Рішення № 19903674, 14.11.2011, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
14.11.2011
Номер справи
6/1790-10
Номер документу
19903674
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" листопада 2011 р.

Справа № 6/1790-10

За позовом Державного підприємства „Національна атомна енергогенеруюча компанія „Енергоатом” від імені якої і за дорученням якого діє відокремлений підрозділ „Хмельницька АЕС” м. Нетішин

до 1. Виконавчого комітету Нетішинської міської ради, м. Нетішин

2. Нетішинської міської ради м. Нетішин

про стягнення 6792851,23 грн.

Суддя Танасюк О.Є.

Представники сторін:

позивача: не з’явився

відповідача-1: не з’явився

відповідача-2: не з’явився

Суть спору: Позивач - державне підприємство „Національна атомна енергогенеруюча компанія „Енергоатом” м. Київ від імені і за дорученням якої діє відокремлений підрозділ „Хмельницька АЕС” м. Нетішин звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Нетішинської міської ради м. Нетішин та Нетішинської міської ради про стягнення 6792851,23 грн. різниці між затвердженим розміром тарифів та економічно обґрунтованими тарифами, які пов’язані з витратами на виробництво житлово-комунальних послуг з водопостачання, водовідведення, транспортування і постачання теплової енергії споживачами.

В обгрунтування позовних вимог вказує, що 07.06.07р. рішенням виконкому Нетішинської міської ради № 221 позивача було визначено виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення та постачання теплової енергії у житловому фонді, що знаходиться на території м. Нетішин (ліцензія на водопостачання та водовідведення №21 від 12.04.05р.)

Відповідно до ст.28 ЗУ „Про місцеве самоврядування” (в редакції до 22.07.10р.), до повноважень виконавчих органів сільських селищних, міських рад віднесено повноваження на встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.

Позивач звертає увагу суду на те, що ним на виконання приписів постанови КМУ від 12.07.06р. № 959 „Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення”, ініційовано перевірку Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області, за результатами якої в акті перевірки від 04.06.07р. підтверджено, що розрахунки планових витрат на житлово-комунальні послуги відповідають нормам, визначеним вищезазначеною Постановою КМУ.

Позивач вказує, що листами від 27.06.07р., від 25.10.07р., 30.11.07р., 18.01.08р., та 20.03.08р. звертався до міського голови м. Нетішин для погодження тарифів з розрахунками економічно обґрунтованих витрат на житлово-комунальні послуги водопостачання, водовідведення, транспортування та постачання теплової енергії.

В зв’язку із не погодженням відповідачами тарифів з метою запобігання збитків, позивач звернувся до суду. 03.08.09р. Нетішинським міським судом винесено постанову, якою зобов’язано виконком Нетішинської міської ради переглянути та погодити тарифи ДП НАЕК „Енергоатом” ВП ХАЕС щодо послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, постачання і транспортування теплової енергії.

Рішенням виконкому Нетішинської міської ради №375 від 16.10.09р., погоджено тарифи на комунальні послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, централізованого постачання гарячої води, однак в розмірі нижчому, ніж позивач вважає економічно обґрунтованим.

Враховуючи, що ст. 31 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги” (в редакції, що існувала до 22.07.09р.), передбачено, що у разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво орган, що їх затвердив, зобов’язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг, позивач вказує, що різниця між витратами на виробництво та погодженими відповідачем-1 тарифами за період з 01.01.10р. по 01.09.10р. склала 6 792 851,23 грн., зокрема:

- для населення: 1 437 887,90 грн. (водопостачання) + 1 540 501,05 (водовідведення) + 2528319,51 грн. (транспортування та постачання) = 5 506 708,55 грн.;

- для юридичних осіб: 180 171,60 грн. (водопостачання) + 193 815,35 грн. (водовідведення) + 912155,73 грн. (транспортування та постачання) = 1 286 142,68 грн.

Відповідач-1 (Виконавчий комітет Нетішинської міської ради, м. Нетішин) у відзиві №12/01-14-4253/2010 від 22.11.2010р. проти позову заперечує. Вказує, що рішенням виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 16.10.2009 р. № 375 „Про погодження ВП „ХАЕС” тарифів на комунальні послуги „для позивача погоджено тарифи на комунальні послуги з централізованого водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води, які надаються населенню, бюджетним установ та іншим споживачам.

