Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.11.11 Справа № 26/167пд/2011
Суддя Єжова С.С., за участю секретаря судового засідання Антонової І.В., розглянувши матеріали справи за позовом
Виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради, м.Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Агротехніка”, м.Луганськ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів Управління Держкомзему у м.Луганськ Луганської області, м.Луганськ
про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11.02.1998
в присутності представників сторін:
від Виконавчого комітету Луганської міської ради заступник начальника відділу контрольно-юридичної роботи ОСОБА_1, довіреність №01/03-30/5444/0/2-10 від 24.11.2010;
від Луганської міської ради заступник начальника відділу контрольно-юридичної роботи ОСОБА_1, довіреність №01/03-30/5445/0/2-10 від 31.12.2010;
від відповідача представник за довіреністю ОСОБА_2, довіреність б/н від 07.11.2011;
від 3-ої особи не прибув.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: заявлено вимогу про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 11.02.1998, державна реєстрація від 11.02.1998 №2347, який укладений між Виконавчим комітетом Луганської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю „Агротехніка” відносно земельних ділянок площею 0,0242 га та площею 0,02 га за адресою: м.Луганськ, вул.Шелкового з подальшою реєстрацією у відповідному державному органі, а саме: викласти п.2.1 розділу 2 „Плата за землю” договору у новій редакції: „п.2.1 Годовая арендная плата устанавливается в размере земельного налога с применением к нему договорного коэффициента 5”; доповнити розділ 2 „Плата за землю” договору новим пунктом 2.2 наступного змісту: „п.2.2. Годовая арендная плата за землю уплачивается арендатором в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарных дней, следующих за последним календарным днём отчётного месяца на расчётный счёт, реквизиты которого арендатор уточняет у арендодателя или в уполномоченном им органе”; в абзаці 4 п.п.а) пункту 3.1 розділу 3 „Права и обязанности сторон” слова „экономической оценки земель” замінити на слова „нормативной денежной оценке земель г.Луганска”; викласти абзац 11 п.п.б) п.3.2 розділу 3 „Права и обязанности сторон” в новій редакції: „Своевременно вносить обусловленную договором арендную плату за землю. В случае невнесения арендной платы в строки, определённые данным договором на право временного пользования землёй (в том числе на условиях аренды), с арендатора взимается пеня в размере пени, предусмотренной действующим законодательством, за несвоевременную уплату земельного налога от неуплаченной суммы за каждый день просрочки”.
Відповідач відзивом б/н від 0811.2011 позовні вимоги визнав повністю.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших обєктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.
Згідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.
Згідно до ч.1 п.34 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування”, відповідно до яких вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією міської ради, тому у зв'язку з тим, що земельна ділянка була надана відповідачу рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради, але на теперішній час вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією міської ради, належним позивачами за даними позовними вимогами є Виконавчий комітет Луганської міської ради та Луганська міська рада.
Рішенням Виконавчого комітету Луганської міської ради від 23.01.1998 №38/15 Товариству з обмеженою відповідальністю „Агротехніка” була передана в оренду земельна ділянка площею 0,2127 га терміном на 15 років за адресою: м.Луганськ, вул.Шелкового для організації міні-ринку.
На виконання вказаного рішення між виконавчим комітетом Луганської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю „Агротехніка” укладено договір оренди земельної ділянки від 11.02.1998, державна реєстрація від 11.02.1998 №2347 з додатковою угодою про внесення змін від 23.07.2008.
Відповідно до п.1.1 договору відповідачу надані земельні ділянки площею 0,0242 га та 0,02 за адресою: м.Луганськ, вул.Шелкового.
Відповідно до п.1.2 договору земельні ділянки надані на умовах оренди строком до 23.01.2013 для організації міні-ринку по вул.Шелкового.
Згідно п.2.1. договору плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати в розмірі земельного податку щомісячно рівними частинами.
В розділі 3 сторони визначили права та обовязки.
Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 03.06.2008 № 309-VI” були внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України „Про оренду землі”, згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Згідно п.1 ч.5 ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Відповідно до ст.274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється в розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.
Статтею 18 Закону України „Про оцінку земель” передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від цільового призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 №28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м.Луганська, яка набрала чинності 01.03.2008. В звязку з чим до усіх землекористувачів м.Луганська, в тому числі і до відповідача, була застосована нова нормативна грошова оцінка землі.
Також Луганською міською радою було прийняте рішення від 25.04.2008 № 33/13, яким були внесені зміни в рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5, яким регулюється порядок встановлення розміру орендної плати за землю при передачі земельних ділянок в оренду та при внесенні змін до вказаних рішень та до договорів оренди землі щодо зміни розміру річної орендної плати в залежності від видів діяльності, які здійснюються на земельній ділянці. Вказаним рішенням розмір річної орендної плати встановлено від 3 до 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передається в оренду.
