Рішення № 19945184, 13.12.2011, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
13.12.2011
Номер справи
5015/6934/11
Номер документу
19945184
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.12.11 Справа№ 5015/6934/11

За позовом: Прокурора Буського району в інтересах держави в особі Боложинівської сільської ради, с. Боложинів,

до відповідача:Буського міського комунального підприємства, м. Буськ,

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору:Державна екологічна інспекція у Львівській області, м. Львів,

про: стягнення 6721,44 грн.

Суддя М. М. Синчук

При секретарі Григорчук Н.В.

За участю представників:

прокурор:Куцик В.Б. прокурор відділу прокуратури Львівської області,

позивача:Дацків В.В. керівник,

відповідача:не зявився,

третьої особи:не зявився.

Представнику позивача та прокурору розяснено права та обовязки передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало.

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Прокурора Буського району в інтересах держави в особі Боложинівської сільської ради до Буського міського комунального підприємства, Державна екологічна інспекція у Львівській області про стягнення 6721,44 грн. Ухвалою від 10.11.2011 р. провадження у справі порушено, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 28.11.2011 р.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем в порушення вимог чинного законодавства, здійснено самовільне розміщення відходів обємом 80 м. куб. у несанкціонованому для цього місці на території площею 0,11 га поблизу Бузького міського полігону твердих побутових відходів, що належать до земель запасу сільськогосподарського призначення (пасовища) Боложинівської сільської ради. Внаслідок чого, державі заподіяно збитки на суму 6721,44 грн.

Крім того, позивач просить суд зобовязати відповідача привести земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 0,11 га, розміщену поблизу Бузького міського полігону твердих побутових відходів, що належать до земель запасу сільськогосподарського призначення (пасовища) Боложинівської сільської ради, у стан придатний для використання за цільовим призначенням.

В судове засідання 28.11.2011 р. прокурор, представник позивача та третьої особи не зявилися, незважаючи на те, що були належним чином та завчасно повідомлені про час та місце розгляду справи судом, причин неприбуття в судове засідання не повідомили, вимог ухвали суду від 10.11.2011 р. не виконали.

В судове засідання 28.11.2011 р. представник відповідача зявився. Вимог ухвали суду від 10.11.2011 р. не виконав.

В судовому засіданні 28.11.2011 р. розгляд справи відкладено на 13.12.2011 р., про що представник відповідача розписався на повідомленні про відкладення розгляду справи.

В судове засідання 13.12.2011 р. прокурор та представник позивача зявилися, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

В судове засідання 13.12.2011 р. представник відповідача не зявився, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи судом, про що розписався на повідомленні про відкладення розгляду справи.

Суд, керуючись ст. 75 ГПК України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності пояснень (заперечень) відповідача щодо заявлених позовних вимог та представника відповідача у судовому засіданні, за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.

Вислухавши представників сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне.

Прокуратурою Буського району Львівської області за участю спеціалістів Державної екологічної інспекції у Львівській області, управління Держкомзему у Буському районі та в присутності Буського міського голови проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства та встановлено, що відповідачем здійснено самовільне розміщення відходів обємом 80 м. куб. у несанкціонованому для цього місці на території площею 0,11 га поблизу Бузького міського полігону твердих побутових відходів, що належать до земель запасу сільськогосподарського призначення (пасовища) Боложинівської сільської ради.

В ході проведеної перевірки складено акт №92 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 03.08.2011 р. 16.08.2011 р.

Внаслідок несанкціонованого розміщення відходів відповідачем завдано шкоду державі на суму 6721,44 грн. Розрахунок розміру шкоди проведений відповідно до вимог Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства України, затвердженої наказом Мінприроди України від 04.04.2007 р. №149.

12.08.2011 р. Державною екологічною інспекцією у Львівській області складено протокол №00017160 про адміністративне правопорушення, згідно якого встановлено, що ОСОБА_1. здійснила порушення правил складування, зберігання, розміщення відходів.