Зазначає, що позивачем не доведено факту заподіяння йому збитків, розмір цих збитків, невиконання зобов’язання відповідачем та причинно-наслідковий зв’язок між невиконанням зобов’язання та заподіяними збитками.

Представник відповідача-2 (Нетішинської міської ради м. Нетішин) у відзиві на позов за №12/01-14/85/2011 від 11.01.2011р. проти позову заперечував, посилаючись на те, що позивач не доводить того, що різниця в тарифах, запропонованих позивачем та погоджених у рішенні виконкому Нетішинської міською радою №375 від 16.10.09р. є саме збитками в розумінні 623 ЦК України.

Також вказує, що відповідно до ст. 31 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги” (в редакції до 22.07.10р.) видатки на відшкодування втрат підприємств, що пов’язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, відповідна сільська, селищна, міська рада передбачає у відповідному місцевому бюджеті.

Відповідно до п.23 ч,1 ст.26 ЗУ „Про місцеве самоврядування” до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього.

Однак, враховуючи, що виконком Нетішинської міської ради в рішенні №375 від 16.10.09р. погодив позивачу тарифи, а не затвердив їх, то в бюджеті Нетішинської міської ради не передбачалося коштів на компенсацію різниці в тарифах.

Розглядом матеріалів справи встановлено.

Відокремлений підрозділ ДП НАЕК „Енергоатом” Хмельницька атомна станція –зареєстрована як юридична особа та внесена до ЄДРПОУ, що підтверджується довідкою №2151 від 06.06.06р. та діє на підставі Положення, затв. Міністром палива та енергетики в 2004р. із змінами та доповненнями.

14.05.07р. ВП ХАЕС звернулася до Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області із листом №47-207/4668 для проведення перевірки порядку формування тарифів на житлово-комунальні послуги з централізованого опалення, транспортування, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення.

За результатами проведення перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами в Хмельницькій області ВП ДП НАЕК „Енергоатом” ХАЕС, складено акт перевірки від 04.06.07р., в якому встановлено, що ВП ДП НАЕК „Енергоатом” ХАЕС засноване на державній власності і належить до сфери управління Міністерства палива і енергетики, одним із видів діяльності даного підприємства є виробництво електричної та теплової енергії.

Також в акті встановлено, що згідно з наказом по ВП ХАЕС від 21.03.06р. №371 „Про створення в організаційній структурі ВП ХАЕНС підрозділу „Комунальне господарство”, ВП ХАЕС є виконавцем послуг централізованого водопостачання, водовідведення та постачання і транспортування теплової енергії.

При цьому, у висновках до даного акту перевірки, підтверджено, що зроблені ВП ХАЕС розрахунки планових витрат на виробництво та реалізацію послуг з централізованого водопостачання, водовідведення та постачання і транспортування теплової енергії відповідають нормам визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 10.07.06р. №955 „Про затвердження порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води” та відповідно до постанови КМУ від 12.07.06р. №959 „Про затвердження порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення”, а рівень планових витрат на послуги є економічно обґрунтованим, розрахунки здійснені з дотриманням вимог стандартів, норм технологічних регламентів.

Крім того, 11.06.07р. відповідно до Порядку надання висновків, затв. наказом Мінекономіки від 07.03.07р. №67, ВП ХАЕС отримано висновки Державної інспекції з контролю за цінами щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на виробництво житлово-комунальних послуг:

- послуг з транспортування, постачання теплової енергії визначений в розмірі 24,83 грн.; (Висновок №9);

- послуг з централізованого водопостачання –в розмірі 1,58 грн.; (Висновок №7)

- послуг з централізованого водовідведення - в розмірі 1,47 грн. (Висновок №8)

Рішенням виконкому Нетішинської міської ради №221 від 07.06.07р. ВП ХАЕС ДП НАЕК „Енергоатом” визначено як виконавця послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної води, централізованого водовідведення у житловому фонді на території м. Нетішин.

27.06.07р. ВП ХАЕС звернувся до міського голови із листом №47-276/6260 для погодження тарифів з розрахунками економічно обґрунтованих витрат на житлово-комунальні послуги водопостачання, водовідведення, транспортування та постачання теплової енергії.

