ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
07.12.11 р. Справа № 25/144
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Лейби М.О., судді Курило Г.Є., судді Сгари Е.В.
при секретарі судового засіданні Цакадзе М.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” м. Донецьк
за участю третіх осіб з боку відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору,
1) Кабінет Міністрів України м. Київ;
2) Національна комісія регулювання електроенергетики України м. Київ;
3) Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України” м. Київ
про стягнення 24537274,55грн.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 - за дов. № 6/10 від 11.01.2011р.
від відповідача: ОСОБА_3- за дов. №198 від 05.07.2011р.
від третьої особи 1: ОСОБА_4- за дов. №8-5-1302 від 29.09.2011р.,
від третьої особи 2: не зявився
від третьої особи 3: не зявився
Суть спору:
Позивач, Дочірня компанія „Газ України” Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” м.Київ, звернувся до господарського суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” м.Донецьк про стягнення основного боргу за поставлений природний газ у розмірі 15 558848,20грн., пені у розмірі 1 508974,89грн., суми інфляційних в розмірі 6 234762,77грн., 3% річних за несвоєчасні розрахунки у розмірі 1 234688,69грн., а всього 24 537274,55грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на договір на постачання природного газу №06/06-793 від 29.12.2006р. з протоколом розбіжностей та додатковими угодами, розрахунок суми боргу, акти передачі-приймання природного газу на приписи Господарського та Цивільного кодексів України, та на представлені суду документи, які містяться у матеріалах справи.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 21.09.2010р. було залучено до участі у справі в якості третіх осіб на стороні відповідача, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Кабінет Міністрів України м. Київ, Національну комісію регулювання електроенергетики України м. Київ та Національну акціонерну компанію “Нафтогаз України” м. Київ.
Рішенням господарського суду Донецької області від 27.10.2010р. по справі №25/144 у задоволенні позовних вимог Дочірньої компанії „Газ України” Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” м.Київ до Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” м. Донецьк про стягнення основного боргу за поставлений природний газ у розмірі 15 558 848грн.20коп., пені у розмірі 1 508 974грн.89коп., суми боргу внаслідок інфляційних процесів в розмірі 6 234 762грн.77коп., 3% річних за несвоєчасні розрахунки у розмірі 1 234 688грн.69коп., а всього 24 537 274грн.55коп., було відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 04.01.2011р. рішення господарського суду Донецької області від 27.10.2010р. по справі №25/144 було залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 22.03.2011р. Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 04.01.2011р. та рішення господарського суду Донецької області від 27.10.2010р. були скасовані та справу №25/144 передано на новий розгляд до господарського суду Донецької області.
Ухвалою суду від 18.04.2011р. слухання справи було призначено на 12.05.2011р.
10.05.2011р. від відповідача надійшло клопотання №15/01-948 від 10.05.2011р., в якому останній просить суд призначити судову експертизу, проведення якої доручити Інституту економіко-правових досліджень НАН України та поставити експерту відповідні питання:
- визначити обґрунтований рівень цін на природний газ отриманий ВАТ „Донецькоблгаз” по договору на постачання природного газу від 29.12.2006р. №06/06-793 укладеному з ДК ”Газ України”;
- визначити розмір зобовязань ВАТ „Донецькоблгаз” перед ДК „Газ України” за поставлений природний газ по договору на постачання природного газу від 29.12.2006р. №06/06-793 укладеному з ДК ”Газ України”. Клопотання судом розглянуте та залучене до матеріалів справи.
17.05.2011р. на адресу суду від третьої особи 2, Національної комісії регулювання електроенергетики України м.Київ надійшли пояснення, в яких останній зазначив, що можливим шляхом врегулювання питання щодо здійснення корегування обсягу та вартості переданого ДК “Газ України” природного газу ВАТ “Донецькоблгаз” є обумовлення в Договорі №06-06-793 положень стосовно складення коригуючи актів приймання-передачі вартості та обсягу природного газу із врахуванням даних, отриманих ВАТ “Донецькоблгаз” за підсумками перерахунків природного газу, що здійснюються для споживачів природного газу населення у відповідності до вимог Правил. Пояснення судом розглянуті та залучені до матеріалів справи.
