Постанова № 19915834, 08.12.2011, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
08.12.2011
Номер справи
35/5005/12767/2011
Номер документу
19915834
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.12.2011 року Справа № 35/5005/12767/2011

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Євстигнеєва О.С.- доповідача,

суддів: Лотоцької Л.О., Бахмат Р.М.

при секретарі: Соловйовій О.І.

за участю представників:

прокурора: Киричок О.В.- посвідчення №112 від 12.07.2011 року

позивача: ОСОБА_1.- предст., дов.№257 від 20.10.2011 року

відповідача: ОСОБА_2.- предст., дов. від 30.12.2010 року

третьої особи: не явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ - інвест" (смт. Ювілейне Дніпропетровської області) на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 01.11.2011р. у справі №35/5005/12767/2011

за позовом: Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області (м. Нікополь Дніпропетровської області) в інтересах держави в особі Нікопольської міської ради Дніпропетровської області (м. Нікополь Дніпропетровської області)

до: товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ - інвест" (смт. Ювілейне Дніпропетровської області)

третя особа на стороні позивача: Нікопольська об`єднана державна податкова інспекція (м. Нікополь Дніпропетровської області)

про: внесення змін до договору оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 01 листопада 2011р. (підписано 04.11.2011р.) у справі №35/5005/12767/2011 (суддя Широбокова Л.П.) задоволений позов Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області (м. Нікополь Дніпропетровської області) в інтересах держави в особі Нікопольської міської ради Дніпропетровської області (м. Нікополь Дніпропетровської області) до товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ - інвест" (смт. Ювілейне Дніпропетровської області) за участю третьої особи Нікопольської об`єднаної державної податкової інспекції (м. Нікополь Дніпропетровської області) про внесення змін до п. 4 договору оренди земельної ділянки від 30.12.2005р., шляхом викладення в наступній редакції: «п. 4. Оренда плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України». З відповідача в доход Державного бюджету України стягнуто 85 грн. витрат по сплаті державного мита і 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Не погодившись із рішенням суду, товариство з обмеженою відповідальністю "АТБ - інвест" (смт. Ювілейне Дніпропетровської області) відповідач, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 01.11.2011 року по справі №35/5005/12767/2011 і прийняти нове рішення, яким відмовити в позові. В якості підстав скасування рішення відповідач визначає порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права. Посилаючись на п. 4.4. укладеного договору сторона вважає, що ні договором, ні діючим законодавством не передбачено таких підстав зміни розміру орендної плати, на яких наполягає прокурор. Позивачем не доведено факту наявності підстав для внесення змін до договору, оскільки не дотримано вимог п. 30 договору та вимог ст. 30 Закону України «Про оренду землі». Крім того, судом порушено ст. 42 , ч.1 ст. 43 та п. 3 ч. 1 ст. 84 ГПК України.

Нікопольський міжрайонний прокурор Дніпропетровської області (м. Нікополь Дніпропетровської області) відзив на апеляційну скаргу не надав, в судове засіданні прокурор просив рішення суду залишити без зміни, а апеляційну скаргу без задоволення.

Нікопольська міська рада Дніпропетровської області (м. Нікополь Дніпропетровської області) позивач, у відзиві на апеляційну скаргу і представник позивача у судовому засіданні пояснив, що рішення суду відповідає вимогам чинного законодавства і повинно бути залишено без зміни.

Нікопольська об`єднана державна податкова інспекція (м. Нікополь Дніпропетровської області) третя особа, відзив на апеляційну скаргу не надала, представник третьої особи у судове засідання не явився, хоча був попереджений про час, дату та місце проведення судового засідання належним чином (повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення №05533150). Беручи до уваги, що неявка представника третьої особи обовязковою не визнавалася, її неявка не перешкоджає вирішенню справи по суті, матеріали справи є достатніми для її перегляду, справа переглядалася без участі представника третьої особи за наявними у справі матеріалами.

У судовому засіданні була оголошена вступна та резолютивна частини постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Вислухавши представників сторін і прокурора, переглянувши матеріали справи, Дніпропетровський апеляційний господарський суд встановив, що 13.12.2005р. між Нікопольською міською радою (орендодавець) і товариство з обмеженою відповідальністю "АТБ - інвест" на підставі рішення Нікопольської міської ради від 16.12.2005р. №86-31/ІУ року був укладений договір оренди землі. Відповідно до пунктів 2, 2 договору, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться в м. Нікополі по пр.. Трубників, 46. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1892 га, у тому числі видами угідь. Земельна ділянка передається за фактичним розміщенням будівлі магазину. Код цільового використання 1.11.6 (інша комерційна діяльність).

30.12.200р. договір був посвідчений ОСОБА_3. приватним нотаріусом Нікопольського міського нотаріального округу і зареєстрований в реєстрі за №4411. Договір зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 13.01.2006р. за №040611000006.