Повторні листи на адресу міського голови направлялися позивачем 07.09.07р., 25.10.07р., 30.11.07р., 18.01.08р. та 20.03.08р.

В зв’язку із відсутністю погодження виконкомом Нетішинської міської ради тарифів на послуги, що надавалися позивачем, ВП ХАЕС звернувся до Нетішинського міського суду з адміністративним позовом про зобов’язання виконкому Нетішинської міської ради переглянути та погодити тарифи ДП НАЕК ВП ХАЕС щодо послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, постачання та транспортування теплової енергії.

Постановою Нетішинського міського суду від 03.08.09р. позов задоволено та зобов’язано виконком Нетішинської міської ради переглянути та погодити тарифи ДП НАЕК „Енергоатом” ВП ХАЕС на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, постачання та транспортування теплової енергії.

Рішенням виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 16.10.09р. №375 „Про погодження ВП „ХАЕС” тарифів на комунальні послуги” погоджено тарифи на житлово-комунальні послуги, що надаються ВП ХАЕС (Додатки 1, 2 та 3 до рішення), однак, в розмірі меншому, ніж ВП ХАЕС визначив як економічно-обгрунтовані, а саме:

- тарифи на послуги з централізованого водопостачання з 01.01.10р. –0,69 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 0,47 грн./куб.м. (для населення), з 01.05.10р. –0,69 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 0,94 грн./куб.м. (для населення), з 01.07.10р. 0,69 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 1,41 грн./куб.м. (для населення); (Додаток 1 до рішення);

- тарифи на послуги з централізованого водовідведення з 01.01.10р. –0,52 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 0,35 грн./куб.м. (для населення), з 01.05.10р. –0,52 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 0,70 грн./куб.м. (для населення), з 01.07.10р. 0,52 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 1,05 грн./куб.м. (для населення) (Додаток 2 до рішення);

- тарифи на послуги з централізованого постачання гарячої води в опалювальний період з 01.01.10р. –2,15грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 1,91 грн./куб.м. (для населення) з 15.10.10р. –2,15 (для бюджетних установ) та 4,83 грн./куб.м. (для населення), в неопалювальний період з 01.05.10р. –1,83 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 3,24 грн./куб.м. (для населення), з 01.07.10р. –1,83 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 4,24 грн./куб.м. (для населення); (Додаток 3 до рішення).

Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №1573 від 30.12.09р. ДП НАЕК „Енергоатом” затверджено з 01.01.10р. тариф на виробництво теплової енергії, виробленої на атомних електростанціях в розмірі 27,81 грн. за 1 Гкал.

Рішенням виконкому Нетішинської міської ради №192 від 31.05.10р. внесено зміни до рішення №375 від 16.10.09р. та викладено додаток №3 в новій редакції, згідно якої змінено тарифи на комунальні послуги з централізованого постачання теплової енергії.

24.06.10р. позивачем направлено на адресу Нетішинської міської ради претензію №45-644/5434 про відшкодування різниці між затвердженим розміром тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво житлово-комунальних послуг, в якій запропоновано відповідачам перерахувати на рахунок позивача 1 801 204,41 грн. як різницю між затвердженим розміром тарифів та економічно-обгрунтованими витратами на виробництво житлово-комунальних послуг.

11.08.10р. позивачем повторно направлено на адресу відповідачів претензію №45-964/7207 з вимогою про повернення вже 5 125 878,33 грн.

З поданих позивачем в матеріали справи бухгалтерських розрахунків обсягу заборгованості за період з 01.01.10р. по 01.09.10р. вбачається, що в зв’язку із погодженням відповідачами тарифів на послуги з централізованого водопостачання, водовідведення та централізованого постачання гарячої води у розмірі нижчому, ніж запропоновано позивачем як економічно-обгрунтовані, виникла різниця, яка для споживачів складає 6 792 851,23 грн., а саме:

- для населення: 1437887,99 грн. (водопостачання) + 1 540501,05 грн. (водовідведення) + 2528319,51 грн. (транспортування та постачання) = 5506708,55 грн.;

- для юридичних осіб: 180171,60 грн. (водопостачання) + 193815,35 грн. (водовідведення) + 912155,73 грн. (транспортування та постачання) = 1286142,68 грн.

