Єдиний державний реєстр судових рішень УКРАЇНА
Господарський суд
Чернігівської області
14000,м. Чернігів, пр-т Миру,20,тел. 672-847
Іменем України
Р І Ш Е Н Н Я
« 06 »грудня 2011 року Справа №5028/17/107/2011
За ПОЗОВОМ: Товариства з обмеженою відповідальністю “Інтрансавтострой”
юридична адреса: 15552, Чернігівська область, Чернігівський район,
смт. Михайло-Коцюбинське, вул. Шевченка, 2б
поштова адреса: 14026, Чернігівська область, м. Чернігів, вул. Квітнева, 21
До ВІДПОВІДАЧА: Товариства з обмеженою відповідальністю “Біокарт-Агро”
15542, Чернігівська область, Чернігівський район, с. Ведильці, вул. Тракторна, 19
Про відшкодування 3390,20 грн. шкоди та зобов’язання звільнити самовільно зайняті земельні ділянки
Суддя Кушнір І.В.
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
Від Позивача: Шматок В.В. –голова ліквідаційної комісії, протокол №4 від 19.07.10р.
Від Відповідача: не з’явився.
СУТЬ СПОРУ:
Товариством з обмеженою відповідальністю “Інтрансавтострой” заявлено позов до Товариства з обмеженою відповідальністю “Біокарт-Агро” про:
1. Стягнення 3390,20 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
2. Зобов’язання Товариства з обмеженою відповідальністю “Біокарт-Агро” звільнити самовільно зайняті земельні ділянки загальною площею 4,59 га, розташовані на території Ведильцівської сільської ради за межами населеного пункту, що знаходяться в оренді Товариства з обмеженою відповідальністю “Інтрансавтострой”, а саме: земельні частки (паї) №432 та №458, загальною площею 4,59 га засіяні соняшником.
Представник Позивача підтримав позовні вимоги.
Відповідач явки представника у судові засідання 10.11.11р., 24.11.11р. та 06.12.11р. не забезпечив, хоча про дату, час та місце судових засідань був повідомлений належним чином.
До початку судового засідання 10.11.11р. від Відповідача надійшло клопотання про відкладення судового розгляду справи у зв’язку із знаходженням директора у відрядженні та відсутністю представника.
До початку судового засідання 24.11.11р. від Відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв’язку із знаходженням директора у відрядженні та відсутністю представника, а також для можливого врегулювання спору мирним шляхом.
Також до початку судового засідання 24.11.11р. від Відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено наступне.
Відповідач не вбачає за собою вчинення винних дій, так як земельні ділянки Позивача межують з ділянками, які знаходяться у користуванні Відповідача, ніяких обмежуючих знаків або відокремлення межі не існує. Враховуючи це, Відповідачем було помилково оброблено земельні ділянки Позивача.
Статтею 22 Цивільного кодексу України чітко визначено що таке збитки, а Позивачем не зазначено в позовній заяві, які збитки йому завдані.
Враховуючи той факт, що Відповідач не мав можливості відрізнити свої земельні ділянки від ділянок Позивача за відсутності межових знаків, саме його вина відсутня. Також Відповідачем не використовувались земельні ділянки за їх цільовим призначенням, а саме не оброблялись, що виключає можливість завданих збитків.
Відповідач не може погодитись з спричиненими збитками, але враховуючи той факт, що директором по своїй необізнаності було підписано всі документи щодо встановлення факту правопорушення та обчислення його розміру та не оскаржено, Відповідач має намір укласти мирову угоду з розстроченням заборгованості строком на три місяці. Пропозиція про укладення мирової угоди надіслана Позивачу.
