Єдиний державний реєстр судових рішень донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
29.11.2011 р. справа №28/155пд/2011
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :
Головуючого:Кододової О.В.
суддівАзарової З.П.
Гези Т.Д.
при секретарі Коломієць С.О.
За участю представників сторін:
від позивача 1.- не з»явився
від позивача 2. - не з»явився
від відповідача ОСОБА_4 (за довіреністю)
від третьої особи - не з»явився
Розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганські товари», м. Луганськ
на рішення господарського судуЛуганської області від 04 жовтня 2011року (повний тест складений та підписаний 10.10.2011р.)
у справі№28/155пд/2011 (суддя Семендяєва І.В.)
за позовомВиконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради, м. Луганськ
доТовариства з обмеженою відповідальністю «Луганські товари», м. Луганськ
За участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Держкомзему у м. Луганськ Луганської області, м. Луганськ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки. ВСТАНОВИВ: Виконавчий комітет Луганської міської ради та Луганська міська рада, м. Луганськ звернулись з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганські товари», м. Луганськ про внесення змін до договору оренди землі від 25.07.2000, державна реєстрація 15.09.2000 за № 3308, а саме:
- викласти п. 2.1. розділу ІІ "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- викласти у п. 2.2 розділу ІІ "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.2 Річна орендна сплачується за базовий податковий (звітний) податковий період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Річна оренда плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого Орендар уточнює у Орендодавця, або в уповноваженого їм органу" ;
- викласти третій абзац п. 6.4. розділу 6 "Інші умови" договору у новій редакції: "у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди земельної ділянки, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення";
- зміни до договору оренди земельної ділянки від 26.07.2000, державна реєстрація 15.09.2000 № 3308 зі змінами до нього, підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому діючим законодавством.
Рішенням господарського суду Луганської області від 04жовтня 2011року (повний текст рішення складений та підписаний 10.10.2011року) у справі №28/155пд/2011 позовні вимоги задоволено повністю.
Рішення суду мотивоване тим, що чинним законодавством передбачена можливість змін умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганські товари»не погодившись з рішенням господарського суду, звернувся з апеляційною скаргою про скасування рішення місцевого суду. Скаржник зазначає, що Луганська міська рада не передавала нікому свої виключні повноваження щодо вирішення будь-яких питань земельних відносин з землекористувачами, а лише надала управлінню нерухомим майном доручення провести аналіз договорів. Ці доручення не надавалися Луганському міському голові. Крім того Луганський міський голова надіславши відповідачеві листа з пропозицією внести зміни до договору оренди землі, замість Луганської міської ради, вийшов за межі своїх повноважень, чим порушив ст.19 Конституції України, ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
Скаржник зазначає, що необхідною умовою для укладання договору про внесення змін до договору оренди є наявність рішення Луганської міської ради щодо пропозицій про внесення змін до договору оренди землі, яке повинно бути прийнято міською радою в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Крім того у апеляційній скарзі скаржник стверджує, що внесення змін щодо встановлення річної орендної плати, яка залежить від нормативно грошової оцінки землі у звязку з відсутністю в договорі самої грошової оцінки землі та її розміру.
Скаржник зазначає, що позивачі не зверталися до відповідача з вимогою зареєструвати зміни до договору, відповідач не наділений повноваженнями у законодавчому порядку здійснювати державну реєстрацію договорів оренди землі або змін до них, тобто відповідач не є належним відповідачем за цією вимогою. Також зазначає, що такого способу захисту не існує і відсутній предмет спору за цією вимогою суд повинен був провадження по справі припинити у цій частині.
Позивачі та третя особа, не скористалися правом участі представників в судовому засіданні апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином. Згідно зі ст. 75, 99 ГПК України, скаргу розглянуто за наявними матеріалами, які є достатніми для розгляду апеляційної скарги.
Згідно з положеннями ст.101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.
У відповідності до п.п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами (ст.ст. 42, ст.43 Господарського процесуального кодексу України).
Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено:
Між Луганською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганські товари»(орендар) 26 липня 2000року укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець на підставі рішення Луганської міської ради від 16 червня 2000року №185/13 за плату передає в оренду, а орендар приймає земельну ділянку загальною площею 0,0070га, розташовану в місті Луганську, площа Героїв ВВВ (біля будинку №7),згідно з проектом відведення земельної ділянки.
