ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" листопада 2011 р.Справа № 16/5025/2074/11 За позовом прокурора Новоушицького району в інтересах держави в особі Новоушицької районної державної адміністрації, смт. Нова Ушиця та Управління агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації, смт. Нова Ушиця
за участю третьої особи на стороні позивачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Державного казначейства у Хмельницькій області, м. Хмельницький
до Фермерського господарства „Айстра-1”, с. Воробіївка, Дунаєвецького району
про стягнення 139 200,00 грн.
Суддя В.В. Магера
Представники сторін:
від 1-го позивача: не з`явився;
від 2-го позивача: не зявився;
від відповідача: ОСОБА_1 - за довір. від 22.11.2011 р.;
ОСОБА_2 - за довір. від 22.11.2011 р.;
від 3-ї особи: ОСОБА_3 за довір. №15-07/34-215 від 11.01.2011 р.;
від прокуратури: Шкадько В.В. прокурор відділу прокуратури Хмельницької області;
В засіданні суду 22.11.2011р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення згідно ст. 85 ГПК України.
Суть спору: Прокурор Новоушицького району, смт. Нова Ушиця Хмельницької області, в інтересах держави в особі Новоушицької районної державної адміністрації, смт. Нова Ушиця Хмельницької області, та Управління агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації, смт. Нова Ушиця Хмельницької області, звернувся з позовом до суду про стягнення з Селянсько-фермерського господарства „Айстра-1”, с. Воробіївка Дунаєвецького району Хмельницької області 139200,00 грн.
В обґрунтування заявленого позову прокурор зазначає, що на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №1010-р від 28.07.2008 р., розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації №428/2008-р від 12.08.2008 р., розпорядження Новоушицької райдержадміністрації Хмельницької області від 12.08.2008 р. №649/08-р між СФГ „Айстра-1”, Управлінням агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації відповідачу перераховано кошти за компенсацію витрат у розмірі 139200,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 06.10.2008р. №324.
При цьому кошти відповідачу було перераховано без достатніх на то підстав, оскільки кошти в розмірі 563,7 тис. грн. було виділено для сільгоспвиробників Новоушицького району. Між тим, СФГ „Айстра-1” зареєстровано в с.Воробіївка Дунаєвецького району. Тому прокурор в обгрунтування позову посилається на вимоги ст.1212 ЦК України.
Рішенням господарського суду від 02.06.2010 р. по справі №4/578-10 задоволено позов СФГ „Айстра-1” до Управління агропромислового розвитку Новоушицької державної адміністрації та визнано недійсним договір про надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету від 25.09.2008р., проте кошти, одержані відповідачем відповідно до цього договору, господарством не повернуті.
Відповідно до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 р. №415 субєктам господарської діяльності недержавної форми власності або субєктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 %, кошти резервного фонду бюджету виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.
Прокурор в судовому засіданні позов підтримав повністю із посиланням на те, що позовні вимоги підтверджені наявними у справі доказами та відповідають вимогами чинного законодавства.
Позивач (Новоушицька районна державна адміністрація) надіслав на адресу суду лист, в якому позовні вимоги прокурора підтримує у повному об'ємі, обгрунтовуючи останні ст. 24 Бюджетного кодексу України та п. 11 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого постановою КМ України від 29.03.2002 р. №415.
Позивачі по справі (Новоушицька районна державна адміністрація та Управління агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації) в засідання суду 22.11.2011р. не прибули, хоча про дату та час розгляду справи повідомлялись із направленням ухвали від 07.11.2011р. згідно поштових повідомлень про отримання ухвал 11.11.2011р.
Представники відповідача в судовому засіданні 22.11.2011р. заперечили проти позовних вимог, заявлених прокурором, з підстав, викладених у відзиві від 22.11.2011р.
Так, у вказаному відзиві відповідач посилається на те, що СФГ „Айстра-1” протягом 2008 року здійснювало свою господарську діяльність на території Новоушицького району, в результаті чого до бюджету Новоушицького району сплачувалися податки. Господарство утримувало в оренді на території Зеленокуриловецької сільської ради Новоушицького району 489 земельних часток паїв, площа яких відповідно до договорів оренди становила 969,93 га, що підтверджується довідкою відділу земельних ресурсів Новоушицького району станом на 22.01.2008 року.
