листом «Про відкриття автобусного маршруту»в якому зазначено, що у зв’язку з проведенням у 2012 році в Україні Чемпіонату Європи по футболу, а також з тим, що міста Моршин та Трускавець визначенні як міста базування команд учасниць чемпіонату, та, враховуючи, що між даними містами відсутнє пряме автобусне сполучення, просила розглянути питання про відкриття автобусного маршруту Моршин –Стрий –Дрогобич –Трускавець.
26.09.2011 року відповідач розглянувши звернення Стрийської районної державної адміністрації від 07.09.2011 року за № 02-24/145, Дрогобицької районної державної адміністрації від 08.09.2011 року за № 02/37-2070 та Дрогобицької районної ради Львівської області від 05.09.2011року за № 683 щодо належного транспортного обслуговування жителів міст Моршин та Трускавець повідомила позивач про те, що з метою забезпечення належним транспортним обслуговуванням громадян позивачу тимчасово дозволяється обслуговувати 6-ма автобусами маршрут Моршин –Стрий –Дрогобич –Трускавець. Термін дії тимчасового дозволу 3 (три) місяці з дня його реєстрації.
05.10.2011 року відповідач своїм рішенням № 5/26-7942/0/2-11/2-13 припинив дію тимчасового дозволу на обслуговування вищевказаного маршруту. Вказане рішення мотивоване відкликанням Дрогобицькою районною державною адміністрацією листом від 03.10.2011 року за № 02/37-2315 звернення про відкриття маршруту Моршин –Стрий –Дрогобич –Трускавець та недостатнім обґрунтуванням авторами звернень необхідності його відкриття.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про автомобільний транспорт»№ 2344-III від 05.04.2001 року із змінами і доповненнями, Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту»№ 176 від 18.02.1997 року із змінами і доповненнями, КАС України.
Згідно ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автобусний маршрут - шлях проходження автобуса між початковим та кінцевим пунктами з визначеними місцями на дорозі для посадки (висадки) пасажирів.
Згідно ст. 3 цього ж Закону, ним регулюються відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Згідно ст. 5 цього ж Закону, основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту, крім іншого, спрямовані на створення рівних умов для роботи всіх суб'єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність у сфері автомобільного транспорту, обмеження монополізму та розвиток конкуренції.
Згідно ст. 7 цього ж Закону, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, крім іншого, зобов'язані забезпечувати формування автобусної маршрутної мережі загального користування.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування крім іншого мають право у разі відкриття автобусного маршруту, який не має паспорта, призначати один раз тимчасового автомобільного перевізника на термін до трьох місяців, після чого за результатами функціонування маршруту приймати рішення щодо доцільності відкриття маршруту та проведення конкурсу;
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
На підтвердження своїх позовних вимог позивачем надано суду копії листів: Дрогобицької районної ради Львівської області за № 683 від 05.09.2011року, Стрийської районної державної адміністрації за № 02-24/145 від 07.09.2011 року, Дрогобицької районної державної адміністрації за № 02/37-2070 від 08.09.2011 року, в яких є звернення до заступника голови Львівської обласної державної адміністрації, про відкриття автобусного маршруту, з підстав, що у зв’язку з проведенням у 2012 році в Україні Чемпіонату Європи по футболу, а також з тим, що міста Моршин та Трускавець визначенні як міста базування команд учасниць чемпіонату, та, враховуючи, що між даними містами відсутнє пряме автобусне сполучення, просила розглянути питання про відкриття автобусного маршруту Моршин –Стрий –Дрогобич –Трускавець.
Судом враховуються обґрунтування позовних вимог позивача з підстав, що відповідачем на підставі звернень Стрийської районної державної адміністрації, Дрогобицької районної державної адміністрації та Дрогобицької районної ради Львівської області видано позивачу тимчасовий дозвіл № 5/26-7745/0/2-11/2-13 на обслуговування шістьма автобусами маршруту Моршин – Стрий –Дрогобич –Трускавець строком на три місяці.
Згадані звернення обґрунтовувались проведенням у 2012 році в Україні Чемпіонату Європи по футболу, а також з тим, що міста Моршин та Трускавець визначенні як міста базування команд учасниць чемпіонату, та відсутністю між вказаними містами прямого автобусного сполучення.
Відповідач, відповідно 26.09.2011 року, розглянувши вказані звернення щодо належного транспортного обслуговування жителів міст Моршин та Трускавець, з метою забезпечення належним транспортним обслуговуванням громадян надав позивачу тимчасово дозвіл обслуговувати маршрут Моршин –Стрий –Дрогобич –Трускавець з терміном дії три місяці, тобто до 26.12.2011 року.
Лише після функціонування згаданого маршруту протягом вказаного терміну відповідач міг би приймати рішення щодо доцільності відкриття маршруту та проведення конкурсу.
Однак, вже 05.10.2011 року відповідач своїм рішенням № 5/26-7942/0/2-11/2-13 припинив дію тимчасового дозволу на обслуговування вищевказаного маршруту, лише з підстав, що Дрогобицька районна державна адміністрація відкликала звернення про відкриття маршруту та недостатнє обґрунтування авторами звернень необхідності його відкриття.
З врахуванням завдань адміністративного судочинства, суд зазначає, що спірне рішенні відповідача прийнято не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо без дотриманням принципу рівності перед законом, не запобігаючи несправедливій дискримінації, оскільки відкликання Дрогобицькою районною державною адміністрацією звернення про відкриття маршруту мотивовано лише тим, що надання вказаного вище тимчасового дозволу позивачу викликало невдоволення серед перевізників Дрогобицького району, притому, що представник відповідача не заперечував про відсутність маршруту Моршин –Стрий –Дрогобич –Трускавець.
Відтак, відповідач приймаючи рішення про припинення тимчасового дозволу не враховував мету та підстави надання тимчасового дозволу на перевезення, що суперечить обов’язкам відповідача забезпечувати формування автобусної маршрутної мережі загального користування, розробляти перспективи їх розвитку.
Судом не враховується заперечення відповідача щодо листа Стрийської районної державної адміністрації Львівської області 26.10.2011 року про відкликання листа від 07.09.2011 року про відкриття вищевказаного автобусного маршруту, оскільки такого відкликання не існувало на момент прийняття спірного рішення, а також підстав відкликання –обстеження вантажопотоку, що не було предметом ні тимчасового дозволу ні спірного рішення.
Судом не враховується посилання відповідача на п. 18 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту», в якому вказано, що припинення перевезень за маршрутом проводиться за рішенням організатора регулярних перевезень, яке приймається не пізніше ніж за 15 днів до припинення перевезень, а у разі настання обставин непереборної сили –невідкладно, оскільки в спірному рішенні відсутні посилання на вказану норму.
Таким чином, з врахуванням вимог ст. 162 КАС України, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівське АТП-14631»про визнання протиправним та скасування рішення Львівської обласної державної адміністрації від 05.10.2011 року, підлягають задоволенню повністю.
Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167, 256 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення Львівської обласної державної адміністрації № 5/26-7942/0/2-11/2-13 від 05.10.2011 року щодо припинення дії тимчасового дозволу, виданого 26.09.2011 року за № 5/26-7745/0/2-11/2-13 Товариству з обмеженою відповідальністю «Львівське АТП-14631»на обслуговування автобусного маршруту Моршин –Стрий –Дрогобич –Трускавець.
2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівське АТП-14631»(ЄДРПОУ 03114767, вул. Пластова, 10, м. Львів) 3,40 грн. судового збору.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена в повному обсязі 21.11.2011 року
Суддя Гавдик З.В.
З оригіналом згідно
Суддя Гавдик З.В.