Рішення № 19974685, 23.11.2011, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
23.11.2011
Номер справи
20/17-3691-2011
Номер документу
19974685
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

___________________________

Підлягає публікації в ЄДРСР

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"23" листопада 2011 р.Справа № 20/17-3691-2011 За позовом: Прокурора Роздільнянського району Одеської області в інтересах держави в особі Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Відділу Держкомзему у Роздільнянському районі Одеської області

до відповідачів: 1) Наукововиробничої сільськогосподарської фірми „Вин-Агро” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю

2) Кучурганської сільської ради Роздільнянського району Одеської області

про визнання незаконними рішень сесії та визнання недійсним державного акту, зобовязання скасувати державну реєстрацію та повернення земельної ділянки

Суддя Щавинська Ю.М.

Представники сторін:

від прокурора: Шивцова С.А. посвідчення №150 від 16.06.2011 р.,

від позивача: ОСОБА_2.- за № 1-06-848 від 27.04.2011 р.,

від третьої особи: ОСОБА_1. довір. 31 ВІД 01.01.2011р.,

від відповідача:

- НВПФ „Вин-Агро”: не зявились,

- Кучурганської сільської ради: не зявились.

СУТЬ СПОРУ: Прокурор Роздільнянського району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області (далі Позивач), до відповідачів: Наукововиробничої сільськогосподарської фірми „Вин-Агро” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (далі Відповідач 1) та Кучурганської сільської ради (далі Відповідач 2), в якій, з урахуванням уточнень (а.с.79-80), просить суд: визнати незаконним рішення Кучурганської сільської ради № 73-ХХІІІ від 22.09.2000р. «Про надання земельних ділянок»; визнати незаконним рішення Кучурганської сільської ради № ІІІ-ХХІІІ від 18.05.2001р. «Про надання НВПФ «Вин-Агро»земельної ділянки площею 500 га в постійне користування»; визнати недійсним державний акт ІІ-ОД №001603 від 15.06.2001р. на право постійного користування земельною ділянкою площею 500 га (а.с.23-27), виданий НВПФ «Вин-Агро»; зобовязати Відділ державного комітету земельних ресурсів у Роздільнянському районі Одеської області скасувати державну реєстрацію державного акту ІІ-ОД №001603 від 15.06.2001р. на право постійного користування земельною ділянкою площею 500 га, яка розташована з правого боку автошляху «Одеса-Кучурган», виданий НВПФ «Вин-Агро», а також повернути земельну ділянку до земель запасу Роздільнянської районної державної адміністрації.

В обґрунтування заявлених позовних вимог Прокурор Роздільнянського району Одеської області посилається на та, що під час розгляду Роздільнянським районним судом Одеської області кримінальної справи №1-9/2008 по звинуваченню колишнього Кучурганського сільського голови ОСОБА_3 у скоєні злочину, передбаченого ч.1. ст. 366 Кримінального кодексу України, було встановлено, що рішення, на підставі яких було видано оспорюваний державний акт, були підроблені колишнім головою Кучурганської сільської ради ОСОБА_3.

Приймаючи до уваги вищевикладене, прокурор й звернувся до господарського суду Одеської області з відповідною позовною заявою.

В якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача прокурором визначено Відділ Держкомзему у Роздільнянському районі Одеської області.

Відповідно до ст. 27 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора або ініціативи господарського суду.

Враховуючи, що питання про допущення або залучення третіх осіб до участі у справі вирішується господарським судом, який виносить з цього приводу ухвалу, ухвалою господарського суду Одеської області від 15.09.2011 року про порушення провадження у справі №20/17-3691-2011 із призначенням її до розгляду в засіданні суду на 17.10.2011 року, судом клопотання прокурора було задоволено та залучено Відділ Держкомзему у Роздільнянському районі Одеської області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.

У судовому засіданні 23.11.2011р. прокурор, позивач та третя особа підтримали позовні вимоги у повному обсязі.

Також, в судовому засіданні 23.11.2011р. прокурор просив суд вважати правильною назвою відповідача: Науково-виробнича сільськогосподарська фірма „Вин-Агро” у вигляді ТОВ.

Відповідач Кучурганська сільська рада Роздільнянського районну Одеської області в судові засідання не зявлялась, про час та місце проведення судових засідань повідомлена належним чином, про що свідчать поштові повідомлення про вручення поштових відправлень (а.с.37,53,76).

Відповідач НВСП „Вин-Агро” у вигляді ТОВ у судове засідання 23.11.2011р. не зявився, відзив на позовну заяву не надав. Про час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчить особистий підпис Кірпікова Ф.І. на розписці про відкладення розгляду справи від 09.11.2011р. (а.с.57).

