Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 47/40308.12.11 За позовом Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків „Житлоінвестбуд- УКБ” Головного управління житлового забезпечення виконавчого органу Київради
(Київської міської державної адміністрації)
до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської
державної адміністрації
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача
Київська міська рада
про зобовязання вчинити дії
Суддя Станік С.Р.
Представники сторін:
від позивача ОСОБА_1. предст. (дов. від 10.01.2011р.)
від відповідача ОСОБА_2. предст. (дов. від 24.10.2011р.)
від третьої особиОСОБА_3. предст. (дов. від 09.09.2011р.)
На підставі статті 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 08.12.2011р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з вимогою про визнання договору оренди земельної ділянки від 30.01.2006р., зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 03.02.2006р. за №63-6-00330 таким, що припинив свою дію у звязку із закінченням терміну дії договору та зобовязання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зняти з реєстрації та виключити з бази даних Державного земельного кадастру договорів оренди земельної ділянки від 03.02.2006р., зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 03.02.2006р. за №63-6-00330 у звязку із закінченням терміну дії договору.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.10.2011р. було порушено провадження у справі №47/403, розгляд справи було призначено на 10.11.2011р., залучено Київську міську раду до у часті у розгляді справи в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.11.2011р. розгляд справи було відкладено до 08.12.2011р.
У судовому засіданні 08.12.2011р. представник позивача надав суду письмові пояснення по справі, в яких позивач зазначає, що термін дії договору оренди земельної ділянки закінчився 03.02.2008р. у відповідності до п.п.3.1 та 11.3 договору. Також позивач зазначає, що згідно п.2.3 Положення «Про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)», затвердженого рішенням Київради від 19.12.2002р. №182/342 одним з основних завдань Управління є ведення державного земельного кадастру та моніторингу земель.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до рішення Київської міської ради від 27.10.2005 року №310/3771 “Про передачу комунальному підприємству з питань будівництва житлових будинків „Житлоінвестбуд-УКБ” земельної ділянки №11 для будівництва житлового будинку у 3-ому мікрорайоні житлового масиву Позняки у Дарницькому районі м. Києва” передано у короткострокову оренду на 2 роки земельну ділянку №11 площею 0,80га. для будівництва житлового будинку у 3-ому мікрорайоні житлового масиву Позняки у Дарницькому районі м. Києва за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови. На виконання вищезазначеного рішення між Київською міською радою та позивачем укладено договір оренди земельної ділянки від 30.01.2006р., на вказаний у рішенні строк. Даний договір зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів за номером №63-6-00330.
Посилаючись на п.11.3 Договору оренди від 30.01.2006р. та ст. 31 Закону України “Про оренду землі” позивач стверджує, що дія даного договору оренди земельної ділянки припинилась, у звязку із закінченням строку, на який було укладено договір оренди земельної ділянки від 30.01.2006р.
Також позивач зазначає, що термін дії договору оренди земельної ділянки від 30.01.2006р. Київською міською радою не продовжувався та не оспорювався.
У звязку із закінченням терміну дії договору оренди земельної ділянки від 30.01.2006р., позивач звернувся до третьої особи з листом №114/2589 від 06.04.2009р., в якому просив зняти з реєстрації та виключити з бази даних Державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 03.02.2006р. у звязку із закінченням терміну дії договору.
У відповідь (лист вих. №07-387/11763 від 24.04.2009р., який надано позивачем у судовому засіданні) Головне управління земельних ресурсів (відповідач) повідомило, що для проведення процедури припинення дії договору оренди земельної ділянки, який зареєстровано в автоматизованій системі ПК “Кадастр” та термін дії якого закінчився, позивачу необхідно направити відповідний пакет документів. Однак, яким саме нормативно-правовим актом передбачено, що лише за наявності таких документів можливе проведення процедури припинення дії договорів оренди земельних ділянок, в листі не було зазначено. Зазначені дії відповідача позивач вважає такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України.
Представник відповідача у судовому засіданні 08.12.2011р. в усних поясненнях заперечив проти задоволення позовних вимог.
Представник третьої особи у судовому засіданні надав суду пояснення, в яких третя особа проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до ст. 31 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено. Також третя особа зазначає, що чинним законодавством чітко не визначено процедуру зняття з реєстрації договорі оренди земельних ділянок. В наданих письмових поясненнях третя особа просить суд розглядати справу за наявними матеріалами справи та без участі представника Київської міської ради.
Розглянувши наявні матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
На підставі рішення Київської міської ради від від 27.10.2005 року №310/3771 “Про передачу комунальному підприємству з питань будівництва житлових будинків „Житлоінвестбуд-УКБ” земельної ділянки №11 для будівництва житлового будинку у 3-ому мікрорайоні житлового масиву Позняки у Дарницькому районі м. Києва” передано у короткострокову оренду на 2 роки земельну ділянку №11 площею 0,80га. для будівництва житлового будинку у 3-ому мікрорайоні житлового масиву Позняки у Дарницькому районі м. Києва за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови.
На виконання вищезазначеного рішення між Київською міською радою та позивачем укладено договір оренди земельної ділянки від 30.01.2006р., на вказаний у рішенні строк. Даний договір зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів за номером №63-6-00330.
15.01.2007р. було підписано та затверджено Акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом обєкта по вул. Урлівська, 17 у 3-ому мікрорайоні житлового масиву Позняки у Деснянському районі м. Києва (розпорядження Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації від 21.12.2006р. №1471).
