Рішення № 19892682, 11.11.2011, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
11.11.2011
Номер справи
19/148н/2011
Номер документу
19892682
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.11.11 Справа № 19/148н/2011

Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянувши матеріали справи за позовом

Заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Луганської обласної державної адміністрації, м.Луганськ

до Лутугинської районної державної адміністрації, м.Лутугине Луганської області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвуглеекологія”, м.Луганськ

про визнання розпорядження недійсним

в присутності представників сторін:

від заявника Омельченко О.С., прокурор відділу захисту інтересів громадян і держави у сфері земельних відносин прокуратури Луганської області, посвідчення № 229 від 08.11.2011;

від позивача ОСОБА_1, заступник начальника юридичного відділу, довіреність № 27 від 09.03.2011;

від відповідача ОСОБА_2, головний спеціаліст, довіреність № 1/2459-14 від 10.11.2011;

від 3-ої особи ОСОБА_3, представник за довіреністю б/н від 25.11.2009; ОСОБА_4, директор, протокол загальних зборів учасників б/н від 15.10.2010.

В С Т А Н О В И В:

Обставини справи: заявником заявлено вимогу про визнання недійсним розпорядження голови Лутугинської районної державної адміністрації Сафронова В.П. від 01.07.2010 №331 „Про відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія”, розташованої за межами населених пунктів, на території Челюскінської селищної ради Лутугинського району Луганської області”.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 12.10.2011 допущено до участі у справі № 19/148н/2011, у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвуглеекологія”, м.Луганськ.

Третя особа поясненням №78 від 26.10.2011 зазначила, що у позивача взагалі відсутні підстави для подання позову, оскільки ніякої шкоди законним правам та інтересам держави укладена угода не завдала.

Поясненням №1/2463-14 від 10.11.2011 відповідач повідомив, що на виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 16.03.2010 по справі №2а-1296/10/1270 було прийняте оскаржуване розпорядження.

В судовому засіданні 11.11.2011 було розглянуто клопотання відповідача № 1/2241-14 від 11.10.2011, в якому він просив залучити, відповідно до ст.27 Господарського процесуального кодексу України, до участі у справі, як третю особу відділ Держкомзему у Лутугинському районі. У засіданні відповідач уточнив, що просить залучити відділ Держкомзему, у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача при цьому зазначивши, що, на його думку, рішення з господарського спору не яким чином не вплине на права або обов"язки відділу.

Заявник та позивач стосовно задоволення клопотання заперечили, 3-я особа залишила вирішення клопотання на розсуд суду.

Дане клопотання було розглянуто судом та відхилено за безпідставністю.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши заявника, представників сторін та третю особу, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.

В обґрунтування своїх позовних вимог заявник посилається на наступне.

Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших обєктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обовязковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.

Згідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру” прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру” визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Підставою звернення прокурора до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Луганської обласної державної адміністрації прокурор вказує на порушення вимог земельного законодавства головою Лутугинської районної державної адміністрації Сафроновим В.П. при прийнятті розпорядження №331 від 01.07.2010.

Судом при розгляді справи було встановлено наступне.

27.05.2008 Товариство з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія” звернулось до Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області з проханням надати дозвіл на оформлення технічної документації на земельну ділянку площею 50 га у контурі №184 під наявним породним відвалом на території Челюскінської сільради в оренду на 49 років.

Листом від 20.08.2008 за вих.№1/1917-19 Лутугинська районна державна адміністрація повідомила про відмову у наданні дозволу на оформлення проекту відводу у зв”язку з тим, що відповідно до ст.55 Закону України „Про третейські суди” для виконання вищевказаного рішення потрібен виконавчий документ, який у Товариства з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія” відсутній, через це Лутугинська районна державна адміністрація Луганської області відмовила Товариству з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія” у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.

Не погодившись з цим, Товариство з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія” звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправною відмову Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія” та зобов”язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія”.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 06.11.2008 по справі №2а-21815/08 позовні вимоги були задоволені повністю.

Згідно розпорядження голови Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області від 29.01.2009 №44 було надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки для розміщення породного відвалу та передачі її в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія”.

30.12.2009 Товариство з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія” звернулося до Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області з клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 48,4911 га в оренду на 49 років Товариству з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія”.

Листом від 25.01.2010 Лутугинська районна державна адміністрації Луганської області відмовила у затверджені вказаного проекту.

Не погодившись з цим, Товариство з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія” звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16.03.2010 у справі №2а-1296/10/1270 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія” до Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області про визнання незаконними дій та зобов”язання вчинити певні дії було задоволено вказаний позов, внаслідок чого визнані незаконними дії Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області, які виразилися у відмові затверджувати проект землеустрою земельної ділянки під породним відвалом загальною площею 48,4911 га, яка надається в оренду строком на 49 років Товариству з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія” за рахунок земель промисловості, транспорту зв”язку, енергетики, оборони та іншого призначення, які розташовані за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Челюскінській селищній раді Лутугинського району Луганської області; зобовязано Лутугинську районну державну адміністрацію Луганської області затвердити проект землеустрою земельної ділянки під породним відвалом загальною площею 48,4911 га, яка надається в оренду строком на 49 років Товариству з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія” за рахунок земель промисловості, транспорту звязку, енергетики, оборони та іншого призначення, які розташовані за межами населених пунктів, на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується в Челюскінській селищній раді Лутугинського району Луганської області.