В судове засідання, призначене на 06.12.11р. представник Відповідача також не з`явився, про причини неявки не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
За таких обставин, а саме надання відзиву Відповідачем, два відкладення розгляду справи за клопотанням Відповідача без представлення підтверджуючих документів, відсутність клопотань та заяв до початку третього судового засідання, суд вважає, що не бажання Відповідача направити в засідання свого представника не перешкоджає розгляду справи по суті.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами на підставі ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення Позивача, суд,
В С Т А Н О В И В:
13 грудня 2007 року між власниками земельних ділянок (паїв) на території Ведильцівської сільської ради Воробей Ганною Миколаївною, Клепацькою Ганною Петрівною та ТОВ “Інтрансавтострой” було укладено договори оренди землі сільськогосподарського призначення, які відповідним чином були зареєстровані Чернігівським районним відділом регіональної філії Центру ДЗК, про що в Державному реєстрі земель було вчинено відповідні записи, а саме:
· № 040783900004 від 13.12.2007р. –1 договір оренди, земельна ділянка (пай) №432 площею 2,12 га;
· № 040783900007 від 13.12.2007р. –1 договір оренди, земельна ділянка (пай) №458 площею 2,47 га;
Загальна кількість та площа договорів оренди ТОВ “Інтрансавтострой” по Ведильцівській сільській раді, зареєстрованих в Державному реєстрі земель, становить 2шт. та 4,59 га.
17 серпня 2011 року головним спеціалістом відділу з контролю за використанням та охороною земель Управління Держземінспекції Головного управління Держкомзему у Чернігівській області Зязя О.М. у присутності директора ТОВ “Біокарт-Агро” Галагана В.Г. було проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних часток (паїв) громадян на території Ведильцівської сільської ради Чернігівського району, які згідно договорів оренди землі перебувають у оренді у ТОВ “Інтрансавтострой”.
За наслідками перевірки складений акт перевірки дотримання земельного законодавства від 17.08.2011р. та відповідний акт обстеження.
В результаті перевірки встановлено наступне.
ТОВ “Біокарт-Агро” в особі директора Галагана В.Г. на території Ведильцівської сільської ради Чернігівського району самовільно зайнято та використовуються для вирощування сільськогосподарських культур (засіяно соняшником) земельні ділянки (паї), які згідно договорів оренди землі перебувають в оренді у ТОВ “Інтрансавтострой”, а саме земельна ділянка (пай) №432 площею 2,12 га згідно договору оренди землі, зареєстрованому в Чернігівському районному відділі регіональної філії Центру ДЗК за № 040783900004 від 13.12.2007р., та земельна ділянка (пай) №458, загальною площею 2,47 га згідно договору оренди землі, зареєстрованому в Чернігівському районному відділі регіональної філії Центру ДЗК за №040783900007 від 13.12.2007р., що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Копії вищевказаних актів були отримані особисто директором ТОВ “Біокарт-Агро” Галаганом В.Г.
За результатами перевірки складено протоколи про адміністративне правопорушення №00053 та №000535 від 26.08.2011р. та внесено приписи про усунення виявлених порушень №000942 та №000943 від 26.08.2011р.
Копії вищевказаних протоколів та приписів були отримані особисто директором ТОВ “Біокарт-Агро” Галаганом В.Г.
Постановою Управління Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держкомзему у Чернігівській області №45 від 26.08.11р. директора ТОВ “Біокарт-Агро” Галагана В.Г. притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340,00 грн.
Копія даної постанови була отримана особисто директором ТОВ “Біокарт-Агро” Галаганом В.Г.
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.1, абз.2 ч.4 ст.9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»від 19 червня 2003 року N963-IV:
«Державний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.
Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок.»
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.116 Земельного кодексу України:
«1. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.
2. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.»
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок громадянам та юридичним особам, а також порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст.123,124 Земельного кодексу України та ст.16 Закону України “Про оренду землі”.
Згідно ст.125 ЗК України:
«Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.»
Відповідно до ч.ч.1,3,5 ст.126 ЗК України:
«Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону. »
Згідно ч.ч.3,4 п.3.8 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. N6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»:
«Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. N110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. N963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:
- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
- протокол про адміністративне правопорушення;
- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
- акт обстеження земельної ділянки.
З викладених матеріалів справи вбачається, що Позивачем доведено належними, допустимими та достатніми доказами, що земельна ділянка, яка знаходиться в оренді Позивача, самовільно зайнята Відповідачем та використовується ним без оформлення відповідних документів.
