Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15.11.11р.Справа № 35/5005/13552/2011 За позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі
Центру технічної експлуатації № 6 Філії спеціалізованого
електрозв`язку, м. Київ
до Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах
захисту населення від наслідків Чорнобильської
катастрофи Дніпропетровської обласної
державної адміністрації, м. Дніпропетровськ
про спонукання укласти договір
Суддя Широбокова Л.П.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, юрисконсульт. дов. № 956 від 05.09.11р.
Від відповідача: ОСОБА_2 гол. спец. упр. з питань надзв. ситуацій та у справах захисту населення від наслідків ЧК облдержадміністрації посв. № НС-16
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся до суду та просить зобов`язати Відповідача укласти з ним договір на експлуатаційно - технічне обслуговування апаратури та інших технічних засобів оповіщення і зв`язку цивільної оборони на 2011 рік в редакції Позивача.
Свої вимоги обгрунтовує тим, що в силу Закону України "Про цивільну оборону в Україні" укладення такого договору є обов`язковим для сторін, Позивач направив Відповідачу проект такого договору. але останній ухиляється від його укладання.
Заявою від 14.11.2011р. позивач уточнив, що просить зобовязати укласти договір в редакції проекту від 15.09.2011р. з тих же підстав.
Представник Позивача позовні вимоги підтримав. просив позов задовольнити.
Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог, обґрунтував тим, що управління не може без достатніх бюджетних асигнувань укласти договір з Позивачем ПАТ «Укртелеком»та провести оплату за послуги на експуатаційнотехнічного обслуговування регіональної системи централізованого оповіщення.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошено тільки вступну та резолютивну частину рішення.
Дослідивши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ :
В звязку із закінченням строку дії договору №34/62/86 від 14.04.2008р. на експлуатаційно-технічне обслуговування апаратури оповіщення і звязку ЦО Дніпропетровської області позивач направив відповідачу новий проект такого договору від 15.09.2011р. з додатками №1 4, який відповідач отримав 23.09.2011р., що підтверджується поштовим повідомленням та не заперечується відповідачем.
Відповідно до п. 1.1., 1.2 проекту договору орган управління майном замовник Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації (надалі відповідач) передає, а виконавець Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" (надалі позивач) приймає на себе обовязки щодо експлуатаційно-технічного обслуговування апаратури та інших технічних засобів оповіщення і звязку ЦО згідно з переліком, що додається (додаток №1). Виконавець здійснює обслуговування, поточний ремонт, контроль за робочим станом і збереженням апаратури.
Відповідач запропонований договір не підписав, у відповіді (без номера та дати) вказав, що фінансується з державного бюджету, немає інших надходжень грошових коштів, може брати бюджетні зобовязання лише в межах бюджетних асигнувань, але на 2011р. кошторисні призначення на експлуатаційно-технічне обслуговування регіональної системи оповіщення відсутні, тому він не може укласти цей договір.
Позивач вважає, що спірний договір є обовязковим до укладення сторонами в силу закону, грунтується на державному замовленні, та може бути укладений за рішенням суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 179, ст. 187 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін
Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Відповідно до Закону України «Про Цивільну оборону України»завданнями Цивільної оборони України є, зокрема, оповіщення населення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій у мирний і воєнний часи та постійне інформування його про наявну обстановку.
Цивільна оборона України є державною системою органів управління, сил і засобів, що створюється для організації і забезпе-чення захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, екологічного, природного та воєнного характеру.
Систему цивільної оборони складають органи виконавчої влади всіх рівнів, до компетенції яких віднесено функції, пов'язані з безпекою і захистом населення, попередженням, реагуванням і діями у надзвичайних ситуаціях; органи повсякденного управління процесами захисту населення у складі міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, керівництва підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і підпорядкування.
Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади, до повноважень якого віднесено питання цивільної оборони: здійснює оповіщення населення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації, забезпечує належне функціонування відомчих територіальних і локальних систем оповіщення.
