Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 грудня 2011 року Справа № 2а-10496/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді: Кравцової Н.В.,
при секретарі: Бражник В.І.,
за участю сторін:
представника позивача Морозова П.В.,
представника відповідача
виконавчого комітету Антрацитівської
міської ради Лукеренко Н.Є.,
ДП “Сервіс Комунального підприємства
“Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ” не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до виконавчого комітету Антрацитівської міської ради, Дочірнього підприємства “Сервіс Комунального підприємства “Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ” про стягнення податкового боргу у розмірі 50408,00 грн., -
ВСТАНОВИВ :
03 листопада 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції до Антрацитівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача Дочірнє підприємство «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» про стягнення податкового боргу.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Дочірнє підприємство «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» є власністю територіальної громади міста Антрацит та зареєстроване виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради 08.11.2006.
Дочірнє підприємство «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» як платник податків перебуває на обліку в Антрацитівській ОДПІ з 16.11.2006.
Станом на 31.10.2011 за Дочірнім підприємством «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» обліковується податковий борг на загальну суму 50408 грн., який складається з суми основного боргу з податку на додану вартість - 48940 грн. та штрафними санкціями 1468 грн., що підтверджується податковою декларацією № 9009422635 від 24.10.2011.
З метою стягнення вказаного податкового боргу позивачем відповідачу вручено першу та другу податкову вимогу.
Просить суд стягнути з Антрацитівської міської ради суму податкового боргу Дочірнього підприємства «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» у розмірі 50408 грн.
29.11.2011 на адресу суду надійшло уточнення до адміністративного позову, у якому позивач просив вважати належним відповідачем по справі виконавчий комітет Антрацитівської міської ради Луганської області.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2011 року замінено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Дочірнє підприємство «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» на другого відповідача у справі.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на задоволенні позову, шляхом стягнення податкового боргу, який обліковується за Дочірнім підприємством «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» з виконавчого комітету Антрацитівської міської ради.
Представник відповідача Антрацитівської міської ради у судовому засіданні позовні вимоги не визнала у повному обсязі, пославшись на те, що відповідальність зі сплати податкового боргу повинно нести Дочірнє підприємство «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ», оскільки на час розгляду справи підприємство є юридичною особою та зареєстровано у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій.
Представник відповідача Дочірнє підприємствоє «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» у судове засідання не зявився, був повідомлений належним чином, 16.11.2011 на адресу суду направив заяву про визнання адміністративного позову та 29.11.2011 під час попереднього судового засідання підтвердив, що на час подання адміністративного позову за підприємством обліковується податковий борг у сумі 50408, 00 грн.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011, податкове зобовязання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно з п. 57.1 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Судом встановлено, що Дочірнє підприємство «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» зареєстровано виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 08.11.2006 року та перебуває на обліку в Антрацитівскій ОДПІ в якості платника податків (а.с. 19-23).
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Дочірнє підприємство «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» зареєстровано в якості юридичної особи.
На час розгляду справи, відсутні відомості в ЄДРПОУ про скасування державної реєстрації Дочірнього підприємства «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» як юридичної особи, що не заперечується сторонами.
Згідно уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок від 24.10.2011 Дочірнє підприємство «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» самостійно визначило суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет у розмірі 48940 грн. (а.с. 15-16).
Згідно розрахунку розмір штрафної санкції складає 1468 грн. (а.с. 18).
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України “Про систему оподаткування” втратили чинність.
Проте, у звязку з тим, що правовідносини, щодо направлення відповідачу податкових вимог виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку разом із нормами Податкового кодексу України слід застосовувати також норми раніше діючого законодавства.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно п.п. 6.2.3. п. 6.2 Закону № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Підпунктом 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
Відповідно до ст. 6 Закону України № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) та з метою погашення податкового боргу податковим органом приймались заходи, передбачені Законом № 2181, позивачем було направлено на адресу Дочірнього підприємства «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» першу податкову вимогу ( № 1/76 від 31.01.2007) та другу податкову вимогу (№ 2/164 від 05.03.2008), які були отримані уповноваженими представниками підприємства (а.с. 17).
Однак зазначені заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку Дочірнім підприємством «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» не сплачена.
Частиною 1, 3 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач- визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Судове рішення у звязку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Відповідно до частин 1, 3 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач- визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи.
Згідно частини 4 статті 112 Кодексу адміністративного судочиснтва України суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову Дочірнім підприємством «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» у сумі 50408 грн. судом не встановлено.
Таким чином, суд вважає, що податковий борг у сумі 50408 грн. підлягає стягненю з Дочірнього підприємства «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ».
Щодо посилання представника позивача на те, що належним відповідачем у даній справі є виконавчий комітет Антрацитівської міської ради, оскільки Дочірнє підприємство «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» є власністю територіальної громади в особі Антрацитівської міської ради, а тому обовязки по сплаті заборгованості по податкам перед державою повинно нести саме виконавчий комітет Антрацитівської міської ради, суд зазначає наступне.
Згідно частини 2 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Оскільки матеріалами справи підтверджено, що Дочірнє підприємство «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» зареєстровано в якості юридичної особи, на час розгляду справи відсутній запис в ЄДРПОУ про припинення (ліквідування) юридичної особи (а.с. 20), суд вважає, що обовязки по відповідальності та сплаті податкового боргу повинно нести саме Дочірнє підприємство «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» до припинення ( ліквідації) його у законному порядку.
Крім того, згідно п.1.5 Статуту Дочірнього підприємства «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» Підприємство є юридичною особою. Права і обовязки юридичної особи Підприємства набуває з дня його державної реєстрації (а.с. 21).
Таким чином, з дня набуття Дочірнім підприємством «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» статусу юридичною особи, підприємство як платник податків повинно самостійно нести відповідальність по своєчасному та повному погашенню податкових зобовязань.
З огляду на зазначене, позовні вимоги Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції до виконавчого комітету Антрацитівської міської ради про стягнення податкового боргу у сумі 50 408 грн. є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що вимоги Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до виконавчого комітету Антрацитівської міської ради, Дочірнього підприємства “Сервіс Комунального підприємства “Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ” про стягнення податкового боргу у розмірі 50408,00 грн. підлягають задоволенню в частині стягнення з Дочірнього підприємства «Сервіс» комунального підприємства «Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ» податкового боргу з наявних розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків у розмірі 50408,00 грн.
В іншій частині вимог відмовити за необґрунтованістю.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 158-163, 257 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Антрацитівської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до виконавчого комітету Антрацитівської міської ради, Дочірнього підприємства “Сервіс Комунального підприємства “Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ” про стягнення податкового боргу у розмірі 50408,00 грн. задовольнити частково.
Стягнути з Дочірнього підприємства “Сервіс Комунального підприємства “Комунальне автотранспортне підприємство № 032802 УЖКГ” (94611, Луганська область, м. Антрацит, вул.. Залізнична, 56, код ЄДРПОУ 34720090) податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 50408,00 грн., у тому числі за основним платежем 48940,00 грн. та штрафними санкціями 1468,00 грн. з усіх розрахункових рахунків підприємства.
В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 12 грудня 2011 року.
.
СуддяН.В. Кравцова