25.05.2011р. на адресу суду від позивача надійшли заперечення №31/10-6066 від 19.05.2011р., в яких останній просить суд відмовити ВАТ „Донецькоблгаз” в задоволені клопотання про проведення експертизи. Заперечення судом розглянуті та залучені до матеріалів справи
Ухвалою господарського суду Донецької області від 26.05.2011р. провадження у справі №25/144 було зупинено, у звязку з призначенням по справі судової експертизи, проведення якої доручено Інституту економіко-правових досліджень НАН України м. Донецьк.
01.08.2011р. на адресу суду від Інституту економіко-правових досліджень НАН України м. Донецьк надійшов експертний висновок разом із розрахунком вартості експертизи та матеріалами справи.
23.08.2011р. від відповідача на адресу суду надійшли пояснення №15/01-1766 від 18.08.2011р., в яких останній зазначив, що повністю згоден з отриманими експертними висновками, проти позовних вимог заперечує, вважаючи їх необґрунтованими та безпідставними. Крім того, відповідач повідомив суду, що 02.06.2011р. відбулася зміна найменування підприємства та згідно статутних документів підприємство відповідача є Публічне акціонерне товариство “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз”. Пояснення та додані до них документи судом розглянуті та залучені до матеріалів справи.
26.08.2011р. від відповідача на адресу суду надійшов лист №б/н від 21.08.2011р., з якого вбачається, що на виконання договору №02/06 від 09.06.2011р., укладеного з Інститутом економіко-правових досліджень НАН України м.Донецьк, ПАТ “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” було сплачено на користь останнього 49200,00грн. (копія платіжного доручення №3134 від 27.07.2011р. Лист та додані до нього документи судом розглянуті та залучені до матеріалів справи.
На адресу суду від відповідача надійшла заява, в якій останній просить суд поновити провадження у справі №25/144.
Розпорядженням голови господарського суду Донецької області від 12.10.2011р. справу №25/144 призначено розглянути колегіально у складі суддів: головуючого судді Лейби М.О., судді Сгари Е.В., судді Курило Г.Є.
Ухвалою господарського суду від 12.10.2011р. провадження у справі №25/144 було поновлено та розгляд справи призначено на 15.11.2011р.
Розгляд справи відкладався.
07.12.2011р. від позивача на адресу суду надійшов супровідний лист, яким останній просить суд залучити до матеріалів справи протокол засідання комісії з питань списання заборгованості ДК “Газ України” №5 від 23.11.2011р., який судом розглянутий та залучений до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
29.12.2006р. між Дочірньою компанією “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” (за договором постачальник, далі позивач) та Відкритим акціонерним товариством “Донецькоблгаз” (змінено назву на Публічне акціонерне товариство “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” за Законом України “Про акціонерні товариства”) (за договором покупець, далі відповідач) укладено договір на постачання природного газу № 06/06-793, за умовами якого постачальник зобовязується передати у власність покупцю в січні 2007 року природний газ з урахуванням можливих обсягів розбалансування газу (відтоків/притоків), а покупець зобовязується прийняти та оплатити газ на умовах даного договору.
В п.1.2 договору сторони визначили, що газ, що постачається за даним договором, використовується покупцем виключно для подальшої реалізації населенню та включає в себе можливі обсяги розбалансування газу (відтоків/притоків). Використання газу покупцем для інших потреб не є предметом даного договору.
Відповідно до п.1.4. договору, в разі нестачі або відсутності газу, передбаченого п.1.3., за даним договором може передаватись газ іншого походження. Походження газу, що передається за даним договором, коригується постачальником в односторонньому порядку в залежності від наявності відповідних ресурсів газу.
Згідно п.п. 3.1., 3.3. договору постачальник передає покупцю газ, видобутий на території України, в загальному потоці газу в пунктах виміру газу, які знаходяться в місцях приймання-передачі газу з промислу в газотранспортну систему. Кількість газу, що передається, визначається у відповідності з наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 618 „Про затвердження Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання”. Приймання-передача газу, поставленого постачальником покупцю у відповідному місяці, оформлюється щомісячними актами приймання-передачі газу, в яких визначається обсяг фактично переданого газу. В акті приймання-передачі газу окремим рядком визначається обсяг притоків або відтоків газу.