У липні 2008 року СФГ „Айстра-1” подало прохання до комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Новоушицької РДА щодо виділення коштів з резервного фонду на відшкодування збитків по СФГ „Айстра-1” у зв`язку із пошкодженням посівів с/г культур.
Внаслідок розподілу коштів, затвердженим розпорядженням голови Хмельницької облдержадміністрації від 12.08.2008 р. № 428/2008-р по Новоушицькому району для СФГ "Айстра-1" визначено компенсацію у сумі 139 200 грн.
Листом Державного казначейства України від 01.08.2008 року № 6-10/2014-12551 Головному управлінню Державного казначейства у Хмельницькій області надіслано розпис асигнувань резервного фонду за кодом програмної класифікації видатків (КПВК) 7921710 "Часткова компенсація витрат с/г підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року" за кодом економічної класифікації видатків (КЕКВ) 1310 „Субсидії та поточні трансфери підприємствам, установам, організаціям”.
Відповідно до роз`яснень щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету за наказом Державного казначейства України від 04.11.2004 року № 194 (із змінами), поточні платежі юридичним особам за КЕКВ 1310, які включають субсидії... підприємствам і організаціям сільського господарства є невідплатними і безповоротними, а тому заборгованість по даній допомозі в органах державного казначейства не обліковується. Дані кошти можуть бути повернені лише при умові прийняття відповідного рішення уповноваженого органу. На сьогоднішній день такого рішення Кабінетом Міністрів України не прийнято, тому питання про повернення коштів не може ставитися Управлінням агропромислового розвитку Новоушицької РДА.
Відповідач посилається на те, що п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2002 р. № 415 „Про затвердження порядку використання коштів резервного фонду бюджету” зазначено, що кошти резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів резервного фонду бюджету.
За умовами ст.22 даної постанови, у разі визнання доцільності та можливості виділення коштів з резервного фонду бюджету Мінекономіки (уповноважений місцевий орган) готує відповідний проект рішення, в якому повинно бути визначено, крім іншого умови повернення коштів, виділених з резервного фонду бюджету. Однак, розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 10-10-р., розпорядження Хмельницької облдержадміністрації № 428/2008 р від 12.08.2008 року., розпорядження Новоушицької райдержадміністрації № 649/2008-р від 12.08.2008 р. жодним чином не передбачають умов та строків повернення виділених з резервного фонду бюджетних коштів.
За таких обставин, відповідач просить відмовити в позові.
Представник третьої особи в засідання суду прибув, подав письмове пояснення від 17.11.2011р. за №15-07/553-10272, згідно якого повідомив наступне: згідно абзацу 2 п.1 розпорядження КМУ №1010-р від 28.07.2008р. „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків, внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницьких областях” кошти на проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року видаються Мінфіном за рахунок коштів резервного фонду Державного бюджету України.
Визначення напрямків використання коштів резервного фонду державного та місцевого бюджетів і встановлення процедури, пов'язаної з виділенням коштів резервного фонду відповідного бюджету та звітуванням про їх використання встановлюється Порядком використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого Постановою КМУ №415 від 29.03.2002р. (надалі Порядок).
Так, п. 11 Порядку зазначає, що кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету. Розпорядженням КМУ від 28.07.2008р №1010-р та Розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 12.08.2008р. № 428/2008-р „Про розподіл коштів, виділених кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року на території Хмельницької області” зазначені умови не були визначені, а бюджетні асигнування були виділені за КЕКВ 1310.
Зазначив, що головним управлінням Державного казначейства України у Хмельницькій області (в особі Новоушицького управління Державного казначейства ГУ ДКУ у Хмельницькій області) відповідно до платіжних доручень були використані бюджетні кошти на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у червні-липні 2008 року на території Хмельницької області СФГ „Айстра-1” в сумі 139 200,00 грн. за КЕКВ 1310 „Субсидії і поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)”, що відповідає розпорядчим документам Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, Хмельницької обласної та Новоушицької районної державних адміністрацій.
Відповідно до Роз'яснення щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженого Наказом Державного казначейства України №330 від 08.12.2006р. до категорії видатків „Субсидії і поточні трансферти (1300)” відносяться всі невідплатні державні платежі, які не підлягають поверненню і передбачаються лише на поточні цілі одержувача бюджетних коштів.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач зареєстрований як юридична особа Фермерське господарство „Айстра-1” за адресою: Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Воробіївка, код 31424783.
