Рішення № 19978569, 01.12.2011, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
01.12.2011
Номер справи
15/5025/1648/11
Номер документу
19978569
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"01" грудня 2011 р.Справа № 15/5025/1648/11 За позовом: Дочірнього сільськогосподарського підприємства "Агропартнер" с. Воскодавинці Красилівського району Хмельницької області

до Заслучненської сільської ради с. Заслучне Красилівського району Хмельницької області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача - Красилівської районної державної адміністрації м.Красилів Хмельницька область.

про визнання недійсним рішення №3 шостої позачергової сесії Заслучненської сільської ради шостого скликання від 23 липня 2011 року

Суддя Муха М.Є.

Представники сторін:

позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю від 26.09.2011р.

відповідача: Дьомінов О.М. - сільський голова - (в судовому засіданні 24.11.2011р.)

від третьої особи: ОСОБА_2 - за довіреністю № 49/08-14-3213/2010 від 04.10.2010р. - (в судовому засіданні 24.11.2011р.)

Рішення виноситься 01.12.2011р., оскільки в судовому засіданні 24.11.2011р. оголошувалась перерва.

В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: позивач у позовній заяві та його представник в судовому засіданні просять суд визнати недійсним та скасувати рішення №3 позачергової сесії Заслучненської сільської ради шостого скликання від 23.07.2011р. як таке, що суперечить вимогам Конституції України, Закону України "Про місце самоврядування в Україні", Земельному кодексу України.

Відповідачем у відзиві на позов та його представником у попередніх судових засіданнях з приводу заявлених позовних вимог зазначено, що земельна ділянка розміром 64,4286 га, яка розташована за межами населеного пункту с.Заслучне перебуває у розпорядженні Красилівської райдержадміністрації. Відповідно до протесту прокурора оскаржуваним рішенням було скасовано рішення ради №7 від 19.03.2011р. як незаконне.

Третя особа у письмовій позиції з приводу заявлених позовних вимог зазначила, що договір оренди був підписаний головою Заслучненьскої сільської ради, тобто особою, яка не мала на це відповідних повноважень. Крім того, відмічає, що договір оренди від 05.01.2011р. укладений без відповідної документації, передбаченої ст.15 Закону України "Про оренду землі", а саме відсутні: кадастровий план до договору оренди земельної ділянки, акт встановлення меж в натурі (на місцевості) землевпорядним організаціями, проект відведення земельної ділянки, акт приймання - передачі об'єкту оренди, проект відведення земельної ділянки в оренду. Вважає, що сторони не дотримались вимог земельного законодавства при оформленні прав на оренду землі та наявність документів, визначених невід'ємною частиною договору оренди, що є порушенням ст.6 Закону України "Про оренду землі".

Розглядом матеріалів справи встановлено.

05.01.2011р. між Заслучненською сільською радою (орендодавець) та дочірнім сільськогосподарським підприємством "Агропаптнер" (орендар) укладено договір оренди №02 відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення (рілля) для товарного сільськогосподарського виробництва та інших сільськогосподарських потреб, яка знаходиться на території Заслучненської сільської ради, земельна ділянка - землі запасу. В оренду передається земельна ділянка (рілля) загальною площею 152,5 гектарів, що знаходиться на території Заслучненської сільської ради. Договір становить термін оренди з 05.01.2011р. до 05.12.2011р. (п.2, 9 договору.).

Рішенням другої позачергової сесії Заслучненської сільської ради шостого скликання №21 від 06.01.2011р. продовжено термін дії договору на умовах оренди за тимчасове платне користування земельною ділянкою (землі запасу та резерву), площею 152,5 га, терміном на 11 місяців.

19.03.2011р. рішенням третьої сесії Заслучненської сільської ради шостого скликання №7 надано ДСП "Агропартнер" в тимчасове платне користування на умовах оренди земельні ділянки (землі запасу та резерву) площею 105,5 га терміном на 10 місяців.

05.04.2011р. між Заслучненською сільською радою (орендодавець) та дочірнім сільськогосподарським підприємством "Агропаптнер" (орендар) укладено додаткову угоду №1 до договору оренди від 05.01.2011р. №02 якою п.2 договору викладено у наступній редакції: "В оренду передається земельна ділянка (рілля) загальною площею 105,5 га, що знаходиться на території Заслучненської сільської ради. Крім того змінено строк дії договору з 05.01.2011р. до 05.10.2011р.

07.07.2011р. прокуратурою Красилівського району винесено протест на частину рішення третьої сесії Заслучнянської сільської ради шостого скликання №7 від 15.03.2011р. з вимогою скасувати рішення третьої сесії Заслучнянської сільської ради шостого скликання №7 від 15.03.2011р. в частині надання в тимчасове платне користування ДСП "Агропартнер" с.Воскодавинці на умовах оренди земельної ділянки площею 64, 4286 га для здійснення сільськогосподарської діяльності, розташованої за межами населеного пункту Заслучнянської сільської ради, як незаконне.