З метою приведення договору оренди земельної ділянки від 11.02.1998 у відповідність з вимогами діючого законодавства луганською міською радою був надісланий відповідачу лист №01/03-13/4165/0/2-11 від 15.07.2011 з пропозицією про внесення змін до договору оренди.
Відповідач відповіді на вказану пропозицію не надав, що стало підставою для звернення позивачів з даним позовом до суду.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.
Відповідно до ст.2 Закону України „Про оренду землі” відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.
Статтею 16 Закону України „Про оренду землі” та ст.124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Стаття 30 Закону України “Про оренду землі” передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Аналогічна норма закріплена і в ч.4 ст.188 Господарського кодексу України, в якій передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін.
Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 Цивільного кодексу України).
Як вбачається із матеріалів справи, переддоговірну роботу з відповідачем по даному спору позивачем було проведено, що підтверджується листом №01/03-13/4165/0/2-11 від 15.07.2011.
Законом України від 03.06.2008 №309-VI „Про внесення змін до деяких законодавчих актів в Україні” законодавець встановив, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12% їх нормативної грошової оцінки (ст.21 Закону України „Про оренду землі”).
Статтями 13, 14, 19 Закону України „Про плату за землю” було визначено в якості підстав для нарахування земельного податку дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, договір оренди такої земельної ділянки.
З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.
Таким чином, є обґрунтованими вимоги позивача про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 11.02.1998, державна реєстрація від 11.02.1998 №2347 в частині доповнення розділу 2 „Плата за землю” новим пунктом 2.2, внесення змін до абзацу 4 п.п.а) пункту 3.1 розділу 3 „Права и обязанности сторон” та до абзацу 11 п.п.б) пункту 3.2 розділу 3, оскільки вони обґрунтовані нормативно та відповідач не заперечує проти їх зміни.
До того ж з 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, який аналогічно Закону України „Про оренду землі” регулює дані питання, а саме ст.ст.274, 288 Податкового кодексу України.
Можливість внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 11.02.1998 передбачена діючим цивільним та земельним законодавством.
Щодо внесення змін до 2.1 розділу 2 договору в частині застосування договірного коефіцієнту 5, слід зазначити наступне.
Рішенням Луганської міської ради від 27.05.2011 №9/12, яке є чинним на день прийняття рішення у даній справі, було затверджено договірні коефіцієнти, які слід застосовувати до розміру земельного податку залежно від цілі використання земельної ділянки.
Так, було встановлено договірний коефіцієнт до розміру земельного податку, який слід застосувати до земельних ділянок під ринки, показником 5.
Як вбачається з п.1.2 договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11.02.1998 №2347, сторонами визначена ціль використання земельних ділянок, які надані в оренду, - організація міні-ринку, що підпадає під застосування договірного коефіцієнту до розміру земельного податку 5.
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Аналогічні положення містяться в ч.5 ст.188 Господарського кодексу України.
З цього вбачається, що зазначені зміни для сторін набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду та підлягають державній реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладені приписи земельного законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивачів та про їх задоволення.
Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 08.11.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов Виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю „Агротехніка” задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 11.02.1998 №2347, державна реєстрація від 11.02.1998 №2347, який укладений між Виконавчим комітетом Луганської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю „Агротехніка”, відносно земельних ділянок площею 0,0242 га та площею 0,02 га за адресою: м.Луганськ, вул.Шелкового, які набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду та підлягають державній реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства.
3. Викласти п.2.1 розділу 2 „Плата за землю” договору у новій редакції: „п.2.1 Годовая арендная плата устанавливается в размере земельного налога с применением к нему договорного коэффициента 5”.
4.Доповнити розділ 2 „Плата за землю” договору новим пунктом 2.2 наступного змісту: „п.2.2. Годовая арендная плата за землю уплачивается арендатором в денежной безналичной форме ежемесячно на протяжении 30 календарных дней, следующих за последним календарным днём отчётного месяца на расчётный счёт, реквизиты которого арендатор уточняет у арендодателя или в уполномоченном им органе”.
5.В абзаці 4 п.п.а) пункту 3.1 розділу 3 „Права и обязанности сторон” слова „экономической оценки земель” замінити на слова „нормативной денежной оценке земель г.Луганска”.
6.Викласти абзац 11 п.п.б) п.3.2 розділу 3 „Права и обязанности сторон” в новій редакції: „Своевременно вносить обусловленную договором арендную плату за землю. В случае невнесения арендной платы в строки, определённые данным договором на право временного пользования землёй (в том числе на условиях аренды), с арендатора взимается пеня в размере пени, предусмотренной действующим законодательством, за несвоевременную уплату земельного налога от неуплаченной суммы за каждый день просрочки”.
7. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Агротехніка”, кв.60 лєт Образованія СРСР, б.3, кв.17, м.Луганськ, код 25356212 на користь Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14, код 26070794 державне мито у сумі 85 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ позивачу-Луганській міській раді.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 10.11.2011.
Суддя С.С. Єжова