Вважаючи рішення виконкому Нетішинської міської ради №375 від 16.10.09р. незаконним та таким, що порушує його права, позивач оскаржив його до Нетішинського міського суду.

Ухвалою від 27.01.2011 р. провадження у даній справі було зупинено до вирішення пов’язаної з нею Нетішинським міським судом справи №2а-467-10 за адміністративним позовом Державного підприємства „Національна атомна енергогенеруюча компанія „Енергоатом” від імені і за дорученням якого діє відокремлений підрозділ „Хмельницька АЕС” до виконавчого комітету Нетішинської міської ради за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог –Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області про визнання незаконним рішення виконавчого комітету Нетішинської міської ради №375 від 16.10.2009р.

Постановою Нетішинського міського суду Хмельницької області від 01.04.11р. позовні вимоги ВП ХАЕС задоволено.

Не погоджуючись із вказаною постановою, виконком Нетішинської міської ради оскаржив її в апеляційному порядку.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27.07.11р. по справі №2а-01/11/2211 апеляційну скаргу виконкому залишено без задоволення, а постанову Нетішинського міського суду –без змін.

У вказаній ухвалі апеляційним судом встановлено, що п.95 Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затв. постановою КМУ від 10.07.06р. №955, передбачено обов’язкове надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, пов’язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Міністерством економіки України.

Оскільки тарифи на житлово-комунальні послуги органами місцевого самоврядування були погоджені нижче від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, а тому рішення виконкому Нетішинської міської ради №375 від 16.10.09р. визнано незаконним та протиправним.

Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно п.п. „а” п.2 ст.28 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” (в редакції, що існувала до 22.07.10р.), до повноважень місцевих рад у сфері бюджету відноситься встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.

Згідно п. 2 ст.7 Закону України „Про житлово-комунальні послуги” (в редакції, що існувала до 22.07.10р.), до повноважень органів місцевого самоврядування в сфері житлово-комунальних послуг відноситься встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 ст.14 Закону, ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.

Порядок формування та затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги здійснювався позивачем у відповідності до ст.31 Закону України „Про житлово-комунальні послуги” (в редакції, що діяла до 22.07.10р.), а також постановами Кабінету Міністрів України від 10.07.06р. №955 „Про затвердження порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води” (в редакції, що існувала до 01.06.11р.) та №959 від 12.07.06р „Про затвердження порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення” (в редакції, що існувала до 01.06.11р. ).

Так, п.1 ст.31 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги” передбачає, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.

П.121 Порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 10.07.06р. №955 передбачено обов’язкове надання висновку Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки, щодо розрахунків економічно обґрунтованих планованих витрат, пов'язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії, наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води.

З огляду на вищезазначене, судом враховується, ВП ДП НАЕК „Енергоатом” ХАЕС, яку рішенням виконкому Нетішинської міської ради №221 від 07.06.07р. було визначено виконавцем послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної води, централізованого водовідведення у житловому фонді на території м. Нетішин, дотримано передбачений вищезазначеними нормативно-правовими актами порядок формування тарифів на послуги з централізованого опалення, централізованого постачання холодної води, централізованого водовідведення, оскільки за зверненням ВП ХАЕС (№47-207/4668 від 14.05.07р.), Державною інспекцію з контролю за цінами в Хмельницькій області проведено перевірку порядку формування тарифів на житлово-комунальні послуги з централізованого опалення, транспортування, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення. За результатами цієї перевірки складено акт від 04.06.07р., в якому підтверджено відповідність розрахунків планових витрат ВП ХАЕС на виробництво та реалізацію послуг з централізованого водопостачання, водовідведення та постачання і транспортування теплової енергії нормам постанови Кабінету Міністрів України від 10.07.06р. №955 „Про затвердження порядку формування тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії та послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води” та постанови КМУ від 12.07.06р. №959 „Про затвердження порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення”, здійснення їх з дотриманням вимог стандартів, норм технологічних регламентів та визнано рівень планових витрат на послуги економічно обґрунтованим в розмірах:

- послуг з транспортування, постачання теплової енергії визначений в розмірі 24,83 грн.; (Висновок №9);