Згідно п.1.2 укладено договору земельна ділянка надається на умовах оренди строком на 25років під проектування, будівництво та розміщення літнього майданчика.
За умовами п.2.1 договору орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 2,5.
Спірним пунктом 2.2 вказаного договору оренди встановлено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 2,5 та вноситься орендарем шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок орендодавця: ГОРФО 254293000165 в ЛОД АППБ «Аваль», МФО 304007, ід. код. 02311909, код платежу 13050200: 2.2.1. не пізніше 15 числа за кожний наступний рік дії договору оренди; 2.2.2. за 2000рік згідно ч.3 ст.45 Закону України «Про державний бюджет України на 2000рік»- щомісячно до 15-го числа наступного місяця за звітним.
Відповідно до п.2.3. договору розмір орендної плати розраховується орендарем самостійно. У разі зміни земельного податку, ціни земельної ділянки пропорційно здійснюється й розмір орендної плати, про що орендодавець письмово повідомляє орендаря, або робить оголошення в місцевих засобах масової інформації.
Пунктом 6.4 договору оренди земельної ділянки визначено, що у разі невиконання чи неналежного виконання цього договору орендар повинен сплатити: за дострокову відмову орендаря від укладеного договору штраф у розмірі орендної плати за 6 місяців; за несвоєчасне внесення орендної плати пеню у розмірі 0,3% суми недоїмки за кожен день прострочення уплати орендної плати; за невиконання кожного з інших обовязків штраф у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Договір оренди землі зареєстрований 15.09.2000року за № 3308 ( з змінами, внесеними договором від 25.08.2005року).
Сторонами погоджено всі умови договору, підписано його та скріплено печатками підприємств.
Договір оренди землі від 26.07.2000року посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Луганської області 26 липня 2000року, підписаний обома сторонами та скріплений печатками підприємств.
Рішенням Луганської міської ради від 27 серпня 2010року №69/27 (а.с.17) визначено істотні умови при укладанні та підписанні договорів оренди землі, а саме зазначення нормативної грошової оцінки, річної орендної плати встановленої у певному відсотковому еквіваленті від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Так у п.1.4 вказаного рішення зазначається, що обчислення розміру річної орендної плати за земельну ділянку здійснюється у урахуванням індексу інфляції, який враховується при здійсненні індексації, яка проводиться у порядку, визначеному діючим законодавством, а також з урахуванням інших змін нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відбувається протягом терміну дії договору оренди землі, з урахуванням її цільового призначення.
Розмір річної орендної плати переглядається у порядку, передбаченому договором, протягом терміну дії договору у разі настання хоча б одного з наступних випадків: (п.1.5.рішення)
Прийняття державним органом або орендодавцем нормативно-правового акту, відповідно до якого змінено нормативну грошову оцінку земель міста Луганська. (п.1.5.2)
У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки орган уповноважений орендодавцем, письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації. (п.1.6. рішення)
Судова колегія вважає, що дане рішення може розповсюджуватися не тільки до тих субєктів, з якими будуть укладені у майбутньому договори оренди та і на тих, які вже володіють земельними ділянками при рівних умовах.
Листом від 24.05.2011року №И 01/03-13/2778/0/2-11 (а.с.19) Луганський міський голова від імені Луганської міської ради звернувся до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди земельної ділянки, зокрема:
- викласти п. 2.1. розділу ІІ "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- викласти у п. 2.2 розділу ІІ "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.2 Річна орендна сплачується за базовий податковий (звітний) податковий період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Річна оренда плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого Орендар уточнює у Орендодавця, або в уповноваженого їм органу" ;
- викласти третій абзац п. 6.4. розділу 6 "Інші умови" договору у новій редакції: "у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди земельної ділянки, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення";
- зміни до договору оренди земельної ділянки від 26.07.2000, державна реєстрація 15.09.2000 № 3308 зі змінами до нього, підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому діючим законодавством.
Зазначений лист направлено відповідачеві рекомендованою поштою з повідомленням 25.05.2011року (а.с.21).