На виконання вказаної постанови головою Лутугинської районної державної адміністрації Сафроновим В.П. 01.07.2010 було прийняте розпорядження №331 „Про відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвуглеекологія”, розташованої за межами населених пунктів, на території Челюскінської селищної ради Лутугинського району Луганської області”.

Вказаним розпорядженням затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвуглеекологія” та передано в оренду вказаному підприємству строком на 49 років земельну ділянку площею 48,4911 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Челюскінської селищної ради.

Частиною 4 ст.35 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що рішення суду з цивільної справи, що набрало законної сили, є обов'язковим для господарського суду щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору.

Оскільки вказана стаття не передбачає такої підстави звільнення від доказування як наявність рішення адміністративних судів, але має посилання на обов”язковість фактів, які встановлені рішеннями господарських судів, у кримінальних справах та цивільних, господарський суд вважає за можливе застосувати до спірних правовідносин за аналогією і факти, які встановлені рішенням у адміністративній справі.

Так, постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.05.2011 по справі №2а-21815/08/1270 було скасовано постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06.11.2008 у справі №2а-21815/08/1270 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія” до Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії, оскільки у відповідача по даній справі Лутугинської районної державної адміністрації, відсутні повноваження щодо вирішення питання по наданню позивачеві - Товариству з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія”, спірної земельної ділянки в оренду.

Вказана постанова на день прийняття рішення по даній справі є чинною.

Також, постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.04.2011 по справі №2а-1296/10/1270 було скасовано постанову Луганського окружного адміністративного суду від 16.03.2010 у справі №2а-1296/10/1270 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія” до Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області про визнання незаконними дій та зобов”язання вчинити певні дії, на підставі якої і було винесене оскаржуване у даній справі розпорядження голови Лутугинської районної державної адміністрації від 01.07.2010 №331, оскільки, як зазначено у вказаній постанові, суд першої інстанції не врахував вимог закону та своїм рішенням зобов”язав Лутугинську районну державну адміністрацію Луганської області здійснити дії, що не відносяться до її компетенції.

Вказана постанова на день прийняття рішення по даній справі є чинною.

Таким чином, враховуючи вказані постанови Донецького апеляційного адміністративного суду, безспірним є той факт, що Лутугинська районна державна адміністрація Луганської області не мала права розпоряджатися земельною ділянкою під породним відвалом площею 48,4911 га, яка в подальшому надана в оренду терміном на 49 років Товариству з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія” на підставі розпорядження №331 від 01.07.2010.

Також господарський суд дійшов висновку, і це сторонами не заперечуються, що спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту на території Челюскінської селищної ради. Вказана обставина була предметом розгляду в Донецькому апеляційному адміністративному суді під час розгляду справ №2а-1296/10/1270 та №2а-21815/08/1270.

Відповідно до ч.1 ст.116 Земельного кодексу України ( в редакції, яка діяла на момент прийняття розпорядження №331 від 01.07.2010) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно ч.1 ст.123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.

Частиною 1 ст.124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Статтею ст.122 Земельного кодексу України визначені повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.

Так, відповідно до ч.3 вказаної статті районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо) з урахуванням вимог частини шостої цієї статті, крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.

А ч.4 вказаної статті передбачено, що обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті.

Відповідно до п.12 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.

Враховуючи викладені приписи законодавства та обставини справи суд вважає, що розпорядження земельною ділянкою під породним відвалом площею 48,4911 га, яка надана в оренду строком на 49 років Товариству з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія” та розташована за межами населених пунктів на території Челюскінської селищної ради Лутугинського району Луганської області, Законом віднесено до компетенції Луганської обласної державної адміністрації, тому голова Лутугинської районної державної адміністрації Луганської області Сафронов В.П. не мав права розпоряджатися вказаною земельною ділянкою та приймати розпорядження №331 від 01.07.2010 „Про відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія”, розташованої за межами населених пунктів, на території Челюскінської селищної ради Лутугинського району Луганської області”.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 11.11.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Позов Заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Луганської обласної державної адміністрації до Лутугинської районної державної адміністрації задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним розпорядження голови Лутугинської районної державної адміністрації Сафронова В.П. від 01.07.2010 №331 „Про відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю „Будівельно-промислове управління „Донбасвугелекологія”, розташованої за межами населених пунктів, на території Челюскінської селищної ради Лутугинського району Луганської області”.

3. Стягнути з Лутугинської районної державної адміністрації, вул.Леніна, б.83, м.Лутугине Луганської області, код 04051543 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 85 грн. 00 коп.; в доход Державного бюджету України на р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ Державній податковій інспекції у Лутугинському районі.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання рішення: 16.11.2011.

Суддя Т.В. Косенко