Згідно п.3.4 договору визначено, що не пізніше 5 числа місяця наступного за місяцем поставки газу, покупець зобовязується надати постачальнику два примірники акту приймання-передачі газу, підписані та скріплені печаткою.
Відповідно до п.4.3 договору, сторони домовились, що ціна на газ, що вказана в даному договорі, змінюється нормативними актами уповноважених державних органів, наказами НАК “Нафтобаз України” і є обовязковою для сторін за даним договором з моменту ведення в дію. У разі зміни ціни на газ в сторону зменшення або збільшення, сторонами здійснюється перерахунок за спожитий газ за новими цінами та підписується відповідна додаткова угода на зміну ціни.
Розділом 5 договору сторони зазначили порядок проведення розрахунків.
Так, оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки (п.5.1).
Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 10 числа, наступного за місяцем поставки газу.
В договорі сторони також визначили, що при його виконанні, вони керуються Законом України „Про нафту і газ”, Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1729 „Про забезпечення споживачів природним газом”, Правилами подачі та використання природного газу в народному господарстві України, затвердженими наказом Держкомнафтогазу України від 01.11.1994 року №355, іншими нормативними документами, які регламентують поставку та розподіл природного газу.
Договір набирає чинності з 01.01.2007р. і діє в частині поставки газу до 31.01.2007р., а в частині проведення розрахунків за газ до їх повного здійснення (п.10.1).
Додатковою угодою №1 від 31.01.2007р. до договору № 06/07-793 від 29.12.2006р. сторони виклали п.1.1 договору в іншій редакції та доповнили п.2.1 договору підпунктом 2.1.1, в якому визначили обсяг природного газу з урахуванням можливих обсягів розбалансування газу в лютому 2007р. Також цією додатковою угодою сторони встановили строк дії договору з 01.01.2007р. до 28.02.2007р. - в частині поставки газу, в частині проведення розрахунків до повного здійснення.
Додатковою угодою №2 від 14.03.2007р. до договору № 06/07-793 від 29.12.2006р. сторони доповнили п.2.1 договору підпунктом 2.1.1, в якому визначили обсяг природного газу з урахуванням можливих обсягів розбалансування газу в березні 2007р. Також цією додатковою угодою сторони встановили строк дії договору з 01.01.2007р. до 31.03.2007р. - в частині поставки газу, в частині проведення розрахунків до повного здійснення.
Додатковою угодою №3 від 30.03.2007р. до договору № 06/07-793 від 29.12.2006р. сторони доповнили п.2.1 договору підпунктом 2.1.1, в якому визначили обсяг природного газу з урахуванням можливих обсягів розбалансування газу в квітні 2007р. Також цією додатковою угодою сторони встановили строк дії договору з 01.01.2007р. до 30.04.2007р. - в частині поставки газу, в частині проведення розрахунків до повного здійснення.
Додатковою угодою №4 від 27.04.2007р. до договору № 06/07-793 від 29.12.2006р. сторони доповнили п.2.1 договору підпунктом 2.1.1, в якому визначили обсяг природного газу з урахуванням можливих обсягів розбалансування газу в травні 2007р. Також цією додатковою угодою сторони встановили строк дії договору з 01.01.2007р. до 31.05.2007р. - в частині поставки газу, в частині проведення розрахунків до повного здійснення.
Додатковою угодою №5 від 31.05.2007р. до договору № 06/07-793 від 29.12.2006р. сторони доповнили п.2.1 договору підпунктом 2.1.1, в якому визначили обсяг природного газу з урахуванням можливих обсягів розбалансування газу в червні 2007р. Також цією додатковою угодою сторони встановили строк дії договору з 01.01.2007р. до 30.06.2007р. - в частині поставки газу, в частині проведення розрахунків до повного здійснення.
