ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" листопада 2011 р. Справа № 5023/8514/11
вх. № 8514/11
Суддя господарського суду Ольшанченко В.І.
при секретарі судовогозасідання Ніколаєнко Д.Г.
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1 (довіреність №5363/01-17/03-16 від 03.12.10 р.),
3-ї особи <Текст >відповідача - не зявився, 3-ї особи <Текст >
розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області (м. Харків) 3-я особа <Текст >
до Закритого акціонерного товариства "Шевченківський комбінат хлібопродуктів" (Харківська обл., с. Шевченкове) 3-я особа <Текст >
про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення законодавства про відходи в розмірі 36331,20 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем вимог ст.ст. 17, 32, 43 Закону України "Про відходи", ст.ст. 55, 68-69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Позивач надав письмові уточнення, в яких вказує, що згідно витягу з ЄДРПОУ №46/2-58/7146 від 02.11.11 р. убачається, що на підставі рішення Шевченківської районної адміністрації №1473140000000346 від 08.02.10 р. ЗАТ "Шевченківський комбінат хлібопродуктів" змінено на Товариство з обмеженою відповідальністю "Шевченківський комбінат хлібопродуктів", розташованого за адресою: Харківська обл., Шевченківський р-н, смт. Шевченкове, вул. Кірова, 1. На підставі викладеного позивач просить суд внести уточнення в найменування відповідача, а прохальну частину позовної заяви в наступній редакції: "стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Шевченківський комбінат хлібопродуктів" на користь місцевого бюджету Шевченківської селищної ради Харківського району "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення законодавства про відходи в розмірі 36331,20 грн.
До уточнення позивач додав копію витягу з Головного управління статистики у Харківській області №46/2-58/7146 від 02.11.11 р.
Відповідно до ст. 25 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.
За таких обставин, суд вважає за необхідне замінити відповідача ЗАТ "Шевченківський комбінат хлібопродуктів" його правонаступником ТОВ "Шевченківський комбінат хлібопродуктів", а також прийняти уточнення позивачем позовних вимог в наданій редакції.
Відповідач відзив на позов і витребувані документи суду не надав. Представник відповідача в судове засідання не зявився, про причини неявки суду не повідомив, хоча відповідач був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
05, 06, 09-13, 16-20 листопада 2009 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Харківській області була проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем та здійснено обстеження засміченої земельної ділянки, яка знаходиться у межах с. Шевченкове по вул. Кірова, 1, у зв'язку із засміченням її відходами кукурудзи.
За результатами перевірки позивачем були складені акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №00932 від 05, 06, 09-13, 16-20 листопада 2009 р. та акт обстеження засміченої земельної ділянки (до акта перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства) №00932/1 від 18.11.09 р.
Актом обстеження засміченої земельної ділянки від 18.11.09 р. зафіксовано на території кукурудзяно-калібрувального заводу складування відходів кукурудзи на земельній ділянці площею 72 кв.м. (об'єм відходів - 86,4 куб.м.).
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №00932 від 05, 06, 09-13, 16-20 листопада 2009 р. під час перевірки дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства зафіксовано, зокрема, неупорядковані місця складування твердих побутових відходів на твердому покритті на території кукурудзяно-калібровочного заводу та хлібоприймального пункту, що є порушенням вимог ст. 17 Закону України "Про відходи", ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". Також під час перевірки на території кукурудзяно-калібровочного заводу зафіксовано складування відходів кукурудзи на земельній ділянці площею 72 кв.м., що є порушенням вимог ст. 17 Закону України "Про відходи", ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
При проведенні перевірки був присутній директор відповідача, який підписав акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №00932 від 05, 06, 09-13, 16-20 листопада 2009 р. без зауважень.
27.11.09 р., з метою усунення виявлених недоліків, порушень природоохоронного законодавства виявлених під час здійснення планового заходу - перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, Державною екологічною інспекцією в Харківській області було винесено припис №10-25/162, яким зокрема вимагалось:
- в строк до 31.12.2009 р. ліквідувати несанкціоноване розміщення твердих побутових відходів та відходів кукурудзи на території кукурудзяно-калібровочного заводу. Ліквідувати несанкціоноване розміщення твердих побутових відходів на території хлібоприймального пункту.