- послуг з централізованого водопостачання –в розмірі 1,58 грн.; (Висновок №7)

- послуг з централізованого водовідведення - в розмірі 1,47 грн. (Висновок №8)

Згідно п.3 статті 31 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги”, органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Із наявного в матеріалах справи рішення виконавчого комітету Нетішинської міської ради від 16.10.09р. №375 „Про погодження ВП „ХАЕС” тарифів на комунальні послуги” вбачається, що відповідачем-1 погоджено тарифи на житлово-комунальні послуги, що надаються ВП ХАЕС (Додатки 1, 2 та 3 до рішення), однак в розмірі меншому, ніж визначено ВП ХАЕС як економічно-обгрунтовані, а саме:

- тарифи на послуги з централізованого водопостачання з 01.01.10р. –0,69 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 0,47 грн./куб.м. (для населення), з 01.05.10р. –0,69 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 0,94 грн./куб.м. (для населення), з 01.07.10р. 0,69 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 1,41 грн./куб.м. (для населення); (Додаток 1 до рішення);

- тарифи на послуги з централізованого водовідведення з 01.01.10р. –0,52 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 0,35 грн./куб.м. (для населення), з 01.05.10р. –0,52 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 0,70 грн./куб.м. (для населення), з 01.07.10р. 0,52 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 1,05 грн./куб.м. (для населення) (Додаток 2 до рішення);

- тарифи на послуги з централізованого постачання гарячої води в опалювальний період з 01.01.10р. –2,15грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 1,91 грн./куб.м. (для населення) з 15.10.10р. –2,15 (для бюджетних установ) та 4,83 грн./куб.м. (для населення), в неопалювальний період з 01.05.10р. –1,83 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 3,24 грн./куб.м. (для населення), з 01.07.10р. –1,83 грн./куб.м. (для бюджетних установ) та 4,24 грн./куб.м. (для населення); (Додаток 3 до рішення).

П.4 даної статті передбачає, що, у разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво орган, що їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

Видатки на відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, відповідна сільська, селищна, міська рада передбачає у відповідному місцевому бюджеті. (п.5)

Зокрема, щодо послуг постачання теплової енергії, то відповідно до ст.20 Закону України „Про теплопостачання” (в редакції, що діяла до 22.07.10р.), тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб'єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими.

Тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, крім тарифів на виробництво теплової енергії для суб'єктів господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, затверджуються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України та органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законодавством.

Тариф на теплову енергію для споживача визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Тарифи повинні враховувати повну собівартість теплової енергії і забезпечувати рівень рентабельності не нижче граничного рівня рентабельності, встановленого Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади у сфері теплопостачання.

У разі якщо тимчасово тариф на теплову енергію встановлено нижче її собівартості з урахуванням граничного рівня рентабельності, то орган, яким установлено цей тариф, повинен передбачити механізми компенсації цієї різниці в порядку, встановленому законодавством.

Крім того, згідно ст.32 Закону України „Про питну воду та питне водопостачання”, за надання послуг з питного водопостачання споживач вносить плату за нормами і тарифами, що регулюються у встановленому законодавством порядку.

Порядок справляння плати за надання послуг з питного водопостачання встановлюється законодавством.

Тарифи на надання послуг з питного водопостачання розраховуються на підставі галузевих нормативів витрат і повинні повністю відшкодовувати експлуатаційні витрати та забезпечувати надійну роботу об'єктів централізованого питного водопостачання і водовідведення.

Відповідно до п. 6 ст.31 Закону України „Про житлово-комунальні послуги”, затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво без відповідного відшкодування не допускається і може бути оскаржено в суді.

Однак, ні в рішенні виконавчого комітету Нетішинської міської ради №375 від 16.10.09р., ні в будь-якому іншому акті, прийнятому виконкомом Нетішинської міської ради чи Нетішинської міською радою, всупереч вищезазначеним вимогам закону, не міститься жодної вказівки на відшкодування в майбутньому позивачу різниці між затвердженим розміром тарифів та економічно обґрунтованими витратами позивача на виробництво цих послуг.

При цьому, судом враховується, що ч. 1 ст. 20 Закону України "Про природні монополії" та ст. 1173 ЦК України, обов'язок відповідача компенсувати позивачу різницю в тарифах не ставиться в залежність від наявності чи відсутності відповідних субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.