Рішенням шостої позачергової сесії Заслучненської сільської ради шостого скликання №3 від 23.07.2011р. скасовано рішення третьої сесії Заслучнянської сільської ради шостого скликання №7 від 15.03.2011р. про надання в тимчасове платне користування ДСП "Агропартнер" с.Воскодавинці на умовах оренди земельної ділянки площею 64,4286 га для здійснення сільськогосподарської діяльності, розташованої за межами населеного пункту Заслучнянської сільської ради,

Вважаючи, що рішення шостої позачергової сесії Заслучненської сільської ради шостого скликання №3 від 23.07.2011р. суперечить вимогам Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Земельному Кодексу України, позивач звернувся із позовом до суду про визнання його недійсним та скасування.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне:

Відповідно до ч.1 ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Організація та діяльність органів місцевого самоврядування регулюється розділом ІІ Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”. Тому ненормативні правові акти органів місцевого самоврядування правозастосовного та юрисдикційного змісту приймаються на основі Конституції і законів України, а самі ці органи як носії публічної влади є відповідальними за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами (частина перша статті 74 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”).

За змістом ч.2 ст.144 Конституції України та ч.10 ст.59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи зацікавлених осіб в судовому порядку.

У відповідності до ст.9 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування. Порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради визначається представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади. Місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановленому порядку, підлягає обов'язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи. Рішення ради, прийняте з питання, внесеного на її розгляд шляхом місцевої ініціативи, обнародується в порядку, встановленому представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади.

Частиною 2 ст.20 ГК України, як спосіб захисту прав суб'єктів господарювання, передбачено визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єктів господарювання або споживачів.

Тобто, за змістом цієї норми, господарські суди розглядають на загальних підставах справи у спорах про визнання недійсними актів.

При цьому судом враховується п.1.5 Рекомендацій президії ВГС України від 02.02.2010р. №04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства", згідно яких, спір, що виник внаслідок порушення права суб'єкта господарської діяльності на земельну ділянку, в тому числі органами державної влади та місцевого самоврядування, є спором про право і підлягає розгляду за правилами Господарського процесуального кодексу України. Спори щодо оскарження актів органів державної влади, органів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування, на підставі яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки (спір про право), не є публічно-правовими і розглядаються за правилами ГПК України.

Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

У Рішенні Конституційного суду України № 7-рп/2009 від 16.04.2009 року, зазначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Ненормативні акти, прийняті органами місцевого самоврядування, передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Судом враховується, що 19.03.2011р. рішенням третьої сесії Заслучненської сільської ради шостого скликання №7 "Про надання земельних ділянок (земель запасу та резерву) в тимчасове платне користування на правах оренди", було вирішено надати ДСП "Агропартнер" в тимчасове платне користування на умовах оренди земельні ділянки (землі запасу та резерву) площею 105,5 га терміном на 10 місяців.

Після прийняття зазначеного рішення, були вченені дії на укладення договору оренди зазначеної земельної ділянки, яка була прийнята в строкове платне користування та за яку сплачувалась орендна плата.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що оспорюване рішення вичерпало свою дію, а отже останнє не могло бути скасоване відповідачем.

За таких обставин та враховуючи, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Доводи відповідача та третьої особи судом до уваги не приймаються з врахуванням приписів ст.ст.33, 34 ГПК України.

Відповідно до ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по оплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача .

Керуючись ст.ст.1, 12, 33, 44, 49, ст.ст.82-84, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, Суд -

В И Р І Ш И В :

Позов Дочірнього сільськогосподарського підприємства "Агропартнер" до Заслучненської сільської ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача - Красилівської районної державної адміністрації про визнання недійсним рішення №3 шостої позачергової сесії Заслучненської сільської ради шостого скликання від 23 липня 2011 року задовольнити.

Визнати недійсним рішення № 3 шостої позачергової сесії Заслучненської сільської ради шостого скликання від 23 липня 2011 року.

Стягнути з Заслучненської сільської ради с. Заслучне Красилівський р-н Хмельницька область, пл.Леніна (код за ЄДРПОУ 04407170) на користь Дочірнього сільськогосподарського підприємства "Агропартнер" с.Воскодавинці Красилівський район Хмельницька область (код за ЄДРПОУ 31369733) - 85,00 грн. (вісімдесят п'ять гривень) державного мита та 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ. СуддяМ.Є. Муха

Повний текст рішення виготовлено та підписано 05 грудня 2011 року.

Віддруковано 4 примірники: 1 до матеріалів справи, 2- позивачу, 3 - відповідачу (рекомендованим), 4 - третій особі (рекомендованим)