Додатковою угодою №6 від 05.07.2007р. до договору № 06/07-793 від 29.12.2006р. сторони доповнили п.2.1 договору підпунктом 2.1.1, в якому визначили обсяг природного газу з урахуванням можливих обсягів розбалансування газу в липні 2007р. Також цією додатковою угодою сторони виклали п.4.1 Договору в іншій редакції та встановили строк дії договору з 01.01.2007р. до 31.07.2007р. - в частині поставки газу, в частині проведення розрахунків до повного здійснення.
Додатковою угодою №7 від 31.07.2007р. до договору № 06/07-793 від 29.12.2006р. сторони доповнили п.2.1 договору підпунктом 2.1.1, в якому визначили обсяг природного газу з урахуванням можливих обсягів розбалансування газу в серпні 2007р. Також цією додатковою угодою сторони встановили строк дії договору з 01.01.2007р. до 31.08.2007р. - в частині поставки газу, в частині проведення розрахунків до повного здійснення.
Додатковою угодою №8 від 31.08.2007р. до договору № 06/07-793 від 29.12.2006р. сторони доповнили п.2.1 договору підпунктом 2.1.1, в якому визначили обсяг природного газу з урахуванням можливих обсягів розбалансування газу в вересні 2007р. Також цією додатковою угодою сторони встановили строк дії договору з 01.01.2007р. до 30.09.2007р. - в частині поставки газу, в частині проведення розрахунків до повного здійснення.
Додатковою угодою №9 від 28.09.2007р. до договору № 06/07-793 від 29.12.2006р. сторони доповнили п.2.1 договору підпунктом 2.1.1, в якому визначили обсяг природного газу з урахуванням можливих обсягів розбалансування газу в жовтні 2007р. Також цією додатковою угодою сторони встановили строк дії договору з 01.01.2007р. до 31.10.2007р. - в частині поставки газу, в частині проведення розрахунків до повного здійснення.
Додатковою угодою №10 від 31.10.2007р. до договору № 06/07-793 від 29.12.2006р. сторони доповнили п.2.1 договору підпунктом 2.1.1, в якому визначили обсяг природного газу з урахуванням можливих обсягів розбалансування газу в листопаді 2007р. Також цією додатковою угодою сторони встановили строк дії договору з 01.01.2007р. до 30.11.2007р. - в частині поставки газу, в частині проведення розрахунків до повного здійснення.
Додатковою угодою №11 від 30.11.2007р. до договору № 06/07-793 від 29.12.2006р. сторони доповнили п.2.1 договору підпунктом 2.1.1, в якому визначили обсяг природного газу з урахуванням можливих обсягів розбалансування газу в грудні 2007р. Також цією додатковою угодою сторони встановили строк дії договору з 01.01.2007р. до 31.12.2007р. - в частині поставки газу, в частині проведення розрахунків до повного здійснення.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання умов договору відповідачу протягом січня-грудня 2007р. було поставлено природного газу на загальну суму 243 792 855,11грн., про що свідчать акти передачі-приймання природного газу від 31.01.2007р. за січень 2007р., від 28.02.2007р. за лютий 2007р., від 31.03.2007р. за березень 2007р., від 30.04.2007р. за квітень 2008р., від 31.05.2007р. за травень 2007р., від 30.06.2007р. за червень 2007р., від 31.07.2007р. за липень 2007р., від 31.08.2007р. за серпень 2007р., від 30.09.2007р. за вересень 2007р., від 31.10.2007р. за жовтень 2007р., від 30.11.2007р. за листопад 2007р., від 31.12.2008р. за грудень 2007р.
Згідно з п.14 Постанови КМУ від 09.12.1999 №2246 “Про затвердження Правил надання населенню послуг з газопостачання, від 09.12.1999 р. № 2246 відповідач здійснив перерахунок оплати вартості використання природного газу та суми в межах кожного споживача залежно від обсягу використаного газу в 2007р. та роздрібних цін, встановлених залежно від річних обсягів газоспоживання. За підсумками виконаного перерахунку вартість поставленого природного газу склала 228 234 006,91грн.
28.02.2008р. супровідним листом відповідач направив позивачу акти приймання-передачі природного газу за період січень грудень 2007 року для проведення відповідного коригування, але ДК “Газ України” відмовився від проведення такого корегування через відсутність правових підстав для цього.