22.11.2011р. до господарського суду Одеської області надійшло клопотання про відкладення розгляду справи за особистим підписом директора Кірпікова Ф.І. НВСП „Вин-Агро” у вигляді ТОВ у звязку з його хворобою (а.с.77).

Розглянувши у судовому засіданні 23.11.2011р. клопотання про відкладення розгляду справи, суд дійшов висновку про відмову у його задоволенні, виходячи з наступного.

Згідно до чинного господарського процесуального законодавства інститут представництва юридичної особи не є безпосередньо повязаним з особистістю будь-якого окремого представника. Таким чином, відповідачі, які є юридичними особами, не позбавлені права направити до суду іншого представника для забезпечення захисту своїх інтересів, надавши при цьому відповідну довіреність. Зворотне підлягає доведенню в порядку ст.33 ГПК України.

Таким чином, відповідачем в порядку ст.33 ГПК України за допомогою належних доказів не доведений як факт хвороби керівника, так і неможливість участі у судовому засіданні іншого представника підприємства.

Крім того, відповідно до ст.69 ГПК України спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви. У виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів.

Як свідчать матеріали справи, ухвалою суду від 09.11.2011р. розгляд справи вже було продовжено на пятнадцять днів в порядку ст. 69 ГПК України.

При цьому, необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.

Враховуючи, що представником відповідача у судовому засіданні 9.11.2011р. була висловлена думка щодо необґрунтованості позовних вимог у зв'язку з необізнаністю відповідача про неправомірні дії колишнього голови сільської ради, а також надані витребувані судом документи, що підтверджують наявність на земельній ділянці багаторічних насаджень, суд вважає за можливе та необхідне розглянути справу за наявними матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст.35 ГПК України вирок суду з кримінальної справи, що набрав законної сили, є обов'язковим для господарського суду при вирішенні спору з питань, чи мали місце певні дії та ким вони вчинені.

За змістом і направленістю положень статті 35 ГПК України, постанова суду з кримінальної справи, що набрала законної сили, є обов'язковою для господарського суду щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору, - з тих же підстав, що й вирок суду з кримінальної справи та рішення суду з цивільної справи.

Постановою Роздільнянського районного суду Одеської області від 27.10.2008р. було закрито провадження у кримінальній справі №1-9/2008 по звинуваченню колишнього Кучурганського сільського голови ОСОБА_3 у скоєні злочину, передбаченого ч.1. ст. 366 Кримінального кодексу України, у звязку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

При цьому, у ході розгляду судом цієї кримінальної справи було встановлено та підтверджено наступне.

22.09.2000р. на засіданні сесії Кучурганської сільської ради було прийнято рішення №73-ХХІІІ „Про надання земельних ділянок фізичним та юридичним особам”, згідно з яким із земель державного дослідного господарства «Кучурганське»Роздільнянського району була вилучена земельна ділянка площею 500 га. НВПФ „Вин-Агро” було дозволено розробку проекту відводу вказаної земельної ділянки площею 500 га на умовах довгострокової оренди строком на 50 років під закладку нових виноградників (а.с.41).

У період з 22.09.2000р. по 21.12.2000р. ОСОБА_3., працюючи на посаді голови Кучурганської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, навмисно вніс в офіційний документ рішення сесії Кучурганської сільської ради від 22.09.2000р. №73-ХХІІІ «Про надання земельних ділянок фізичним та юридичним особам»завідомо неправдиві відомості про те, що НВПФ «Вин-Агро»дозволено розробку проекту відводу земельної ділянки площею 500 га в постійне користування, тоді як рішенням сесії було надано дозвіл на виготовлення проекту відведення вказаної земельної ділянки на умовах довгострокової оренди строком на 50 років. Дане підроблене рішення (а.с.81) ОСОБА_3. завірив своїм підписом та печаткою Кучурганської сільської ради, після чого видав НВПФ «Вин-Агро».

На підставі даного підробленого рішення сільської ради, виданого ОСОБА_3., НВПФ «Вин-Агро»замовило у землевпорядній організації виготовлення проекту відведення вказаної земельної ділянки в постійне користування.

Крім того, ОСОБА_3., працюючи на посаді голови Кучурганської сільської ради, вніс у протокол засідання сесії від 18.05.2011р. (а.с.82-88) завідомо неправдиві відомості про розгляд на сесії Кучурганської сільської ради питання про затвердження проекту відводу земельної ділянки площею 500 га у постійне користування НВПФ «Вин-Агро»для ведення товарного сільськогосподарського виробництва під закладення виноградників НВПФ «Вин-Агро»із земель запасу Кучурганської сільської ради, а також про відведення НВПФ «Вин-Агро»; земельної ділянки площею 500 га в натурі та видачу державного акту на постійне користування вказаною земельною ділянкою. Між тим, вказані питання на сесії не розглядалися та рішення по ним не приймалося.