Враховуючи, що відповідач залишив без відповіді лист позивача про внесення змін до договору оренди позивач заявив позов з вимогами внести вищевказані зміни у договір у судовому порядку.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, за наступних підстав.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008року № 309-VІ внесені зміни до частин четвертої та пятої статті 21 Закону України «Про оренду землі», а саме, було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки також ці вимоги зазначені у рішенні Луганської міської ради від 27.05.2011року №9/12.
Тобто вищезазначеним законом внесені зміни у попередню редакцію наведеної статті яка в свою чергу визначала, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки .
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. (п.14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України)
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України „Про оренду землі”).
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ст. 18 Закону України „Про оцінку земель”).
Нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель»та пп. 3 п. 4 Положення про управління (відділ) Держкомзему в місті (обласного та районного значення), затвердженого наказом Держкомзему України від 17.06.2008року № 123, яке зареєстроване в Мінюсті України 10.07.2008року за № 626/15317, управління відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
Як вбачається витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.04.2011року №4-2-14/1622 (а.с.22), який виданий позивачу управлінням Держкомзему у м. Луганськ, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що орендується відповідачем за вищевказаним договором оренди, складає 125776,70грн.
Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки автоматично змінює розмір орендної плати.
П. 288.4 - 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою : для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно ст. 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі” зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 06.12.2010року у справі №2-1/10068-2008.
Таким чином, законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обовязковою для сторін.
Відтак вимоги позивачів про внесення змін до договору оренди землі від 25.07.2000, державна реєстрація 15.09.2000 за № 3308, а саме: п. 2.1. розділу ІІ "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях" обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Таким чином позивачами правомірно заявлені вимоги щодо про внесення змін до договору оренди землі від 25.07.2000, державна реєстрація 15.09.2000 за № 3308, а саме: у п. 2.2 розділу ІІ "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.2 Річна орендна сплачується за базовий податковий (звітний) податковий період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Річна оренда плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого Орендар уточнює у Орендодавця, або в уповноваженого їм органу" - підлягають задоволенню.
Пунктом 6.4 договору встановлено, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди земельної ділянки, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення.
Згідно пунктів 129.1, 129.4 статті 129 Податкового кодексу України за прострочення виконання узгодженого грошового зобовязання нараховується пеня із розрахунку 120 % річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення.
Відтак вимоги позивачів є обґрунтованими та підлягають задоволенню в частині викладення третього абзацу пункту 6.4. розділу «VІ. Інші умови»договору в наступній редакції: «У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожен день прострочення.», підлягають задоволенню в звязку з їх законністю та обґрунтованістю.
Вимоги позивачів щодо внесення змін до договору оренди землі від 25.07.2000, державна реєстрація 15.09.2000 за № 3308, а саме: зміни до договору оренди земельної ділянки від 26.07.2000, державна реєстрація 15.09.2000 № 3308 зі змінами до нього, підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому діючим законодавством, підлягають задоволенню, а твердження скаржника на те, що відповідач не наділений повноваженнями у законодавчому порядку здійснювати державну реєстрацію договорів оренди землі або змін до них, тобто відповідач не є належним відповідачем за цією вимогою, такого способу захисту не існує і відсутній предмет спору апеляційною інстанцією не приймаються за наступних підстав.
Вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 25.07.2000, державна реєстрація 15.09.2000 за № 3308, а саме: зміни до договору оренди земельної ділянки від 26.07.2000, державна реєстрація 15.09.2000 № 3308 зі змінами до нього, підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому діючим законодавством не зобовязують відповідача (скаржника) здійснювати державну реєстрацію договорів оренди землі або зміни до них. Позивачі просять задовольнити вимоги шляхом внесення спірного пункту до договору оренди земельної ділянки. Зазначені вимоги викладені як окремий пункт договору, а не вимога про зобовязання вчинити певні дії відповідача або третю особу.
Відповідно до ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. (п.3 ст. 188 Господарського кодексу України).
Відповідно до матеріалів справи пропозиція позивача разом із договором про внесення змін до договору оренди землі було направлено на адресу відповідача 25.05.2011року, проте, відповідач не надав відповіді на пропозицію позивача щодо внесення змін до спірного договору, доводи позивача не спростував.