Також суд звертає увагу на те, що постановою Нетішинського міського суду Хмельницької області від 01.04.11р., залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 27.07.11р., дане рішення виконкому Нетішинської міської ради визнано незаконним та протиправним.

Твердження відповідача-2, викладені у відзиві на позовну заяву (Вх.№01-24/245/11 від 12.01.11р.), про те, що рішенням виконавчого комітету Нетішинської міської ради №375 від 16.10.09р. було погоджено ВП ХАЕС розмір тарифів на послуги з централізованого опалення, централізованого постачання холодної води, централізованого водовідведення, а не затверджено їх, тому немає правових підстав для відшкодування різниці в тарифах з бюджету, судом до уваги не приймається, оскільки з правового аналізу кореспондуючих між собою норм, закріплених в п.2 ст.28 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” та ст.31 Закону України „Про житлово-комунальні послуги” слідує, що процедури визначені як „погодження” та „затвердження” є аналогічними за своїм змістом правовими діями органу місцевого самоврядування, спрямованими на настання однакових правових наслідків.

Також судом приймається до уваги твердження позивача, викладене в поясненнях по справі від 22.11.10р., в яких він стверджує, що закріплення в рішенні №375 від 16.10.09р. тарифів на житлово-комунальні послуги з водопостачання, водовідведення та постачання і транспортування теплової енергії в розмірі меншому, ніж об’єктивні витрати позивача на їх виробництво є вже не погодженням чи затвердженням розміру тарифів, а фактично встановленням нових тарифів, що згідно п.”а” п.2 ст.28 Закону України „Про місцеве самоврядування” допускається лише щодо підприємств комунальної власності.

Відповідно до п.9 ст.31 Закону України „Про житлово-комунальні послуги”, спори щодо формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, а також відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, вирішуються в судовому порядку.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що заявлені до стягнення ВП ДП НАЕК „Енергоатом” ХАЕС втрати в сумі 6 792 851,23 грн. утворилися внаслідок погодження виконкомом Нетішинської міської ради в рішенні №375 від 16.10.09р. тарифів на житлово-комунальні послуги з водопостачання, водовідведення, транспортування та постачання теплової енергії в розмірі меншому, ніж розмір економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, тому позовні вимоги про стягнення суми 6 792 851,23 грн. з відповідача-1 є належним чином обґрунтовані, підтверджені наявними у справі доказами, базуються на нормах чинного законодавства, тому підлягають задоволенню.

У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідачів.

Керуючись ст.ст.1,12,44, 49,82-84, ст.115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов Державного підприємства „Національна атомна енергогенеруюча компанія „Енергоатом” від імені якої і за дорученням якого діє відокремлений підрозділ „Хмельницька АЕС” м. Нетішин до Виконавчого комітету Нетішинської міської ради, м. Нетішин та Нетішинської міської ради м. Нетішин про стягнення 6792851,23 грн. задоволити.

Стягнути з Виконавчого комітету Нетішинської міської ради (м. Нетішин Хмельницької області, вул. Шевченка,1, р/р 35417016000103, код ЗКПО 05399231 МФО 815013 в УДК у Хмельницькій області) на користь Державного підприємства „Національна атомна енергогенеруюча компанія „Енергоатом” в особі Відокремленого підрозділу „Хмельницька АЕС”(м. Нетішин Хмельницька область, р/р 260037421 в Райффайзенбанк Аваль м. Хмельницький МФО 315966, код ЄДРПОУ 21313677) 6 792 851,23 грн. (шість мільйонів сімсот дев’яносто дві тисячі вісімсот п’ятдесят одну гривню 23 коп.), 25 500,00 (двадцять п’ять тисяч п’ятсот гривень 00 коп.) витрат по оплаті державного мита та 236,00грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

В позові до Нетішинської міської ради м. Нетішин відмовити.

Суддя О.Є. Танасюк

Повний текст рішення складено та підписано 14.11.11р.

Віддруковано 4 прим.:

1-до матеріалів справи;

2 –позивачу (з повідомленням);

3 –позивачу-1 (з повідомленням);

4 –відповідачу-2 (з повідомленням).