Заявлена позивачем сума боргу у розмірі 15 558 848,20грн. є різницею між сумою 243 792 855,06грн., визначеною в актах прийому-передачі природного газу без перерахунку та сумою228 234 006,91грн. вартість газу з урахуванням перерахунку згідно постанови КМУ № 2246 від 09.12.1999р., сплаченою відповідачем.
Судом по справі було призначено проведення судової експертизи, проведення якої доручено Інституту економіко-правових досліджень НАН України. На розгляд експертної установи поставлено наступне питання: Визначити обґрунтований рівень цін на природний газ отриманий ВАТ „Донецькоблгаз” по договору на постачання природного газу від 29.12.2006р. №06/06-793 укладеному з ДК ”Газ України”; Визначити розмір зобовязань ВАТ „Донецькоблгаз” перед ДК „Газ України” за поставлений природний газ по договору на постачання природного газу від 29.12.2006р. №06/06-793 укладеному з ДК ”Газ України.
За висновками експерта обґрунтована вартість природного газу отриманого відповідачем від позивача за договором №06/06-793 відповідає цінам, визначеним в Постанові НКРЕ України №1672 “Про роздрібні ціни на газ, що використовується для потреб населення” від 19.12.2006р. для пяти категорій споживачів. Зобовязання ВАТ “Донецкоблгаз” перед ДК “Газ України” за поставлений природний газ за спірним договором з оплати природного газу, спожитого населенням за спірний період в частині вимог заявлених позивачем відсутні.
Предметом спору у цій справі є стягнення з відповідача боргу за договором № 06/06-793 від 29.12.2006р. у розмірі 15 558848,20грн., пені у розмірі 1 508974,89грн., суми інфляційних в розмірі 6 234762,77грн., 3% річних за несвоєчасні розрахунки у розмірі 1 234688,69грн., а всього 24 537274,55грн.
Відповідно до ст.43 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Конституція проголошує право власності Українського народу на природні ресурси, який має право на володіння, користування і розпорядження природними багатствами країни. Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Відповідно до статті 7 Закону України “Про ціни і ціноутворення” вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Державне регулювання цін і тарифів відповідно до статті 8 Закону України “Про ціни і ціноутворення” здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів; введення Урядом України інших методів державного регулювання.
Відповідно до статті 4 Закону України “Про ціни і ціноутворення” Кабінет Міністрів України: забезпечує здійснення в республіці державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Відповідно до пункту 8 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 № 1548 “Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів) ”Національна комісія регулювання електроенергетики регулює тарифи на електроенергію, що відпускається населенню для побутових потреб, єдині тарифи на електричну енергію, що відпускається для кожного класу споживачів, крім тарифів на електричну енергію, що відпускається на побутові потреби населення, населених пунктів та зовнішнього освітлення, та встановлює: граничні рівні цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарюванняза погодженням з Мінекономіки; роздрібні ціни на природний газ для потреб населення; тарифи на транспортування магістральними трубопроводами газу природного, нафти, нафтопродуктів, аміаку та етиленових речовин, що поставляються споживачам України; тарифи на закачування, зберігання та відбір природного газу; тарифи на розподіл природного газу та його постачання;
Указом Президента України від 14.03.1995 р. № 213/95 “Про заходи щодо забезпечення діяльності Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України” затверджено Положення про Національну комісію регулювання електроенергетики України, пунктом 1 якого встановлено, що Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ)є незалежним позавідомчим постійно діючим державним органом. Комісія відповідно до покладених на неї завдань розробляє і затверджує обов'язкові для виконання нормативні акти з питань, що належать до її компетенції. Також пунктом 13 цього положення зазначено, що Комісія в межах своїх повноважень на основі та на виконання законодавства приймає рішення у вигляді постанов і розпоряджень. Рішення Комісії, прийняті в межах її повноважень, є обов'язковими для виконання підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності, які здійснюють діяльність на оптовому ринку електроенергії, ринках газу, нафти та нафтопродуктів.