Статтею 125 Земельного Кодексу України встановлено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Відповідно до п. 3.13 Положення “Про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)”, затвердженого рішенням Київради від 19.12.2002 року №182/342, Головне управління земельних ресурсів організовує видачу державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, оформлення та видачу договорів оренди (суборенди) земельних ділянок та здійснює реєстрацію суб'єктів права власності на землю, реєстрацію права користування землею і договорів на оренду (суборенду) землі.
Вищевказаний договір оренди зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 03.02.2006р. за №63-6-00330 в книзі записів державної реєстрації договорів.
Відповідно до п.1.1. договору орендодавець (Київська міська рада) за Актом приймання-передачі передає, а орендар (позивач) приймає в оренду земельну ділянку, визначену цим договором строком на 2 (два) роки (п.3.1 договору).
Право на оренду земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього договору (п.6.2 договору).
Крім цього, п. 11.3 договору визначено, що договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
У відповідності до п. 7.1. договору після припинення дії цього договору орендар (позивач) зобовязаний повернути орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, в якому він одержав її в оренду.
Як зазначає позивач, термін дії договору оренди земельної ділянки від 30.01.2006р. закінчився 03.02.2008 року у відповідності до умов п.3.1. договору.
У звязку з чим, позивач надіслав третій особі лист вих. №114/2589 від 06.04.2009р., в якому просив третю особу зняти з реєстрації та виключити з бази даних Державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 03.02.2006р., у звязку із закінченням терміну дії договору.
У відповідь (лист вих. №07-387/11763 від 24.04.2009р., який надано позивачем у судовому засіданні) Головне управління земельних ресурсів (відповідач) повідомило, що для проведення процедури припинення дії договору оренди земельної ділянки, який зареєстровано в автоматизованій системі ПК “Кадастр” та термін дії якого закінчився, позивачу необхідно направити відповідний пакет документів, а саме:
1.Розпорядження районних державних адміністрацій про передачу обєкта будівництва на баланс експлуатуючим організаціям;
2.Авізо;
3.Акт приймання-передачі обєкта будівництва;
4.Лист - клопотання від балансоутримувача про внесення даних (земельних ділянок) до автоматизованої системи ПК “Кадастр”;
5.Лист від районної податкової інспекції про відсутність заборгованості по орендній платі по конкретних земельних ділянках.
Однак, яким саме нормативно-правовим актом передбачено, що лише за наявності такого пакету документів можливе проведення процедури припинення дії договорів та їх зняття з реєстрації в автоматизованій базі ПК “Кадастр”., в листі не було зазначено.
Враховуючи вищевикладене, позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з вимогою про зобовязання відповідача виключити з бази даних Державного земельного кадастру договорів оренди земельної ділянки від 30.01.2006р., зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 03.02.2006р. за №63-6-00330 у звязку із закінченням терміну дії договору (з урахуванням уточнення позовних вимог).
У відповідності до ст. 20 Закону України “Про оренду землі” укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Згідно зі ст. 2 Закону України “Про оренду землі”, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 31 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі припиняється у випадку закінчення терміну, на який його укладено.
Проаналізувавши норми чинного законодавства та умови договору оренди земельної ділянки, суд дійшов висновку, що термін дії договору оренди земельної ділянки від 30.01.2006р., який зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про що зроблено запис від 03.02.2006р., закінчився 03.02.2008 року у відповідності до умов п.3.1. договору.
Враховуючи те, що матеріалами справи підтверджено закінчення терміну дії договору оренди земельної ділянки, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо визнання договору таким, що припинив свою дію підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобовязання зняти з реєстрації та виключити з бази даних Державного земельного кадастру договорів оренди земельної ділянки від 03.02.2006р., зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 03.02.2006р. за №63-6-00330 у звязку із закінченням терміну дії договору, то зазначені вимоги підлягають задоволенню з огляду на нижчевикладене.
У відповідності до ст. 193 Земельного Кодексу України, державний земельний кадастр це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Згідно з приписами положення ст. 195 Земельного Кодексу України, основними завданнями ведення державного земельного кадастру є забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки; застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок; запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності. забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки, запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.
Частиною 1 ст. 204 Земельного Кодексу України встановлено, що державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до п. 2.3 Положення “Про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) затвердженого рішенням Київради від 19 грудня 2002 року №182/342 (зі змінами і доповненнями, внесеними рішенням Київської міської ради від 1 жовтня 2007 року № 500/3334), одним з основних завдань Управління є ведення державного земельного кадастру та моніторингу земель.
Частина 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи вищевикладене, оскільки ведення державного земельного кадастру та моніторингу земель згідно п.2.3 Положення “Про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)” покладено на відповідача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги - є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Державне мито і судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва,
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати договір оренди земельної ділянки від 30.01.2006р., що зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03.02.2006р. за №63-6-00330 таким, що припинив свою дію, у звязку із закінченням терміну дії договору.
3. Зобовязати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код ЄДРПОУ 26199097) зняти з реєстрації та виключити з бази даних Державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки від 30.01.2006р., що зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03.02.2006р. за №63-6-00330 у звязку із закінченням терміну дії договору.
4. Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 32а, код 26199097) на користь Комунального підприємства з питань будівництва житлових будинків „Житлоінвестбуд-УКБ” Головного управління житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (місцезнаходження: 01034, м. Київ, вул.. Володимирська, 42, код 31958324) витрати по сплаті державного мита 85 (вісімдесят пять) грн. 00коп. та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00коп. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5.Видати накази відповідно до ст. 116 Господарського процесуального кодексу України.
6. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя С.Р. Станік
Дата складання повного тексту рішення 13.12.2011р.