Проведеною прокуратурою Новоушицького району перевіркою встановлено, що на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №1010-р від 28.07.2008 р. „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях”, розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації № 428/2008-р від 12.08.2008 р., розпорядження Новоушицької райдержадміністрації Хмельницької області від 12.08.2008р. №649/08-р 25.09.2008 р. між Управлінням агропромислового розвитку Новоушицької райдержадміністрації та ТОВ „Айстра-1” був укладений договір про надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету.
Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації № 428/2008-р від 12.08.2008 р. „Про розподіл коштів, виділених Кабінетом міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 р. на території Хмельницької області” визначено спрямувати кошти, виділені з резервного фонду державного бюджету, райдержадміністраціям для часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася на території Хмельницької області. Зобовязано голови відповідних райдержадміністрацій визначити розпорядника по використанню коштів із дотриманням встановлених вимог на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, відповідно до розподілу.
Розпорядженням Новоушицької районної державної адміністрації №649/08-р від 12.08.2008 р. визначено управління агропромислового розвитку райдержадміністрації розпорядником по використанню коштів, виділених на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії в сумі 563,7 тис. грн.
Згідно додатку до розпорядження № 428/2008-р від 12.08.2008 р. „Розподіл коштів на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії" відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків від стихії, що сталася в Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях в розрізі підприємств та культур Хмельницької області для закупівлі паливно-мастильних матеріалів, насіння, садивного матеріалу, міндобрив, гербіцидів, пестицидів, протруйників” ТОВ „Айстра-1”, с. З.Курилівці визначено суму на компенсацію витрат у розмірі 139 200,00 грн.
Розпорядженням від 19.12.2008 р. № 628/2008-р. внесено зміни до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 12.08.2008 р. № 428/2008-р. та вирішено провести перерозподіл коштів.
Платіжним дорученням №324 від 06.10.2008 р. грошові кошти в сумі 139200,00 грн. були перераховані управлінням агропромислового розвитку Новоушицької РДА на рахунок СФГ „Айстра-1”.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 02.06.2010 р. у справі № 4/578-10 позов СФГ „Айстра-1” до Управління агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації про визнання недійсним договору надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету від 25.09.2008 р. задоволено повністю.
Вказаним рішенням встановлено, що спірний договір підписаний особою, яка не мала необхідного обсягу цивільної дієздатності, СФГ „Айстра-1” правочин не був в подальшому схвалений. Прийняті господарством грошові кошти в розмірі 139200,00 грн., перераховані Управлінням, не можуть розглядатися як схвалення правочину особою, інтереси якої представляли, оскільки перерахування коштів Управлінням було здійснено на підставі розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 19.12.2008 р. № 628/2008-р як компенсація витрат внаслідок стихії, що підтверджується платіжним дорученням № 324 від 06.10.2008р., а не згідно спірного правочину.
26.09.2011 р. позивачем-2 на адресу відповідача направлено вимогу від 23.09.2011 р. про повернення 139200 грн., що підтверджується фіскальним чеком поштового відділення та описом вкладення.
В зв'язку з неповерненням відповідачем коштів із резервного фонду бюджету в розмірі 139200,00 грн. прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся з позовом до суду про примусове стягнення заборгованості.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Пунктом 3 статті 116 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови та розпорядження, які є обовязковими до виконання.
Абзацом 18 підпункту 2 ч.1 ст.20 Закону України „Про Кабінет Міністрів України” передбачено, що Кабінет Міністрів України у сферах соціальної політики, охорони здоров'я, освіти, науки, культури, спорту, туризму, охорони навколишнього природного середовища та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій: забезпечує здійснення заходів, передбачених державними програмами ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, приймає рішення з питань ліквідації наслідків інших аварій, а також пожеж, катастроф, стихійного лиха.
Відповідно до абзаців 10, 14 підпункту 1 частини 1 статті 20 Закону України „Про Кабінет Міністрів України” Кабінет Міністрів України утворює згідно із законом державні резервні фонди фінансових і матеріально-технічних ресурсів та приймає рішення про їх використання; приймає рішення про використання коштів резервного фонду Державного бюджету України.
Згідно з ч.1 ст.24 Бюджетного кодексу України резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені під час складання проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.2 п.11 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29.03.2002 р. № 415, кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.
З огляду на викладене, визначений Кабінетом Міністрів України порядок використання коштів з резервного фонду бюджету передбачає, що кошти із резервного фонду бюджету субєктам господарської діяльності недержавної форми власності виділяються лише на умовах повернення.