На підставі цього протоколу ОСОБА_3., оформив та видав НВПФ «Вин-Агро»рішення від 18.05.2011р., згідно з яким було затверджено проект відводу земельної ділянки площею 500 га у постійне користування НВПФ «Вин-Агро»для ведення товарного сільськогосподарського виробництва під закладення виноградників НВПФ «Вин-Агро»із земель запасу Кучурганської сільської ради; відведено в натурі НВПФ «Вин-Агро»земельну ділянку площею 500 га та видано державний акт на постійне користування вказаною земельною ділянкою (а.с.43).

На підставі вказаного рішення відповідачем 1 і було отримано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 13. Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно ст. ст. 142 - 145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Стаття 3 ЗК України 1990 року визначала, що розпоряджаються землею Ради народних депутатів, які в межах своєї компетенції передають землі у власність або надають у користування та вилучають їх; повноваження щодо передачі, надання та вилучення земельних ділянок місцеві Ради народних депутатів можуть передавати відповідно органам державної виконавчої влади або виконавчим органам місцевого самоврядування.

Згідно до ст.7 ЗК України 1990р. користування землею може бути постійним або тимчасовим. Постійним визнається землекористування без заздалегідь установленого строку. У постійне користування земля надається Радами народних депутатів із земель, що перебувають у державній власності.

Згідно до ст.9 Закону України «Про місцеве самоврядування»(у відповідній редакції), до відання сільських, селищних і міських районного підпорядкування Рад народних депутатів у галузі регулювання земельних відносин на їх території належить, зокрема, передача земельних ділянок у власність, надання їх у користування, в тому числі на умовах оренди, у порядку, встановленому статтями 17 і 19 цього Кодексу;

У відповідності до ст.19 вказаного закону сільські, селищні Ради народних депутатів надають земельні ділянки у користування для всіх потреб із земель сіл, селищ, а також за їх межами для будівництва шкіл, лікарень, підприємств торгівлі та інших об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням населення (сфера послуг), сільськогосподарського використання, ведення селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства, індивідуального житлового, дачного і гаражного будівництва, індивідуального і колективного садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби, традиційних народних промислів.

Відповідно ч. 11 ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Згідно ч. 1, 2 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з п.10 вказаної статті акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Як встановлено постановою Роздільнянського районного суду Одеської області від 27.10.2008р., Кучурганською сільською радою рішення про надання дозволу НВПФ «Вин-Агро»на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 500 га, а також про затвердження проекту відведення вказаної земельної ділянки в постійне користування не приймались.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає обґрунтованими вимоги прокурора про визнання незаконними (недійсними) рішень Кучурганської сільської ради № 73-ХХІІІ від 22.09.2000р. «Про надання земельних ділянок» та № ІІІ-ХХІІІ від 18.05.2001р. «Про надання НВПФ «Вин-Агро»земельної ділянки площею 500 га в постійне користування».

Відповідно до позиції Вищого господарського суду України, сформульованій у Постанові Пленуму від 17.05.2011р. №6 державні акти про право власності або право постійного користування на земельну ділянку є документами, що посвідчують відповідне право, у зв'язку з чим, у спорах, пов'язаних з правом власності або постійного користування земельними ділянками, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти про право власності чи постійного користування.

Враховуючи, що державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 500га, розташованою з правого боку автошляху «Одеса-Кучургани», отриманий НВПФ «Вин-Агро»на підставі підроблених рішень Кучурганської сільської ради, суд також вважає обґрунтованими вимоги прокурора про визнання недійсним державного акту ІІ-ОД №001603 від 15.06.2001р. на право постійного користування земельною ділянкою площею 500 га, виданого НВПФ «Вин-Агро».

Щодо вимог про зобовязання відділу державного комітету земельних ресурсів у Роздільнянському районі Одеської області скасувати державну реєстрацію державного акту ІІ-ОД №001603 від 15.06.2001р., на право постійного користування земельною ділянкою площею 500 га, яка розташована з правого боку автошляху «Одеса-Кучурган», виданий НВСФ «Вин-Агро», суд вказує наступне.

Постановою КМУ від 9 вересня 2009р. №1021 із змінами та доповненнями затверджено Порядок ведення Поземельної книги та Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі.