Договір укладено на 10 років (п. 7. договору).

Пунктом 8 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі, визначеним пунктом 4 цього договору. З умов п. 4 із розрахунку 1% від грошової оцінки земельної ділянки орендна плата в рік становить 2663, 936 грн.

Згідно ч.ч.1,2 ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Відповідно до п. 30 договору оренди земельної ділянки, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку. Це правило встановлено і ст. 30 Закону України «Про оренду землі».

Оскільки матеріали справи не містять доказів досягнення згоди зі спірного питання, звернення прокурора до господарського суду про внесення змін до спірного договору оренди земельної ділянки слід визнати обґрунтованим, з дотриманням вимог і укладеного договору і чинного законодавства.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-VI від 03.06.2008 року в Закон України «Про оренду землі»були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині». Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування з 04.06.2008 року.

В звязку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011р. (від 02.12.2010 N 2755-VI) Закон України „Про плату за землю” втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).

Рішенням Нікопольської міської ради від 29.10.2010р. №25-51/V «Про встановлення розмірів річної орендної плати за земельні ділянки в м. Нікополі»було вирішено встановити річний розмір орендної плати за земельні ділянки у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі терміном до 31.12.2010 року, крім земельних ділянок, що вказані у пункті 2 цього рішення. Землекористувачам звернутися до відділу Держкомзему у місті Нікополі для укладання додаткових угод до діючих договорів оренди земельних ділянок (пп. 1, 3).

З метою приведення вищезазначеного рішення у відповідність до діючого законодавства, керуючись Податковим кодексом України, статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Нікопольська міська рада 18.02.2011р. за №50-4/ VІ прийняла рішення «Про внесення змін до рішення Нікопольської міської ради від 29.10.2010р. №25-51/V «Про встановлення розмірів річної орендної плати за земельні ділянки в м. Нікополі», п.2 якого вирішила внести зміни до рішення Нікопольської міської ради від 29.10.2010р. №25-51/V…, а саме: пункт 1 викласти в наступній редакції: встановити річний розмір орендної плати за земельні ділянки у трикратному розмірі земельного податку терміном до 31.12.2011 року.

Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п.12 Земельного кодексу України).

Частина 2 ст. 19 Конституції України зобовязує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. п.3.4.7 Рекомендації Президії ВГСУ від 02.02.2010 р. № 04-06/15 “Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства”.

Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

У листі Вищого господарського суду України від 06.08.2008 р. № 01-8/471 “Про деякі питання практики застосування у вирішенні окремих норм процесуального права (за матеріалами справ, розглянутих Верховним Судом України)”, зокрема, зазначено: відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. За таких обставин недотримання позивачем вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про розірвання договору, у разі виникнення такої необхідності, не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до відповідача про розірвання оспорюваного договору. Крім того, слід враховувати, що в силу ст.4 ГК України земельні відносини не є предметом регулювання цього Кодексу.

Не заперечуючи проти приведення договору оренди землі у відповідність чинному законодавству, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, вважає, що рішення місцевого господарського суду підлягає скасуванню відповідно до наступного: як вбачається із норм Податкового Кодексу України розмір орендної плати не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, який у свою чергу обчислюється виходячи із розміру грошової оцінки землі.

У пункті 4 договору, до якого просить внести зміни прокурор, зазначена площа земельної ділянки, грошова оцінка землі за 1 кв.м., загальна грошова оцінка землі і сума орендної плати, виходячи із грошової оцінки землі. Виключаючи із договору розмір грошової оцінки землі, за цим договором не буде можливості обрахувати розмір орендної плати, тобто одна із суттєвих умов договору після внесення в нього змін буде відсутня. За таких обставин суд помилково задовольнив вимоги прокурора щодо внесення змін до договору оренди землі саме в такій редакції, яку зазначив прокурор у позовній заяві.

За таких обставин рішення місцевого господарського суду підлягає скасуванню, а у позовних вимогах слід відмовити.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 103-105 ГПК України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "АТБ - інвест" (смт. Ювілейне Дніпропетровської області) задовольнити.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 01 листопада 2011 року у справі №35/5005/12767/2011 скасувати.

Прийняти нове рішення.

У позовних вимогах відмовити.

Стягнути з Нікопольської міської ради Дніпропетровської області (53213 Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Електрометалургів, 3, код ЄДРПОУ 37338501) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ інвест»(Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, смт. Ювілейне, вул. Радгоспна, 76, код ЄДРПОУ 30691543) 470 грн. 50 коп. сплаченого державного мита за перегляд судового рішення в апеляційному порядку.

Зобовязати господарський суд Дніпропетровської області видати наказ відповідно до вимог ст.ст. 116, 117 ГПК України.

Головуючий суддя: О.С.Євстигнеєв

Судді: Л.О.Лотоцька

Р.М.Бахмат

(постанова виготовлена у повному обсязі 13.12.2011 року)