В звязку з виявленими порушеннями посадовою особою державної екологічної інспекції в Харківській області було з урахуванням норм передбачених „Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р. (надалі Методика №149), зареєстрованої в МЮУ 25.04.07 р. за №422/13689, розраховано розмір збитку, який складає 36331,20 грн.
26.05.10 р. позивач надіслав відповідачу претензію №81 (2150/01-17/10-13) від 17.05.10 р. про добровільне відшкодування збитків, заподіяних державі на суму 36331,20 грн., а також розрахунок шкоди, які відповідач отримав 26.05.10 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №6107700313558.
Вимоги даної претензії не були добровільно виконані відповідачем.
Згідно абз. 1 ст. 1 Закону України „Про відходи” відходи це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Відповідно до п. 3 “Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факт засмічення земель встановлюється уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративні правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель. При виявленні засмічення уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства визначаються на місті обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди.
Згідно ст. 17 Закону України „Про відходи” суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані надавати місцевим органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, спеціально уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами інформацію про відходи та пов'язану з ним діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи.
Відповідно до ст. 35 Закону України „Про охорону земель” власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані:
- дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України;
- забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням;
- забезпечувати захист земель від забруднення та засмічення.
Згідно ч. 2 ст. 46 Закону України „Про охорону земель” підприємства, установи, організації, а також громадяни, діяльність яких пов'язана з накопичення відходів, зобов'язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об'єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.
Відповідно до п. а ст. 32 Закону України „Про відходи” забороняється ведення будь-якої господарської діяльності, пов'язаної з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.
Згідно ст. 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” субєкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 17 Закону України „Про відходи” суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.
Відповідно до ст. 33 Закону України „Про відходи” забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обовязків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище.
Зазначені обставини викладені в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №00932 від 05, 06, 09-13, 16-20 листопада 2009 р. та приписі №10-25/162 від 27.11.09 р. про ліквідацію несанкціонованого розміщення твердих побутових відходів та відходів кукурудзи з території кукурудзяно-калібровочного заводу та з території хлібоприймального пункту.
Відповідно до ст. 43 Закону України “Про відходи” підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобовязані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст. 211 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Виходячи з положень ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до частин 4, 5 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідач не надав суду доказів відшкодування заподіяної шкоди або будь-яких заперечень.
Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем чинного законодавства, прямого причинного зв'язку та розміру шкоди, суд знаходить позов обґрунтованим і підлягаючим задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача належить стягнути до державного бюджету України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст.ст. 20, 55, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 1, 17, 32, 33 Закону України "Про відходи", ст. 211 Земельного кодексу України, ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 25, 32-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, <Текст >
ВИРІШИВ:
1. Замінити відповідача - ЗАТ „Шевченківський комбінат хлібопродуктів” його правонаступником - Товариство з обмеженою відповідальністю "Шевченківський комбінат хлібопродуктів" (Харківська обл., Шевченківський р-н, смт. Шевченкове, вул. Кірова, 1).
2. Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Шевченківський комбінат хлібопродуктів" (63601, Харківська обл., Шевченківський район, смт. Шевченкове, вул. Кірова, 1. Код ЄДРПОУ №31581728) на користь місцевого бюджету Шевченківської селищної ради Харківського району (р/р 33114331700481, УДК у Шевченківському районі Харківської області, код ЄДРПОУ 24134484, для зарахування надходжень по коду бюджетної кваліфікації 24062100 "грошові стягнення за шкоду заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності", символ звітності 331 в ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011) шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення законодавства про відходи в сумі 36331,20 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Шевченківський комбінат хлібопродуктів" (63601, Харківська обл., Шевченківський район, смт. Шевченкове, вул. Кірова, 1. Код ЄДРПОУ №31581728) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів УДК у м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ УДК 24134490, р/р №31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) державне мито в сумі 363,31 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Шевченківський комбінат хлібопродуктів" (63601, Харківська обл., Шевченківський район, смт. Шевченкове, вул. Кірова, 1. Код ЄДРПОУ №31581728) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів УДК у м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ 24134490, р/р №31219264700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя (підпис< Текст >Ольшанченко В.І.
Повний текст рішення підписаний 11.11.2011 р.