Фінансування заходів з цивільної оборони здійснюється за рахунок відповідно державного та місцевих бюджетів, а також коштів підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і підпорядкування згідно з законодавством України. Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади, до повноважень якого віднесено питання цивільної оборони, є державним замовником продукції, послуг та робіт для забезпечення потреб цивільної оборони відповідно до Закону України "Про поставки продукції для державних потреб" (ст атті 1, 2, 6, 13 Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 1999. N192 було затверджено «Положення про організацію оповіщення і зв'язку у надзвичайних ситуаціях», в якому визначено, що саме підприємства електрозв'язку забезпечують на договірних умовах експлуатаційно-технічне обслуговування апаратури і технічних засобів оповіщення та зв'язку ЦО, що належить до сфери управління центральних та місцевих органів виконавчої влади, знаходяться в пунктах управління, на підприємствах, в установах і організаціях. Оплата послуг зв'язку, вартості експлуатаційно-технічного обслуговування здійснюється за тарифами Держкомзв'язку.
Фінансування реконструкції, удосконалення загальнодержавної і регіональних систем централізованого оповіщення ЦО, вартості експлуатаційно-технічного обслуговування апаратури і технічних засобів загальнодержавної і регіональних систем централізованого оповіщення та зв'язку ЦО провадиться за рахунок асигнувань, що передбачаються бюджетами відповідних центральних і місцевих органів виконавчої влади ( п.5 та 6 Положення).
З наведених положень слідує, що спірний договір є обовязковим до укладання в силу закону, та відповідно до цих положень сторонами договору повинні бути саме сторони, зазначені позивачем.
Таким чином, вимоги позивача обґрунтовані, доведені матеріалами справи та підлягають задоволенню, а доводи відповідача судом відхиляються, оскільки закон не містить виключень та не звільняє спеціально уповноважений орган виконавчої влади, до повноважень якого віднесено питання цивільної оборони, від укладання такого договору в разі відсутності фінансування. Вирішення питання фінансування саме і відноситься до компетенції відповідних державних органів.
Статтею 187 Господарського кодексу України передбачено, що день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше, тому суд вважає за можливе зобовязати сторони укласти такий договір протягом двадцяти днів з часу набрання рішенням суду законної сили. В разі не підписання відповідачем договору в цей термін він набере чинності в редакції позивача.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі відносяться на відповідача.
Керуючись ст. 44, 49, 82-85, 116,117 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 179, 181, 187 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 2, 6, 13 Закону України «Про Цивільну оборону України»господарський суд, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити.
Зобовязати Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації (49069, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 5-а, код ЕДРПОУ 33857179) укласти з Публічним акціонерним товариством "Укртелеком" в особі Центру технічної експлуатації № 6 Філії спеціалізованого електрозв`язку (01030, м. Київ, б-р Т.Шевченка,18, код ЕДРПОУ 21560766) договір на експуатаційно-технічне обслуговування апаратури оповіщення і звязку цивільної оборони Дніпропетровської області в 20-ти денний термін з часу набрання рішення законної сили. В разі не укладення договору в цей термін договір набирає чинності в редакції позивача відповідно до проекту №/62 від 15.09.2011р.
Стягнути з Управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Дніпропетровської обласної державної адміністрації - 49069, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 5-а, код ЕДРПОУ №33857179 (р/р 35210001009619 в ГУДКУ у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ МФО 805012, код ЕДРПОУ 33857179) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Центру технічної експлуатації №6 Філії спеціалізованого електрозв`язку - 01030, м. Київ, б-р Т.Шевченка,18, код ЕДРПОУ 21560766 (р/р 26006160711100 в ДОД Райффайзен Банк Аваль, МФО 305653) витрати по сплаті держмита 85,00 грн (вісімдесят пять грн 00 коп) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу 236,00 грн (двісті тридцять шість грн 00 коп).
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та в цей термін може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
СуддяЛ.П. Широбокова Повне рішення складено 18 листопада 2011 року