Частиною 4 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін у договірному порядку.
Відповідно до ч.3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відтак позовні вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 25.07.2000, державна реєстрація 15.09.2000 за № 3308, а саме: викласти п. 2.1. розділу ІІ "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях"; викласти у п. 2.2 розділу ІІ "Плата за землю" договору у новій редакції: "2.2 Річна орендна сплачується за базовий податковий (звітний) податковий період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Річна оренда плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого Орендар уточнює у Орендодавця, або в уповноваженого їм органу" ; викласти третій абзац п. 6.4. розділу 6 "Інші умови" договору у новій редакції: "у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди земельної ділянки, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення"; зміни до договору оренди земельної ділянки від 26.07.2000, державна реєстрація 15.09.2000 № 3308 зі змінами до нього, підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому діючим законодавством, підлягають задоволенню.
Колегією суддів не приймаються до уваги твердження скаржника на неправомірність прийняття рішення від 29.04.2009року № 65/150 Луганською міською радою, за тих підстав, що органом самоврядування самостійно визначається порядок та спосіб розпорядження земельними ділянками. Матеріалами справи підтверджується, та відповідачем (скаржником) не спростований факт переоцінки нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Той факт, що пропозиція (від 24.05.2011року №И01/03-13/2778/0/2-11 Луганської міської ради) щодо внесення змін до договору оренди землі була направлена за підписом голови міської ради не суперечить повноваженням наданим голові міської ради визначених у ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Твердження скаржника про те, що відносно нього особисто не приймалося рішення Ради про внесення змін до договору оренди, судовою колегією не приймаються за наступних підстав. Рішення відносно передачі відповідачу в оренду земельної ділянки приймалося Луганською міською радою 16.06.2000року за №185/13 (а.с.15), що стало підставою для укладення договору оренди від 26.07.2000року (а.с.11-12) та внесення змін до договору 25.08.2005року (а.с.14).
Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішується відповідно до закону питання регулювання земельних відносин, тобто вирішення будь-яких питань щодо порядку використання земель комунальної власності є виключно компетенцією ради, яка на підставі ст.ст.46,59 Закону в межах своїх повноважень на пленарних засіданнях приймає відповідні рішення. Законодавством не передбачено прийняття рішення про внесення змін до договорів оренди окремо по кожному суб»єкту господарювання.
Рада у межах своїх повноважень приймає на пленарних засіданнях рішення щодо порядку використання земель комунальної власності. Згідно загальних норм права зазначені рішення діють у просторі та часі та по колу осіб, на які розповсюджуються зазначені правовідносини.
Відповідно до ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Рішення Луганської міської ради від 28.12.2007року №28/10 яким затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Луганська було оприлюднено у засобах масової інформації газеті «Жизнь Луганска»від 02.04.2008року №14, тому є обовязковим на всій території м. Луганська, регулює земельні відносини, та обовязки для землекористувачів.
Твердження відповідача про те, що рішення Луганської міської ради від 31.10.2007року №25/5, яке рішенням від 27.05.2011року №9/12 було визнано таким, що втратило чинність, колегією суддів не приймається за тих підстав, що в матеріалах справи такі рішення відсутні, не додані вони і до апеляційної скарги. Відтак, відповідно до ст.ст.33,34,38 ГПК України твердження скаржника не обґрунтовані.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду Луганської області від 04 жовтня 2011року (повний текст рішення складений та підписаний 10.10.2011року) у справі №28/155пд/2011 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганські товари», м. Луганськ без задоволення.
Результати апеляційного провадження у справі №28/155пд/2011 оголошені в судовому засіданні.
Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України покласти на скаржника.
Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганські товари», м. Луганськ на рішення господарського суду Луганської області від 04 жовтня 2011року (повний текст рішення складений та підписаний 10.10.2011року) у справі №28/155пд/2011 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Луганської області від 04 жовтня 2011року (повний текст рішення складений та підписаний 10.10.2011року) у справі №28/155пд/2011 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.
Головуючий Кододова О.В.
Судді: Азарова З.П.
Геза Т.Д.
Надруковано 5 екз.: 2-позивачам, 1-відповідачу, 1- третій особі, 1-у справу, 1-ДАГС, 1-ГСДО .