З метою надійного забезпеченняприродним газом населення, підприємств комунальної теплоенергетики та бюджетних організацій і установ, стимулювання економного споживання ресурсів газу Постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 року № 1697 “Про заходи щодо подальшого вдосконалення механізму забезпечення природним газом вітчизняних споживачів” затверджено Тимчасовий порядок установлення роздрібних цін на природний газ для потреб населення, пункт 7 якого встановлює, що закупівельні ціни на природний газ для газопостачальних підприємств визначаються виходячи з роздрібних цін, затверджених для окремих категорій населення залежно від річних обсягів споживання, за вирахуванням цільової надбавки, що установлена законодавством, загального тарифу на транспортування природного газу та тарифу на його постачання.
Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України (надалі НКРЕ) від 19.12.2006 р. № 1672, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 20.12.2006 р. за № 1330/13204 затверджено роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення передбачивши диференціацію цін в залежності від обсягу споживання на рік.
З метою підвищення якостіта надійності надання населенню послуг з газопостачання, посилення відповідальності виконавців цих Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.1999р. № 2246 “Про затвердження Правил надання населенню послуг з газопостачання” затверджено Правила надання населенню послуг з газопостачання та покладено на Національну комісію регулювання електроенергетики надання роз'яснень щодо застосування цих Правил.
Пунктом 10 Правил встановлено, що розрахунок населення за надані послуги з газопостачання здійснюється починаючи з 1 січня 2007р. за роздрібними цінами, диференційованими залежно від обсягів споживання, що встановлені НКРЕ, за показаннями лічильників газу, а у разі їх відсутності - за нормами споживання природного газу. Застосування роздрібних цін, диференційованих залежно від річних обсягів споживання, у поточному році для споживачів здійснюється залежно від річного обсягу фактичного використання природного газу (зафіксованого на кожному особовому рахунку споживача) у попередньому році. Газопостачальні підприємства проводять щороку станом на 1 січня перерахунок оплати вартості використаного природного газу та суми нарахованих пільг окремо щодо кожного споживача залежно від обсягу фактичного використання газу у попередньому році та від диференційованих залежно від річних обсягів споживання роздрібних цін, що діяли в зазначеному році. При цьому п.32 Правил на газопостачальне підприємство покладено обовязок проводити за підсумками року станом на 1 січня перерахунок оплати споживачем вартості спожитого в попередньому році природного газу залежно від обсягу його фактичного використання в попередньому році за роздрібними цінами, що діяли в попередньому році.
Вимоги до співвідношення актів цивільного законодавства і договору наведено у статті 6 Цивільного кодексу України, яка передбачає те, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Цивільні права та обов'язки згідно до статті 11 Цивільного кодексу України виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Пунктами 3 та 4 цієї статті зазначено, що цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства а у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Також у випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події. При цьому, за загальним правилом, Позивач та Відповідач у своїх стосунках за договором по забезпеченню населення природним повинні діяти та здійснювати свої цивільні права та обовязки приймаючи до уваги приписи статті 13 Цивільного кодексу України у межах, наданих їм договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особи зобов'язані утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, не допускати дій, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживати правом в інших формах. У будь-якому разі при здійсненні цивільних прав особа повинна додержуватися моральних засад суспільства.
Таким чином укладаючи договір, метою котрого є реалізація природного газу населенню, та визначаючи свої майново-господарські зобовязання сторони повинні були враховувати вищезазначені обовязкові для виконання акти державних органів регулюючих галузь постачання та реалізації природного газу населенню тим паче, що обовязковість застосування положень цих актів випливає з їх змісту та із суті відносин між сторонами договору і не суперечить його умовам.
Суд не погоджується та відхиляє, як таке, що суперечить Конституції та Законам України твердженням Позивача, що нібито у нього відсутні правові підстави для здійснення перерахунків вартості природного газу спожитого населенням у 2007 році з того приводу, що якщо діючим законодавством або договором не встановлено обовязку здійснити такий перерахунок то це не означає, що встановлено заборону на його здійснення.
Жодним законом або актом діючого законодавства не заборонено Позивачу корегувати ціну обсягу природного газу який було спожито населенням в залежності від його остаточної вартості встановленої на підставі даних про його фактичне споживання за диференційованими тарифами, як у більшій так і у менший бік.