Як встановлено судом, СФГ „Айстра-1” засноване на приватній власності (довідка про включення до ЄДРПОУ №2093), тому отримані останнім грошові кошти в розмірі 139200,00 грн. підлягають поверненню позивачу.
При цьому відсутність у відповідних актах розпорядників цих коштів умов щодо строку та умов їх повернення не може вважатись умовою неповернення таких коштів та підставою для відмови у їх стягненні, оскільки в такому випадку застосовуються загальні положення п.11 постанови КМУ від 29.03.2002р. №415 (аналогічна позиція викладена в постанові Львівського апеляційного господарського суду від 21.10.2010 р., яка залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 22.12.2010 р.).
Судом також приймається до уваги, що управління агропромислового розвитку Новоушицької райдержадміністрації листом від 23.09.2011р. зверталось до відповідача із вимогою про необхідність повернення коштів в сумі 139200,00 грн. на рахунок №31114090700339ККД в ГДКУ у Хмельницькій області, отримувач УДК в Новоушицькому районі (докази направлення долучені до матеріалів справи). Відповіді на претензійний лист від 23.09.2011р. позивачі не отримували.
При цьому, відповідач не заперечує факту отримання коштів в сумі 139200,00 грн.
Факти, встановлені рішенням господарського суду під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони (ч. 2 ст. 35 ГПК України).
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 02.06.2010 р. у справі № 4/578-10 встановлено, що прийняті господарством грошові кошти в розмірі 139200,00 грн., перераховані Управлінням (відповідачем-2), не можуть розглядатися як схвалення правочину особою, інтереси якої представляли, оскільки перерахування коштів Управлінням було здійснено на підставі розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 19.12.2008 р. № 628/2008-р як компенсація витрат внаслідок стихії, що підтверджується платіжним дорученням №324 від 06.10.2008р., а не згідно спірного правочину.
При вирішенні справи судом також враховується, що згідно додатку до розпорядження №428/2008-р від 12.08.2008 р. „Розподіл коштів на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії" відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 р. № 1010-р „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків від стихії, що сталася в Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях в розрізі підприємств та культур Хмельницької області для закупівлі паливно-мастильних матеріалів, насіння, садивного матеріалу, міндобрив, гербіцидів, пестицидів, протруйників” суму компенсації витрат у розмірі 139 200,00 грн. визначено ТОВ „Айстра-1”, с. З.Курилівці а не СФГ „Айстра-1”, с.Воробіївка Дунаєвецького району.
Статтею 1212 ЦК України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Таким чином, зважаючи на факти, встановлені рішенням господарського суду області по справі №4/578-10, подані докази та вимоги чинного законодавства, суд вважає що позов прокурора про стягнення з відповідача 139200,00 грн. заборгованості є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача в доход державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД -
В И Р І Ш И В:
Позов прокурора Новоушицького району в інтересах держави в особі Новоушицької районної державної адміністрації, смт. Нова Ушиця та Управління агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації, смт. Нова Ушиця за участю третьої особи на стороні позивачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Державного казначейства у Хмельницькій області, м. Хмельницький до Фермерського господарства „Айстра-1”, с.Воробіївка, Дунаєвецького району про стягнення 139 200,00 грн. задовольнити.
Стягнути з Фермерського господарства „Айстра-1”, с. Воробіївка, Дунаєвецького району (код ЄДРПОУ 31424783) на користь Управління агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації смт. Нова Ушиця, вул. Подільська,17 (код ЗКПО 33844044) кошти в сумі 139200,00 грн. (сто тридцять девять тисяч двісті гривень 00 коп.)
Видати наказ.
Стягнути з Фермерського господарства „Айстра-1”, с. Воробіївка, Дунаєвецького району (код ЄДРПОУ 31424783) в Доход державного бюджету України на р/р 31213206700002 ГУДКУ у Хмельницькій області, отримувач коштів УДК у м. Хмельницькому, код ОКРО 23565225, МФО 815013, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку 206, судовий збір в сумі 2 784,00 грн. (дві тисячі сімсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.).
Видати наказ.
СуддяВ.В. Магера
Повний текст рішення складено та підписано 25.11.2011р.
Віддруковано 3 прим.:
1-до матеріалів справи
2,3-позивачам (із повідомленням).