За вчинення вказаного правопорушення, згідно постанови Державної екологічної інспекції у Львівській області №119 від 22.08.2011 р. про накладення адміністративного стягнення начальника Буського міського комунального підприємства ОСОБА_1. притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено штраф в розмірі 850,00 грн.

Постанова Державної екологічної інспекції у Львівській області №119 від 22.08.2011 р. ОСОБА_1. не оскаржувалась, штраф в сумі 850,00 грн. сплачений в повному обсязі, про що додається квитанція про сплату штрафу (а/с 18).

Станом на час розгляду справи судом, відповідач доказів добровільного відшкодування завданих державі збитків на суму 6721,44 грн. суду не представив.

При винесенні рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства.

Відповідно до п. в ч. 1 ст. 164 Земельного кодексу України охорона земель включає захист земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, забруднення відходами виробництва, хімічними та радіоактивними речовинами та від інших несприятливих природних і техногенних процесів.

Згідно п. 10 ст. 35 Закону України "Про охорону земель" власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно з п. п. "а, б" ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки, а такожне порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів.

Відповідно до ст. 156 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан.

Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України, від 19.04.1993, № 284 "Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам" власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Згідно п. "з" ст. 17 Закону України "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.

Виходячи з положень ст. 157 ЗК України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У відповідності зі ст. 43 Закону України "Про відходи" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідач в судове засідання не зявився, доказів добровільного відшкодування збитків державі суду не представив. Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача на користь держави збитків в розмірі 6721,44 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

У відповідності до п. 7 ст. 69 Бюджетного кодексу України, п. 35 ст. 4 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, надходять до спеціального фонду сільських, селищних, міських бюджетів в розмірі 50 відсотків, до спеціального фонду обласних бюджетів в розмірі 20 відсотків та до спеціального фонду Державного бюджету України в розмірі 30 відсотків.

Відповідно до п. п. "б, г" ч. 3 ст. 152, 157 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, а також шляхом відшкодування заподіяних збитків.

Таким чином, суд встановив, що вимоги позивача майнового характеру про стягнення з відповідача шкоди та немайнового характеру про зобовязання вчинити дії, обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір" із позовних заяв майнового характеру справляється судовий збір в розмірі 2% ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати, із позовних заяв немайнового характеру - справляється судовий збір в розмірі 1 розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 1, 96, 152, 164 Земельного кодексу України, ст. ст. 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 17, 43 Закону України "Про відходи", ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 35 Закону України "Про охорону земель", суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов задоволити повністю.

2.Стягнути з Буського міського комунального підприємства (адреса: вул. Львівська, 6, м. Буськ, Львівська область, Буський район, 80500; ідентифікаційний код 22370571) на користь Боложинівської сільської ради (адреса: с. Боложинів, Львівська область, Буський район, 80527; ідентифікаційний код 04372810) 6721,44 грн. шкоди, завданої самовільним розміщенням відходів (в тому числі 50 відсотків із вказаної суми до спеціального фонду Боложинівського сільського бюджету, 20 відсотків до спеціального фонду Львівського обласного бюджету та 30 відсотків до спеціального фонду Державного бюджету України).

3.Зобовязати Буське міське комунальне підприємство (адреса: вул. Львівська, 6, м. Буськ, Львівська область, Буський район, 80500; ідентифікаційний код 22370571) привести земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 0,11 га, розміщену поблизу Бузького міського полігону твердих побутових відходів, що належать до земель запасу сільськогосподарського призначення (пасовища) Боложинівської сільської ради, у придатний для використання її за цільовим призначенням стан.

4.Стягнути з Буського міського комунального підприємства (адреса: вул. Львівська, 6, м. Буськ, Львівська область, Буський район, 80500; ідентифікаційний код 22370571) в дохід державного бюджету України 2352,50 грн. відшкодування витрат на оплату судового збору.

5.Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Синчук М.М.