Враховуючи умови п.3.3, п.3.4 договору та приписи пункту 12 “Порядку забезпечення споживачів природним газом”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1729, яким встановлено, що газотранспортні та газодобувні підприємства НАК “Нафтогаз України”, а також суб'єкти господарської діяльності, що мають ліцензію на розподіл природного і нафтового газу (яким є Відповідач), виконують диспетчерські функції з контролю та регулювання надходження і реалізації природного газу, ведуть приладовий облік і здійснюють контроль за якістю газу, протранспортованого та реалізованого споживачам, складають разом із споживачами та постачальником газу акти про обсяги газу, використаного за місяць, і на підставі цих актів складають до 10 числа місяця, що настає за звітним, реєстри обсягів реалізації газу, господарський суд дійшов висновку, що функції з контролю, регулювання, приладового обліку та складання актів покладено саме на відповідача ВАТ “Донецькоблгаз”.
Отже, суд відхиляє наданий ДК “Газ України” в обґрунтування своїх позовних вимог розрахунок вартості природного газу спожитого населенням області у 2007 році і при визначені зобовязань сторін приймає відомості щодо вартості газу надані Відповідачем.
Як визначено частинами 1, 2 статті 193 Господарського кодексу України, субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобовязання, враховуючи інтереси іншої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобовязань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
За змістом статті 526 Цивільного кодексу України зобовязання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з частиною 1 статті 334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.
Як вбачається з умов спірного договору, газ, що постачається за даним договором, використовується покупцем виключно для подальшої реалізації населенню та включає в себе можливі обсяги розбалансування газу (відтоків/притоків). Використання газу покупцем для інших потреб не є предметом даного договору (п.1.2 договору)
Реалізувавши населенню Донецької області у 2007 році природний газ, виконавши вимоги обовязкових до виконання актів Кабінету Міністрів України та Національної комісії регулювання електроенергетики, здійснивши приладовий облік реалізованого споживачам газу, визначивши його ціну у відповідності з встановленим диференційованим тарифом та перерахувавши вартість спожитого природного газу на рахунок ДК “Газ України”, ВАТ “Донецькоблгаз” виконало своє зобовязання щодо оплати спожитого газу у відповідності з вимогами закону та договору і через це суд вважає його припиненим.
Аналогічного висновку дійшов Інститут економіко-правових досліджень Національної академії наук України при проведенні судової експертизи, призначеної ухвалою суду від 26.05.2011р. у цій справі.
Посилаючись на недотримання відповідачем строку остаточного розрахунку встановленого п.5.1 договору, ДК “Газ України” на підставі п.6.2 договору вимагає від ВАТ “Донецькоблгаз” сплатити неустойку у вигляді пені в розмірі 1508 974,89грн., індекс інфляції в сумі 6234 762,77 грн. та 3% річних в сумі 1234 688,69грн.
Оскільки суд дійшов висновку про те, що відповідач виконав грошові зобовязання за спірним договором належним чином, то вимога ДК “Газ України” про стягнення з відповідача пені, інфляційних та річних не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 4-2, 4-3, 33, 34, 38, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Дочірньої компанії „Газ України” Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” м.Київ до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Донецькоблгаз” м.Донецьк про стягнення суми основного боргу у розмірі 15 558 848,20грн., пені у розмірі 1 508974,89грн., інфляційних у розмірі 6 234762,77грн., 3% річних за несвоєчасні розрахунки у розмірі 1 234688,69грн., відмовити.
Стягнути з Дочірньої компанії “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, ЄДРПОУ 31301827) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” (83050, м.Донецьк, вул.Рози Люксембург, 23а, ЄДРПОУ 03361075) 49 200,00грн. витрат на проведення судової експертизи.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним господарським судом, якщо рішення не буде скасовано.
У судовому засіданні 07.12.2011р. оголошено та підписано вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 12.12.2011р.
Головуючий суддя Лейба М.О.
Суддя Курило Г.Є.
Суддя Сгара Е.В.
< Текст >