Відповідно п.„б” ч.1 ст.211 Земельного кодексу України:
«1. Громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення:
б) самовільне зайняття земельних ділянок.»
Згідно ст.212 Земельного кодексу України:
«1. Самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.
2. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
3. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.»
Відповідно ч.ч.1,2, п.„б”, п.п.„б, ґ ” ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України:
“1. Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
2. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
3. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:
б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;
ґ) відшкодування заподіяних збитків.”
Згідно ст.157 Земельного кодексу України:
«1. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
2. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.»
25.07.2007 року постановою Кабінету Міністрів України №963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
Згідно п.п.1-3,7 даної Методики, в редакції,чинній на момент виникнення спірних правовідносин:
«1. Ця Методика спрямована на визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (далі –розмір шкоди).
2. Розмір шкоди визначається окремо по кожному із зазначених правопорушень.
3. Розмір шкоди не включає витрати на:
· знесення будинків, будівель і споруд, які самочинно збудовані чи будуються на самовільно зайнятих земельних ділянках чи на земельних ділянках, не відведених в установленому порядку на цю мету;
· приведення земельних ділянок у стан, придатний для їх подальшого використання за цільовим призначенням;
· проведення рекультивації порушених земель.
7. Розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться інспекціями Мінприроди або Держземінспекцією та її територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, - територіальними органами Держземінспекції на підставі матеріалів обстежень земельних ділянок, проведених відповідно до Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 листопада 2000р. N1619.»
Відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної ТОВ “Інтрансавтострой” внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки ТОВ “Біокарт-Агро”, розмір заподіяної шкоди складає 3390,20 грн.
Даний розрахунок складений 26.08.11р. головним спеціалістом відділу з контролю за використанням та охороною земель Управління Держземінспекції Головного управління Держкомзему у Чернігівській області Зязя О.М., який здійснював перевірку.
Розрахунок був отриманий директором ТОВ “Біокарт-Агро” Галаганом В.Г. 26.08.11р.
Таким чином, порядок визначення розміру завданої шкоди Позивачем повністю відповідає вимогам чинного законодавства.
За вищевикладених обставин, суд не приймає заперечення Відповідача як щодо неможливості відрізнити свої земельні ділянки від ділянок Позивача за відсутності межових знаків, так і щодо недоведеності Позивачем факту та розміру завданих збитків.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідачем не надано суду належних, допустимих та достатніх доказів, які підтверджують правомірність використання ним спірної земельної ділянки та спростовують доводи Позивача.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.2 ст.49 Господарського процесуального кодексу судові витрати мають бути покладені на Відповідача.
Керуючись ст.ст.33,49,82-85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Біокарт-Агро” (15542, Чернігівська область, Чернігівський район, с. Ведильці, вул. Тракторна, 19, код ЄДРПОУ 37198918) звільнити самовільно зайняті земельні ділянки загальною площею 4,59 га, розташовані на території Ведильцівської сільської ради за межами населеного пункту, що знаходяться в оренді Товариства з обмеженою відповідальністю “Інтрансавтострой” (юридична адреса: 15552, Чернігівська область, Чернігівський район, смт. Михайло-Коцюбинське, вул. Шевченка, 2-б, поштова адреса: 14026, Чернігівська область, м.Чернігів, вул. Квітнева, 21, код ЄДРПОУ 24835301), а саме: земельні частки (паї) №432 площею 2.12 га та №458, площею 2,47 га.
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Біокарт-Агро” (15542, Чернігівська область, Чернігівський район, с. Ведильці, вул. Тракторна, 19, код ЄДРПОУ 37198918) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Інтрансавтострой” (юридична адреса: 15552, Чернігівська область, Чернігівський район, смт. Михайло-Коцюбинське, вул. Шевченка, 2-б, поштова адреса: 14026, Чернігівська область, м.Чернігів, вул. Квітнева, 21, код ЄДРПОУ 24835301) 3390 грн. 20 коп. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, 187 грн. на відшкодування державного мита та 236 грн. на відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.В. Кушнір
06.12.11