ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
<Текст >
02 грудня 2011 р. (12:41) Справа №2а-7488/11/0170/21 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Євдокімової О.О., при секретарі судового засідання Кузьміній Ю.В., розглянувши за участі представника позивача - Бахареової Н.Ю., представника відповідача - Трофімової Г.Г., представника третьої особи - Кваченко А.В. у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів <Список ><Позивач в особі >
до Редакції Газети "Победа" Феодосійської міської ради <Список ><Відповідач в особі >
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Феодосійська міська рада АР Крим
про стягнення 12878,00 грн.
Обставини справи: Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Редакції Газети "Победа" Феодосійської міської ради (далі відповідач) 12878,00 грн. адміністративно-господарських санкцій за робочі місця не зайняті інвалідами у 2010 році.
Представник позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, зазначених у письмових запереченнях (а.с. 24-26). Під час розгляду справи, зокрема, пояснив, що Редакції Газети "Победа" Феодосійської міської ради повністю утримується за рахунок коштів місцевого бюджету Феодосійської міської ради, а тому положення частини 1 статті 20 Закону України "Про основи соціального захисту інвалідів в Україні" на відповідача не поширюється.
Представник третьої особи у судовому засіданні підтримав позицію представника відповідача, надавши письмові пояснення (а.с.78-79).
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим, на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України, розглядати справу за відсутності сторін на підставі наявних доказів.
Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Редакція Газети "Победа" Феодосійської міської ради зареєстрована 19.04.2004р. як юридична особа, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.5-6).
Відповідно до ст. 43 Конституції України держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю і гарантує рівні можливості для його реалізації. Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991р. № 875 зі змінами та доповненнями (далі Закон), передбачені гарантії для забезпечення інвалідів рівними правами з іншими громадянами.
Пунктом 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 N 1434, встановлено, що Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому.
Згідно з пунктом 9 зазначеного Положення для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.
Основним завданням Фонду, відповідно до пункту 3 цього Положення є, зокрема контроль за виконанням роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом. Фонд також відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за сплатою роботодавцями адміністративно-господарських санкцій і пені (підпункт 3 пункту 4 зазначеного Положення).
Згідно ст. 19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік за формою № 10-ПІ, затвердженою наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 10.02.2007р. № 42, відповідач не визначив норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів; зазначив середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу, що працювали у 2010р. у кількості 9 осіб, у звязку з чим відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України для відповідача встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості одного робочого місця. Відповідач повинен був забезпечити у 2010р. працевлаштування інвалідів на 1 робочому місці, фактично працевлаштовані 0 осіб.
Судом встановлено, що фонд оплати праці у відповідача у 2010 році складав 231,8 тис. грн., середньорічна заробітна плата штатного працівника складала 25756,00 грн., отже сума адміністративно-господарський санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів була розрахована відповідачем в розмірі 12878,00 грн. (а.с.7).
Таким чином, розмір адміністративно-господарських санкцій за одне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним у 2010р. складає 12878,00 грн.
Крім того, відповідно до листа Феодосійського міського центру зайнятості (№ 04-04/1716 від 25.06.2011р.) відповідачем не надавався звіт по формі 3-ПН «Про наявність вакансій» про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів за період з 01.01.2010р. по 01.01.2011р. (а.с. 15).
Згідно з ч.1 ст.20 Закону роботодавці, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі чи організації, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним.
Відповідно до ч.4 ст.20 Закону та Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07р. № 70 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються роботодавцями самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону.
Згідно зі ст.1 Закону України “Про реабілітацію інвалідів в Україні” робоче місце інваліда - місце або виробнича ділянка постійного або тимчасового знаходження особи у процесі трудової діяльності на підприємствах, в установах і організаціях; спеціальне робоче місце інваліда - окреме робоче місце або ділянка виробничої площі, яка потребує додаткових заходів з організації праці особи з урахуванням її індивідуальних функціональних можливостей, обумовлених інвалідністю, шляхом пристосування основного і додаткового устаткування, технічного обладнання тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 вищенаведеної статті встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобовязання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
За змістом статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21 березня 1991 року № 875-12 , саме Фонду соціального страхування захисту інвалідів надано право на стягнення санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Таким чином, відповідач до 15 квітня 2011р. повинен був перерахувати до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів 12878,00 грн. адміністративно-господарських санкцій за одне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним (25756,00 х 50%).
Посилання відповідача на те, що Редакції Газети "Победа" Феодосійської міської ради повністю утримується за рахунок коштів місцевого бюджету Феодосійської міської ради, а тому положення частини 1 статті 20 Закону України "Про основи соціального захисту інвалідів в Україні" на відповідача не поширюється, суд вважає неспроможними виходячи з наступного.
Згідно із абз. 4 п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"", підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, також подають (надсилають) копію довідки органу державної податкової служби про включення їх до реєстру неприбуткових установ. Оригінал довідки пред'являється під час подання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів. У разі надсилання звіту поштою копія довідки засвідчується нотаріально.
Ухвалами суду від 12.10.2011р. та 31.10.2011р. про витребування доказів у Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції в АР Крим витребувано документи щодо включення (не включення) Редакції Газети "Победа" Феодосійської міської ради до Реєстру неприбуткових організацій органів податкової служби
Листом від 16.11.2011р. вих. 6409/9/10-0 Феодосійська міжрайонна державна податкова інспекція в АР Крим повідомила, що Редакції Газети "Победа" Феодосійської міської ради знаходиться на загальній системі оподаткування та не знаходиться у Реєстрі неприбуткових організацій органів податкової служби (а.с.57).
Відповідач не надав суду доказів погашення заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій, у той час як відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки доведені матеріалами справи та не суперечать законодавству.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 02.12.2011 року.
У повному обсязі постанова виготовлена 07.12.2011 року.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, ст.ст. 158-159, 161-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Редакції Газети "Победа" Феодосійської міської ради (98100, АР Крим, м. Феодосія, вул. К. Лібкнехта, б. 8, ЄДРПОУ 02473731) на користь Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (95001, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Крилова, б. 133; ЄДРПОУ 34740709; р/р 31215230700024 в УДК в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Державний бюджет м. Феодосія, призначення платежу: *; ЗКПО платника, 50070000; 01; адміністративно-господарські санкції за робочі місця не зайняті інвалідами за 2010 рік) 12878,00 грн. заборгованості зі сплати адміністративно господарських санкцій.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
<Текст >
Суддя <підпис >Євдокімова О.О.
<Текст >