Пунктом 1 встановлено, що цей Порядок визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком Поземельної книги - документа, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки, суб'єктів прав на земельну ділянку та правовстановлюючі документи, а також дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її цільове призначення, склад земельних угідь. Поземельна книга є власністю держави.

Пунктом 6 Порядку ведення Поземельної книги встановлено, що поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку:

- у паперовому вигляді - територіальними органами Держземагентства;

- в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", яке є адміністратором автоматизованої системи державного земельного кадастру, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі - автоматизована система), формують з її використанням аркуші Поземельної книги та аркуші витягів з неї, перевіряють результати робіт із землеустрою в електронному вигляді, дані про які містяться в файлі обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді (далі - обмінний файл).

Згідно з п. 8 зазначеного Порядку одночасно з внесенням відомостей до Поземельної книги робляться записи у Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі - Книга записів).

Пунктом 4 Порядку ведення Книги записів передбачено, що книга записів відкривається та ведеться: у паперовому вигляді - територіальним органом Держземагентства; в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" - адміністратора автоматизованої системи державного земельного кадастру, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі - автоматизована система), заповнюють бланки державних актів на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою з використанням автоматизованої системи та формують з її використанням аркуші Книги записів.

Відповідно до Постанови КМУ від 9 вересня 2009р. №1021 записи у Поземельній книзі та Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, скасовується посадовою особою територіального органу Держземагентства на підставі рішення суду. Скасування запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування із зазначенням дати та підстави скасування, посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала запис, та формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Поземельної книги та Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держземагентства.

При цьому, згідно до Постанови Кабінету Міністрів від 1 серпня 2011 р. №835 Про деякі питання надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами платних адміністративних послуг із змінами і доповненнями від 14 вересня 2011 року №978 до завершення здійснення заходів з утворення територіальних органів Державного агентства земельних ресурсів функції з ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі покладаються на територіальні органи Державного комітету із земельних ресурсів.

З урахуванням вищевикладеного, вимоги про зобовязання відділу державного комітету земельних ресурсів у Роздільнянському районі Одеської області скасувати державну реєстрацію державного акту ІІ-ОД №001603 від 15.06.2001р. відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 17 та п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України та ст. 21 Закону України „Про місцеві державні адміністрації” до повноважень місцевої державної адміністрації відноситься розпорядження землями за межами населених пунктів, координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель, а також вирішення інших питань у галузі земельних відносин.

Згідно до ч.2 ст.19 чинного ЗК України земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги Прокурора Роздільнянського району Одеської області, заявлені в інтересах держави в особі Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області, про повернення земельної ділянки до земель запасу Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області обґрунтовані та підтверджені матеріалами справи, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.

Приймаючи до уваги задоволення судом позову, судові витрати, відповідно до вимог ст.ст.44,49 ГПК України, покладаються на відповідача Науково-виробничу сільськогосподарську фірму „Вин-Агро” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю.

Керуючись ст.ст. 44,49,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати недійсним рішення Кучурганської сільської ради №73-ХХІІІ від 22.09.2000р. „Про надання земельних ділянок”.

3. Визнати недійсним рішення Кучурганської сільської ради №ІІІ-ХХІІІ від 18.05.2001р. «Про надання НВПФ «Вин-Агро»земельної ділянки площею 500 га в постійне користування».

4. Визнати недійсним державний акт серії ІІ-ОД №001603 від 15.06.2001р. на право постійного користування земельною ділянкою площею 500 га, яка розташована з правого боку автошляху «Одеса-Кучурган», виданий Наукововиробничій приватній фірмі „Вин-Агро”.

5. Зобовязати Відділ Держкомзему у Роздільнянському районі Одеської області (67400, м.Роздільна, Одеська область, код 23218799) скасувати державну реєстрацію державного акту серії ОД №001603 від 15.06.2001р. на право постійного користування земельною ділянкою площею 500 га, яка розташована з правого боку автошляху «Одеса-Кучурган», виданий Наукововиробничій приватній фірмі „Вин-Агро”.

6. Повернути земельну ділянку площею 500 га, яка розташована з правого боку автошляху «Одеса-Кучурган», до земель запасу Роздільнянської районної державної адміністрації.

7. Стягнути з Наукововиробничої сільськогосподарської фірми „Вин-Агро” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (67450, Одеська область, Роздільнянський район, с. Кучургани, вул. Леніна, 109/5, код 31137755) на користь Державного бюджету України на п/р 31215206700008, одержувач ГУДКУ у Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, КБК 22030001 судові витрати у сумі 321 /триста двадцять одна/ грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Щавинська Ю.М.

Повне рішення складено 28.11.2011р.